Home \ Komputery i elektronika
 

Jak zainstalować wentylator na pulpicie.

 

Komputery to złożone urządzenia techniczne, które muszą działać sprawnie. Wentylatory są istotną częścią komputerów, ponieważ zapewniają chłodny przepływ powietrza przez komponenty. Jeśli Twój komputer przegrzewa się lub jeśli chcesz wymienić istniejący wentylator, zainstalowanie nowego może osiągnąć zarówno niższą temperaturę komputera, jak i cichszy przebieg.

              

Procedura .

    

  Część 1      Zakup wentylatora  .

    
   
 1.            1      Sprawdź specyfikacje obudowy komputera. Wentylatory są dostępne w dwóch głównych rozmiarach: 80 mm i 120 mm. Komputer może obsługiwać inne rozmiary, takie jak 60 mm lub 140 mm. Jeśli nie jesteś pewien, wyciągnij jednego z aktualnie zainstalowanych wentylatorów, zanieś go do lokalnego dostawcy komputera i poproś o niego; lub weź sobie wentylator. 
    
  • Większość nowoczesnych szafek używa wentylatorów 120 mm.
  •  
  • Jeśli nie zmienisz palnika, ale dodasz nowy, będziesz musiał dowiedzieć się, jak wentylatory współpracują ze sobą i czy w razie potrzeby będą wietrzone wokół komponentów. To jednak wykracza poza zakres tego artykułu. Karta graficzna i komponenty procesora zwykle wymagają oddzielnych wentylatorów przeznaczonych do dostarczania powietrza do chłodnic i wymienników ciepła bezpośrednio na te urządzenia. Niektóre starsze karty graficzne mają fanów przyczepionych do ich desek.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Spójrz na szafę komputerową. Znajdź nieużywane miejsca, w których można zainstalować wentylatory. Zazwyczaj można je znaleźć z tyłu, z góry, z boku i z przodu szafki. Rozkład i maksymalna liczba wentylatorów jest różna dla każdej szafki.       
 4.  
 5.             3      Jeśli masz wybór, kup większego wentylatora. Jeśli twoja szafa obsługuje kilka rozmiarów wentylatorów, prawie zawsze lepiej jest wybrać większe. Wentylatory 120 mm są znacznie ciszej i mają więcej powietrza na jednostkę obrotu, dzięki czemu są bardziej wydajne.       
 6.  
 7.             4      Porównaj różne wentylatory. Przeczytaj ich specyfikacje i recenzje w celu porównania. Szukaj mniejszego poziomu hałasu i wysokiej niezawodności. Fani są zwykle dość tani, a jeśli kupisz je w 4 paczkach, możesz uzyskać ciekawą cenę. Do najpopularniejszych producentów szyb przednich należą: 
    
  • Cooler Master
  •  
  • Evercool
  •  
  • Deep Cool
  •  
  • Corsair
  •  
  • Thermaltake
  •  
         
 8.  
 9.             5      Wybierz pomiędzy diodą LED a standardowym wentylatorem. Aby zabrać swoją garderobę odrobinę smużenia, możesz sięgnąć po wentylatory LED. Szafka świeci w różnych kolorach, ale to trochę więcej.       
 10.  
 11.             6      Upewnij się, że wybrałeś wentylatory za pomocą właściwego złącza zasilania w komputerze. Jeśli planujesz podłączyć wentylator do źródła zasilania, otwórz obudowę komputera i sprawdź kable zasilania od źródła zasilania, aby zobaczyć, jakie złącza zasilania są potrzebne dla wentylatorów. Najczęściej spotykane są 3-biegunowe i 4-biegunowe złącza Molex. Niektóre źródła oferują więcej typów złącz, więc możesz kupić dowolny wentylator, ale najpierw sprawdź. Jeśli chcesz mieć możliwość regulacji prędkości wentylatora, powinieneś podłączyć je do płyty głównej (jeśli nie masz specjalnego urządzenia na komputerze, które może kontrolować prędkość wentylatora niezależnie od płyty). Większość fanów ma 3-biegunowe i / lub 4-biegunowe złącza dla fanów.                 
 12.  
             

