Home \ Jedzenie
 

Jak zrobić jogurt.

 

Łatwo kupujesz i kupujesz jogurt, ale czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że możesz go zrobić w domu? Jogurt z odpowiednimi bakteriami pomaga dostosować trawienie, poprawia odporność i łagodzi alergie pokarmowe. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić własny jogurt.

                 

Składniki .

               

Procedura .

    

  Część 1      Wymieszać mleko i bakterie  .

    
   
 1.            1      Podgrzej mleko do 85ºC. Weź dwie garnki, aby stworzyć łaźnię wodną. To nie sprawi, że będziesz brudny i nie będziesz musiał mieszać go przez cały czas. Jeśli nie masz dwóch garnków i musisz bezpośrednio podgrzać mleko, obserwuj i mieszaj. Jeśli nie masz termometru, nie przejmuj się - 85ºC wiesz, że mleko zaczyna pienić się. Zaleca się zakup termometru spożywczego (szczególnie jeśli chcesz częściej robić jogurt).  
    
  • Możesz użyć dowolnego mleka - pełnego tłuszczu i beztłuszczowego, pasteryzowanego, homogenizowanego, organicznego, suszonego, krowiego, koziego, sojowego itd. Ultra-pasteryzowane mleko zostało podgrzane do wysokiej temperatury, więc niektóre białka produkcja potrzeb jogurtowych. Niektórzy ludzie twierdzą zatem, że to mleko nie może wyprodukować dobrego jogurtu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Ochłodzić mleko do 43ºC. Najlepiej zrobić to w zimnej łaźni wodnej. Dzięki temu szybko obniża się temperatura mleka i nie trzeba tak często go mieszać. Jeśli pozwolisz mu ostygnąć w temperaturze pokojowej lub w lodówce, będziesz musiał mieszać go częściej. Nie rób nic, dopóki mleko nie osiągnie temperatury co najmniej 49ºC, ale nie dopuść do ostygnięcia poniżej 32ºC.        
 4.  
 5.   3      Spal bakterie. Bakterie są dodawane do mleka, które następnie zaczyna tworzyć dodatkowe i inne bakterie niezbędne do tworzenia jogurtu. Pozostaw bakterię w temperaturze pokojowej i poczekaj, aż mleko ostygnie, aby było zimno.
    
  • Wszystkie jogurty potrzebują "dobrych" bakterii. Najlepiej jest po prostu użyć jogurtu. Kiedy po raz pierwszy robisz jogurt, kup biały jogurt dobrej jakości i upewnij się, że zawiera on "aktywne kultury". Spróbuj jogurtu i wybierz ten, który najbardziej smakuje.
  •  
  • Zamiast jogurtu można również użyć liofilizowanych bakterii, które można znaleźć w Internecie w specjalnych sklepach. Są bardziej niezawodne niż zwykły jogurt.
  •  
  • Możesz również użyć jogurtu smakowego, ale powstały jogurt domowej roboty nie będzie smakował jak jogurt biały.
  •  
  • Jeśli nie chcesz, aby część bakterii Bifidus (pojawiających się w komercyjnych jogurtach pogrubionych była dłuższa), możesz również użyć wysokiej jakości śmietany. Jeśli używasz kultur bifidalnych, wymieszaj je najpierw w blenderze, aby wymieszać bakterie ze zbiornikiem mleka. Jeśli nadal masz duże kawałki bakterii w jogurcie, prawdopodobnie rozgrzałeś je zbyt szybko lub zbyt długo. W wysokich temperaturach często się to zdarza.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Możesz również dodać mleko odtłuszczone. Gdy dodasz ćwiartkę lub pół filiżanki odtłuszczonego mleka w proszku do jogurtu, zwiększysz wartość odżywczą swojego jogurtu. Ten krok jest szczególnie przydatny przy używaniu chudego mleka.     
 8.  
 9.             5      Dodaj bakterie do mleka. Teraz dodaj 2 łyżki jogurtu lub liofilizowane bakterie do mleka. Wymieszaj ręcznie lub w blenderze, aby dobrze połączyć bakterie mleczne.                  
 10.  
             

  Część 2      Inkubacja bakterii  .

    
   
 1.   1      Przelej mieszaninę do pojemników. Wylać powstałą mieszaninę do czystych pojemników i zamknąć pokrywką lub owinąć folią spożywczą.        
 2.  
 3.             2      Pozwól bakteriom inkubować się w jogurcie. Jogurt powinien być nadal ciepły (około 38 ° C), aby bakterie mogły się rozmnażać. Im dłużej pozostawisz bakterie w jogurcie, tym bardziej będzie ono gęste.  
    
