Home \ Finanse i biznes
 

Jak utworzyć budżet.

 

Budżet jest ważny, ponieważ pomaga nam regulować nasze koszty, zarządzać naszymi finansami i śledzić, ile wydajemy. Konieczne jest, aby wiedzieć, dlaczego wydajemy pieniądze i co miesiąc mamy wystarczającą ilość pieniędzy na opłacenie wszystkich rachunków. Musimy zapisać wszystkie nasze dochody i wydatki, abyśmy mogli zobaczyć, na co wydamy niepotrzebnie dużo pieniędzy i co możemy zaoszczędzić, aby mieć pieniądze na wszystkie rachunki.

              

Procedura .

    

    1      Utwórz budżet  .

    
   
 1.            1      Zapisz swój miesięczny dochód netto. Dochód netto to pieniądze, które wpłyną na twoje konto po odjęciu wszystkich podatków. Jeśli masz inne źródła dochodu, również je spisz (mogą to być wskazówki na temat gotówki, miesięczne premie, dywidendy itp.).  
    
  • Co musisz zrobić, jeśli masz inny dochód w każdym miesiącu? Nadal będziesz musiał dostosować swój budżet. Najpierw określ swoje podstawowe wydatki, wydatki priorytetowe i wydatki związane ze stylem życia. Następnie zacznij płacić najważniejsze wydatki, następnie zapłacić priorytetowe wydatki i ostatecznie zapłacić za swój styl życia. Możesz zaoszczędzić pieniądze, które zostawiłeś w funduszu kryzysowym lub zapisać.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wydostań się z pieniędzy, które chcesz zaoszczędzić. Najlepiej ustawić stałe zlecenie, które wysyła pieniądze na twoje konto oszczędnościowe, więc nie chcesz go wybierać. Kiedy nie zobaczysz tych pieniędzy, nie przegapisz tego. Potrzebujesz konta oszczędnościowego, aby przygotować się na niespodziewane zdarzenia i przejście na emeryturę.  
    
  • Ile należy oszczędzać? Głównie zależy to od twojej pensji, ale dobrze jest odłożyć 15-20% z każdej wypłaty. Jeśli nie możesz zaoszczędzić więcej niż 10% swojego dochodu, jest w porządku. Chodzi tylko o uratowanie czegoś.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Napisz swoje miesięczne wydatki i podziel je na trzy kategorie - "stałe", "elastyczne" i "dobrowolne".  
    
  • Stałe wydatki się nie zmieniają - są to kredyty hipoteczne lub czynsz, spłaty pożyczek, ubezpieczenia itp. Napisz i dodaj wszystkie te wydatki.
  •  
  • Elastyczne wydatki to jednak koszt, który można kontrolować. Ta kategoria obejmuje żywność, odzież, usługi itp. Należy również dodać te wydatki.
  •  
  • Koszty dobrowolne to koszty, których nie potrzebujesz, aby przeżyć. Należą do nich rozrywka, podróże i zakupy impulsowe. Jeśli wydajesz więcej niż zarabiasz w tej kategorii, musisz ograniczyć swoje wydatki. Podsumuj wszystkie te wydatki.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Przeczytaj całkowite wydatki z całkowitego dochodu. Jeśli uzyskasz liczbę dodatnią, możesz zarządzać swoimi finansami. Jeśli jednak uzyskasz liczbę ujemną, nie zarządzasz wydatkami i musisz lepiej skonfigurować zasady.        
 8.  
 9.             5      Jeśli uważasz, że budżet jest zbyt wąski, spójrz na elastyczne i dobrowolne wydatki. Sprawdź wyciągi bankowe, aby dowiedzieć się, ile wydasz. Dzięki temu dowiesz się, czy wydajesz pieniądze na odpady.  
    
  • Śledź kiedy płacisz kartami kredytowymi. Czy wiesz, że kiedy ludzie płacą kartami, wydają więcej pieniędzy niż ludzie, którzy płacą gotówką? Dzieje się tak, ponieważ gotówka jest "prawdziwym" wrażeniem, w przeciwieństwie do karty kredytowej. Staraj się nieść tylko gotówkę i sprawdź, czy wydajesz mniej.
  •  
  • Zobacz, ile wydajesz na jedzenie w restauracjach, kawiarni Starbucks lub kinie. Spróbuj znaleźć wydatki, które można ograniczyć. Wiele osób kupuje drogie kawy w kawiarni, mimo że mają w pracy ekspres do kawy. Jeśli dajesz kawę za 50 CZK każdego dnia, wydasz na nią ponad 10 000 CZK rocznie.
  •  
  • Zastanów się, które wydatki możesz ograniczyć lub całkowicie anulować. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z partnerem, czy z samym sobą, bądź uczciwy i wyrozumiały. Nikt nie chce ograniczać wydatków, nawet jeśli jest to absolutnie konieczne.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Teraz sprawdź, ile pieniędzy pozostało po zapłaceniu wszystkich kosztów. Możesz wydać tylko tę kwotę (jeśli chcesz być bez długów). Jeśli otrzymujesz pieniądze co tydzień, uważaj, aby zawsze płacić miesięczne rachunki. Nigdy nie pobieraj pieniędzy z kwoty, którą odłożyłeś na spłatę rachunków. Dlatego musisz zacząć od wypłaty do zapłaty.        
 12.  
 13.             7      Sprawdź budżet pod koniec każdego miesiąca i edytuj go, jeśli to konieczne, aby upewnić się, że możesz go zachować. Porównaj rzeczywiste wydatki z oczekiwanymi wydatkami, a jeśli są inne, odpowiednio dostosuj swój budżet. Z biegiem czasu nie będziesz musiał tego robić co miesiąc, ale tylko raz na kwartał.                  
 14.  
             

