Home \ Relacje
 

Jak mogę słuchać ludzi.

 

Kiedy nauczysz się słuchać innych, pomoże ci to zobaczyć świat oczami. Będziesz lepiej rozumiał ludzi, a będziesz w stanie je poczuć. Poprawisz także swoje umiejętności komunikacyjne i sprawisz, że poczujesz się lepiej wśród ludzi. Możliwość słuchania pozwoli ci lepiej zrozumieć problemy innych ludzi i pomoże ci wyrazić siebie bardziej sensownie. Słuchanie ludzi brzmi prosto, ale czasami wymaga to na przykład wysiłku i treningu. Jeśli chcesz nauczyć ludzi więcej słuchać, w tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

              

Procedura .

    

    1      Słuchaj ludzi z otwartym umysłem  .

    
   
 1.            1      Wyobraź sobie, że znajdujesz się w sytuacji drugiej. Łatwo myśleć tylko o sobie i postrzegać tylko wpływ słów innych na ciebie. Takie wewnętrzne myślenie blokuje aktywne słuchanie. Musisz otworzyć się i spróbować spojrzeć na problemy innych z jego perspektywy: gdybyś był w jego skórze, prawdopodobnie byś szybciej rozwiązał problem. Kiedy będziesz w stanie słuchać ludzi, będziesz miał lepsze relacje z nimi, ponieważ wkrótce się o nich dowiesz. 
    
  • Nie zapominaj, że masz dwoje uszu, ale tylko jedno usta. Oznacza to, że powinieneś słuchać i mówić mniej. Słuchanie jest znacznie lepsze niż rozmowa. Kiedy rozmawiasz z ludźmi, spójrz w ich oczy, aby zobaczyć, że dbasz o to, co mówią (choć naprawdę nie przejmujesz się tym - powinieneś zachowywać się w sposób uczciwy). Ludzie, którzy słuchają innych, są bardziej świadomi swojego otoczenia i lepiej rozumieją świat. Zawsze staraj się uważnie słuchać i nie zwracaj uwagi na cokolwiek innego. Powinieneś zwracać pełną uwagę na to, z kim rozmawiasz. Uważaj, aby nie zawieść myśli.
  •  
  • Zamiast próbować natychmiast osądzić drugą osobę lub próbować znaleźć "rozwiązanie" swojej sytuacji, posłuchaj go i spróbuj spojrzeć na jego problem z jego punktu widzenia. Zastanów się, jak byś się czuł, gdyby ktoś cię potępił. Pomoże ci słuchać drugiego w spokoju i nie zdobyć swoich opinii zanim zrozumiesz jego sytuację.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nie porównuj doświadczeń innych z własnymi. Być może uważasz, że najlepsze, co możesz zrobić, aby zrozumieć drugiego, to porównać jego doznania z twoimi, ale tak naprawdę nie możesz być daleki od prawdy. Jeśli ktoś powie ci na przykład o śmierci rodziny, możesz podzielić się z nim swoją wiedzą, ale nie mów: "To jest dokładnie to, czego doświadczam..." Możesz być obraźliwy lub niewrażliwy, zwłaszcza gdy porównasz coś naprawdę poważnego z czymś mniej poważnym (na przykład, aby porównać rozwód po latach małżeństwa z chodzeniem po trzymiesięcznym związku). 
    
