Home \ Filozofia i religia
 

Jak myśleć jak Leonardo da Vinci.

 

Leonardo da Vinci był człowiekiem renesansu: naukowcem, matematykiem, inżynierem, wynalazcą, anatomem, malarzem, rzeźbiarzem, architektem, botanikiem, muzykiem i pisarzem. Jeśli chcesz pracować nad swoją ciekawością, kreatywnością lub nauczyć się myśleć naukowo, Leonardo da Vinci jest dla Ciebie doskonałym przykładem. Jeśli chcesz nauczyć się myśleć jak ten olbrzym, przeczytaj nasz artykuł.

              

Procedura .

    

    1      Bądź bardziej dociekliwy  .

    
   
 1.            1      Odrzuć zdobytą mądrość i autorytet. Uczciwe innowacje wymagają, abyś, podobnie jak Leonardo da Vinci, kwestionował akceptowane odpowiedzi na złożone pytania i aktywnie tworzył własne poglądy na temat świata. Leonardo ufał swoim zmysłom i intuicji bardziej niż "mądrość" innych ludzi, zarówno historycznych, jak i współczesnych, i polegał na sobie i własnych doświadczeniach. 
    
  • Dla Leonarda chodziło o ciekawość, aby spojrzeć tam iz powrotem, szukać dalszych odpowiedzi, szukać klasycznej mądrej chrześcijańskiej Biblii, studiować greckie i rzymskie teksty i filozoficzne modele myślenia oraz poświęcać się nauce i sztuce.
  •  
  • Ćwiczenie: spójrz na problem, koncepcję lub temat, który Cię interesuje z przeciwnej perspektywy. Chociaż jesteś pewien, że rozumiesz, dlaczego obraz jest piękny, jak działa kwartet smyczkowy, lub że wiesz wszystko o polarnym lodzie, spróbuj odrzucić własne zdanie i poszukaj alternatywnych pomysłów. Przygotuj argumenty przeciwne twojemu i zagraj prawnika diabła.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Ryzyko, że się pomylisz. Kreatywny myśliciel nie polega na bezpiecznych opiniach, ale stara się odkryć prawdę, nawet za cenę uniemożliwienia i zrobienia czegoś złego. Rozluźnij swoją kreatywność i entuzjazm i nie bój się popełniać błędów. Bierz te błędy jako okazję do myślenia i działania, więc nie masz nic przeciwko jemu. Rozmiar zawsze oznacza ryzyko niepowodzenia. 
    
  • Leonardo da Vinci studiował fizjonomię, naukę, która zajmowała się charakterem i rysami twarzy. Obecnie wiadomo, że ta dziedzina nie ma uzasadnienia i nie ma podstaw naukowych, ale była to tendencja w czasach Leonarda da Vinci. Być może ten "pik" przyczynił się do zainteresowania nauką anatomii człowieka. Chociaż dzisiaj uważamy, że był o krok dalej, powinniśmy potraktować to jako krok w kierunku wyższej prawdy.
  •  
  • Ćwiczenie: znajdź stary, kontrowersyjny lub kontrowersyjny pomysł i dowiedz się wszystkiego na jego temat. Zastanów się, jak by to było zobaczyć świat w ten alternatywny sposób. Dowiedz się o Bractwie Wolnego Ducha, Aniołów Piekła lub Harmonii i pomyśl o ich światopoglądzie i wyobraź sobie, jak by to było żyć w świecie, w którym ich poglądy są szanowane. Co ci ludzie zrobili źle?
  •  
         
 4.  
 5.             3      Staraj się zdobyć jak najwięcej wiedzy. Dociekliwy myśliciel interesuje się nieznanymi, tajemniczymi i przerażającymi rzeczami. Kiedy Leonardo nauczał anatomii, spędził niezliczoną ilość godzin na studiowaniu zwłok w niezbyt sterylnym środowisku. Jego głód wiedzy został po prostu przytłoczony strachem, a tym samym stał się pionierem w badaniu ludzkiego ciała.  
    
  • Ćwiczenie: Zafunduj sobie temat, który cię przeraża. Czy boisz się końca świata? Dowiedz się o apokalipsie i eschatologii jak najwięcej. Czy boisz się wampirów? Przeczytaj wszystko, co znajdziesz na Vladie Napichovichu. Czy boisz się wojen nuklearnych? Dowiedz się o J. Robert Oppenheimer i Projekcie Manhattan.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Szukaj ciągłości we wszystkim. Myślenie ciekawie oznacza szukanie wzorców w myślach i obrazach, znajdowanie podobieństw w rzeczach, które wydają się niezwiązane ze sobą, a nie tylko patrzeć na różnice. Leonardo da Vinci nigdy nie wymyśliłby swojego konia mechanicznego, który stałby się jego kolanami, gdyby nie łączył z pozoru nie do połączenia - jazda konna i proste narzędzia. Spróbuj znaleźć coś takiego i poszukaj rzeczy, które możesz łączyć, zamiast postrzegać niezwykłe związki jako "złe". 
    
