Home \ Zwierzęta domowe
 

Skąd wiesz, że twój kot jest chory.

 

Posiadanie kota w domu to przyjemność. Jedną z cech wyróżniających koty są ich spokojny charakter. Może być doskonale zrelaksowany i fajny. Ich sposobem życia, zdominowanym przez zabawę, jedzenie i sen, możemy być tylko ludźmi. Ale jeśli nasz kot jest chory, niektóre z jej nawyków się zmienią. Chory kot instynktownie próbuje się ukryć i dłużej śpi. Aby dowiedzieć się, czy nie jest chora, musisz wiedzieć, jakie objawy należy odnotować.

              

Procedura .

    

    1      Zauważ zmiany w jego zachowaniu i wyglądzie  .

    
   
 1.            1      Zwróć uwagę, jak długo twój kot śpi. Jeśli śpi dłużej niż zwykle, przez jakiś czas nie ma innych objawów, takich jak wymioty, biegunka, utrata apetytu lub otyłości. Jeśli pojawi się którykolwiek z objawów, zanieś go do weterynarza. 
    
  • Jeśli twój kot śpi, ale nie ma innych objawów, obserwuj ją przez 24 godziny. Jeśli jest zbyt śpiąca następnego dnia, idź z nią do weterynarza.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zmierz temperaturę swojego kota. Użyj termometru do odbytu, aby określić jego temperaturę. Jeśli jest zbyt obciążony, przestań robić pomiary i pozostaw to weterynarzowi. Temperatura od 37,5 do 39,5 stopni Celsjusza jest normalna. Jeśli jednak jego temperatura przekracza 39,7 ° C, ma gorączkę. Idź z nią do weterynarza.  
    
  • Gorączka kotów zwykle dużo śpi, czasami odmawia jedzenia, a często ma matowe futro i włosy we wszystkich kierunkach. Kiedy osiągniesz jej uszy i kaganiec, są one ciepłe. Ustalenie gorączki na podstawie temperatury ucha nie jest dokładne, ale zimne uszy najprawdopodobniej nie są gorączkowe.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Spróbuj nagrać wszelkie zmiany związane z usunięciem. Skup się na tym, jak często używa toaleta, czy ma trudności z oddawaniem moczu, czy obecność krwi lub śluzu w moczu. Zwróć także uwagę na konsystencję jej stołka. Jeśli Twój kot ma biegunkę lub zaparcie (objawia się twardą twarzą w postaci grudek i trudności w połykaniu), należy go niezwłocznie zwrócić się do weterynarza.  
    
  • Koty są podatne na zaburzenia układu moczowego związane z problemami z wydalaniem z moczem. Objawy to częste wizyty w toalecie, czasem nawet oddawanie moczu na zewnątrz. Siedzi w jednym miejscu, gdzie przebywa przez kilka minut, a następnie przenosi się w inne miejsce. Postaraj się dowiedzieć, czy jest mocz, a jeśli tak, sprawdź, czy możesz zobaczyć krew.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zwróć uwagę, ile jedzenia otrzymuje kot. To nie jest w porządku, jeśli jest mniejsza lub bardziej niż zwykle. Jeśli nie wykazuje zainteresowania karmieniem w ciągu dnia, może to oznaczać, że po prostu zjadła lunch ze swoimi sąsiadami lub jest chora, ale może również wskazywać na problemy z nerkami. I odwrotnie, jeśli kot jest nadmiernie głodny, jest to znak, że prawie na pewno jest to problem zdrowotny. 
    
  • Jeśli twój kot odmawia jedzenia dłużej niż 24 godziny, zanieś go do weterynarza, aby znaleźć przyczynę przed wystąpieniem powikłań.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Upewnij się, że twój kot nie jest odwodniony. Zachowaj ostrożność, jeśli zmienisz swoje zwykłe przyzwyczajenia. Ilość wody, jaką kot spożywa, zależy od diety, jaką otrzymuje. Jeśli ma dietę bogatą w wodę, jej spożywanie jest dość niezwykłe. Jeśli dieta jest sucha, picie jest absolutnie normalne. Wiele chorób, takich jak niektóre rodzaje infekcji, choroby nerek, zwiększona tarczycy lub cukrzyca, może powodować nadmierne pragnienie. Jeśli twój kot nadal jest spragniony, zabierz ją na wizytę do weterynarza.  
    