  • Nie musisz myśleć, że jest to najlepszy sposób, aby pomóc komuś innemu i jak podejść do sytuacji - takie myślenie jest w rzeczywistości bardzo redukcyjne i może sprawić, że druga osoba pomyśli, że wcale nie słuchasz.
  •  
  • Staraj się mówić o sobie tak mało jak to możliwe. Gdybyś mówił o sobie, dałbyś znać drugiemu, że koncentrujesz się bardziej na sobie niż na nim.
  •  
  • Oczywiście, jeśli drugi wie, że masz podobne doświadczenie, może poprosić cię o poradę. W takim przypadku możesz doradzić mu, ale powinieneś postępować ostrożnie i nie próbować porównywać swoich doświadczeń. Możesz stworzyć wrażenie, że wymyślasz nieistniejącą sytuację, aby pomóc drugiej.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nie próbuj od razu pomóc sobie. Niektórzy uważają, że kiedy słuchają innych ludzi, muszą być gotowi, aby szybko i szybko pomóc im w rozwiązywaniu problemów. Zamiast tego powinieneś skupić się tylko na słuchaniu i pomyśleć o "rozwiązaniu", dopóki nie usłyszysz drugiego - i tylko wtedy, gdy to się stanie. Kiedy zaczniesz szybko myśleć o szybkim rozwiązaniu problemów, nie będziesz mógł uważnie ich słuchać. 
    
  • Postaraj się dostrzec wszystko, co mówi ci druga osoba. Tylko wtedy będziesz w stanie mu pomóc.
  •  
  • Ogranicz rozpraszanie uwagi. Żyjemy w społeczeństwie, które jest pełne bodźców, które nas rozpraszają. Nie słuchaj dźwięków i hałasu, ale skup się na osobie, która do Ciebie mówi. Nie skupiaj się na telewizji, telefonie i innych urządzeniach, to jest niegrzeczne.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zachowaj drugie współczucie. Wyjaśnij, że ci na tym zależy, na przykład we właściwym czasie, aby było jasne, że słuchasz. Możesz również odwołać się do tego, co powinieneś zgodzić się (co znasz tonem głosu drugiego) lub zachowywać się zaskoczony, gdy powie ci coś niewiarygodnego. Dajesz jasno do zrozumienia, że ​​nie tylko słuchasz, ale także naprawdę zwracasz uwagę. Dowiedz się, jak reagować we właściwym czasie, aby nie przeszkadzać drugiej osobie w błędzie. Obudź swoją wrażliwą stronę i, w razie potrzeby, pociesz się drugą, ale uważaj, aby nie było zbyt przykro - większość ludzi jej nie lubi.       
 8.  
 9.             5      Pamiętaj, co powiedział ci inny facet. Ważną częścią aktywnego słuchania jest pamiętanie o tym, o czym mówisz. Jeśli ktoś powie Ci o swoich problemach z przyjacielem Jake'em, którego nigdy nie widziałeś, możesz przynajmniej zapamiętać jego nazwisko, abyś mógł z niego później skorzystać i wyjaśnić, że dobrze znasz tę sytuację. Jeśli nie pamiętasz nazwisk, szczegółów lub ważnych wydarzeń, wydaje się, że nie słuchasz w ogóle drugiego. 
    
  • Nie masz pamięci słonia, ale kiedy przerywasz drugą i prosisz go o wyjaśnienie lub wyjaśnienie czegoś lub powtórzenie pewnych informacji, wydaje się, że nie słuchasz go. Nie musisz pamiętać wszystkich szczegółów, ale powinieneś upewnić się, że druga osoba nie myśli, że musisz powtarzać to cały czas kilka razy.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Reaguj. Kolejną ważną częścią słuchania jest przekroczenie granicy jednej rozmowy i zainteresowanie nią jeszcze później. Jeśli chcesz wyjaśnić, że jesteś zainteresowany tym, co mówi ci druga osoba, powinieneś zapytać go, kiedy zobaczysz, napiszesz lub do niego zadzwonisz. Jeśli chodzi o coś poważnego, takiego jak zbliżający się rozwód, poszukiwanie pracy, a nawet komplikacje zdrowotne, dobrze będzie, gdy zapytasz drugiego, jak postępowała jego sytuacja. Nie zniechęcaj się - kiedy drugi mówi ci, że nie chce o tym rozmawiać, zaakceptuj to, ale powiedz mu, że zawsze będziesz dla niego dostępny. 
    