  • Ćwiczenie: Zamknij oczy i losowo narysuj różne linie i okręgi na papierze. Następnie otwórz oczy i dokończ kształt. Spójrz na absurdalne przewijanie, które ściągnąłeś na oślep i spróbuj znaleźć w nim jakiś sens. Możesz także powiedzieć kilka słów w głowie, które tylko pomyśl o tobie i napisz wiersz lub nawet opowiadanie.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Wyciągnij własne wnioski. Dociekliwy myśliciel nie jest zadowolony z tego, co społeczeństwo uważa za akceptowalne odpowiedzi i weryfikuje wszystkie te odpowiedzi za pomocą własnych obserwacji, aby móc budować własne poglądy oparte na doświadczeniu. 
    
  • To nie znaczy, że możesz wątpić w istnienie Australii, ponieważ nigdy nie widziałaś tego na własne oczy, ale nie powinieneś się bać, aby wyrobić własne opinie na temat wszystkiego, co widzisz i przetestować wszystko na własną rękę.
  •  
  • Ćwicz: Zastanów się, kiedy ostatnio wymyśliłeś coś innego z kimś innym. Mogło to być trochę proste, takie jak widok filmu stworzonego przez wpływ przeglądu lub nacisku na środowisko. Wróć do filmu i spójrz na niego świeżymi oczami. Następnie stwórz własną opinię.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Think Scientist  .

    
   
 1.             1      Weź swoje pytania naukowe. Czasem najprostsze pytania są najbardziej skomplikowane? Jak ptaki latają? Dlaczego niebo jest niebieskie? Pytania te zmusiły Leonarda da Vinci do poświęcenia się wynalazkom i nauce. Nie wystarczyło odpowiedzieć "ponieważ Bóg to zaplanował" i chciał mniej abstrakcyjnych odpowiedzi. Ucz się od niego i dowiedz się jak najwięcej o tym, co Cię interesuje. Następnie przetestuj je i uzyskaj wyniki. 
    
  • Ćwiczenie: Napisz co najmniej pięć pytań na temat, który Cię interesuje i na temat którego chciałbyś wiedzieć więcej. Zamiast patrzeć na wikipedię i zapomnieć o tym, co czytasz, wybierz jedno pytanie z listy i omawiaj je przez tydzień. Jak rosną grzyby? Czym jest koral? Czym jest dusza? Idź do biblioteki, napisz o niej, narysuj coś i przemyśl dokładnie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Sprawdź swoje hipotezy za pomocą obserwacji. Kiedy sam zaczniesz budować temat i uważasz, że przychodzisz znaleźć właściwą odpowiedź, ustal kryteria, według których możesz potwierdzić lub odrzucić swoją hipotezę. Co może udowodnić, że masz rację? Co może udowodnić, że nie masz prawdy? Jak możesz sprawdzić swoje pomysły? 
    
  • Ćwicz: Opracuj sprawdzalną teorię na swoje pytania i spróbuj. Możesz zdobyć glinę i spróbować wyhodować własne grzyby, aby poznać różne metody ich uprawy.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Kontynuuj swoje myśli do końca. Naukowy myśliciel odwzorowuje swoje myśli i zawsze dokładnie testuje, weryfikuje i akceptuje lub spiera. Traktuj każdy obiekt do końca. Zwykli ludzie są często zadowoleni z pierwszej odpowiedzi i ignorują bardziej złożoną pracę, która może przynieść bardziej dokładne wyniki. Jeśli chcesz myśleć jak Leonardo da Vinci, musisz wypróbować wszystkie opcje. 
    
  • Ćwiczenie: Trenuj mapy myśli. Dobrym narzędziem, które może pomóc ci połączyć wyobraźnię i logikę, są mapy myśli, które są strukturami słów i myśli, które masz na myśli. Ułatwi Ci to zapamiętanie wszystkich procesów myślowych, sukcesów i porażek. Korzystając z map myśli, możesz poprawić pamięć i pracować twórczo.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Buduj nowe koncepcje od podstaw niepowodzenia. Naukowiec przeprowadza nieudane eksperymenty, podobnie jak te odnoszące sukcesy - jedna opcja z listy wszystkich możliwości została wyeliminowana i krok bliżej prawdy. Ucz się na hipotezach, które okazały się nieprawdziwe. Jeśli byłeś absolutnie pewien, że wymyśliłeś idealny sposób na zorganizowanie dnia pracy, napisanie opowiadania lub przebudowanie silnika i znalezienie się w błędzie, możesz to uczcić! Zakończyłeś eksperyment i odkryłeś, jak to nie zadziała. 
    
