Home \ index
 

Jak chronić się przed burzą.

 

Błysk jest niesamowitym i inspirującym zjawiskiem, ale może być śmiertelny. W ciągu ostatnich trzydziestu lat migacze mają średnio 67 osób rocznie i tylko w USA! Jednak bardzo często unika się śmierci z błyskawic. Podczas następnego pobytu w burzy postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami i nie ryzykuj niepotrzebnie swojego życia.

              

Procedura .

    

  Część 1      Dojazd do półki i znalezienie bezpieczeństwa  .

    
   
 1.            1      Natychmiast ubiegaj się o schronienie. ) Jeśli znajdziesz się w środku silnej burzy, kluczem do zminimalizowania śmiertelnego ryzyka jest penetracja do stałego budynku lub schronu. Chociaż każdy z nas powinien szukać schronienia natychmiast po zobaczeniu pierwszej błyskawicy, większość ludzi czeka zbyt długo na schronienie. Jeśli jesteś w stanie obserwować błyskawicę, jest już wystarczająco blisko, by cię uderzyć. Więc nie czekaj, aż błyskawica pęknie tuż obok ciebie (lub w tobie) i dotrzyj do bezpieczeństwa. Nigdy nie stawaj pod wysokimi lub zbyt niskimi drzewami i unikaj miejsc w pobliżu linii elektrycznych lub telefonicznych, które są oczywiście świetnym źródłem mocy i mogą cię zabić lub spowodować poważne obrażenia. Znajdź schronienie pod skalistym nawisem lub podobną strukturą (na przykład w jaskini).  
    
  • Najbardziej odpowiednim schronieniem są stałe, często zajmowane budynki (z instalacją wodno-kanalizacyjną, liniami elektrycznymi i, jeśli to możliwe, przewodami odgromowymi).
  •  
  • Jeśli nie możesz znaleźć wystarczająco dużo schronienia, pozostań w samochodzie z metalowym dachem i biodrami, które w końcu doprowadzą prąd wokół ciebie, a nie przez ciebie. Upewnij się, że wszystkie drzwi są zamknięte, a okna są szczelnie zamknięte. Uważaj, aby nie dotknąć żadnego metalicznego materiału. Jeśli to zrobisz, a samochód uderzy w samochód, elektryczność wpłynie bezpośrednio do ciebie. Nie upuszczaj radia.
  •  
  • Unikaj małych schronów, takich jak samodzielne publiczne toalety. Ponadto różne otwarte schrony na deszcz i namioty są nieodpowiednie. Takie tarcze przyciągają światło i nie dają żadnej ochrony, więc są jeszcze bardziej niebezpieczne.
  •  
  • Nie wchodź pod drzewo. Błyski przyciągają wysokie przedmioty, a jeśli ktoś uderzy w drzewo, na którym stoisz, elektryczność przejdzie przez ciebie. Może również zranić spadający lub latający kawałek drzewa.
  •  
  • Zabierz ze sobą swoje zwierzęta. Budki dla psów i kotów nie są bezpieczne dla zwierząt domowych w przypadku burzy. Zwierzę wystrzelone w ogrodzie jest narażone na ryzyko uderzenia flesza, zwłaszcza gdy porusza się wokół ogrodzenia.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Trzymaj z dala od okien. Zostaw okna zamknięte i spróbuj pozostać przez sztorm wewnątrz pomieszczeń, z dala od ścian i okien. Przez okna lampa błyskowa może z łatwością przejść bezpośrednio do Ciebie.       
 4.  
 5.             3      Nie dotykaj metalowych przedmiotów ani sprzętu elektrycznego. Korzystanie z linii stacjonarnej jest jedną z głównych przyczyn obrażeń. Błysk do domu może przeniknąć w dowolny sposób, który prowadzi do prądu, który obejmuje linie telefoniczne, przewody elektryczne i instalacje hydrauliczne. 
    
  • Nie dotykaj żadnych gniazd elektrycznych i złączy podczas burzy. Nie odłączaj żadnych urządzeń elektrycznych, ponieważ mogą one spowodować porażenie prądem elektrycznym w kontakcie z gniazdem.
  •  
  • Nie leżeć na betonowych podłogach i nie wspinać się po betonowym murze. Większość konstrukcji betonowych zawiera metalową siatkę lub druty i są one wysoce przewodzące.
  •  
  • Przechowywać z dala od kąpieli, pryszniców lub basenów.
  •  
  • Nie dotykaj żadnych metalowych części ani okien w samochodzie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Pozostań w środku. Pozostań w ciągu co najmniej 30 minut od ostatniego nagrania flash. Nie wychodźcie tylko dlatego, że deszcz zaczyna zwalniać. Nadal istnieje duże ryzyko, że flesz uderzy cię (lub pobliskie drzewo, które może cię zranić).                 
 8.  
             

