Home \ Edukacja i komunikacja
 

Jak być dobrym pisarzem.

 

Czy chcesz zostać dobrym i szanowanym pisarzem? To zajmie dużo czasu, ale nie tak długo, jak chcesz być gwiazdą w jakimś sporcie lub śpiewie. Pisarze są niesławni z powodu swoich wątpliwości i ogólnie niskiej samooceny, niezależnie od tego, czy są znanymi na całym świecie autorami, czy zupełnie nieznanymi osobami. Jeśli jesteś naprawdę zaangażowany w proces stopniowego doskonalenia, nie ma żadnych ograniczeń przed tobą i to od ciebie zależy, jak daleko chcesz się posunąć.

              

Procedura .

    

  Część 1      Trenuj codziennie  .

    
   
 1.            1      Napisz każdego dnia. Możesz wybrać, czy chcesz za każdym razem napisać krótki artykuł, czy kontynuować długoterminowy projekt. Ustaw swoje codzienne minimum - znowu, może to być tylko jeden akapit, ale możesz też mieć całą stronę. Jeśli chcesz wziąć co najmniej jedną radę z tego artykułu, zatrzymaj to: pisz codziennie. 
    
  • Jeśli szukasz sposobu na napisanie swojego harmonogramu, spróbuj wstać rano lub pójść spać wieczorem. Nawet jeśli miałeś to zbadać tylko przez 15 minut.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Napisz swoją drogę przez twórczy kryzys. Nie bój się i napisz coś "złego" po prostu gapiąc się na czysty papier. Jeśli otrzymasz co najmniej kilka słów na papierze, to cię wyrzuci, a wkrótce będziesz mógł je łatwo rozpakować. Napisz o tym, jak po prostu utknąłeś i nie masz pojęcia o czym pisać, opisz przedmioty w twojej okolicy w całkowicie wyczerpujących szczegółach lub po prostu zaproś rzeczy, które sprawiają, że się śmiejesz. 
    
  • Znajdź kolekcje inspirujących motywów dla autorów. Można je znaleźć w Internecie, w księgarniach, bibliotekach itp. Zostały one specjalnie zaprojektowane, aby dać ci inspirację do codziennego pisania, nawet jeśli nie pomaga ci się o tym pisać. Często są to śmieszne tematy, które pobudzają wyobraźnię i zaczynają codzienną dawkę regularnego treningu pisarza.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Podejmij wyzwanie. Jeśli pisałeś przez jakiś czas, prawdopodobnie przeciągnie cię ono z powrotem do określonego stylu, motywu lub formatu. Trenując ulubiony rodzaj pisma, będziesz dobrze motywował, ale raz na zawsze spróbuj zmienić swoje przyzwyczajenia. Ciągłe wyprzedzanie celowych wyzwań jest motorem postępu w każdej dziedzinie. Postaraj się podjąć niektóre z poniższych wyzwań jako dobrą praktykę, niezależnie od tego, czy edytujesz ostatnie dzieło, czy nie: 
    
  • Jeśli pozycja twojego narratora jest zawsze taka sama lub bardzo podobna, spróbuj innego stylu. Spróbuj naśladować innego autora lub połącz dwa różne style pisania.  
  •  
  • Jeśli spędzasz większość swojego czasu na pisaniu bloga lub jednego długofalowego projektu, rób z niego przerwy. Pomyśl o temacie, który jest bardzo odległy od twojego codziennego pisania i spróbuj o tym napisać. (W rozmowie uzupełniającej przepisuj ten tekst tak, aby wyrzucił go podczas zwykłej czynności pisania.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Wymień swoją opinię z grupą podobnych pisarzy. Witamy na wszelkie opinie na temat pisania i często oferują fragmenty swojej pracy do krytycznej analizy. Przyjmij obiektywną i szczerą krytykę jako sugestię poprawy, ale staraj się trzymać swoją pracę z dala od zbyt negatywnych lub odrażających przyjaciół. Przydatna krytyka i przygnębiający negatywizm to ogromna różnica. 
    