  • Ten, kto powierzył ci swój problem, może być zadowolony, że pomyślałeś o jego sytuacji, a nawet zastanawiałeś się, jak to się stało. Kiedy się go nauczysz, przeniesiesz swoje umiejętności słuchania na wyższy poziom.
  •  
  • Oczywiście istnieje różnica między szczerym zainteresowaniem a zatruciem. Jeśli ktoś powie ci, że chce złożyć zeznanie, prawdopodobnie nie będziesz mógł wysłać mu codziennie wiadomości i zapytać, czy to zrobił. To wywarłoby na niego presję i zamiast mu pomóc, podkreślałbyś go.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Czego nie powinieneś robić. Jeśli chcesz móc słuchać ludzi, powinieneś także wiedzieć, czego unikać. Jeśli chcesz, aby druga osoba potraktowała cię poważnie i upewnij się, że go szanujesz, powinieneś unikać następujących rzeczy: 
    
  • Nie przerywaj drugiej podczas wywiadu.
  •  
  • Nie myśl drugiego. Delikatnie zadawaj pytania (w razie potrzeby, na przykład podczas przerwy na rozmowę kwalifikacyjną).
  •  
  • Nie próbuj zmieniać tematu rozmowy, nawet jeśli jest to dla ciebie niewygodne.
  •  
  • Nie mów drugiemu nic takiego jak "To nie koniec świata" lub "Poczujesz się lepiej jutro". Możesz myśleć, że próbujesz złagodzić swoje uczucia i czuć się źle. Spójrz na wywiad w twoich oczach, aby zobaczyć, że słuchasz go uważnie.
  •  
                   
 14.  
             

    2      Co powinieneś powiedzieć  .

    
   
 1.             1      Bądź spokojny na początku. Prawdopodobnie brzmi to dla ciebie, ale jedną z największych przeszkód do słuchania jest chęć wyrażenia twoich impulsywnych myśli. Wiele osób wyraża fałszywą empatię, nieustannie próbując dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi. Reakcje te mogą być przydatne, ale ludzie często nadużywają ich. 
    
  • Odłóż na bok własne potrzeby i uważnie słuchaj drugiego. Nie naciskaj na niego i pozwól mu wyrazić się na swój własny sposób.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zapewnij drugiego, że nie zdradzisz jego tajemnic. Jeśli druga osoba chce powierzyć coś prywatnego lub ważnego, powinnaś dać mu do zrozumienia, że ​​jesteś godny zaufania i zachować tajemnicę. Powiedz mu, że może ci w pełni zaufać i że wszystko, co ci powie, pozostanie tylko między wami. Jeśli druga osoba nie jest pewna, czy może ci zaufać, nie będzie chciał otwarcie i mówić do ciebie szczerze. Ale nie zmuszaj nikogo do zwierzeń, w przeciwnym razie możesz być zły lub zawstydzony. 
    
  • Kiedy obiecujesz komuś, że wszystko, co powiesz, pozostanie pośród ciebie, powinieneś oczywiście go zatrzymać. Jedynym wyjątkiem są przypadki, w których tajemnica nie może być zachowana, na przykład, jeśli osoba ma tendencje samobójcze i boisz się go. Jeśli nie możesz w to uwierzyć, nigdy nie będziesz w stanie naprawdę słuchać ludzi.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Kiedy mówisz, zachęcaj drugiego. Ważne jest, aby móc rozmawiać empatycznie z innymi i nauczyć się reagować we właściwym czasie, aby drugi był pewien, że go słuchasz. Dobrze jest również podsumować i powtórzyć główne punkty i zachęcić do niego. To sprawia, że ​​rozmowa płynie naturalnie, a osoba, z którą rozmawiasz, czuje się bardziej zrelaksowana. Wypróbuj następujące strategie: 
    