  Część 2      Jak przetrwać burzę w naturze  .

    
   
 1.             1      Minimalizuj ryzyko. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego schronienia, a wokół ciebie szaleje burza, postaraj się zminimalizować ryzyko. 
    
  • Przejdź na niższą wysokość. Błyski trafiają raczej w obiekty znajdujące się na wyższych wysokościach. Postaraj się naprawdę nisko.
  •  
  • Unikaj dużych, otwartych obszarów, które nie rosną ani nie kosztują niczego wyższego niż Ty sam. Takie miejsca to duże łąki, pola golfowe, boiska piłkarskie itp.
  •  
  • Trzymaj z dala od wyizolowanych pojedynczych obiektów, takich jak drzewa lub lampy uliczne.
  •  
  • Wydostań się z niezabezpieczonych pojazdów, takich jak wózki golfowe i niezabezpieczone miejsca (schrony piknikowe itp.). Unikaj długich metalowych konstrukcji, takich jak ławki czy ławy.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wydostań się z wody. Jeśli tylko łowisz ryby lub płyniesz, natychmiast wydostań się z wody. Pobyt w pobliżu wody jest niezwykle niebezpieczny podczas burzy.       
 4.  
 5.             3      Podziel się. Jeśli burze cię zaatakowały, gdy byłeś z grupą innych ludzi, rozejrzyj się i zachowaj odstęp co najmniej 15-30 metrów między nimi. Zmniejsz ryzyko przenoszenia energii elektrycznej po błyskawicy z jednej osoby na drugą. 
    
  • Policz liczbę osób po każdym skoku flash. Upewnij się, że nikt nie jest ranny i jeśli jesteś gotowy, aby natychmiast wezwać pomoc.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Usuń swój plecak. Jeśli właśnie poszedłeś w góry z plecakiem wzmocnionym metalową konstrukcją, usuń go jak najszybciej po pierwszym zaobserwowaniu błysku. Następnie trzymaj go co najmniej 30 metrów od zamierzonego schronu.        
 8.  
 9.             5      Podejmij pozycję "burzy". Wykonuj przysiady stopami, przyciskając brodę do klatki piersiowej lub zakrywając uszy między kolanami i rękami lub kładąc je płasko na kolanach. Nie leżeć na ziemi - światło otwierałoby wiele miejsca na interwencję. 
    
  • Jest to pozycja, w której trudno jest znieść przez dłuższy czas i nikt nie może zagwarantować jej bezpieczeństwa. Ale lepiej jest zająć tę pozycję, aby energia elektryczna przechodziła przez twoje ciało zamiast dotykać ważnych narządów. Ewentualne obrażenia będą znacznie mniejsze.
  •  
  • Zakryj uszy i zamknij oczy. To uratuje Cię od głośnych burz i jasnych błyskawic od błyskawic.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Uważaj na nagłe uderzenia pioruna. Jeśli lampa błyskowa zbliża się do Ciebie lub w pobliżu, możesz zmoczyć włosy lub poczuć drobne mrowienie na skórze. Lekkie metalowe przedmioty mogą wibrować i słyszeć trzask lub inny podobny dźwięk. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych sygnałów, natychmiast podejmij pozycję "dławienie burzowe".       
 12.  
 13.             7      Rub gumowe buty lub buty z gumową podeszwą. Są wykonane z materiałów, które źle przewodzą prąd elektryczny.       
 14.  
             

  Część 3      Ważne środki ostrożności  .

    
   
 1.             1      Planuj naprzód. Najlepszym sposobem na uniknięcie obrażeń po błyskawicy jest całkowite uniknięcie go. Planując swój pobyt w przyrodzie, pamiętaj o pogodzie. Słuchaj lokalnych prognoz i zauważ ostrzeżenia przed burzą. 
    