  • Odwiedź społeczności online, takie jak Scribophile lub WritersCafe, lub poszukaj bardziej określonej grupy autorów.
  •  
  • Zapytaj lokalną bibliotekę lub centrum społeczności o możliwość odwiedzenia pisarzy lub innych podobnych klubów (kreatywne pisanie itp.).
  •  
  • Możesz ćwiczyć pisanie na serwerach takich jak wikiHow lub Wikipedia. Możesz pomóc wielu ludziom w pisaniu, a ponadto może to być jeden z największych projektów pisarzy, w których kiedykolwiek uczestniczyłeś.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Przejdź do trybu pisania, mówiąc innym o tym. Jeśli masz trudności z nadążaniem za ustawieniami trybu codziennego pisania, skontaktuj się z osobą, która zbliży się do Twojej motywacji. Znajdź znajomego do korespondencji i pisz regularnie listy (e-maile) lub stwórz bloga i regularnie do niego pisz. Znajdź konkurs pisarski, który odbędzie się za kilka tygodni i zapisz się do wzięcia udziału. Podobnie można uczestniczyć w różnych konkursach na piśmie, niezależnie od tego, czy odbywają się poszczególne wydarzenia, czy różne firmy regularnie ogłaszanych zawodów.       
 10.  
 11.             6      Ponownie przetworzyć ważne części. W pierwszej wersji twojej pracy są pewne miejsca do poprawienia. Cała praca będzie zupełnie inna po przeróbce. Zaraz po napisaniu fragmentu tekstu, który przyciąga twoją uwagę, przejdź przez cały tekst i poszukaj zdań, akapitów lub całych stron, które nie są satysfakcjonujące. Przepisz całą scenę z perspektywy innej postaci, spróbuj dodać alternatywną fabułę lub zmieniając sekwencję wydarzeń. Jeśli nie jesteś pewien, dlaczego czegoś nie lubisz, przepisz go całkowicie, bez względu na oryginalny tekst, a na końcu porównaj dwie wersje. Następnie zdecyduj, który z nich jest lepszy. 
    
  • Przepisywanie twoich ulubionych części i poczynając od początku twoich ulubionych fragmentów może być niewiarygodnie trudne, a pisarze nazwali tę kontrowersyjną radę od dziesięcioleci "zabijając kochanie".  
  •  
                   
 12.  
             

  Część 2      Poznaj najważniejsze umiejętności  .

    
   
 1.             1      Czytaj tak często, jak to możliwe i jak najwięcej. Pisarze to wielcy miłośnicy pisanych słów i prawdopodobnie nie ma lepszego sposobu na zaspokojenie tej pasji niż czytanie. Twoja lektura powinna być bardzo szeroka, od czasopism, przez powieści dla młodzieży po rozprawę o historii. Nie należy jednak za wszelką cenę potrzebować ukończenia wybranego czytania. Czytając, budujesz słownictwo, uczysz się gramatyki, czerpiesz inspirację i odkrywasz, co możesz zrobić z językiem ojczystym.  
    
  • Jeśli nie wiesz, z jaką literaturą się skontaktować, poproś o sugestie znajomych lub odwiedź bibliotekę regionalną i wybierz kilka książek z różnych sekcji.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Poszerz swoje słownictwo. Czytaj dalej słownik podczas czytania lub napisz nieznane słowa, aby później odkryć ich znaczenie. Światowi pisarze nieustannie zastanawiają się, czy lepiej używać prostych słów czy wyrafinowanej wszechstronności. Ta decyzja należy do Ciebie. Ale najpierw naucz się korzystać z wszystkich opcji. 
    
  • Słowniki często nie zawierają bardzo delikatnych definicji różnych słów i nie mogą dokładnie określić, z której sytuacji skorzystać. Dlatego szukaj słów w Internecie i staraj się wyprowadzić ich poprawne użycie z kontekstu.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Poznaj zasady gramatyki. Oczywiście istnieje niezliczona ilość wspaniałych książek napisanych w niestandardowej gramatyce, ale nauka gramatyki nie polega jedynie na zmarnowaniu wspomnień z lekcji. Jeśli nauczysz się poprawnie ułożyć zdanie, zdobędziesz niezbędną wiedzę, by wyrazić swoje myśli w pewien sposób. Jeśli masz wątpliwości co do swojej gramatyki, przeczytaj czeski podręcznik lub nauczyciela pisania. 
    