  • Zobacz go z zewnątrz. Delikatnie i delikatnie uchwyć skórę między ramionami. Pociągnij skórę w górę i w dół ciała (ponownie bardzo delikatnie), a następnie zwolnij. Jeśli nie wróci natychmiast, może to być trochę poważniejsze niż odwodnienie. Lepiej idź z nią do weterynarza.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Obserwuj sylwetkę i sylwetkę kota. Wszelkie zmiany wagi są niezbędne i są sygnałem, że powinieneś udać się do weterynarza. Nagła lub nawet stopniowa utrata wagi sygnalizuje chorobę. Jeśli nie jesteś pewien, rozważ to raz w tygodniu w domu. Jeśli nadal tracisz na wadze, skontaktuj się z weterynarzem.  
    
  • We wczesnych stadiach cukrzycy lub zwiększonej aktywności tarczycy kot wydaje się w porządku, ale traci na wadze. Dlatego szukaj profesjonalnej pomocy.
  •  
  • W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory w żołądku lub choroba serca, jego waga nie zmniejsza się, ale zmienia się jego kondycja fizyczna. Oznacza to, że wyraźnie czujesz żebra z powodu utraty tłuszczu podskórnego, ale jego żołądek jest okrągły lub opada. W razie wątpliwości udaj się do weterynarza.  
  •  
         
 12.  
 13.             7      Sprawdź płaszcz kota. Chory kot zwykle nie ma wystarczającej ilości energii, żeby się umyć. Płaszcz, który był lśniący i utrzymany, nagle staje się matowy, a włosy są splątane. Nawet jeśli stres może powodować zmiany w higienicznych nawykach, będzie to znak, że jest to choroba. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii.  
    
  • Zmiany nawyków higienicznych mogą być objawami zapalenia stawów. Kot w higienie osobistej cierpi z powodu bycia sztywnym lub raniącym ją. Jest to również znak, że wizyta lekarza weterynarii jest pilna.
  •  
                   
 14.  
             

    2      Wyszukaj objawy  .

    
   
 1.             1      Uważaj, jeśli twój kot nie wrócił. Jeśli wymioty wystąpią, zwłaszcza jeśli wymiotują kilka razy dziennie i wyglądają źle, może to być poważne. Jeśli po wypiciu nadal odrzuca wodę lub wymioty, powinien zobaczyć się z weterynarzem.  
    
  • Wiele kotów wymiotuje raz lub dwa razy w tygodniu w celu oczyszczenia. Jeśli twój kot jest aktywny, reaguje dobrze, wykazuje zainteresowanie zwykłymi czynnościami i jest dobra, nie ma się czym martwić.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Dowiedz się, czy ma biegunkę. Kot powinien mieć wydłużony kał. W przypadku biegunki kał jest płynny i bez formy, a na pewno nie jest normalny. Jeśli jest inaczej, odczekaj 24 godziny, jeśli nie jest to błąd dietetyczny. Jeśli jednak wymiotuje, jest apatyczny lub ma krew w stolcu, weterynarz powinien to zobaczyć.        
 4.  
 5.             3      Zwróć uwagę na jej aktywność. Apatia lub brak energii mogą wskazywać na gorączkę, trudności w oddychaniu lub ból. Kot nie śpi, ale nie ma energii, aby poświęcić się zwykłym czynnościom i zabawom. Jeśli jest apatyczny i oddycha szybko, powinieneś iść z nią do weterynarza.  
    
