Home \ Edukacja i komunikacja
 

Jak pisać instrukcje.

 

Pisanie instrukcji może być wyzwaniem, ale jest łatwiejsze niż się wydaje! Te kroki mogą być używane na każdym pisemnym samouczku, od najprostszego (Jak klaskać) do bardzo skomplikowanego (Jak złożyć półprzewodnik).

              

Procedura .

    

  Część 1      Poznaj dobrze zdefiniowany temat  .

    
   
 1.            1      To klucz do sukcesu. Może wydawać się to jasne, ale znajomość tematu jest naprawdę kluczem do napisania udanego samouczka. Na przykład, jeśli napiszesz instrukcję obsługi aparatu i wiesz, że f-stop i czas otwarcia migawki to nie tylko 2 różne funkcje, ale znasz także efekt jednej funkcji z drugiej, łatwiej będzie opisać każdą funkcję pod względem funkcji kamery jako taki.        
 2.  
 3.             2      Porozmawiaj z ekspertami. Jeśli twoja rola polega po prostu na pisaniu instrukcji, dołącz swój tekst i ekspertów, aby upewnić się, że podajesz właściwe informacje. Ich wiedza i porady są nieocenione.       
 4.  
 5.             3      Wypróbuj. Jeśli to możliwe, wypróbuj to, o czym piszesz. Będziesz miał lepsze wyobrażenie o tym, czego użytkownik chce się nauczyć poprzez samouczek.       
 6.  
 7.             4      Przeczytaj dostępne informacje na ten temat. Dowiedz się, jak rozmawiać o temacie, o którym piszesz. 
    
  • Przewodniki po podobnych produktach mogą informować o sposobie, w jaki inni autorzy zajmowali się danym przedmiotem.  
     
   • Znajdź, co są autorami podobieństw, wskazując na wspólne podejście do opisywania sprawy.
   •  
   • Dowiedz się, jakie są różnice między autorami, które wyróżniają każdego z nich. Są to prawdopodobnie wyjątkowe funkcje dla każdego produktu. Twój produkt może, ale nie musi zawierać tych funkcji. Lub może zaoferować alternatywne rozwiązanie problemu, który można opisać, podnosząc wartość produktu. Podczas gdy twoja praca polega na pisaniu "jak" artykułów, wspaniale jest pokazać klientom wartość ich zakupu, aby wszyscy przeczytali twoje tutoriale.
   •  
    
  •  
  • Przeczytaj fachowe czasopisma poświęcone tej branży. Dowiedz się, jak pracują z nimi osoby korzystające z produktów na co dzień. Mogą chcieć produktu, który ma funkcję rozwiązania problemu. Jeśli Twój produkt oferuje rozwiązania, staraj się to podkreślić.
  •  
                   
 8.  
             

  Część 2      Zaplanuj instrukcje  .

    
   
 1.             1      Zdemontuj go. Niezależnie od tego, czy jest to prosta instrukcja krok po kroku, czy instrukcja obsługi aparatu cyfrowego, nie ma to znaczenia. Opisanie instrukcji w kilku bardziej zrozumiałych częściach ma kilka zalet: 
    
  • Możesz skupić się na poszczególnych częściach urządzenia. Twoim celem jest zapoznanie użytkowników z całym procesem. Sposób wykonania funkcji można zostawić na końcu całego samouczka lub możesz pozwolić jej odkryć samemu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Daj mu logiczną kolejność. Nikt nie pomoże, jeśli opisujesz działanie lampy błyskowej w aparacie, jeśli jeszcze nie napisałeś o dodawaniu obiektywu do korpusu aparatu, włączaniu aparatu i ustawianiu ostrości. Jest to tym ważniejsze, jeśli nie znasz dobrze tematu.       
 4.  
 5.             3      Użyj go jako szablonu dla swoich treści.        
 6.  
 7.             4      Sprawdź swoje kroki. Po zdefiniowaniu części w logicznej kolejności, upewnij się, że obejmujesz wszystkie aspekty instrukcji obsługi.       
 8.  
 9.             5      Znajdź wszystkie narzędzia. Zachowaj wszystkie rzeczy, które opisujesz i przygotuj się na ich użycie zgodnie z instrukcjami. Jeśli robisz papierowe pudełko, trzymaj papier, nożyczki, izolator, klej i linijkę pod ręką. Jeśli piszesz o kamerze, trzymaj ją. Jeśli to możliwe, produkt, o którym piszesz, powinien wrócić do pudełka w tym momencie.       
 10.  
             

  Część 3      Zacznij pisać  .