  • Naucz się pisać bez użycia języka mówionego (nieformalnego). Więc jeśli nie jesteś przyzwyczajony do Czech.
  •  
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących gramatyki, należy postępować zgodnie z odpowiednim podręcznikiem. Sprawdź w Internecie lub w lokalnej bibliotece, na pewno znajdziesz kilka podręczników do znalezienia.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Dostosuj pisanie do swoich intencji i docelowych czytelników. Tak jak zmieniasz ubrania ze względu na pogodę, powinieneś również zmienić pisanie w zależności od aktualnej publiczności i zamierzonej wiadomości. Jeśli za przykład podamy kwitnący przykład, pasuje on raczej do poezji niż do gazety. Upewnij się, że twoja piosenka zdania i wybór słowa nie są zbyt wymagające dla twoich odbiorców (lub bardzo łatwo, wręcz przeciwnie). Jest to szczególnie ważne, jeśli twoja literatura jest dla określonej grupy czytelników. Jeśli książka jest przeznaczona dla osób świeckich, należy unikać nadmiernego korzystania ze specjalistycznego żargonu.       
 8.  
             

  Część 3      Ukończenie Projektu Writera, od Wstępu do Wniosku  .

    
   
 1.             1      Zanim zaczniesz pisać, zacznij burzę mózgów. Myśląc o temacie, zapisz wszystkie swoje myśli, nawet te, które wydają się przyciągać do twoich włosów lub po prostu złe. Kilka popularnych i nieciekawych pomysłów może cię zainspirować i doprowadzić do perfekcyjnego pomysłu.       
 2.  
 3.             2      Wybierz temat, który chcesz przeczytać. Złap pomysł, który przyciąga twoją uwagę i generuje entuzjastyczne emocje. Twój entuzjazm i zainteresowanie ułatwią ci nieprzerwane działanie projektu na wysokim poziomie, a być może nawet twoich czytelników.       
 4.  
 5.             3      Wybierz szorstki wygląd swojego projektu. Projekt poważnego pisarza może nie być tylko obszerną książką. Opowiadanie krótkiej historii może być bardzo trudnym i satysfakcjonującym wyzwaniem i jednocześnie treningiem przy znacznie dłuższym czasie.       
 6.  
 7.             4      Napisz swoje pomysły. Utrzymuj małą notatkę przez cały czas i zapisuj wszystkie swoje spostrzeżenia, słuchanie rozmów i wszystkie nagłe pomysły, które przychodzą ci na myśl w życiu codziennym. Kiedy czytasz lub słyszysz coś zabawnego, zapisz je, a potem pomyśl, co sprawia, że ​​takie rzeczy są skuteczne. 
    
  • Możesz użyć tego samego notesu, aby nagrać słowa, których nie masz pewności.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zaplanuj swoje pisanie. Użyj dowolnej techniki, która Ci odpowiada. Jeśli nie masz takiej techniki, wypróbuj ją i pozostań przy tej, która działa najlepiej. Możesz utworzyć kontur lub karty z indywidualnymi notatkami, które tworzysz w żądanej kolejności, lub po prostu narysuj rozgałęzioną strukturę lub mapę. Twój sylabus może być zarówno ustrukturowaną formą każdego z opisywanych zdarzeń i tematów, jak i wyczerpującym opisem sceny. Jeśli zbudujesz rodzaj struktury z góry, pomożesz sobie przezwyciężyć dni, kiedy jesteś zmęczony lub niezdolny do zaawansowanej kreatywności.  
    