  • Poznaj klimat regionalny: w niektórych regionach popołudniowa burza jest prawie gwarantowana w miesiącach letnich. Rozłóż swoje działania, aby uzyskać jak najmniej ryzykownych sytuacji. Gorące i ciężkie dni to właściwa rzecz na nadchodzącą burzę.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Obserwuj niebo. Idź często, sprawdź niebo i chmury i poszukaj burz, takich jak deszcz, ciemne chmury lub cumulonimby wieży. Jeśli potrafisz przewidzieć uderzenie pioruna przed uderzeniem pierwszego, możesz uniknąć szturmu gdzieś nieprzygotowanego. 
    
  • Należy jednak dodać, że lampa błyskowa może uderzyć, nie obserwując żadnego z powyższych sygnałów.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Oblicz odległość błysku. Jeśli warunki pozwalają na dobrą widoczność i nie jest praktyczne, abyś natychmiast zaczął szukać schronienia, najpierw zastosuj zasadę trzydziestosekundową: jeśli pomiędzy błyskiem a grzmotem jest mniej niż 30 sekund (mniej niż około 10 kilometrów), znajdź odpowiednie schronienie.       
 6.  
 7.             4      Zaplanuj swoje reakcje. Jeśli jesteś w obszarze częstych burz, powinieneś wiedzieć, gdzie znajduje się odpowiednie schronisko. Rozmawiaj z innymi, aby wszyscy wiedzieli, co robić w razie niebezpieczeństwa.       
 8.  
 9.             5      Przygotuj zestaw ratunkowy. Przygotuj się na zestaw pierwszej pomocy i inne potrzebne rzeczy w razie klęsk żywiołowych. Podczas burzy możesz stracić główne źródło zasilania i dlatego zawsze masz gotowe zapasowe źródła światła.       
 10.  
 11.             6      Zainstaluj przewód odgromowy (piorunochron). Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym istnieje ryzyko częstych burz, zainstalowanie piorunochronu ochroni twoją rodzinę i własność. 
    
  • Profesjonalnie utrzymuj przewody odgromowe. Nieprawidłowo zainstalowane przewody odgromowe mogą nawet zwiększyć szansę uderzenia pioruna.
  •  
         
 12.  
             

  Część 4      Leczenie osób dotkniętych piorunem  .

    
   
 1.             1      Zadzwoń do służby ratowniczej. Błyskawica może spowodować zatrzymanie akcji serca, dlatego konieczne może być wykonanie agresywnej procedury resuscytacji. Jeśli nie możesz wybrać numeru 1-1-2, przypisz komuś innemu.       
 2.  
 3.             2      Upewnij się, że pierwsza pomoc jest bezpieczna. Nie marnuj swojego zdrowia, próbując pomóc ofierze błyskawicą za wszelką cenę. Lepiej poczekać, aż natychmiastowe niebezpieczeństwo zniknie lub przenieść ofiarę w bezpieczniejsze miejsce. 
    
  • Pomimo powszechnego mitu, flash może trafić dwa razy w to samo miejsce.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zacznij od reanimacji. Ludzie z piorunami nie mają ładunku elektrycznego, więc dotknij ich i rozpocznij resuscytację. Nie usuwaj spalonych ubrań, chyba że jest to absolutnie konieczne. 
    
  • Dla dzieci, weź formę resuscytacji dziecka.
  •  
  • Wykonaj klasyczną resuscytację u dorosłych.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Chroń ofiarę przed wstrząsem. Połóż rannego na plecach tak, aby jego głowa spoczęła nieco niżej niż reszta ciała. Podnieś nogi i wsparcie.        
 8.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

               (1)                    
Index popularny:
Jak oglądać Netflix w telewizji.

Jak stać się sławnym na Instagramie.

Jak utworzyć stronę internetową.

Jak zapobiec zamarzaniu mózgu.

Jak pantomima.

Jak zrekonstruować Instagram.

Jak szukać wikiHow.

Jak zablokować orientację ekranu na iPadzie.

Jak zrekonstruować Instagram.

Jak budować zaufanie.

Jak czyścić włosy bez użycia ciepła.

Jak przetrwać upadek z dużej wysokości.

Jak hodować ziemniaki.

Jak zapobiec zamarzaniu mózgu.

Jak blokować ludzi na Facebooku.

Jak korzystać z LinkedIn.

Jak pozbyć się inwazji pcheł.

Pozbądź się ciemnych plam na swojej twarzy.

Jak ćwiczyć palce.

Jak pozbyć się bólu ucha.