Home \ Edukacja i komunikacja
 

Jak lepiej zapamiętać rzeczy, których się uczysz.

 

Czy uważasz, że kiedy piszesz list w szkole, pamiętasz wszystko, czego się nauczyłeś? Nauka jest bardzo złożona, podobnie jak mózg, a nauka wykazała, że ​​nie ma gwarancji, że można się uczyć. Możliwe, że uczysz się źle! Ale dzięki wskazówkom możesz łatwo zapamiętać wszystko, co chcesz. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoje nawyki uczenia się, nauczyć pomocy mnemonicznych, czy też korzystać z różnych narzędzi poznawczych, wkrótce wszystkie testy zostaną przeprowadzone na jednym badaniu i bez żadnych problemów.

              

Procedura .

    

  Część 1      Przygotuj swój mózg  .

    
   
 1.            1      Powinieneś spać wystarczająco. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to upewnić się, że masz dość snu. Jeśli nie będziesz miał dość snu, twój mózg nie zacznie pełzać i żadna nauka nie pomoże ci. Będziesz musiał odkładać imprezy i spotykać się ze znajomymi, aż osiągniesz większy sukces w szkole. 
    
  • Nowe badania naukowe potwierdziły, że podczas snu nasze ciała przechodzą cykl czyszczenia, w którym wszystkie niepotrzebne i szkodliwe informacje są usuwane z mózgu. Jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, zanieczyszczenia te pękną i spowodują, że twój mózg będzie działał znacznie wolniej.
  •  
  • Niektóre osoby potrzebują 8 godzin snu, ale tylko niektóre wystarczą. Inni potrzebują dziewięciu, a nawet dziesięciu godzin snu. Każdy pracuje inaczej, więc musisz trochę poeksperymentować i dowiedzieć się, co najbardziej ci odpowiada.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Jedz zrównoważoną dietę. Bardzo ważne jest zdrowe i zrównoważone jedzenie. Twoje ciało potrzebuje wielu różnych składników odżywczych do prawidłowej pracy. Kiedy nie otrzymasz tych składników odżywczych, będziesz słabo skoncentrowany i nie będziesz w stanie odbierać informacji. Jedzenie w zrównoważony sposób nie oznacza tylko zjedzenia paczki kapusty (nawet jeśli kapusta jest bardzo zdrowa). Oznacza to spożywanie wielu różnych zdrowych pokarmów w odpowiedniej ilości. Musisz dostosować się do stylu życia, ale dobrze zacząć od: 
    
  • 30% warzyw. Jedz jak najwięcej ciemnych warzyw liściastych jak kapusta, burak pastewny, szpinak i brokuły. Te rodzaje warzyw zawierają najwięcej składników odżywczych.
  •  
  • 20% owoców. Wybierz pożywne owoce, takie jak owoce cytrusowe i kiwi, lub owoce bogate w błonnik, takie jak jabłka, gruszki i banany.
  •  
  • 30% pełnych ziaren zbóż. Jedz odżywcze zboża, takie jak brązowy ryż, komosa ryżowa lub płatki owsiane, i zawsze wybieraj całe ziarna dla wszystkich produktów.
  •  
  • 20% białek. Wybierz białko o niskiej zawartości tłuszczu (mięso z kurczaka i indyka oraz ryby) i pełne białko (powinieneś także jeść oliwki, rośliny strączkowe i inne źródła białka, aby uzyskać pełne białko lub jeść całe ziarna soi lub edamam).
  •  
  • Ogranicz spożycie produktów mlecznych. Większość składników odżywczych otrzymywanych z produktów mlecznych można również uzyskać z innych źródeł. Produkty mleczne są bardzo tłuste, więc jeśli chcesz je zjeść, powinieneś wybrać wersje o niskiej zawartości tłuszczu. Powinieneś jednak jeść wystarczająco dużo wapnia, więc wybierz warzywa, które go zawierają, takie jak kapusta lub sardynki.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pij dużo wody. Prawdopodobnie wiesz, że twoje ciało składa się głównie z wody, więc nie jest zaskakujące, że bardzo ważne jest, aby prawidłowe funkcjonowanie mózgu było zgodne z reżimem picia. Odwodnienie spowoduje problemy z koncentracją, a gdy się nie skupisz, nie będziesz w stanie zapamiętać żadnych nowych informacji. 
    