  • Opracowano wiele różnych programów organizacyjnych i aplikacji dla pisarzy, takich jak Scrivener lub TheSage.
  •  
  • Jeśli odbiegasz od czasu do czasu, nic się nie dzieje, ale jeśli całkowicie go porzuciłeś, pomyśl o przyczynach, które do tego doprowadziły. Następnie opracuj nowy program nauczania, który będzie towarzyszył twojemu przetworzonemu dziełu i będzie utrzymywał twoją uwagę na gładkim przejściu przez cały projekt.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Zbadaj przedmiot zainteresowania. Dogłębna wiedza na ten temat jest ważna szczególnie w literaturze faktu, ale jej niezastąpioną aplikację można znaleźć w fikcji. Jeśli twoją główną postacią jest szklarz, przeczytaj książkę z dmuchaniem szkła i poznaj poprawną terminologię. Jeśli piszesz o okresie, w którym nie byłeś jeszcze na świecie, zapytaj starszych ludzi (członków rodziny lub znajomych, którzy żyli w tym czasie) o różnych rzeczywistościach. 
    
  • Jeśli piszesz fikcję, łatwiej będzie ci zanurzyć się w pierwszej wersji swojej pracy przed wykonaniem badań.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Szybko napisz pierwszą wersję. Staraj się pisać bez przerwy, tak długo, jak możesz. Nie zatrzymuj się na zmiany słów lub gramatyki, ortografii lub interpunkcji. Jest to jedna z najczęstszych wskazówek, które pomogą Ci naprawdę zakończyć to, co zacząłeś.       
 14.  
 15.             8      Zastąp. Po zakończeniu pierwszej wersji pracy przeczytaj ją, a następnie zastąp. Poszukaj błędów w gramatyce, pisowni, ale także w stylu, treści, organizacji i kontekście tekstu. Jeśli napotkasz fragmenty, które ci się nie spodobają, pozbądź się ich i napisz od nowa. Krytyka własnej pracy to bardzo ważna umiejętność, która wymaga długotrwałego szkolenia, a także samego pisania... 
    
  • Jeśli to możliwe, wstaw przerwę między pisaniem i edycją. Wskazane jest, aby czekać przez długi czas, ale również krótka przerwa zapewni niezbędną odległość i remont do naprawy.
  •  
         
 16.  
 17.             9      Podziel się swoją pracą z czytelnikiem. Otrzymuj opinie od czytelników, którzy są Tobą zainteresowani, niezależnie od tego, czy są to znajomi, scenarzyści czy czytelnicy bloga. Staraj się akceptować krytykę, nie pozwalając ci kontrolować z wściekłością lub poczuciem własnej wartości; nawet jeśli nie zgadzasz się z niektórymi aspektami krytyki, zawsze dobrze jest wiedzieć, które części twojej pracy nie lubią czytelników i gdzie nadal muszą pracować.       
 18.  
 19.             10      Zastąp, zastąp, nadpisz. Możesz drastycznie zmienić tekst, w tym usuwanie całych akapitów i przepisywanie z zupełnie innej perspektywy lub widoku innej postaci. Kontynuuj z cyklem opinii i kolejną edycją, a następnie stopniowo odkrywaj ścieżki, aby dopracować swoją pracę. Jeśli nie sądzisz, że możesz przenosić się z miejsca na miejsce, pamiętaj, że nadal ćwiczysz umiejętności, które pomogą ci w przyszłym pisaniu. Zawsze możesz zrobić sobie przerwę i napisać coś absurdalnego lub śmiesznego, przypominając ci, że pisanie może być prawdziwą zabawą.       
 20.  
             

Wskazówki .

      

         (10)                    
Edukacja i komunikacja popularny:
Jak stworzyć program nauczania.

Jak analizować poezję.

Jak życzyć sobie przyjęcia urodzinowego w Hiszpanii.

Jak rozmawiać z ludźmi, których nie znasz.

Jak znaleźć równoważne ułamki.

Pierwsze kroki z angielskim.

Jak przywitać się po włosku.

Jak obliczyć powierzchnię bloku.

Jak nauczyć dziecko czytać.

Jak odróżnić rodzaje trójkątów.

Jak sortować ułamki od najmniejszej do największej.

Jak Factorize numer.

Jak napisać pracę badawczą.

Jak stworzyć osobisty podpis.

Jak napisać artykuł.

Jak napisać recenzję filmu.

Jak motywować uczniów.

Jak wymówić not in Spanish.

Jak sformatować okno dialogowe historii.

Jak wysłać bezpośrednią wiadomość na Instagram.

Jak przywitać się po chińsku.