Home \ Hobby i rękodzieło
 

Jak zrobić olejki eteryczne.

 

Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane oleje ekstrahowane z aromatycznych roślin, takich jak lawenda lub rozmaryn. Możesz uzyskać użyteczne olejki eteryczne z około 700 rodzajów różnych roślin i istnieje kilka różnych metod ich ekstrakcji, z najbardziej znaną destylacją. Możesz wydać dużo pieniędzy na komercyjnie produkowane olejki eteryczne, podczas gdy domowe oleje destylacyjne wyjdą stosunkowo tanio.

              

Procedura .

    

  Część 1      Przygotowanie gorzelni olejków eterycznych  .

    
   
 1.            1      Zakup Essential Oils Distiller. Znalezienie jednego może być dość trudne, jeśli nie masz specjalistycznego sklepu w swojej okolicy, ale na pewno znajdziesz go w Internecie bez żadnych problemów. Ceny różnią się znacznie, ale można kupić mniejszy destylator od około 15 000 USD. Jeśli planujesz wyprodukować dużą ilość ropy, otrzymasz pieniądze na zainwestowanie w profesjonalnego gorzelnika.        
 2.  
 3.             2      Jeśli nie chcesz kupować gorzelnika, możesz zbudować własny. Jeśli chcesz stworzyć kolumnę destylacyjną na własną rękę, masz możliwość korzystania z własnej kreatywności - są tysiące różnych wzorów, które możesz zainspirować. Nawet dzisiaj wielu ludzi nadal produkuje oleje w domowych destylatorach, więc dlaczego nie spróbować? Kluczowymi częściami gorzelni są: 
    
  • Źródło ciepła - zwykle bezpośredni ogień
  •  
  • Garnek ciśnieniowy
  •  
  • Rura szklana o średnicy 10 mm
  •  
  • Zbiornik zimnej wody do chłodzenia i kondensacji pary wypływającej z rury  
  •  
  • Separator oddzielający olejek eteryczny od materiału, który w przeciwnym razie nie nadaje się do użytku.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Jeśli to możliwe, używaj części ze stali nierdzewnej. Nie należy mylić szklanej rury z tworzywem sztucznym - może to negatywnie wpłynąć na jakość oleju. Niektóre rośliny reagują słabo na miedź, ale silna ocynowana miedź powinna być odpowiednia we wszystkich przypadkach. Części aluminiowe są również doskonałe, z wyjątkiem destylacji bukszpanu, goździków i innych roślin zawierających fenol.       
 6.  
 7.             4      Rura musi być zgięta, aby umożliwić jej przejście przez zbiornik chłodzący. Przygotuj rośliny w szybkowarze, a powstała para przejdzie przez rurociąg. Twoim celem jest odtworzenie go za pomocą zimnej wody lub kąpieli lodowej. W zależności od zastosowanego środka chłodzącego należy prawidłowo zgiąć rurę. Jeśli używasz wspólnego lauru, musisz uformować rurę tak, aby jej część leżała w lawendzie. Jeśli używasz wiadra z lodem, musisz zgiąć rurę pod kątem 90 °, aby umożliwić jej przedostanie się do wybuchu i wyjście przez otwór na dole.       
 8.  
 9.             5      Podłącz rurkę do zaworu szybkowaru. Użyj kawałka giętkiego węża, który będzie ciasno pasował zarówno do zaworu, jak i do rury. Powinien być średnio niewiele większy od zastosowanego potoku. Możesz nawiązać połączenie za pomocą rękawa, który kupisz w dowolnym sklepie hobby. 
    
  • Należy uważać, aby odciąć wystarczająco długi wąż, który można zgiąć. W przeciwnym razie dołączona rura byłaby w powietrzu i musiałabyś skomplikować wchodzenie do kąpieli chłodzącej.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Poprowadź rurociąg przez zbiornik chłodzący. W przypadku użycia otwartej wnęki lub podobnego pojemnika, zmontuj orurowanie w taki sposób, aby całe zagięcie było zanurzone. Gdy pojemnik jest napełniony zimną wodą lub lodem, rura powinna być całkowicie zanurzona. Podczas używania wiadra wywierć mały otwór w jego dnie, aby umożliwić wysunięcie rury. Uszczelnij uszczelkę silikonem, aby zapobiec kapaniu wody i niepotrzebnemu bałaganiu.       
 12.  
 13.             7      Umieść otwarty koniec rurociągu powyżej separatora. Po rozpoczęciu destylacji kropelkowej separator wykona całą pracę za Ciebie. Oddziela olejki eteryczne od reszty materiału, który nie należy do produktu końcowego.       
 14.  
 15.             8      Upewnij się, że wszystkie komponenty destylatora są prawidłowo podłączone i stabilne. W zależności od użytych narzędzi i kształtu orurowania, możesz potrzebować trochę pracy z całą kolumną destylacyjną, zanim znajdziesz naprawdę solidny układ. Połóż pokrywkę szybkowaru z dołączoną rurką, umieść korpus (lub złóż) w kąpieli chłodzącej i umieść separator pod drugim końcem. Sprawdź, czy rura jest we właściwej pozycji i czy niepotrzebnie nie stracisz żadnej części destylatu.                 
 16.  
             