    
   
 1.             1      Napisz wstęp. Wprowadzenie wprowadza cały samouczek i daje użytkownikowi pojęcie, jakie to jest polecenie. Czy lekka i przyjemna lektura lub instrukcja są krótkie i jasne? To zależy od tego, co mają czytelnicy. Jest znacznie więcej do nauczenia dzieci, jak zrobić papierowe pudełko, niż uczyć lekarzy, jak zrobić operację serca. Odbierz dźwięk od samego początku i trzymaj go przez samouczek.       
 2.  
 3.             2      Spróbuj na każdym kroku, o którym piszesz. Nie tylko zapewni twojemu tekstowi poczucie szczerości i autentyczności, ale także zapewni, że niczego nie przegapisz. 
    
  • Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz spróbować kroków, pomyśl o nich i porozmawiaj z ekspertem.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Liczba poszczególnych kroków. Ludzie będą mogli lepiej czytać twoje instrukcje i łatwiej im będzie wrócić do każdego kroku, jeśli stracą lub napotkają problem. 
    
  • Jeśli piszesz na papierze, upewnij się, że masz wystarczająco dużo wolnego miejsca na każdy krok, aby dodać inne informacje. Pamiętaj, aby przenumerować wszystkie kroki, jeśli dodasz dodatkowe informacje.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Dołącz wskazówki i ostrzeżenia do instrukcji. Podczas pisania możesz zrozumieć, że jeśli użytkownik zrobi krok niezauważony, może łatwo spowodować problemy. 
    
  • I odwrotnie, jeśli masz wiedzę, która uczyni użytkownika łatwiejszym lub bardziej interesującym, dodaj je.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Wypróbuj instrukcje. Wypróbuj instrukcje, postępując zgodnie z instrukcjami. Jeśli napotkasz części, które nie mają informacji, podaj brakujące informacje. Powtarzaj ten krok, o ile masz wszystkie wymagane kroki i możesz z łatwością wykonywać instrukcje. 
    
  • Poproś kilku znajomych o przeczytanie samouczka. Obserwuj je podczas korzystania z instrukcji i zobacz, które części są dla nich trudne. Zwróć uwagę, gdzie tracą, są zdezorientowani lub dlaczego nie mogą ukończyć kroku. Posłuchaj ich opinii i edytuj ich instrukcje.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Przeczytaj wszystkie instrukcje dotyczące uzyskiwania wszystkich błędów. Nie chcesz wysyłać instrukcji do edytora (bez względu na to, czy jest to Twoja agencja czy partner), który jest pełen błędów pisowni.       
 12.  
             

  Część 4      Formatowanie  .

    
   
 1.             1      Zacznij od góry. Po wykonaniu wszystkich opisanych czynności przejrzyj instrukcje dotyczące znajdowania odpowiednich tytułów kategorii. 
    
  • Zadzwoń do nich i napisz ich lokalizację.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Napisz treść, jeśli to możliwe. Zobacz, jak artykuły są formatowane na wikiHow. Strona główna zawiera nazwy poszczególnych sekcji. Jeśli klikniesz na sekcję, zobaczysz listę podkategorii z listami artykułów. Im bardziej szczegółowy jest twój przewodnik, tym więcej kategorii i podkategorii będziesz potrzebować. ("Jak gwizdać" nie potrzebuje, "Jak zrobić gwizdek" potrzebuje kilku i "Jak grać na flecie" dużo potrzebuje!)       
 4.  
 5.             3      Przeczytaj uważnie instrukcje, aby przywołać wszystkie błędy. Tak, raz to zrobiłeś. Jeśli zrobisz to ponownie, niewątpliwie zbierzemy wszystkie pozostałe błędy. 
    
  • Aby napisać najbardziej wszechstronny samouczek, możesz spróbować pisać wszystkie drobne tematy i wykorzystywać te informacje do tworzenia indeksu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Wybierz nazwę.        
 8.  
             

Wskazówki .

      

                       
Edukacja i komunikacja popularny:
Jak odczytać wartości na linijce.

Jak napisać esej kłótni.

Dowiedz się, kto wyświetla Twój profil na Facebooku.

Jak uczyć się płynnie angielskiego.

Jak wykonać niewiążącą rozmowę.

Jak usunąć stronę na Facebooku.

Jak zarabiać na Facebooku.

Jak skupić się na pracy domowej.

Jak przygotować i wypowiedzieć mowę.

Jak napisać bibliografię.

Jak poprawnie napisać argumentacyjny esej.

Jak odrabiać zadania domowe.

Jak napisać dziennik czytelnika.

Jak przygotować i wypowiedzieć mowę.

Jak znaleźć unikalne nazwy swoich postaci.

Jak obliczyć promień koła.

Jak korzystać z Pythagorasa.

Jak poprawić swój angielski.

Jak pisać przypisy.

Jak przywitać się po polsku.

Jak napisać formalny e mail.