Home \ Hobby i rękodzieło
 

Jak stworzyć bekon woskowy.

 

Boczek woskowy to stara technika żywopłotowa, która tworzy wzór wosku z woskiem. Gdy tkanina zostanie pomalowana woskowym wzorem, zanurza się w kąpieli, która tylko plami tam, gdzie nie ma wosku. Mistrzowie woskowych nietoperzy potrafią tworzyć skomplikowane wzory za pomocą nakładania warstw i nakładania wosku cienkimi pęknięciami, które również będą wytwarzać bardzo szczegółowe detale. I choć nie jesteś jeszcze mistrzem w tej dziedzinie, potrzebujesz tylko kilku podstawowych narzędzi i kreatywnego ducha, aby osiągnąć piękne efekty.

              

Procedura .

    

    1      Wosk bazowy  .

    
   
 1.            1      Przygotuj wybraną tkaninę. W gorącej wodzie i delikatnych detergentach, umyj tkaninę, aby usunąć wszelkie chemikalia i warstwy ochronne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na twoją kreację.       
 2.  
 3.             2      Kolor podstawowego koloru. To jest kolor woskowanych ozdób.        
 4.  
 5.             3      Rozpuścić wosk batikowy. Wosk do pieczenia sprzedawany jest głównie w postaci kostek i musi zostać rozpuszczony przed użyciem w specjalnym elektronicznym pojemniku batikowym lub w łaźni wodnej.  
    
  • Zachowaj ostrożność podczas pracy z gorącymi woskami. Jego temperatura nie powinna przekraczać 85 ° C, w przeciwnym razie zacznie emitować niebezpieczne opary, a nawet może się zaparować.
  •  
  • Nie zaleca się ogrzewać wosku bezpośrednio na kuchence. Kąpiele wodne i specjalne podwójne doniczki są o wiele bardziej odpowiednie - wosk nie będzie się w nich palił.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Dociśnij szmatkę do pierścienia do haftowania. Pierścień będzie utrzymywał tkaninę prostą i niemalowaną oraz pozwoli na bardzo dokładne nałożenie wosku.  
    
  • Jeśli chcesz zastosować swój projekt na większej powierzchni, możesz rozłożyć go na płaskiej powierzchni pokrytej tekturą lub gazetą. Wosk wnika w tkaninę, dlatego zaleca się warstwę chroniącą powierzchnię roboczą.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Rozpocznij od narzędzi do nakładania wosku. Istnieje wiele różnych narzędzi do tego celu, więc najlepiej będzie, jeśli po raz pierwszy spróbujesz ich użyć.  
    
  • Skorzystaj z prostego narzędzia, o nazwie tjanting, do rysowania cienkich linii i drobnych wzorów. Jest to standardowe narzędzie, które można wykorzystać do wielu projektów i które można kupić w różnych rozmiarach.
  •  
  • Podwójne wiązanie tworzy równoległe linie i nadaje się również do ozdabiania większych obszarów.
  •  
  • Można również użyć różnych pędzli do większych obszarów. Tradycyjnie robią długie, szerokie pociągnięcia lub używają ich do ozdabiania detali kropkami.
  •  
  • Użyj znaczków, aby wzór był taki sam. Możesz zrobić pieczęć ze wszystkiego, co może wytrzymać temperaturę wosku. Spróbuj na przykład rzeźbionego ziemniaka lub kawałka gumy.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Sprawdź temperaturę wosku. Wosk powinien być wystarczająco gorący, aby przecisnąć się przez materiał, ale nie jest tak gorący, aby stopić się podczas aplikacji. Po przylgnięciu przez tkaninę powinna pozostać czysta.        
 12.  
 13.             7      Przygotuj się do dalszego barwienia swojej tkaniny. Podczas wybierania kolorów do użycia zaleca się rozpoczynać od najjaśniejszego (na przykład żółtego), a następnie pracować nad ciemniejszymi odcieniami.  
    