  Część 2      Przygotowanie materiału roślinnego  .

    
   
 1.             1      Określ czas zbioru roślin do destylacji. Ilość oleju w roślinach zależy od części cyklu życia, w którym znajduje się roślina. Dlatego musisz dokładnie wiedzieć, kiedy zbierać rodzaj rośliny. Zrób trochę badań i dowiedz się, kiedy musisz zebrać wybraną roślinę. Na przykład lawenda powinna być zebrana w momencie, gdy około połowa kwiatów na łodydze potknęła się. Z drugiej strony rozmaryn powinien być zbierany w pełnym rozkwicie.        
 2.  
 3.             2      Rośliny zbierają prawidłowo. Tak jak trzeba się dowiedzieć, kiedy wskazane jest zbieranie roślin do destylacji, trzeba również wiedzieć, jak je zbierać. Nieostrożne traktowanie, zbieranie złych części roślin i słabe zbiory czasowe mogą obniżyć jakość i ilość otrzymywanego olejku eterycznego. Na przykład rozmaryn potrzebny jest tylko wierzchołek roślin do produkcji olejku eterycznego. Odrzuć lub odrzuć pozostałe rośliny. 
    
  • Większość olejków eterycznych jest zatrzymywana przez rośliny w gruczołach ropy naftowej, żyłach i dreszczach, które są bardzo kruche. Jeśli niedbałe leczenie zostanie osłabione, wydajność olejków eterycznych będzie niższa. Traktuj więc rośliny bardzo delikatnie i staraj się je dotykać jak najmniej.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Kupując rośliny, bądź selektywny. Jeśli już kupisz zebrane rośliny, prawdopodobnie nie będziesz mieć szczegółowych informacji o procesie zbioru. Szukaj roślin, które wyglądają zdrowo i nie są uszkodzone. Zapytaj dealera, kiedy i gdzie miały miejsce żniwa. Najlepsze są na ogół całe rośliny (dziewicze, nieuziemione). 
    
  • Chociaż większość zanieczyszczeń usuwa się przez destylację, pestycydy i herbicydy mogą zanieczyszczać twój olej. Dlatego zaleca się stosowanie roślin uprawianych metodami ekologicznymi, niezależnie od tego, czy zostały one zakupione czy posadzone.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Osusz lub kup suszone rośliny. Podczas suszenia pozostawia pewną ilość oleju z każdej rośliny, otrzymasz więcej plonów z całej partii. Powodem jest to, że możesz załadować większą ilość materiału do destylatora. Suszenie powinno odbywać się powoli iz dala od bezpośredniego światła słonecznego. Komercyjnie uprawiane rośliny, takie jak lawenda lub mięta pieprzowa, mogą pozostawać do wyschnięcia na polu dzień lub dwa po zbiorach. 
    
  • Idealna metoda suszenia rośliny różni się od rośliny, jednak ogólnie możemy powiedzieć, że nie należy wystawiać jej na działanie zbyt wysokiej temperatury. Jeśli wyschniesz w cieniu lub w ciemnym pokoju, zminimalizujesz utratę oleju.
  •  
  • Uważaj, aby nie zamoczyć roślin przed destylacją. Po wyschnięciu przetworzyć je tak szybko, jak to możliwe.
  •  
  • Suszenie nie jest obowiązkowe, więc jeśli nie chcesz pozostać przy nim, po prostu pomiń ten krok.
  •  
         
 8.  
             

  Część 3      Destylacja olejków eterycznych  .