  • Nie poruszaj się jogurtem w czasie inkubacji. Kiedy potrząśniesz nim, nie zniszczysz go, ale będzie to trwać dłużej niż bakterie.
  •  
  • Przez kilka godzin jogurt powinien mieć konsystencję jak musztarda, lekko tandetny zapach, aw niektórych przypadkach także zielonkawy płyn na powierzchni. Im dłużej pozostawisz jogurt, aby stać, tym grubsze będzie.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Wybierz metodę inkubacji. Istnieje kilka metod inkubowania jogurtu. Użyj termometru, aby się upewnić, że temperatura się nie zmieni. Wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada. Najlepiej jest użyć jogurtu. Omówimy to szczegółowo w następujących krokach.
    
  • Można również użyć piekarnika lub wstępnie ogrzać go do pożądanej temperatury, wyłączyć i włączyć światło, aby utrzymać temperaturę. Włącz piekarnik regularnie, aby utrzymać temperaturę. Ta metoda jest trochę ryzykowna - musisz uważać, aby nie rozgrzać się w piekarniku.
  •  
  • Inne metody obejmują odwadniacz żywności, urządzenie do gotowania ryżu lub gliniany garnek ustawiony na najniższą temperaturę.
  •  
  • Jeśli nie masz tych przedmiotów, możesz zostawić jogurt na słońcu lub w gorącym samochodzie. Jednak ekspozycja na światło słoneczne może zmniejszyć wartość odżywczą otrzymanego jogurtu. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę poniżej 49ºC, ale nie pozwolić jej spaść poniżej 32ºC - optymalna jest temperatura 43ºC. Dodatkowo możesz dodać jogurt do gorącej kąpieli wodnej.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Jogurt. Istnieje kilka kategorii jogurtu dostępnego w handlu. Jeśli zdecydujesz się go użyć (co zalecamy), bakterie rosną najszybciej i najbezpieczniej.  
    
  • Jogurt bez zmiany czasu jest popularny, ponieważ nie kosztuje dużo pieniędzy. Nie są one drogie, ponieważ nie kontrolują temperatury, którą należy utrzymywać w celu wzrostu bakterii w produktach mlecznych. Są one przeznaczone do użytku domowego, ale wyższe lub niższe temperatury otoczenia mogą wpływać na czas rozmnażania się bakterii i jakość uzyskanego produktu. Zwykle są sprzedawane z małymi kubkami, a jeśli chcesz jogurt codziennie, będziesz musiał używać ich kilka razy w tygodniu. Nie nadaje się dla większych rodzin, ponieważ produkuje się tylko pewną ilość jogurtu.
  •  
  • Jogurty kontrolujące temperaturę są droższe, ponieważ zawierają więcej elementów elektronicznych, aby utrzymać temperaturę w bezpiecznym tempie. Otrzymujesz dwa rodzaje tych jogurtów.
  •  
  • Jedna z nich ma optymalną temperaturę utrzymywaną niezależnie od temperatury otoczenia. Możesz ustawić to sam.
  •  
  • Drugi rodzaj jogurtu łączy właściwości niektórych jogurtów opisanych powyżej. Na przykład jeden jogurt ma ustaloną fabrycznie temperaturę w czasie. To urządzenie może produkować jogurt w mniej niż 4 godziny, ponieważ używa wyższych temperatur niż inne rodzaje jogurtu. Pozwala na zrobienie więcej niż niewielkiej ilości jogurtu na raz i dostanie go w kilku rozmiarach. Możesz również kupić jogurt o objętości ponad 3 litrów. Jednak w większych pojemnikach konieczne jest również posiadanie dużej pokrywy, aby zakryć przestrzeń między górną a dolną częścią jogurtu.
  •  
         
 8.  
 9.   5      Jakie są zalety używania jogurtu? Użytkownicy mogą ustawić żądaną temperaturę i nie muszą się martwić o to, że są tacy sami. Po ustawieniu temperatury, pozostanie ona taka sama, bez względu na to, jak zimno lub gorąco masz w swojej kuchni.  
    
