Home \ mama

Jakie pokarmy masz w swojej ciąży?.

Być może zawsze gonisz cię w czasie ciąży. Jeśli chcesz sałatkę z hermelin lub stek tatarski, wolałbyś iść. Bezpieczeństwo dziecka jest jednak bardziej widoczne.

 

W trakcie ciąży, zwracaj większą niż kiedykolwiek uwagę na to, co jesz. Nie musisz przestrzegać żadnych specjalnych diet, ale powinieneś jeść zdrowo, ponieważ twoje ciało musi radzić sobie z nowym stanem i ciężko pracuje. Jednak unikanie pokarmów potencjalnie niebezpiecznych w czasie ciąży jest bardziej podatne na infekcje żołądkowo-jelitowe, takie jak salmonelloza lub listerioza (może to spowodować aborcję, przedwczesne porody lub poród zaraz po urodzeniu).

 

Nieodpowiednie pokarmy.

 

Alkohol - fakt, że jest toksyczny dla płodu, każdy wie. Chociaż niektórzy eksperci twierdzą, że kieliszek wina lub małe piwo nie szkodzi, bardzo trudno jest określić dokładną ilość alkoholu, która jest całkowicie bezpieczna dla rozwoju dziecka. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o pomoc lekarza prowadzącego. Jest oczywiste, że ryzyko aborcji i wad wrodzonych jest tym większe, im więcej alkoholu pije kobieta i im więcej ją konsumuje.

 

Kofeina - jej nadmierne spożycie może wpływać na masę urodzeniową, która może być niższa. Kofeina przenika przez barierę łożyskową, dostaje się do krwi płodu i powoduje przyspieszone tętno i częstość oddechów. W czasie ciąży spowalnia to również jego degradację z trzech do osiemnastu! Oprócz kawy herbata jest również źródłem kofeiny (czarnej, zielonej), lemoniady pszennej i napojów energetycznych. Według ekspertów, kobiety w ciąży nie powinny spożywać więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie.

 

Surowe mięso - naprawdę zaprzeczasz tatarkowi przez dziewięć miesięcy. Surowe mięso (jak również niewystarczająco obrobione cieplnie) może być przyczyną wielu niebezpiecznych chorób (listerioza, toksoplazmoza). Przygotowując klopsiki, nie posmakuj mieszanki, jeśli jest wystarczająco słona! Zawsze myjcie dokładnie deskę do krojenia po pokrojeniu mięsa. Unikaj wędzonych ryb (łososia, makreli) i sushi. Niebezpieczeństwo jest reprezentowane przez produkty mięsne poddane obróbce cieplnej (salami mięsne, łyżeczka do herbaty). Nie należy także spożywać gotowanych produktów mięsnych (żółtka jaj) na zimno.

 

Niepasteryzowane produkty mleczne - Nie pij surowego mleka z produktów mlecznych i nie sprawdzaj, czy produkty mleczne są wyprodukowane z pasteryzowanego mleka. Eksperci zalecają unikanie sera dojrzewającego i grzybowego (niva, brie, hermelin itp.), Ponieważ stanowią one potencjalne ryzyko dla płodu. Jeśli nie możesz się im oprzeć, wybierz tylko produkty wysokiej jakości, zawsze sprawdzaj datę spożycia i traktuj je tylko w ograniczonych ilościach. Wręcz przeciwnie, twarde sery (oczywiście świeże) nie stanowią żadnego zagrożenia.

 

Jaja i produkty majonezowe - są potencjalnym źródłem salmonellozy, więc należy ich unikać. Uważaj na domowej roboty sos w restauracji (np. Tatar). Ryzykiem są również popularne lody zabawkowe lub wyroby cukiernicze z nadzieniem żółtkowym. Jeśli masz całą ciążę, żeby skosztować lodów, zajmij się sejfem z lodówek.

 

Kolejne ryzyko, które wiele przyszłych matek nie docenia, to źle umyte warzywa. Na przykład, możesz złapać tyle straszliwej toksoplazmozy z brudnych warzyw lub surowego mięsa, a nie od kota, który przez całe życie nie podnosił szturchańca z jego mieszkania. Dlatego zawsze dokładnie myj warzywa i owoce. Jeśli znajdziesz siniaki, odrzuć je natychmiast.

 

Postępuj zgodnie z zasadą, aby nie zginać, ale rzuć! To samo dotyczy chleba, ciasta, marmolady i tym podobnych. Forma jest nie tylko w widocznych częściach, ale penetruje cały pokarm. W czasie ciąży nie zaleca się spożywania ryb, które mogą mieć zwiększoną zawartość rtęci (np. Rekin, miecznik). Inna grupa to żywność, która nie jest bezpieczna dla jednorazowej konsumpcji, ale lepiej zaprzeczyć - puszkach, lekkich produktach, kiełbasach i fast foodach.

 

Niektóre herbaty ziołowe są również nieodpowiednie. Na przykład malina jest nieodpowiednia do 36. tygodnia ciąży, ponieważ ułatwia wywoływanie skurczy. Aby wypić herbatę ziołową, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest, aby preferować świeże produkty spożywcze do półproduktów. Staraj się jeść jak najwięcej jedzenia i przygotuj własne posiłki. Zawsze używaj gotowanych potraw do następnego dnia i przechowuj je w lodówce.

 

SLEVÍN.CZ - Nowe rabaty każdego dnia w jednym miejscu!.

Mama popularny:
BAYBY WITH LOVE BBP 1010.

Jak radzić sobie z agresją.

Model i matka Alena Buffon: Mówimy po włosku i czesku na chłopcach.

Pomoc! Goni mnie.

Zbyt MOVE Dziecko w ciąży.

Czy dziecko może odziedziczyć mój wrodzony kręgosłup.

Te zdrowe świąteczne przepisy kochają dzieci Wypróbuj pierniki lub kulki kokosowe.

Ciąża.

Popatrz na matkę, która naturalnie nosiła sześciofuntowe dziecko.

9 Powodów, dla których ciąża może być zagrożona.

Jakie jest ryzyko ciąży pozamacicznej.

Nie leczony próchnica zębów może zainfekować kolejne uzębienie, mówi dentysta.

10 grudnia daje Rotary szansę dla dzieci z wypryskiem atopowym.

Refluks lub wieczne zatykanie Kiedy powinieneś być czujny.

Czy mogę używać Gyno Fortress 150 W mojej ciąży.

Mrowienie w boku w czasie ciąży.

Córka nadal nie porusza się, ale czołga się po brzuchu.

David Beckham wszystkich oczarował swoją córkę Harper Seven.

Krzesła do jadalni: 12 wskazówek dla wygodnych i bezpiecznych modeli Czy wybierasz.

Ludzie zapominają, że naturalnie jesteśmy częścią natury mówi kobieta, która mieszka z rodziną w lesie.

Jaki chleb mogę dać dziecku.