    
   
 1.             1      Wlej wodę do zbiornika destylatora. Jeśli masz domowy destylator, oznacza to szybkowar. Używaj czystej wody, idealnie przefiltrowanej lub destylowanej i tak miękkiej, jak to tylko możliwe. Jeśli korzystasz z zakupionego destylatora, postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. W zależności od rodzaju i ilości używanej rośliny destylacja po ugotowaniu surowca może zająć około pół godziny, ale także sześć lub więcej godzin.       
 2.  
 3.             2      Umieść przygotowane rośliny w wodzie. Spróbuj wepchnąć je do zbiornika tak bardzo, jak to możliwe. Jeśli masz wystarczającą ilość wody i masz rezerwę na częściowe odparowanie, rośliny mogą być cicho ciasno utkane na sobie. Uważaj, aby nie zablokować otworu parownika w pokrywie szybkowaru. Zostaw kilka centymetrów rezerwy. 
    
  • Nie musisz ciąć ani w inny sposób przygotowywać roślin. Przyniosłoby to nawet efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ straciłbyś pewną ilość oleju.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Wlej wodę do szybkowaru do wrzenia. Uszczelnij uszczelki ciasno, aby para wydostała się tylko przez zawór, który jest przeznaczony do tego celu, i kontynuuj instalację rurową. Większość roślin zaczyna uwalniać swoje olejki eteryczne w temperaturze 100 ° C, normalnej temperaturze wrzenia wody.        
 6.  
 7.             4      Zachowaj ostrożność podczas destylacji. Po chwili para wodna powinna zacząć przepływać przez rurociąg, który po skropleniu zaczyna kapać do separatora. Nie musisz przeszkadzać w procesie, po prostu upewnij się, że w puli jest jeszcze wystarczająco dużo wody. W zależności od całkowitego czasu destylacji może być również konieczna wymiana wody w pojemniku chłodniczym. W czasie, gdy para wodna zwiększa temperaturę wody w pojemniku chłodzącym, należy zastąpić ją świeżą, schłodzoną wodą lub lodem.       
 8.  
 9.             5      Przefiltrować przefiltrowany olej (opcjonalnie). Po zakończeniu destylacji możesz przefiltrować zebrany olej za pomocą obrusu lub podobnej bawełnianej szmatki. Ta substancja musi być sucha i czysta - pozostałości detergentów i brudu mogłyby zanieczyścić olej. 
    
  • Nie rozczaruj się, gdy otrzymasz tylko niewielką ilość olejku z dużej liczby roślin. Odsetek plonów jest różny dla każdego gatunku roślin, ale prawie zawsze jest on mniejszy, niż spodziewa się początkujący.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Wlać olej jak najszybciej do fiolki, w której ją przechowujesz. Możesz przechowywać większość olejków eterycznych przez co najmniej rok lub dwa lata, ale niektóre mają znacznie krótszą żywotność. Użycie olejków eterycznych jest przedłużone poprzez przechowywanie w butelkach z ciemnego szkła lub w butelkach ze stali nierdzewnej. Aby użyć oleju w małych fiolkach, używaj tylko czystego lejka i upewnij się, że fiolki są całkowicie czyste. Przechowuj olej w ciemnym, chłodnym miejscu.  
    
  • Zdecyduj, co zrobić z hydrokoloidem. Pozostały płyn w separatorze nazywa się hydrosol - woda, która została poddana destylacji i uzyskano aromat stosowanej rośliny.
  •  
  • Niektóre hydrosole, takie jak różowy lub lawendowy, są użyteczne same w sobie.
  •  
  • Jeśli nie chcesz przechowywać hydrosol, możesz przelać go z powrotem do destylatora, aby natychmiast przygotować kolejną porcję oleju. Jeśli nie przygotujesz innego oleju, możesz całkowicie usunąć hydrosol.
  •  
         
 12.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

               (8)                    
Hobby i rękodzieło popularny:
Jak nauczyć się magicznych sztuczek z kartami.

Jak zmniejszyć dżinsy.

Jak wstawić zdjęcie do medalionu.

Jak zrobić krasohled.

Jak zrobić wymarzoną pułapkę.

Jak zrobić dioramę.

Jak zbudować swój własny magiczny ogród.

Jak zrobić własną grę planszową.

Jak utworzyć zakładki w książce.

Jak spasować serce w stylu origami.

Jak stworzyć teksturę na ścianach.

Jak zaprojektować własną koszulkę.

Jak owinąć łańcuch.

Jak przyszyć spódnicę.

Jak zrobić tęczę różaną.

Jak podłączyć czapkę dla początkujących.

Jak malować farbą olejną.

Jak malować na plastiku.

Jak zrobić na drutach gałkę.

Jak zrobić wstążki.

Jak nauczyć się quilingu.