  • Namocz szmatkę w zimnej wodzie.
  •  
  • Rozpuścić kolor zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Niektóre kolory (takie jak czerwienie) rozpuszczają się gorzej niż inne.
  •  
  • Dodaj wystarczającą ilość niestrawionej soli. Dodaj 200 gram suchej substancji do 1 ½ szklanki soli. Za pół funta szmat, połóż 3 szklanki soli.
  •  
  • Dodaj wilgotną szmatkę do mieszanki. Trzymaj szmatkę ostrożnie, ale często przez 20 minut.
  •  
  • Dodaj do sody do wymywania. Soda do przemywania służy do wiązania koloru z włóknem celulozowym. Rozpuść sód w ciepłej wodzie i dodaj go do pojemnika (powoli, przez około 15 minut) - uważaj, aby nie umieścić sody bezpośrednio na tkaninie, powodując nierównomierne zabarwienie. Na każde 200 g suchych składników należy liczyć 1/6 szklanki soli. Za pół funta użyj 1/3 szklanki. Ostrożnie często mieszaj przez kolejne 30 minut.
  •  
  • Pierz ściereczkę i usuń ją z przebarwień. Pozostaw ją pod bieżącą, zimną wodą, aż woda będzie czysta. Następnie umyj tkaninę w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem. Szczególnie w takich efektownych kolorach, jak czerwony i brązowy, zaleca się drugie mycie w celu usunięcia pozostałości farby. Pozostaw tkaninę do wyschnięcia.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Powtórz aplikację woskową i dodaj coraz więcej warstw koloru i wzoru. Powtórzyć dla każdej dodatkowej warstwy, którą dodasz, niezbędnych kroków do kolorowania. Pamiętaj, że ciemne kolory powinny być używane po raz ostatni.        
 16.  
 17.             9      usunąć wosk. Po zakończeniu malowania możesz usunąć wosk z tkaniny na dwa sposoby:  
    
  • Ugotuj wosk. Napełnij dużą doniczkę wodą i kilkoma kroplami delikatnego detergentu. Kiedy woda zacznie tonąć, włóż w nią ściereczkę i włóż ją do kamienia, aby wosk (który unosi się na powierzchni wody) nie wskoczył z powrotem w nią. Po kilku minutach cały wosk będzie unosić się na powierzchni. Po upewnieniu się, że nie pozostały w nim resztki materiału, należy całkowicie opuścić naczynie z wodą i wodą, a następnie usunąć warstwę wosku z powierzchni.
  •  
  • Usuń pozostałości wosku z tkaniny za pomocą żelazka. Umieść tkaninę między dwoma arkuszami papieru chłonnego i żelazkiem. Wosk pozostawia osad, dlatego należy zachować ostrożność i upewnić się, że wszystko zostało usunięte. W razie potrzeby wymień papier kilka razy na nowy.
  •  
         
 18.  
 19.             10      Wytrzyj i osusz ozdobną tkaninę. Włóż do pralki wraz z delikatnym detergentem i usuń nadmiar zabarwienia. Następnie osusz tkaninę na sznurku lub suszarce. Batik jest gotowy!                  
 20.  
             

    2      Batik wolny od wosku  .

    
   
 1.             1      Przykryj powierzchnię roboczą plastikową ściereczką lub inną nieprzepuszczalną warstwą. Umieść tkaninę prepreg i barwioną na wystającej folii z tworzywa sztucznego.        
 2.  
 3.             2      Rysuj samochody i ozdoby za pomocą mediów odpornych na pranie. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego bambusa woskowego, można użyć prostego lub podwójnego wiązania, aby narysować linie wzoru. Pokryj większe obszary materiałem za pomocą pędzla. Pozostawić do wyschnięcia na około 30 minut, chociaż dokładny czas zależy od sposobu podania i marki kremowego produktu - sprawdź ulotkę dołączoną do opakowania.  
    
