Home \ Hobby i rękodzieło
 

Jak pracować z laminatem.

 

Jeśli kupiłeś zestaw do laminowania, będziesz musiał nauczyć się pracy z tym materiałem. W przeciwnym razie projekt może zostać niespodziewanie przewrócony. Pierwszym krokiem jest stworzenie formy, następnie możesz rzucić się do przygotowania laminatu i pracy z utwardzaczem. Praca z włóknem szklanym i żywicą poliestrową nie jest przerażająca, jeśli podchodzisz do tego uczciwie i nie komplikujesz go niepotrzebnie. Ten przewodnik krok po kroku uzupełnia instrukcje, które znajdziesz na zestawie do laminowania, aby pomóc Ci uzyskać dobre wyniki.

              

Procedura .

    

  Część 1      Przygotowanie i produkcja form  .

    
   
 1.            1      Zakup zestawu do laminowania " Zestaw powinien zawierać żywicę poli (poliestrową), utwardzacz (katalizator) i zbrojenie strukturalne. Kupujesz te zestawy w swoich potrzebach domowych, sklepach specjalistycznych i sklepach części samochodowych. Ich rozmiar powinien odpowiadać zakresowi twojego projektu. 
    
  • Dlaczego włókno szklane? Włókno szklane jest początkowo płynem. To jest przepychane przez miniaturowe otwory, aby utworzyć cienkie pasmo włókien. Włókna te są pokrywane roztworem chemicznym i łączone ze sobą w celu uformowania tkaniny lub długiej tkaniny. Następnie dodaj trochę żywicy i noś solidny, trwały i elastyczny laminat.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Rozważ formę laminatu. Jeśli chcesz utworzyć proste pudełko, miseczkę lub inny przedmiot z laminatu, konieczne może być utworzenie "formy" lub "kopyta". Zapewnia to, że laminat (w początkowej postaci płynnej) zostanie uformowany we właściwy kształt. Jeśli jednak naprawiasz laminat taki jak łódź lub samochód, spróbuj naprawić taśmę za pomocą taśmy i nałóż warstwę laminatu bezpośrednio na nią.       
 4.  
 5.             3      Używaj pianki lub innego elastycznego materiału do tworzenia form o naturalnych kształtach. Kawałki polistyrenu najlepiej nadają się do tworzenia zaokrąglonych i nieregularnych przedmiotów. Po prostu pociąć lub pocierać polistyren do pożądanego kształtu (na przykład dna fontanny, ptasiego oka lub kopuły). Przykryj materiał woskowanym papierem i użyj wosku, aby uszczelnić wszystkie połączenia, aby zmiękczyć gruboziarniste połączenia.       
 6.  
 7.             4      Użyj tektury, sklejki, płyty MDF lub podobnego litego materiału, aby uzyskać proste i inne geometryczne kształty. Te solidne materiały będą idealne do większych projektów, takich jak budy, a nawet łodzie. W przypadku tych postaci zakryj całą powierzchnię papierem woskowym lub jednolitą, równą warstwą wosku parafinowego. Wosk Carnauba może być również stosowany jako substytut parafiny.       
 8.  
 9.             5      Przygotuj włókno szklane w postaci szmatki lub prześcieradeł, aby dobrze przykryć swój kształt i zachowaj duży zakład na złączach w rogach i wokół ostrych krawędzi. Po zmiękczeniu żywicy, materiał zmięknie, więc nie rób ciężkiej głowy, a nie możesz jej dokładnie wysuszyć.                 
 10.  
             

  Część 2      Mieszanie i nakładanie laminatu  .

    
   