  Część 2      Otwórz szafkę  .

    
   
 1.             1      Odłącz komputer. Ten krok nie wymaga wyjaśnienia.       
 2.  
 3.             2      Rozładuj pozostałą moc komputera. Przytrzymaj przycisk zasilania przez co najmniej 10 sekund.       
 4.  
 5.             3      Usuń bok szafki. Aby dostać się do komputera, należy zdjąć boczny panel szafki na blacie innym niż płyta główna. Odkręć wszystkie śruby mocujące ścianę boczną do reszty obudowy komputera, a następnie wyjmij ją. Niektóre szafki mają zawiasowe boki. 
    
  • Ściana boczna przeciwna do podstawy jest zwykle lewą.
  •  
  • Rodzaje paneli bocznych to dziesiątki, niektóre są przymocowane za pomocą śrub, inne mają zatrzask sprężynowy, inne zatrzask, który trzeba nacisnąć, aby zdjąć panel.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Uziem się. Przed przystąpieniem do pracy wewnątrz szafy PC należy się uziemić. Wyładowania elektrostatyczne mogą poważnie uszkodzić elementy komputera. Możesz użyć bransoletki elektrostatycznej lub uziemić się metalowymi przedmiotami. 
    
  • Ponownie uziemiaj komputer, aby uwolnić wszelkie nagromadzone ładunki.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Znajdź wszystkie otwory wentylacyjne dla wentylatorów. W szafie będzie kilka otworów, w których można zainstalować wentylator. W zależności od szafki znajdziesz je z tyłu, z przodu, z boku lub z góry.       
 10.  
 11.             6      Znajdź złącza zasilania na płycie systemowej. Mogą być rozproszone w wielu miejscach i może być ich tylko kilka. Złącza wentylatorów są zwykle oznaczone CHA_FAN # lub SYS_FAN # . Jeśli nie możesz ich znaleźć, zapoznaj się z instrukcją obsługi. 
    
  • Jeśli masz więcej wentylatorów niż złączy, możesz użyć adapterów Molex, z których można zasilać dodatkowe wentylatory.
  •  
         
 12.  
             

  Część 3      Pozycja wentylatora  .

    
   
 1.             1      Dowiedz się, jak efektywne jest chłodzenie powietrzem. Wentylator w komputerze służy nie tylko do rozdmuchiwania komponentów w powietrzu, ale nie byłby najskuteczniejszym chłodzeniem. Zamiast tego, wentylatory powinny odpowietrzyć powietrze, aby świeże powietrze przepłynęło wokół komponentów.        
 2.  
 3.             2      Zbadaj fanów. Wentylatory kierują powietrze w jednym kierunku, wskazując strzałkę wydrukowaną na górnej części klatki. Więc spójrz na nowych fanów. Na górze klatki powinna znajdować się strzałka wskazująca kierunek, w którym wieje wentylator. Jeśli go nie widzisz, sprawdź etykietę silnika wentylatora na silniku. Powietrze zwykle wypływa z boku wentylatora, na którym naklejona jest naklejka.       
 4.  
 5.             3      Ustawić wentylatory w taki sposób, aby powstał tunel aerodynamiczny. Stwarza to ssanie i dmuchawy. Ogólnie rzecz biorąc, dmuchawy powinny być czymś więcej niż wentylatorami ssącymi, ponieważ stworzy to próżnię w szafie. Dzięki próżni powietrze przepływa do szafki przez wszystkie szczeliny i małe otwory. 
    
