Home \ Hobby i rękodzieło
 

Jak tworzyć kody i szyfry.

 

Niezależnie od tego, czy chcesz pisać ze znajomym w klasie, czy myśleć o poważnym badaniu kryptografii - lekcji na temat metod przesyłania wiadomości - ten artykuł wprowadza Cię w podstawy kodowania. Gratulacje, jesteś tylko o krok od swojego pierwszego tajnego raportu.

 

Niektórzy używają terminów "szyfrowanie" i "szyfrowanie" jako synonimów. Kto wie coś o kryptografii, ale zna różnicę. Tajny kod to system znaków, w którym każde słowo lub fraza jest zastępowane przez inne słowo, frazę lub sekwencję symboli. Szyfr jest natomiast systemem znaków, który myli literę lub symbol dla każdej "litery" zawartej w wiadomości.

             

Procedura .

    

    1      Kodowanie  .

     Kodowanie zastępcze  
   
 1.            1      Utwórz algorytm. Ponieważ każdy kod musi mieć swój własny klucz, pomyśl o słowach lub frazach, które reprezentują twój oryginalny tekst. Następnie przepisz algorytm do tajnego dokumentu, który znają tylko ci znajomi szpiedzy, o których wiesz.        
 2.  
 3.             2      Napisz wiadomość. Użyj klucza, aby przygotować swoją wiadomość. Pamiętaj jednak, że szyfrowanie pojedynczych liter sprawi, że twoja wiadomość będzie jeszcze bezpieczniejsza.       
 4.  
 5.             3      Przetłumacz wiadomość. Upewnij się, że odbiorcy wiadomości mają dostęp do Twojego algorytmu, ponieważ będą potrzebować go do rozwiązania. Poinformuj ich o możliwości użycia podwójnego kodowania.                 
 6.  
  Książka kodowa  
   
 1.             1      Wybierz książkę. Możesz utworzyć kod w zaznaczonym tekście, aby znaleźć słowa zakodowanego tekstu. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że wszystkie słowa będą wymagały omówienia skomplikowanych tematów, należy rozważyć użycie słownika lub obszernego przewodnika turystycznego.       
 2.  
 3.             2      Zastąp słowa liczbami. Zacznij od pierwszego słowa wiadomości i znajdź je w wybranej książce. Zanotuj numer strony, linię i kolejność słów na linii. Utwórz podobną sekwencję kodu dla każdego słowa. Jeśli treść książki na to pozwala, możesz zastosować tę samą procedurę do całych fraz. 
    
  • Na przykład, jeśli szukane słowo znajduje się na stronie 105, w piątej linii od dołu, dwunaste w kolejności, kod może wyglądać tak: 105512 lub 1055.12.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Przetłumacz wiadomość. Teraz prześlij swoją wiadomość do znajomego. Ale nie zapominaj o książce kodującej, bez której nie byłoby to nic nie znaczące ani sekretne.       
 6.  
  Kodowanie policji  
   
 1.             1      Wybierz często używane zwroty. Kodowanie przez policję działa najbardziej niezawodnie dla stwierdzenia typu ("To jest kot!") Lub skracania często powtarzających się zwrotów ("Nie mam czasu!").       
 2.  
 3.             2      Przypisz frazy do fraz. Oprócz stylu policyjnego, gdzie każda typowana sytuacja odpowiada serii cyfr lub liter (na przykład "150" za rabunek), można również użyć kodowania własnego ruchu szpitalnego. Będziesz mniej rzucający się w oczy, jeśli "informacje dostępne dla wszystkich dostępnych lekarzy przy odbiorze" zostaną odebrane przez doktora Vránę po otrzymaniu. "Kodowanie numeryczne może być jednak łatwiejsze.       
 4.  
 5.             3      Pamiętaj o kodzie. Nie będzie to dla ciebie zaskoczeniem, ale w przypadku tej metody kodowania musisz zapamiętać algorytm. Zachowaj to na pewno w wersji pisemnej.       
 6.  
             