  • Można również użyć znaczków, które są zanurzane w tkaninie i drukowane na tkaninie, aby uzyskać regularny wzór. Możesz także użyć szablonu do nałożenia na tkaninę, a następnie nanieść środek z gąbką.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Wymieszaj płynny kolor. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i wymieszaj odcienie zgodnie z własnymi fantazjami. Dostosuj ilość koloru i wody - wpłynie to na ostateczne nasycenie koloru (im więcej wody, tym jaśniej i im mniej, tym ciemniej i im bardziej wyraźny będzie kolor).        
 6.  
 7.             4      Zastosuj kolor. Możesz farbować, rozprowadzać, natryskiwać lub nakładać gąbkę na tkaninę. Rozważ użycie dwóch lub więcej kolorów lub utworzenie wzoru kolorów.        
 8.  
 9.   5      Przykryj tkaninę plastikową folią. Po zakończeniu malowania zakryj tkaninę plastikową folią i zabezpiecz narożniki i otwory.     
 10.  
 11.             6      Palić kolor na szmatkę. Połóż kilka ręczników papierowych na spodzie kuchenki mikrofalowej, aby zapobiec zanieczyszczeniu. Włóż tkaninę owiniętą folią plastikową do kuchenki mikrofalowej i pozwól jej gotować przez 2 minuty w pełnej mocy.        
 12.  
 13.             7      Wyciągnij szmatkę z kuchenki mikrofalowej. Weź silne gumowe rękawice i ostrożnie wyjmij opakowanie z piekarnika. Tkanina będzie bardzo gorąca, więc bądź ostrożny! Pozwól mu ostygnąć przez kilka minut, a następnie zdejmij plastikową folię.        
 14.  
 15.             8      Umyj i osusz ozdobną tkaninę. Opłucz gotową szmatkę pod bieżącą, zimną wodą, aż woda przepływająca przez nią stanie się całkowicie czysta. Następnie umyj go ciepłym detergentem w ciepłej wodzie i spłucz. Niech wyschnie.        
 16.  
             

    3      Batik jedwabny (metoda alternatywna)  .

    
   
 1.             1      Przygotuj jedwabną szmatkę. Dodaj jedną lub dwie krople mydła w płynie do wanny lub wanny. Spryskaj i osusz jedwabną tkaninę. Jeśli jest jeszcze mokry, prasuj go żelazkiem ustawionym na "jedwab".  
    
  • Jeśli chcesz szkicować projekt zamiast rysować prosto z głowy, zrób to zaraz po prasowaniu tkaniny.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Rozciągnij jedwab. Zastosuj kołki mocujące przymocowane do tkaniny, mocując gumkę - każda o długości około 10-12 cm. Umieść jedwab na ramie i zacznij stukać szpilki w ramkę. Gumki, przyczepione do szpilek, owijają się wokół napinaczy i tworzą coś jak jedwabną trampolinę.  
    
  • Dziąsła powinny być wystarczająco małe, aby tkanina była napięta, ale wystarczająco długa, aby tkanina nie zaplątała się.
  •  
  • Jeśli potrzebujesz dłuższych gumek, połącz je krótko ze sobą. Pasuje, jeśli twoja rama jest znacznie większa niż tkanina.
  •  
  • Celem jest stworzenie twardej, łatwej do malowania powierzchni. Tkanina powinna być jędrna i napięta, ale nie aż tak, aby zniekształcić i rozerwać.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Unieś ramę. Umieść 4 filiżanki lub kubki pod rogami, aby unieść je ponad powierzchnię roboczą.        
 6.  
 7.             4      Zastosuj odporne. Aby udekorować butelkę aplikatorem, można zastosować materiał odporny na ścieranie za pomocą pędzla lub wąskiej dyszy. Odczekaj, aż opór całkowicie wyschnie, zanim zaczniesz malować tkaninę. W zależności od preferencji możesz wybrać jeden z dwóch podstawowych typów silikonowych rezystorów:  
    