  • Tył - Zasilacz z tyłu komputera jest wyposażony w wentylator, który wypycha powietrze z tylnej części szafy (wentylator dmuchawy). Więc umieść tam jeden lub dwa inne wentylatory, aby wydmuchać powietrze.
  •  
  • Przód - Zainstaluj wentylator z przodu komputera, aby zasysać powietrze (wentylator ssący). Jeśli szafka na to pozwala, można również umieścić drugi wentylator odsysający w położeniu dysku twardego.
  •  
  • Wentylatory boczne powinny również wydmuchiwać powietrze. W przypadku większości szaf można użyć wentylatora bocznego.
  •  
  • Górny - Górny wentylator powinien służyć jako dodatkowy dopływ powietrza. Może to sprawić, że będziesz bardziej logicznym używać go jako dmuchawy, ponieważ ciepło będzie przyklejało się do górnej części obudowy, ale zwykle będziesz mieć zbyt duży przepływ z szafki i niedostateczne doprowadzenie zimnego powietrza.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Dopasuj wentylatory. Do wkrętaków przymocowane są 4 śruby. Upewnij się, że wentylator jest szczelny i nie. Dokręć śruby "ręką" i nie używaj ich, możesz później usunąć lub wymienić wentylator. 
    
  • Sprawdź, czy żadne kable (w tym sam wentylator) nie mogą dostać się do łopatek wentylatora. W razie potrzeby podłącz kable do bezpiecznej odległości za pomocą pasków kablowych.
  •  
  • W przypadku trudności z utrzymaniem wentylatora podczas instalacji, przed włożeniem wszystkich śrub należy zamocować go za pomocą kilku małych kawałków taśmy klejącej. Uważaj, aby nie przykleić żadnej części ani obwodu.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Podłącz wentylator. Podłącz wentylatory do złączy na płycie systemowej. Jeśli masz zbyt wiele wentylatorów lub zbyt krótkie kable, podłącz wentylatory za pomocą adapterów Molex bezpośrednio do zasilacza komputera. 
    
  • Podczas podłączania wentylatorów bezpośrednio do źródła, nie będziesz w stanie kontrolować ich prędkości poprzez BIOS; W skrócie, nadal będzie działać z pełną prędkością.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Złóż szafkę. Pamiętaj o zamknięciu szafki przed testowaniem wentylatorów. Szafki i wentylatory są zaprojektowane w odniesieniu do przepływu powietrza, który miałby wpływ na otwartą szafę. Otwarta obudowa ostygnie znacznie gorzej niż zamknięta.       
 12.  
 13.             7      Oglądaj fanów. Jeśli podłączyłeś wentylatory do płyty głównej, możesz sprawdzić ich funkcję w BIOS-ie. Możesz także regulować ich prędkość. Dzięki programom takim jak SpeedFan można również monitorować prędkości wentylatorów w systemie Windows. 
    
  • Nie można monitorować wentylatorów podłączonych bezpośrednio do źródła.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Monitoruj temperaturę komputera. Podczas gdy fajnie jest, że wszyscy fani obracają się prawidłowo, celem było ochłodzenie komponentów komputera. Pobierz program monitorowania temperatury (SpeedFan też może to zrobić). Jeśli Twój komputer nadal się przegrzewa, być może trzeba zmienić układ wentylatora i kierunek lub rozważyć użycie bardziej ekstremalnych systemów chłodzenia.        
 16.  
             

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. http://www.makeuseof.com/tag/how-to-install-pc-cooling-fan/  
 2.  
 3. http://www.brighthub.com/computing/hardware/articles/10105.aspx  
 4.  
                         
Komputery i elektronika popularny:
Jak zwiększyć prędkość pobierania.

Jak odinstalować Google Chrome.

Jak przekonwertować VHS na DVD i inne formaty cyfrowe.

Jak konwertować PDF na Word.

Jak utworzyć hasło, które pamiętasz.

Jak naprawić uszkodzone lub uszkodzone słuchawki.

Usuń zabezpieczenie przed zapisem na karcie SD.

Jak ukryć aplikacje na Androidzie.

Jak zainstalować system Windows XP.

Jak otwierać pliki PDF.

Jak podłączyć mysz bezprzewodową.

Jak przekonwertować docx na doc.

Jak sprawdzić, czy masz Bluetooth na swoim komputerze.

Jak zarabiać pieniądze na blogu.

Jak utworzyć plik PDF.

Jak sprawdzić historię Google.

Jak naprawić napęd USB Flash.

Jak korzystać z Dropbox na iPadzie.

Jak zaktualizować program Internet Explorer.

Jak nauczyć się programować w C.

Jak się wylogować z Windows 8.