  • Powtórz i zachęć: Powtórz niektóre rzeczy, które powiedziała ci druga osoba i daj mu pozytywną opinię. Na przykład możesz powiedzieć: "Wiem, że nie lubiłeś brać na siebie całej winy. Gdyby mi się to przydarzyło, sam się zmartwiłem. "Ale przy tej metodzie nie należy go przesadzać. Okazuj empatię tylko raz na jakiś czas, ponieważ jeśli przesadzisz, będziesz działał prosto.
  •  
  • Podsumowanie i parafraza: zalecamy nauczenie się podsumowania tego, co powiedziała ci druga osoba i parafrazowania tych informacji własnymi słowami. Mówisz drugiemu, że naprawdę go słuchasz i że rozumiesz, o czym on mówi. Dajesz też drugiej szansę na naprawienie ciebie i ewentualnie wyjaśnianie pewnych rzeczy, których nie zrozumiałeś.
  •  
  • Powiedz rzeczy, które pomogą ci wyjaśnić niespójności innym, na przykład: "Jeśli dobrze rozumiem..." lub "Napraw mnie, jeśli jestem..." Ta metoda przyda się zwłaszcza, jeśli jesteś sfrustrowany, albo będziesz zmęczony i nie będziesz w stanie uważnie słuchać drugiej osoby.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zadaj inne znaczące i zachęcające pytania. Nie należy przesłuchiwać ani krzyżować drugiego. Spróbuj użyć pytań jako sposobu, aby druga osoba otworzyła i mogła wyrazić swoją opinię. Umożliwi to drugiemu wyciągnięcie własnych wniosków bez poczucia, że ​​potępiasz go lub zmuszasz go do zrobienia czegoś. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać: 
    
  • Kiedy okazujesz empatię, będziesz mógł zachęcić innych. Dostosuj swoje pytania, na przykład: "Rozumiem, że nie było ci łatwo wziąć całą winę za siebie. Ale nie rozumiem, dlaczego czujesz się winny, mówiąc ci, że powinieneś zrobić coś innego. "
  •  
  • Kiedy zadasz to pytanie w ten sposób, druga osoba natychmiast będzie musiała to wyjaśnić i sprawić, że się pomylisz. Prawdopodobnie wynika to z reakcji emocjonalnych na logiczne i konstruktywne wyjaśnienie.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Poczekaj, aż otworzy się drugi. Jeśli chcesz, aby druga osoba odpowiedziała szczerze i konstruktywnie, musisz mieć cierpliwość i pozwolić mu wyrazić wszystkie swoje myśli, uczucia i pomysły. Być może upłynie trochę czasu, zanim strumień informacji płynie z cienkiego strumienia myśli. Jeśli położysz na niego zbyt dużą presję i zapytasz go o osobiste sprawy, może to mieć odwrotny skutek. Prawdopodobnie spowodowałbyś, że druga osoba zamknie się i nie będzie już chciała dzielić się z tobą żadnymi informacjami. 
    
  • Bądź cierpliwy i spróbuj spojrzeć na sytuację oczyma drugiego. Czasami dobrze jest wyobrazić sobie, jak druga osoba znalazła się w danej sytuacji.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Nie przerywaj drugiemu, co myślisz o swojej sytuacji io tym, co ci mówi. Poczekaj, aż druga osoba poprosi Cię o opinię i nie oferuj jej dla siebie. Jeśli chcesz aktywnie słuchać, musisz odłożyć na później swoje opinie i cierpliwie czekać na wiele. Gdy rozmowa się kończy, podsumuj myśli innych lub okaż empatię. 
    