  • Powinieneś podążać za kolorem moczu. Jeśli masz czysty lub jasnożółty mocz, prawdopodobnie pijesz dużo płynów. Dobrze zacząć od 8 szklanek wody dziennie, ale każda osoba potrzebuje innej ilości.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Załóż wygodne ubranie. Podczas nauki należy zapewnić maksymalny komfort. Pozwoli ci to skoncentrować się na tym, czego się nauczysz i nie myśleć stale o tym, że jest ci gorąco, zimno, lub że ciasne spodnie chwieją się w talii.       
 8.  
 9.             5      Nie przesadzaj z kofeiną. Kawa, Red Bull, inne napoje energetyczne... bez względu na to, jaką truciznę wybierzesz, weź to rozsądnie. Kofeina może pomóc ci w nauce, ale tylko wtedy, gdy pijesz ją po nauce. Kiedy wypijesz go przed nauką, będziesz zbyt nadęty, aby się skoncentrować. Ponadto kofeina ma wiele wad, więc nie należy na niej liczyć. 
    
  • Negatywne działanie kofeiny to uzależnienie, bóle głowy, odwodnienie, zmęczenie, niepokój i zaburzenia cyklu snu.
  •  
                   
 10.  
             

  Część 2      Odkryj różne style uczenia się  .

    
   
 1.             1      Dowiedz się, jak się uczyć. Istnieje teoria, że ​​każda osoba uczy się najlepiej na swój sposób, a kiedy ją znajdzie, nauka dla niego będzie łatwiejsza. Istnieją również badania, które mówią, że style uczenia się mogą nie działać, ale wiele osób odkryło, że różne specyficzne style pomagają im się uczyć. Powinieneś poeksperymentować, ponieważ naprawdę chodzi o znalezienie czegoś, co działa dla ciebie, 
    
  • W Internecie znajdziesz wiele testów, które pomogą Ci dowiedzieć się, jaki styl nauki lubisz. Żadna z nich nie jest w 100% niezawodna i jeśli spróbujesz kilku z nich, prawdopodobnie uzyskasz inne wyniki. Najlepiej poczuć swoje uczucia i znaleźć to, co naprawdę zamierzasz zrobić.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wypróbuj wizualny styl uczenia się. Czy czujesz, że najbardziej uczysz się dzięki tabelom i wykresom? Kiedy myślisz o lekcjach nauczania, czy pamiętasz slajdy w prezentacji lub wypowiedziane przez nauczyciela? Jeśli tak, może to oznaczać, że czujesz się lepiej w wizualnym stylu uczenia się. Spróbuj znaleźć sposób na przekształcenie informacji w formę wizualną, abyś mógł ją łatwo zapamiętać.  
    
  • Na przykład spróbuj użyć wielobarwnych zakreślaczy i kolorowych etykiet, aby ułatwić wyróżnienie określonych informacji z podręcznika.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Wypróbuj styl słyszenia. Czy łatwiej ci zapamiętać, co nauczyciel powie na lekcjach, niż to, co jest napisane w podręcznikach? Czy znajdziesz informacje łatwiejsze, gdy wypuszczasz ulubioną muzykę (lub czy nawet uczysz się, że możesz uzyskać tylko te informacje, odtwarzając utwór w swojej głowie)? Może to oznaczać, że najbardziej odpowiadasz stylowi uczenia się. Znajdź sposoby przekształcania informacji w formaty audio, aby łatwiej je zapamiętać.  
    
  • Na przykład, możesz nagrywać wykłady na dyktafonie i uruchamiać je w podróży samochodem lub po południu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Wypróbuj fizyczny styl uczenia się. Czy zauważyłeś, że jesteś bardziej niezadowolony, kiedy możesz pracować z rękami? Możesz stukać stopami w szkołę lub bawić się dłońmi. Te rzeczy mogą oznaczać, że czujesz się komfortowo ze stylem kinestetycznym uczenia się, co oznacza, że ​​możesz nauczyć się najwięcej na ten temat. Ten styl uczenia się jest rzadszy niż inne style uczenia się, ale jeśli najbardziej Ci odpowiada, powinieneś z nim pracować.  
    
  • Rób przerwy i idź na spacer lub bieg, albo naucz się chodzić lub się poruszać. Pomoże Ci lepiej przetwarzać informacje, a także uniknąć nudy i zmęczenia.
  •  
         
 8.  
             

  Część 3      Dołącz do studia  .