 1.             1      Zmierz odpowiednią ilość żywicy w metalowym pojemniku. Możesz użyć dużej puszki lub miski, ale takiej, którą możesz wyrzucić. Możesz mieszać żywicę nawet w czystym plastikowym pojemniku, ale ponieważ ciepło gromadzi się podczas suszenia, musisz zachować ostrożność podczas pracy z plastikiem.       
 2.  
 3.             2      Dodaj utwardzacz zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. W zestawie znajdziesz "puszkę" lub wstępnie przygotowane wiadro do mieszania żywicy, a także wstępnie przygotowaną "rurkę" (podobną do kleju) z utwardzaczem. Po prostu używaj tej samej ilości obu, tj. w połowie utwardzone i w połowie żywiczne (lub w innym stosunku).       
 4.  
 5.             3      Prawidłowo wymieszać materiał za pomocą szpachelki; upewnij się, że nie mieszasz tylko środka pojemnika, ale także dna i boków.        
 6.  
 7.             4      Włóż włókno i pędzel do formy lub do niego, a następnie wyrzuć, a następnie rozprowadź mieszaninę. Tkanina (włókno) zostanie wepchnięta w rozsmarowaną żywicę, dzięki czemu można nanieść kolejną warstwę żywicy na grubość 0,5 cm za pomocą pędzla. 
    
  • Podczas natryskiwania żywicy przez włókno szklane należy uważać, aby w narożnikach i słabych punktach nakładać tę samą warstwę, co na równych i łatwo dostępnych powierzchniach. Jeśli nie zarządzasz i nie zakryjesz rogów, na przykład laminat zostanie osłabiony w tych narożnikach.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Przykryj formę włóknem i żywicą, aż do równomiernego przykrywania. Kontynuuj pracę, aż potrzebujesz całego materiału.       
 10.  
             

  Część 3      Ukończenie  .

    
   
 1.             1      Wyczyść wszystkie narzędzia i wycieki rozpuszczalnikiem zawierającym aceton, zanim materiał stwardnieje. Aceton świetnie nadaje się do czyszczenia laminatu, ponieważ jest mocny i szybko odparowuje. Tylko uważaj, aby nie skręcić żadnego kawałka laminatu w acetonie i nie przyklejaj go z dala od uszczelek, plastiku i gumy.        
 2.  
 3.             2      Kontynuuj nakładanie warstw włókien i żywicy, aż produkt uzyska żądaną grubość. Laminat nakłada się zwykle warstwami, aż grubość będzie wystarczająca do zapewnienia wymaganej wytrzymałości. W zależności od rodzaju projektu (tutaj masz możliwość dostosowania) spróbuj zastosować co najmniej 3 warstwy, ale nie więcej niż 10.  
    
  • Jeśli to możliwe, spróbuj położyć tkaninę z włókna szklanego w każdej warstwie, tak aby włókna były skierowane w innym kierunku. Szklany materiał jest mocny na włóknie, ale jest słaby wzdłuż niego. Jeśli możesz zmienić orientację włókien, jej słabe punkty będą się równomiernie rozkładać na osiach, a otrzymasz o wiele trwalszy laminat.
  •  
  • Pomiędzy warstwami należy wyszczotkować powierzchnię, aby usunąć grube obszary, w których włókno wzniosło się powyżej żywicy.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Wykończ produkt powłoką żelową lub cienką warstwą żywicy. Następnie można go pomalować farbą poliuretanową lub emalią alkaliczną.       
 6.  
 7.             4      Usuń laminat z formy. Jeśli pokryjesz papierem woskowanym lub parafiną, powinieneś być w stanie go obrać (lub wyciągnąć z produktu). Laminat nie przykleja się do wosku.       
 8.  
            

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

                  

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. http://www.fibreglast.com/product/the-fundamentals-of-fiberglass  
 2.  
 3. http://www.thehulltruth.com/boating-forum/125740-acetone-wash.html#b  
 4.  
 5. http://www.explorerforum.com/fiberglass/fiberglassing.htm  
 6.  
                         
Hobby i rękodzieło popularny:
Jak nauczyć się quilingu.

Jak zrobić modelinę.

Jak umieścić papier w kształcie serca.

Jak zrobić pościel na poduszkach.

Jak narysować królika.

Jak zrobić kwiaty z serwetek.

Jak narysować twarz.

Jak polizać łokieć.

Jak zrobić koraliki z papieru.

Jak robić lepsze zdjęcia.

Jak spasować gwiazdę (origami shuriken).

Jak tworzyć kody i szyfry.

Jak zrobić pałąk.

Jak narysować królika.

Jak narysować psa.

Jak zrobić podstawowe oko.

Jak zrobić zabawkę pluszowego misia.

Jak zmierzyć wewnętrzną długość spodni.

Jak wypłukać złoto.

Jak pokonać nudę.

Jak narysować twarz.