    2      Zachowaj budżet  .

    
   
 1.             1      Weź technologię. Jeśli jesteś staroświecki i chcesz zrównoważyć różnicę między dochodami i wydatkami, ten krok Ci się spodoba. Dzisiejsza technologia ułatwia śledzenie rekordów wydatków w czasie rzeczywistym. Mint.com, Quicken lub wallet.ai to świetne narzędzia online, które pozwalają śledzić wydatki i planować budżet.        
 2.  
 3.             2      Nie poddawaj się po pierwszej porażce. Budżety są jak diety. Ludzie zaczynają od wielu oczekiwań, ale nie zawsze udaje im się je zachować. Jeśli się nie uda, nie zobaczą wyników w ciągu kilku tygodni lub się nudzą, porzucają wszystko. Nie poddawaj się bez walki i zdaj sobie sprawę, że posiadanie funkcjonalnego budżetu wymaga dużo czasu i wysiłku.  
    
  • Wypróbuj budżet przez cały rok, aby mieć pewność, że ma to sens. Jeśli po roku dokładnego budżetowania nie wydasz więcej pieniędzy, możesz przemyśleć swoją decyzję. Na pewno nie będziesz rozczarowany.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Uruchomienie funduszu kryzysowego. Fundusz kryzysowy to nie to samo co konto oszczędnościowe. W funduszu kryzysowym, powinieneś mieć pieniądze przez pół roku, aby wydać na życie w razie niespodziewanego zdarzenia. A co, jeśli stracisz pracę? Co się stanie, jeśli będziesz musiał opłacić jakąś opiekę zdrowotną? Każde nieoczekiwane wydarzenie może spowodować dużą lukę budżetową. Najlepiej się do tego przygotować.        
 6.  
 7.             4      Poświęć mądrze swoje wynagrodzenie. Po zwrocie podatków po złożeniu zeznania podatkowego możesz łatwo wymyślić pieniądze. Wyobraź sobie, że otrzymasz na przykład dziesięć tysięcy koron, na które nie liczyłeś. Jeśli nie masz dodatkowych pieniędzy, nie powinieneś wydawać tych pieniędzy bezczynnie. Podziel je między fundusz kryzysowy a rachunek oszczędnościowy i nie zaniedbuj ich za niepotrzebne użycie.        
 8.  
 9.             5      Spłacaj swoje długi powoli, ale pewnie. Według ankiety AARP typowe amerykańskie gospodarstwo domowe ma zadłużenie do 8 400 USD. To dużo pieniędzy, które ludzie są winni innym ludziom. Kiedy stopniowo spłacasz swoje zadłużenie z pensji, nie będziesz miał problemu. Ale jeśli nie jesteś w stanie spłacić długów co miesiąc, będziesz musiał podejść do nich strategicznie.  
    
  • Jakie długi należy zapłacić w pierwszej kolejności? Osoby o najwyższej stopie procentowej lub o najniższej stopie procentowej?  
  •  
  • Jeśli masz motywację, powinieneś najpierw spłacić długi z najwyższą stopą procentową. Ponieważ przepłacasz te długi z powodu odsetek, ostatecznie będzie to tańsze. Jeśli jednak nie masz wystarczającej motywacji, możesz najpierw spłacić długi o najniższej stopie procentowej.
  •  
         
 10.  
            

Wskazówki .

               (2)                     
Finanse i biznes popularny:
Jak otrzymywać płatności za pośrednictwem PayPal.

Jak zarządzać finansami osobistymi.

Jak żebrać.

Jak założyć własną firmę.

Jak sprzedać produkt.

Jak podpisać czek.

Jak utworzyć budżet.

Jak zarabiać w serwisie eBay.

Jak handlować na rynku forex.

Jak zmienić imię i nazwisko.

Jak obliczyć bieżącą wartość netto NPV.

Jak otrzymywać płatności za pośrednictwem PayPal.

Jak założyć sklep internetowy.

Jak radzić sobie z wygranymi w loterii.

Jak zrobić budżet.

Jak zmienić tożsamość.

Jak kupić zapasy.

Jak zostać milionerem.

Jak założyć własną firmę.

Jak sprzedać swój dom.