  • Zauważ jej nastrój. Jeśli twój kot jest niezwykle zmęczony i traci zainteresowanie regularnymi czynnościami, może to oznaczać, że jest niedożywiona lub chora.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Dowiedz się, czy jest jakiś problem z oddychaniem. Jeśli twój kot oddycha bardzo szybko i wierzbowo lub z otwartymi ustami, powinieneś udać się do weterynarza. Sprawdź także, ile wysiłku poświęcasz na oddychanie. Jeśli wystąpi duszność mięśniowa z powodu oddychania, udaj się do weterynarza.  
    
  • Policz oddechy, ale tylko wtedy, gdy kot nie przechodzi ani nie śpi. Kiedy kot zniknie, może wydawać się, że oddycha szybciej. Normalna wartość to 20-30 oddechów na minutę. Jeśli kot jest w spoczynku, liczba oddechów powinna być niższa.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zauważ, że nie przesuwa głowy na bok, ani nie jest mały i zdezorientowany. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o zaburzeniu neurologicznym lub zakażeniu ucha. W takim przypadku należy niezwłocznie zabrać kota do weterynarza. Kot to żywa i szybka istota. Jeśli zauważysz zmianę, staje się niezdarna lub przechyla głowę na bok, co oznacza, że ​​coś jest nie tak. Zmiany te mogą być oznaką udaru, wysokiego ciśnienia krwi, a nawet guza mózgu, dlatego wizyta weterynarza jest konieczna.        
 10.  
 11.             6      Regularnie sprawdzaj pociski i wypukłości. Większość wybrzuszeń lub wrzodów jest niezłośliwych, ale jeśli są mokre lub bolesne, konieczne jest badanie. Zwróć także uwagę na zapach z zainfekowanych zadrapań. I znowu: Zabierz ją do weterynarza. Jeśli zadrapania pozostaną nieleczone, pojawi się infekcja, która może spowodować zatrucie krwi.        
 12.  
 13.             7      Sprawdź oczy kota. Spójrz w oczy (a także w nosie) z powodu nadmiernego rozładowania. Jeśli twój kot wygląda na stale uspokajający, może być uczulony lub ma infekcję w jamach. Kiedy te problemy towarzyszą nadmiernemu piciu i oddawaniu moczu, letargowi i matowemu futrowi, sprawdzi je weterynarz. Może to być niewydolność nerek. 
    
  • Zobacz, czy ma powiększonych uczniów. Niektóre choroby powodują powiększenie źrenic. Jeśli zauważysz to u swojego kota, zanieś go prosto do weterynarza.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Spójrz na swojego kota w ustach. Zwłaszcza, jeśli nie ma plam na dziąsłach. Jeśli dziąsła Twojego kota są zbyt blade, może to być choroba. Powinieneś także zwrócić uwagę na jej oddech. Jeśli poczujesz zapach, który nie jest spowodowany karmieniem, może być objawem choroby.        
 16.  
             

    3      Uznanie innych chorób  .

    
   
 1.             1      Sprawdź pchły. Jeśli zauważysz, że twój kot dużo drapie, natychmiast sprawdź. Weź herb z drobnymi zębami i włóż w jej futro. Sprawdź, czy nie zobaczysz małych, brązowych i szybko poruszających się miejsc (to są pchły), szczególnie w okolicy szyi i ogona.  
    
  • Możesz również przeczesać kota na białym papierze. Pchły mogą złapać się na grzebieniu, a pchły spadają na papier. Ciało jest czarne, w formie śpiączki. Na zwilżonej wacie, ciasto rozpuszcza się na krwawych smugach.
  •  
  • Na rynku jest wiele produktów przeciwporostowych. Skonsultuj się z weterynarzem, który będzie najbardziej odpowiedni dla twojego kota.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Suchy kaszel lub wymioty mogą być spowodowane przetarciami na włosy. Może to spowodować mniejsze prawdopodobieństwo wdychania lub zmniejszania apetytu. Poważne problemy mogą wówczas przekształcić się w trichobezoar (twarde grudki włosów i nieumyta gnijąca, pachnąca żywność). W wyjątkowych przypadkach muszą one być usunięte operacyjnie. Trzymaj kota regularnie, aby im zapobiec.  
    