    2      Szyfrowanie  .

     Szyfr danych  
   
 1.             1      Wybierz datę. Jako przykład posłużyć będą urodziny Stevena Spielberga: 18 grudnia 1946 r., Które zapisujemy jako sześciocyfrowy kod: 121846.       
 2.  
 3.             2      Przypisywanie liter do liczb. Chcemy wysłać wiadomość, która brzmi: "Lubię filmy Stevena Spielberga." Pod tym komunikatem powtórz kod od początku do końca: 121 846 12184 6121846 1218461218. Spowoduje to powstanie tak zwanego zwykłego tekstu.       
 4.  
 5.             3      Zaszyfruj wiadomość. Zapisz wszystkie litery alfabetu. Teraz przenieś każdą literę zwykłego tekstu do tylu gniazd, jak liczba poniżej. Przykład: Litera M zostaje przesunięta o jedno miejsce i zostaje zastąpiona przez N. Ruchy o dwa, a zatem C. Zauważ, że Y zmienia się na C, ponieważ musisz wrócić do początku alfabetu. Wykonaj poniższe kroki, aż cała wiadomość zostanie zaszyfrowana.       
 6.  
 7.             4      Przetłumacz raport. Każdy, kto chce przeczytać twoją wiadomość, musi znać datę, której użyłeś do jej zaszyfrowania. Aby go przeczytać, włącz proces: użyj kodu liczbowego i zawsze wracaj do podanej liczby pozycji alfabetu. 
    
  • Szyfr danych ma tę zaletę, że jest bardzo losowy. Datę zapisu można zmienić w dowolnym momencie, co pozwala na łatwiejszą aktualizację systemu niż w przypadku innych rodzajów szyfrowania. Ale staraj się unikać danych, które są publicznie znane.
  •  
         
 8.  
  Szyfrowanie numerowane  
   
 1.   1      Wybierz tajny numer. Powiedzmy, że to numer 5.     
 2.  
 3.   2      Napisz wiadomość bez spacji, aby każda linia zawierała określoną liczbę liter. Użyjmy przykładu: "Mięso Ema Mięso na Masoxie".  
    
  • Emame
  •  
  • Lemas
  •  
  • Onama
  •  
  • Sox
  •  
         
 4.  
 5.   3      Aby utworzyć wynikowy komunikat o nazwie dla zaszyfrowanego tekstu, zapisz utworzone kolumny. W naszym przypadku wiadomość będzie wyglądać tak:  
    
  • elosmenoamaxmamesa
  •  
         
 6.  
 7.   4      Aby zaszyfrować wiadomość, twój przyjaciel musi podzielić liczbę pięciu liter i wiedzieć, że na końcu brakuje dwóch liter. Tekst jest następnie zapisywany w kolumnach tak, że w każdej linii jest pięć liter, a na końcu brakuje dwóch.     
 8.  
  Szyfr masoński  
   
 1.             1      Narysuj znak "krzyż" i znak "plus". "Na kartce papieru rozłóż podstawy coweru, które będą wyglądały jak" # "i" + ", z tą różnicą, że znak" plus "będzie podobny do diamentu.        
 2.  
 3.             2      Przypisywanie liter. Między wierszami było spacja, w której należy teraz zapisać dwie dowolne litery. Nic nie powinno się powtarzać. 
    
  • Ta baza będzie służyć do przyszłego deszyfrowania.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Utwórz szyfr. Znajdź komórkę zawierającą pierwszą literę wiadomości i szkicuj ją w zaszyfrowanej wersji wiadomości. Jeśli list, który chcesz zaszyfrować, drugi w kolejności, zrób kropkę w zaszyfrowanej wersji. Powtórz dla każdej pojedynczej litery.       
 6.  
  Cezar Cipher  
   
 1.             1      Utwórz zaszyfrowany alfabet. Szyfr Cezara przenosi alfabet do ustalonej liczby pozycji. W celu zwiększenia złożoności szyfru, możliwe jest przeprowadzenie przesunięcia jeszcze więcej razy. Trzy przesunięcia oznaczałyby, że A jest zapisane jako X, B jako Y i C jako Z. 
    