    
   
 1.             1      Znajdź rzeczy, które cię rozśmieszą. Kiedy nauczysz się czegoś, co jest dla ciebie ważne lub co naprawdę Ci się podoba, zapamiętasz więcej. Niektóre rzeczy w szkole będą oczywiście dobrze się bawić, ale inne będą prawdopodobnie wyglądać nudno i nieciekawie. Kiedy natkniesz się na te rzeczy, będziesz musiał znaleźć sposób na ich zainteresowanie. Istnieje wiele różnych sposobów osiągnięcia tego. Wypróbuj te wskazówki, na przykład: 
    
  • Znajdź powód, dla którego te informacje będą później dla ciebie ważne. Matematyk, który nie cieszy się tobą teraz, może pomóc ci dowiedzieć się, ile pieniędzy będziesz musiał zaoszczędzić na emeryturę. Bądź sprytny i możesz nawet dowiedzieć się, jak to zrobić, abyś mógł wcześniej przejść na emeryturę!
  •  
  • Utwórz historię z historii. Na przykład, jeśli uczysz się historii, znajdź sposób na stworzenie własnej historii. Jeśli uczysz się fizyki, zastanów się nad własną historią o superbohaterach, która pozwoli ci zapamiętać te informacje.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Słuchaj aktywnie. Kiedy dbasz o swoją szkołę, nie będziesz miał kłopotu z zapamiętywaniem wszystkich informacji, a także będziesz się uczył skuteczniej, ponieważ twój mózg zapamięta zapamiętane informacje później. Staraj się dbać o swoje lekcje i angażować się w rozmowy z nauczycielem. Poproś o wszystko, na czym ci zależy, lub nie mów o tym.       
 4.  
 5.             3      Rób notatki. Dobrym sposobem na obserwowanie zegara jest pisanie dobrych notatek. Pomoże ci zwrócić uwagę, ale dostaniesz również dużo materiału do późniejszego studiowania. Należy pamiętać, że robienie dobrych notatek nie oznacza pisania każdego słowa, które mówi nauczyciel. Zapisz tylko najważniejsze. Napisz swój plan wykładu i wypełnij fakty i objaśnienia bardziej złożonych koncepcji, z którymi masz problemy. 
    
  • Na przykład, jeśli pisałeś notatki do każdego artykułu, prawdopodobnie musiałbyś je podzielić na sekcje i musiałbyś napisać kilka zdań na każdym kroku.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Sprawdź własne informacje. Możesz pomóc zapamiętać to, czego się uczysz, będąc bardziej zainteresowanym sobą, przejmując kontrolę nad edukacją i szukając więcej informacji o tym, o czym mówi twój nauczyciel. Pomoże ci to łatwiej zrozumieć pojęcia i dostarczy ci podstawy, na podstawie której będziesz mógł korzystać z informacji, które otrzymujesz w szkole. Możesz nawet znaleźć ciekawe rzeczy, które Cię zachwycą! 
    
  • Na przykład, jeśli uczysz się chemii, a twój nauczyciel uczy o odkryciu różnych nowych związków pod koniec XIX i na początku XX wieku, zatrzymaj się i zastanów się, co ludzie robili z tymi nowymi substancjami w tym czasie. Gdy szukasz nowych informacji, odkryjesz, że nowe, żywe kolory zaczęły używać tych substancji. Te nowe kolory stały się początkiem rewolucji w sztuce i malarstwie, która dała światu taką wielkość jak Vincent Van Gogh czy Monet.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Wprowadź informacje w kontekst. Jeśli nie pamiętasz wszystkiego, co mówi nauczyciel, znajdź kontekst tych informacji. Kiedy będziesz w stanie lepiej zrozumieć, o czym mówisz w szkole, możesz je zrozumieć i zapamiętać, abyś mógł zobaczyć wszystkie nowe informacje. 
    
  • Na przykład, jeśli uczysz się historii, ale okazuje się, że nie możesz zrozumieć wszystkiego, czego się uczysz, idź do muzeum lub zostaw dokument, który dotyczy tego tematu. Zapewni ci to dokładniejszy obraz tego, czego się uczysz, a może nawet ułatwi zrozumienie niektórych pomysłów, niż gdy nauczyciel wytłumaczy ci to.
  •  
         
 10.  
             

  Część 4      Użyj lew i narzędzia  .

    
   
 1.             1      Użyj map myśli. Idealne mapy to świetny sposób na zapamiętanie informacji. Podziel informacje na kategorie, a następnie na indywidualne myśli. Zapisz wszystkie te pomysły na kartach, a następnie dołącz je do tablicy ogłoszeń lub ściany w grupach według kategorii. Będziesz wtedy mógł łączyć podobne lub podobne myśli za pomocą kolorowych ołówków lub smyczków, aby informacja była bardziej znacząca. 
    
  • Jeśli nauczysz się dobrze czytać na mapach myśli, test wystarczy, aby uzyskać mapę w głowie i łatwo zapamiętać wszystkie potrzebne informacje.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Utwórz pomoc mnemoniczną. Mnemoteryka to piosenki, wiersze i zwroty, które służą jako skróty do bardziej skomplikowanych informacji. Możesz nauczyć się kilku już wprowadzonych narzędzi mnemonicznych do standardowych informacji lub możesz wymyślić własne, aby pomóc Ci zapamiętać to, czego musisz się nauczyć. 
    