  • Kiedy zbyt wcześnie przerywasz drugiemu, będzie sfrustrowany i nie będzie słuchał tego, jak go nazywasz. Będzie chciał zakończyć swoje myśli i poczuć irytujące i niecierpliwe.
  •  
  • Nie dawaj ludziom rad (jeśli nie mówią tego sami). Pozwól im raczej porozmawiać i znaleźć rozwiązanie. Jest zachęcający zarówno dla ciebie, jak i dla ciebie. W ten sposób możesz zarówno osiągnąć zmianę, jak i zrozumienie.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Niech drugi wie, że chcesz go usłyszeć. Niezależnie od zakończenia rozmowy, powinieneś poinformować drugą osobę, że chcesz ją usłyszeć. Pokaż mu, że chętnie z nim porozmawiasz o tych samych rzeczach (jeśli zechce), ale nie użyjesz go do niczego. Poza tym powiedz mu, że wszystko, co powiedziałeś, pozostanie z tobą. Jeśli chodzi o bardzo poważną sytuację i nie należy mówić, na przykład, "wszystko będzie w porządku", powinieneś przynajmniej poinformować drugiego, że zawsze chcesz go usłyszeć i pomóc mu. 
    
  • Możesz dotknąć drugiego na dłoniach lub na kolanach, lub objąć go. Rób to, co najlepsze w tej sytuacji. Nie powinieneś wybierać dotknięć, które przekroczyłeś granicę.
  •  
  • Jeśli masz czas, smak i zasoby, których potrzebujesz, zaoferuj inną pomoc. Ale nie powinieneś dawać mu fałszywej nadziei. Jeśli będziesz tylko słuchać go ponownie, wyjaśnij to. To bardzo cenna pomoc!
  •  
         
 14.  
 15.             8      Jeśli chcesz komuś doradzić, postaraj się zrobić to naturalnie i nie bądź pod wpływem własnych emocji. Pomyśl o tym, co byłoby najlepsze dla innych, a nie o tym, co byś zrobił.       
 16.  
             

    3      Prawidłowy język ciała  .

    
   
 1.             1      Spójrz na oczy innych. Kontakt wzrokowy jest bardzo ważny podczas słuchania. Kiedy zachowujesz się rozproszony i bezstronny, twoi przyjaciele nigdy ci się nie otworzą. Kiedy ktoś mówi do ciebie, powinieneś spojrzeć mu prosto w oczy, aby pokazać mu, że postrzegasz każde jego słowo. Nawet jeśli temat nie ma znaczenia, powinieneś okazywać szacunek i słuchać drugiego. 
    
  • Skoncentruj swoje oczy, uszy i myśli na drugim i słuchaj tego. Nie koncentruj się na tym, co chcesz powiedzieć, ale skup się na tym, co mówi druga osoba (bądź świadomy, że chodzi o niego, a nie o ciebie).
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zwróć uwagę drugiej. Jeśli chcesz móc słuchać ludzi, musisz stworzyć odpowiednią przestrzeń fizyczną i mentalną. Pozbądź się wszystkiego, co cię rozprasza i skoncentruj swoją uwagę na osobie, która z tobą rozmawia. Wyłącz telefon i inne urządzenia i rozmawiaj w miłym otoczeniu, w którym nic nie będzie cię rozpraszać. Kiedy jesteś sam, uspokój się i nastaw się na drugiego, aby go posłuchać. Daj mu znać, że chcesz mu pomóc. 
    
  • Wybierz miejsce, w którym inni ludzie nie będą cię rozpraszać i gdzie wiele innych rzeczy nie będzie rywalizować o twoją uwagę. Jeśli chcesz iść do kawiarni, wybierz ciche miejsce z tyłu i skup się tylko na tym, z kim rozmawiasz - nie na ciekawych ludziach wokół ciebie.
  •  
  • Jeśli chcesz porozmawiać w miejscu publicznym, takim jak bar lub restauracja, nie siedź w pobliżu telewizora. Nawet jeśli jesteś zdeterminowany, aby zwrócić na siebie uwagę, twoje oczy będą od czasu do czasu przychodzić do ciebie (szczególnie gdy gra twoja ulubiona drużyna).
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zachęcaj do innego języka ciała. Kiedy kiwniesz głową, pokażesz drugiemu, że rozumiesz i zachęcasz go do kontynuowania. Odzwierciedlając jego ruchy, pozycje i gesty, pozwolisz mu się zrelaksować i otworzyć. Spróbuj spojrzeć mu prosto w oczy. Dajesz jasno do zrozumienia, że ​​go słuchasz, a ponadto okazujesz zainteresowanie tym, co ci mówi. 
    