  • Kolejnym skutecznym środkiem domowym są suplementy diety, takie jak oliwkowa skorupa do natłuszczania i marynowanego mięsa z dyni, która dodaje błonnik do kału i ułatwia eliminację kremu. Powinieneś regularnie dodawać te suplementy do ryb, gotowanego kurczaka lub gotowanej wątróbki drobiowej.
  •  
  • Powinieneś skonsultować się ze swoim weterynarzem, jeśli przyczyna problemu nie jest poważniejsza.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Choroba tarczycy. Objawy to zwiększony apetyt lub pragnienie, niewyjaśniona utrata masy ciała (zwłaszcza masy mięśniowej), nerwowość lub drażliwość, częste wymioty, apatia i osłabienie, biegunka lub zaniedbane futro. Jeśli znajdziesz dwa lub więcej symptomów, musisz zgłosić się do weterynarza. Zwiększona aktywność tarczycy zwykle dotyczy kotów w średnim i starszym wieku, rzadko młodych kotów. 
    
  • Zwiększony apetyt to ostrzeżenie, że twój kot potrzebuje opieki weterynarza. Hormony tarczycy powodują zwiększenie apetytu. Przyspieszają także metabolizm i obciążają organy.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Dowiedz się, czy ma jakiekolwiek objawy cukrzycy u kota. Objawy cukrzycy obejmują wymioty, odwodnienie, osłabienie i utratę apetytu, zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, utratę wagi, problemy z oddychaniem i zaniedbanie pielęgnacji skóry. Cukrzyca kotów może mieć wpływ na koty w każdym wieku, ale najczęściej na koty starsze i otyłe. Jeśli twój kot ma którykolwiek z tych objawów, zanieś go do weterynarza, który wykona niezbędne badania krwi i moczu.        
 8.  
 9.             5      Dowiedz się, czy Twój kot ma objawy zaburzeń dolnych dróg moczowych - FLUTD (choroby dolnych dróg moczowych kotów). Objawy FLUTD obejmują problemy z oddawaniem moczu (często oddawanie moczu lub oddawanie moczu), utratę apetytu, apatię, krew w moczu lub częste lizanie narządów płciowych. Jest to choroba zapalna i bolesna, czasami ze skutkami śmiertelnymi. 
    
  • Występowanie FLUTD może mieć kilka przyczyn: niedostateczne picie, zatrzymanie moczu lub bakterii lub karmienie. Niektóre suche karmy mogą sprzyjać tworzeniu się kryształów w moczu, a następnie drażnić podszewkę pęcherza moczowego. Jeśli ta choroba nie jest leczona, może powodować kamienie moczowe. Są szczególnie niebezpieczne, jeśli powodują zapychanie.
  •  
         
 10.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

               (23)                    
Zwierzęta domowe popularny:
Jak zmniejszyć lenistwo u psów.

Jak określić płeć kota.

Jak bezpiecznie pracować z końmi.

Jak zapobiec oznakowaniu psa.

Jak prześladować konie.

Jak wykryć świerzb u psa.

Jak wyhodować raki.

Jak kupić korelę.

Jak określić płeć ryby w akwarium.

Jak grać z myśliwcem.

Jak sprawdzić temperaturę psa.

Jak leczyć psa, który zjadł czekoladę.

Jak przygotować posiłek dla kota.

Jak pozbyć się pcheł.

Jak zmierzyć temperaturę psa bez użycia termometru.

Jak wziąć kota, by ugryźć i zadrapać.

Jak bezpiecznie pracować z końmi.

Jak zdobyć zaufanie papugi.

Jak drażnić psa do kopania.

Jak dbać o chomika krasnoludzkiego.

Jak dbać o psa.