  • Ćwiczenie: pomyśl o niektórych porażkach. Zapisz wszystko, czego się nauczyłeś, i zastanów się, co możesz zrobić, aby uniknąć porażki.
  •  
         
 8.  
             

    3      Ćwicz kreatywność  .

    
   
 1.             1      Przewodnik szczegółowo ilustrowany dziennik. Wiele z tego, co obecnie uważamy za cenne dzieło sztuki, to notatki i szkice Leonarda da Vinci, które pisał nie po to, by produkować arcydzieła, ale dlatego, że żył tak twórczo, że było czymś zwyczajnym, że nagrywał swoje codzienne pomysły i narysuj im zdjęcia. Kiedy wszystko napiszesz, sprawi, że będziesz myślał trochę inaczej i sformułował twoje myśli tak dokładnie i dokładnie jak to możliwe. 
    
  • Ćwiczenie: pomyśl o liście tematów, które napiszesz o wszystkim, co myślisz. Możesz na przykład określić "TV" lub "Bob Dylan". Zacznij od każdego z tych tematów i pisz, rysuj i twórz skojarzenia. Jeśli nie jesteś pewien, naucz się go.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Napisz opis. Pracuj nad swoim słownictwem i używaj właściwych słów. Używaj metafor, porównań i analogii do opisywania abstrakcyjnych pojęć i szukania powiązań między swoimi myślami. Kontynuuj zajmowanie się swoimi procesami myślowymi. Opisz rzeczy za pomocą zmysłów - smak, aromat, uczucie - a także z ich symboliką, twoją percepcją i ich znaczeniem. 
    
  • Ćwiczenie: Przeczytaj wiersz Charlesa Simica "Widelec". Poeta opisuje jedną z najczęstszych rzeczy w życiu codziennym, bardzo precyzyjnie i bardzo interesująco.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Staraj się wyraźnie widzieć. Jednym z mottów Leonarda da Vinci było "saper verdere", w którym zbudował całe swoje dzieło w nauce i sztuce. Pisząc do swojego dziennika, pracuj nad tym, jak postrzegasz świat wokół siebie i skup się na najciekawszych osobliwościach. Pisz wszystko, co widzisz na co dzień, ciekawe rzeczy, graffiti, gesty, specjalne ubrania, specjalny język i wszystko, co Cię interesuje. Nagraj wszystko i stań się encyklopedią małych chwil i przechowuj je wszystkie w formie słów i obrazków. 
    
  • Ćwiczenie: Nie musisz prowadzić pamiętnika jak w XV wieku. Pomyśl o rzeczach z telefonem komórkowym. Każdego dnia znajdź kilka rzeczy do zrobienia i robienia zdjęć. W drodze do domu, spójrz na zdjęcia i zastanów się, dlaczego te rzeczy Cię złapały. Spróbuj znaleźć połączenia w chaosie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Rozłóż duże oczka. Leonardo da Vinci był platonicznym ideałem człowieka renesansu: poświęcił się nauce, sztuce, był wynalazcą i byłby sfrustrowany dzisiejszym ograniczonym spojrzeniem na "karierę". Trudno sobie wyobrazić, żeby robił nudną pracę w biurze lub siedział w domu, oglądając serial. Jeśli interesujesz się czymś, co wykracza poza twoje zwykłe doświadczenie, potraktuj to jako okazję, a nie jako wyzwanie. Zaakceptuj luksus współczesnego życia i ciesz się nieskończonymi możliwościami i nieskończoną wolnością, którą mamy. 
    
  • Ćwiczenie: Napisz listę rzeczy, które chcesz osiągnąć w nadchodzących miesiącach lub latach. Chcesz napisać powieść? Lub nauczyć się grać na banjo? Nie ma sensu czekać. Nigdy nie jest za późno na naukę czegoś nowego.
  •  
         
 8.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

               (1)                     
Filozofia i religia popularny:
Jak zostać pastorem.

Jak radzić sobie ze stresem.

Jak nosić hidżab.

Jak zrobić lalkę voodoo.

Jak założyć własny kraj.

Jak odmawiać różaniec.

Jak zostać pastorem.

Jak widzieć aury.

Jak zahipnotyzować kogoś.

Jak zdobyć zdolności telekinetyczne.

Jak zostać pastorem.

Jak zdobyć zdolności telekinetyczne.

Jak zapamiętać przeszłe życia.

Jak zostać medium.

Jak odmawiać różaniec.

Jak się modlić do Jezusa.

Jak znaleźć mentalnego.

Jak myśleć jak Leonardo da Vinci.

Jak zostać muzułmaninem.

Jak zostać buddyjskim mnichem.