  • Jeśli chcesz zachęcić drugiego, powinieneś strzelać z ciałem. Przejście na drugą stronę sprawi, że będziesz się nudzić i będziesz chciał wyjść. Na przykład, jeśli chcesz założyć nogę na nogę, połóż ją osobie, z którą rozmawiasz.
  •  
  • Nie krzyżuj rąk przed klatką piersiową. To gest pokazania sceptycyzmu lub nieufności, nie zdając sobie z tego sprawy.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Słuchaj aktywnie, aby okazać zainteresowanie. Aktywne słuchanie wymaga zaangażowania obu uczestników w całe ciało i całą twarz. Możesz być cicho i zawsze wyjaśniać, że słuchasz drugiego. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc: 
    
  • Twoje słowa: Nie musisz mówić "aha" lub "rozumieć" co kolejne pięć sekund, w przeciwnym razie możesz szybko zostać zirytowanym przez innych, ale możesz od czasu do czasu powiedzieć coś zachęcającego, aby pokazać, że zwracasz uwagę. Jeśli naprawdę zależy ci na drugim, powinieneś zwrócić na niego uwagę i pomóc mu rozwiązać jego problem.
  •  
  • Twoja mina: powinieneś mieć wyraz i patrzeć na oczy drugiej osoby. Nie powinieneś go denerwować, patrząc na niego nieustannie, ale wyjaśnij, że otwierasz i interesujesz się tym, co mówi ci druga osoba.
  •  
  • Czytaj między wierszami: Staraj się pilnować rzeczy, których druga osoba nie powiedziała bezpośrednio, i spostrzegaj wskazówki, aby dać ci znać, co naprawdę myślą. Spójrz na jego mimikę i spróbuj uzyskać jak najwięcej informacji. Wyobraź sobie stan, w którym zachowujesz się i zachowujesz tak samo jak inne i podążaj za tonem swojego głosu i języka ciała.
  •  
  • Mów tak energiczny jak ten, z którym rozmawiasz. Mówisz mu, że go rozumiesz i że nie musi nic mówić dwa razy.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nie oczekuj, że druga osoba otworzy się natychmiast. Bądź cierpliwy i chętny do słuchania, ale nie udzielaj mu żadnej rady. 
    
  • Spróbuj powtórzyć to, co mówi ci druga osoba, aby mu pokazać, że go rozumiesz. Czasami jest więcej sposobów na zinterpretowanie czegoś. Najlepiej upewnić się, że rozumiesz się nawzajem i powtarzać to, co mówi druga osoba, aby pokazać, że go słuchasz i że jesteś na fali.
  •  
  • Pomyśl o okolicznościach. Jeśli rozmawiasz z kimś wrażliwym, nie powinieneś udzielać mu trudnej porady życiowej.
  •  
         
 10.  
             

Wskazówki .

      

            

Ostrzeżenie .

                           
Relacje popularny:
Jak zaimponować człowiekowi.

Wychodzenie ze Strefy Przyjaźni.

Jak znaleźć przyjaciela.

Jak pozbyć się złych plotek.

Jak dotykać dziewczyny.

Jak rozpoznać, że kogoś kochasz.

Jak pozbyć się uzależnienia.

Jak zapisać związek.

Dowiedz się, czy jesteś zakochany.

Jak przestać być zakochanym w niewłaściwej osobie.

Jak zdefiniować miłość.

Jak rozumieć osoby aseksualne.

Jak flirtować z SMS em.

Jak zachowywać się jak kobieta.

Jak zachować romans w związku.

Jak znaleźć dziewczynę.

Jak przezwyciężyć, że człowiek nie odtrąca uczuć.

Aby pokazać ci, że się ruszyłeś.

Jak zakończyć romans.

Jak znaleźć znajomych w college'u.

Motywowanie.