  • Jogurt pozwala ustawić czas, w którym jogurt podgrzewa bakterie. Ustawienie to przydaje się, jeśli nie możesz śledzić jogurtu, ale zaleca się ustawienie temperatury, jak pokazano na opakowaniu lub w instrukcji, aby można było łatwo rozwiązać sytuację, jeśli wystąpi problem (np. Upuszczenie jogurtu).
  •  
         
 10.  
 11.   6      Umieścić pojemniki na mleko i bakterie w jogurcie. Upewnij się, że są one równomiernie rozmieszczone i stoją prosto (na pewno nie chcesz, aby jogurt wlał się do twojego urządzenia).        
 12.  
 13.   7      Zamknij jogurt, aby nie zabrakło mu ciepła. Dzięki temu temperatura będzie stabilna, a bakterie będą mogły się rozmnażać bez zakłóceń.     
 14.  
 15.   8      Sprawdź, czy jogurt stał się sztywny. Po upływie ustawionego czasu (w zależności od temperatury i ilości baterii) jogurt powinien się zestalić. Może to zająć 2 godziny, ale także 12 godzin. Krótszy czas inkubacji oznacza zwykle cieńszy jogurt z mniejszą ilością bakterii. W przypadku osób nietolerujących laktozy najlepiej jest dłużej inkubować bakterie, aby jogurt stał się bardziej strawny.     
 16.  
 17.   9      Wyjmij pojemniki z urządzenia. Gdy jogurt będzie wystarczająco sztywny, wyjmij pojemniki jogurtowe i włóż je do lodówki, aby ostygły przed spożyciem. Większość jogurtu powstaje w małych pojemnikach, z których można go od razu zjeść. Ale jeśli potrzebujesz dużo jogurtu, możesz mieć jeszcze większe pojemniki.     
 18.  
 19.   10      Upewnij się, że jogurt jest gotowy. Delikatnie potrząśnij jednym ze słoików - jeśli jogurt się nie poruszy, jest gotowy i można go włożyć do lodówki. Jeśli jogurt potrząśnie pojemnikiem, odczekaj chwilę i pozwól mu się wydarzyć.     
 20.  
            

  Część 3      Ostatnie zmiany  .

    
   
 1.   1      Przebij jogurt nad szmatką, aby uzyskać gęstą konsystencję. Włóż ściereczkę do sitka i włóż sitko do dużej miski, gdzie możesz dostać żółtą ciecz jogurtową. Umieść jogurt w szmatce, przykryj garnek pokrywką i włóż do lodówki. Po dwóch godzinach będziesz miał jogurt typu greckiego, po 12 godzinach będziesz miał bardzo gęsty, prawie kremowy jogurt.     
 2.  
 3.             2      Schłodź jogurt w lodówce. Umieść jogurt na kilka godzin w lodówce. Będzie trwał 1-2 tygodnie. Jeśli chcesz użyć go jako startera do następnego jogurtu, zrób to podczas pierwszego tygodnia, aby bakterie nadal zachowały zdolność inkubacji. Jogurt tworzy żółtą ciecz, którą można wlać lub wymieszać z jogurtem przed jedzeniem.  
    
  • Wiele komercyjnych jogurtów zawiera środki zagęszczające, takie jak pektyna, skrobia lub żelatyna. Nie bądź więc zaskoczony, gdy twój jogurt nie jest tak gęsty jak jogurt ze sklepu zawierającego te substancje. Możesz umieścić go w zamrażarce, aby uzyskać delikatniejszą konsystencję.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zagotuj jogurt. Eksperymentuj i znajduj smaki, które Ci się spodobają. Możesz dodać suszone owoce, syrop klonowy, kawałki czekolady, miód lub marmoladę. Jeśli chcesz zrobić trochę jogurtu, dodaj trochę cukru.        
 6.  
 7.             4      Użyj powstałego jogurtu jako startera dla następnej partii.        
 8.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

               (4)                     
Jedzenie popularny:
Jak przygotować przecier warzywny.

Jak przygotować ziemniaki.

Jak zrobić marmolady.

Jak przygotować szpinak.

Jak zmiękczyć ser śmietankowy.

Jak ugotować mrożone piersi z kurczaka.

Jak gotować pomidory.

Jak przygotować kanapkę z serem z grilla.

Jak gotować indyka.

Jak zmiksować martini pasikonik.

Jak gotować kurczaka biryani.

Jak gotować kukurydzę.

Jak jeść karmel.

Jak jeść khaki.

Jak uruchomić ser ricotta.

Jak zamrozić jajka.

Jak usmażyć.

Jak przechowywać ziemniaki.

Jak grillować cebulę.

Jak przygotować sałatkę.

Jak zrobić herbatę z bąbelkami.