  • Istnieją również odmiany, w których litery są już zapisane w alfabecie, co sprawia, że ​​niewtajemniczonym szczęśliwcom jeszcze bardziej dokuczają.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Napisz wiadomość. Za pomocą "pierścienia szyfrującego", który pasuje do wybranego algorytmu kodowania, proces można uprościć.       
 4.  
 5.             3      Przetłumacz wiadomość. Osoba, która otrzyma wiadomość, musi znać liczbę przesunięć i lokalizacje, w których zmienia się algorytm.       
 6.  
            

    3      Tajemna mowa  .

               Proto-łacina  
   
 1.             1      Wybierz słowa zaczynające się od samogłoski. Dodanie końcówki "ai" do ich końca łączy łuki (ai), erb (ai) lub glinę (ai).       
 2.  
 3.             2      Wybierz słowa rozpoczynające się od współbrzmienia. Jeśli to możliwe, przenieś pierwszą literę słowa na koniec i ponownie dodaj "ai". Jeśli spółgłoska składa się z dwóch liter, takich jak "ch", przenieś oba. 
    
  • "cadlozrai", "anetaplai" i "lefonteai" zostaną stworzeni z lustra, planety, telefonu.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Mów proto-łacina. Proto-Latin działa najlepiej jako broń szybkostrzelna. Nauka rozmawiania z nią bardzo szybko zajmuje trochę czasu. Dlatego: trening na mistrzostwo!       
 6.  
  Wybierz kod  
   
 1.             1      Utwórz algorytm. Szyfr działa podobnie jak alfabet Morse'a. Na początku konieczne jest przypisanie odpowiedniego rytmu stukania do każdej litery lub słowa. Wybierz najlepiej zapamiętaną.       
 2.  
 3.             2      Dowiedz się kod. Aby komunikacja przebiegła pomyślnie, algorytm musi być znany wszystkim uczestnikom. Więc pamiętaj o tym i naucz innych.       
 4.  
 5.             3      Stuknij wiadomość. Użyj palców, ołówków lub noży, aby spróbować śpiewać litery, słowa i zdania. Ale bądź wyrafinowany. Nie wszyscy powinni wiedzieć, że rozmawiasz z kimś.       
 6.  
  Hatmatilka  
   
 1.             1      Porozmawiaj z hatmatilka. Hatmatilka to gra językowa podobna do Proto-Latin, ale brzmi znacznie bardziej skomplikowana. Celem hatmatilky jest zawsze dodanie sufiksu "otak" przed każdą samogłoską w sylabie. Może się to wydawać proste, ale stanie się prawdziwym "kapelusznikiem" zajmie chwilę.       
 2.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

    

Kodowanie :

   

Szyfrowanie :

               

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. http://www.makeandtakes.com/3-secret-codes-to-try-with-your-kids  
 2.  
 3. https://www.khanacademy.org/math/applied-math/cryptography/ciphers/e/caesar_cipher_encryption  
 4.  
                          
Hobby i rękodzieło popularny:
Jak gładko robić na drutach po angielsku.

Jak złożyć kostkę papieru.

Jak stworzyć bekon woskowy.

Jak pomalować twarz.

Jak zaprojektować własną koszulkę.

Jak się uśmiechać na zdjęciach.

Jak szydełkować.

Jak malować na szkłach.

Jak zrobić bransoletkę przyjaźni.

Jak naprawić zepsuty zamek.

Jak nauczyć się sztuczek z kart.

Jak zrobić własną grę planszową.

Jak nacisnąć arkusze.

Jak być fotogenicznym.

Jak podłączyć czapkę dla początkujących.

Jak zrobić papier.

Jak malować farbą olejną.

Jak spasować serce w stylu origami.

Jak zbudować Birdhouse.

Jak zrobić wieniec hawajski.

Jak zrobić świecę w domu.