  • BeFeLeMePesSeVeZe to najbardziej klasyczna pomoc mnemoniczna w języku czeskim, narzędzie, które pomaga dzieciom w szkole podstawowej zapamiętać wyrazy znajdujące się na liście w języku czeskim.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Ucz się w grupie. Powinieneś nauczyć się więcej osób w grupie. Działa z kilku różnych powodów. Po pierwsze, będziesz mieć możliwość zaangażowania różnych stylów uczenia się. Większość ludzi uważa również, że kiedy mogą wyjaśnić tę informację komuś innemu, łatwiej ją zapamiętać. W grupie masz także tę zaletę, że jeśli jedno z was nie rozumie zbyt dobrze lub nie trafia przez godzinę w szkole, zawsze są ludzie, którzy mogą pomóc wypełnić luki i wyjaśnić koncepcje, których jeszcze nie rozumie. 
    
  • Zapytaj swoich kolegów z klasy, czy chcą cię uczyć w grupie, ale pamiętaj, że to nie jest sprawa na czacie. Nie należy wybierać członków grupy analitycznej zgodnie z tym, kim są najlepsi przyjaciele. Powinieneś uczyć się z ludźmi, którzy traktują to badanie poważnie i starają się co najmniej tak samo jak ty.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Skoncentruj się tylko na jednym zadaniu na raz. Badania dowiodły, że jeśli zwrócisz na to uwagę, zajmie ci to 20 minut, zanim znów się skoncentrujesz. Nasze mózgi mają ograniczoną uwagę, jaką mogą poświęcić na jedno działanie, niezależnie od naszych podstawowych fizycznych ograniczeń. Dlatego lepiej znaleźć jedno ciche miejsce, w którym nic nie będzie cię rozpraszało i skup się całkowicie na nauce, dopóki nie skończycie. 
    
  • Nie odtwarzaj muzyki ani telewizji. Koncentrowanie się na jednym zadaniu polega nie na oglądaniu seriali lub słuchaniu muzyki z tekstem. Badania wykazały, że te rzeczy prawie zawsze zakłócają koncentrację, ponieważ koncentracja na słuchaniu muzyki i studiowaniu wymaga ogromnej ilości energii mentalnej.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Utwórz połączenie. Podczas nauki spróbuj połączyć informacje, których się nauczysz z informacjami, które już znasz. Gdy utworzysz te skojarzenia, zrozumiesz znacznie lepiej substancję (ponieważ znajdziesz ją w praktycznym życiu) i łatwiej ją zapamiętasz. Nie powinieneś także ograniczać obiektów: jeśli znajdziesz połączenie między swoim ulubionym okresem historycznym a pracą matematyczną, możesz utworzyć ten link w swojej głowie i zapamiętaj go! 
    
  • Na przykład możesz zauważyć, że angielski zawiera kilka specjalnych słowników i struktur zdań. Może być związany z różnymi kulturami, które połączyły się z Anglią (i jej koloniami) przez całą historię.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Rozpocznij naukę tak szybko, jak to możliwe. Najlepszą i najłatwiejszą rzeczą do zapamiętania jak to możliwe jest rozpoczęcie nauki tak szybko, jak to możliwe. Im wcześniej się uczysz, tym więcej okazji będziesz musiał ponownie przeglądać informacje i mocno przypiąć je do swojego umysłu. Jeśli masz zamiar przeprowadzić test ostatniej nocy, nie pomożesz. Możesz zapamiętać dwie lub trzy informacje, ale po napisaniu testu zapomnisz o nich. Kiedy uczysz się codziennie przez chwilę, ale miesiąc przed testem, prawdopodobnie dostaniesz go!       
 12.  
             

Wskazówki .

      

         (4)                    
Edukacja i komunikacja popularny:
Jak udostępniać filmy na Facebooku.

Jak poprawić umiejętności komunikacyjne w języku angielskim.

Jak odblokować Facebooka w szkole.

Jak pytać po hiszpańsku Jak się masz.

Jak powiedzieć Jak się masz po francusku.

Jak napisać esej.

Jak zostać programistą.

Jak uzyskać dobre umiejętności komunikacyjne.

Jak połączyć Facebooka z Twitterem.

Jak poprawnie używać Too i To w języku angielskim.

Jak napisać książkę.

Jak obliczyć średnią.

Jak pobierać bezpłatne filmy z Facebooka.

Jak obliczyć procenty.

Jak napisać pracę dyplomową.

Jak przywitać się po włosku.

Jak uczyć się angielskiego.

Jak ćwiczyć czarną magię.

Jak rozwiązywać racjonalne równania.

Jak wymawiać popularne słowa i zwroty w języku portugalskim.

Jak być dobrym pisarzem.