  • Odporna guma lub gutaperka. Przypomina konsystencję cementu gumowego i może być rozcieńczony, dzięki czemu może rysować nawet cienkie linie. Po malowaniu ten rodzaj zabezpieczenia można usunąć w oczyszczalni ścieków. Jego wadą jest to, że wytwarza trujące gazy. Dlatego zaleca się stosowanie respiratora podczas pracy z nim i pracy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
  •  
  • Rezystory wodne. Są nietoksyczne, bezwonne i można je zmywać ciepłą wodą. Są dobrze tolerowane za pomocą kolorów jedwabiu (w porównaniu do kolorów tkanin), które należy utrwalić za pomocą ciepła. Jego wadą jest jednak to, że nie działa tak gładko, jak z gumą, a uzyskanie drobnych szczegółów nie jest tak łatwe.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zastosuj kolor do tkaniny. Ostrożnie nałóż farbę na szmatkę. Postaraj się, aby kolor dotykał tylko krawędzi opaski, nie przesuwaj nad nią. W przeciwnym razie materiał odporny rozpuszcza się, a atrament tonie pod nim. Masz dwa sposoby na zastosowanie koloru:  
    
  • Specjalne farby jedwabne to produkty oparte na pigmentach, które barwią tylko powierzchnię tkaniny, ale nie przyklejają się do jej włókien. Te kolory mogą być stosowane na szerokiej gamie tkanin (w tym syntetycznych) i przymocowane gorącym żelazkiem.
  •  
  • Farby jedwabne, które wiążą się z włóknem tworzącym tkaninę. To doskonały wybór, jeśli nie chcesz stracić naturalnego blasku jedwabiu. Kolory powoli wysychają i można je prać bez problemów.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Pozostaw farbę do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Jeśli wybrałeś farby z jedwabiu pigmentowego, napraw je żelazkiem przez 2-3 minuty, aby oświetlić tył materiału. Następnie spłucz jedwab ciepłą wodą, pozostaw do wyschnięcia i ponownie wysusz, aż stanie się lekko wilgotny.  
    
  • Używając jedwabnych kolorów na zimno, pozwól im wyschnąć przez 24 godziny. Następnie spłucz tkaninę pod bieżącą zimną wodą, aż będzie całkowicie czysta. Do naczynia dodaj kilka kropel lekkiego detergentu lub słoika i opłucz szmatkę w rondlu lub tacy. Spłucz ponownie pod bieżącą, zimną wodą i pozostaw do wyschnięcia. Gdy tkanina jest prawie sucha, prasuj ją żelazkiem ustawionym w programie "jedwab".
  •  
         
 12.  
            

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

    

     Wosk bazowy  .

   

     Batik wolny od wosku  .

   

     Batik jedwabny (metoda alternatywna)  .

   

             

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. http://www.dharmatrading.com/techniques/batik-instructions.html  
 2.  
 3. http://www.ritdye.com/dyeing-techniques/wax-less-batik-dyeing  
 4.  
                         
Hobby i rękodzieło popularny:
Jak rozpoznać właściwego diamentu.

Jak pomalować piasek.

Jak malować na plastiku.

Jak stwierdzić, czy jade ma rację.

Jak zrobić mydło.

Jak wygrać na automatach do gier.

Jak grać na automatach.

Jak narysować ręce anime.

Jak zrobić żel balistyczny.

Jak utworzyć zakładki w książce.

Jak tworzyć kody i szyfry.

Jak nauczyć się szydełkować.

Jak zrobić Piñatu.

Jak się uczyć haftu krzyżykowego.

Jak robić sztuczne kwiaty.

Jak zbudować dom na drzewie.

Jak zbudować dom na drzewie.

Jak zmierzyć obwód talii.

Jak zrobić płynne mydło.

Jak narysować faliste włosy.

Jak zrobić spódnicę z tuniki.