Home \ Edukacja i komunikacja
 

Jak napisać tekst opisowy.

 

Paragraf opisowy powinien zawierać informacje skupiające się na pięciu zmysłach: wzroku, smaku, dotyku, węchu i słuchu. W punkcie opisowym musisz podać wszystkie informacje, aby zapewnić czytelnikowi najlepszy możliwy opis. Te akapity są najczęściej używane w pięknej literaturze i pomagają czytelnikom zanurzyć się w świecie opisanym przez autora. Nie ma jasnych reguł określających, jak napisać taki akapit, ale jest kilka wskazówek, które pomogą ci napisać świetny i wciągający opisowy akapit. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

              

Procedura .

    

     Napisz opisowy akapit  .

    
   
 1.            1      Wybierz znaczącą osobę, miejsce lub rzecz. Zanim napiszesz opis, musisz wybrać coś, co warto opisać idealnie. Jeśli chcesz opisać postać, powinieneś wybrać coś interesującego. Jeśli chcesz coś opisać, powinno być głębiej, aby mieć o czym pisać. Jeśli chcesz opisać miejsce, powinieneś móc je opisać, aby przyciągnąć uwagę czytelników. 
    
  • Na przykład strona otwierająca książkę Kto łapie w szczęce opisuje Holdena Caulfielda jako rękawicę baseballową. Sama rękawiczka nie jest zbyt interesująca, ale Holden opisuje ją w taki sposób, że zyskuje również specjalne znaczenie dla czytelnika, ponieważ należała do jego zmarłego brata. Nie wszystkie tematy, które chcesz opisać, muszą mieć mocną historię, ale na pewno nie zaszkodzi.
  •  
  • Jeśli chcesz wybrać miejsce, nie powinno to być tylko miejsce - wybierz miejsce, które jest dla ciebie ważne w jakiś sposób. Jeśli piszesz fikcję, powinno to mieć znaczenie dla przynajmniej jednego z twoich bohaterów, aby mieć miejsce w opowieści.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Określ miejsce, znak lub rzecz, którą chcesz opisać. Jeśli chcesz zwrócić uwagę czytelników, powinieneś przekazać je tak szybko jak to możliwe, co opisujesz. Oto przykład wprowadzenia do paragrafu opisowego: 
    
  •   Piwnica Natashy była naszą świątynią. Wracam do niego w moich snach i budzę się z uczuciem, że mogę umrzeć szczęśliwy.  
     
   • Te wstępne zdania przedstawiają przedmiot, który opiszecie - piwnicę przyjaciół narratora. Dzięki tym zdaniom jest oczywiste, że to miejsce jest ważne dla narratorów.
   •  
    
  •  
         
 4.  
 5.             3      Angażuj zmysły czytelników. Możesz zacząć to, co widzowie zobaczą i zaangażują wzrok. Widok jest jednym z najsilniejszych zmysłów, więc każdy dobry opisowy akapit musi zawierać informacje o tym, co czytelnik może sobie wyobrazić. Używaj mocnych przymiotników i opisz scenę, moment, doświadczenie lub rzecz, którą czytelnik będzie mógł sobie wyobrazić w swojej głowie. Zauważ, że chociaż przymiotniki mogą dostarczać czytelnikom pomysłu na temat, nie powinieneś używać ich zbyt wiele, inaczej twój opis brzmiałby nudno. Oto inny przykład wstępu do paragrafu opisowego: 
    
  •   Nawet dziś mogę sobie wyobrazić, że żyje do ostatniego rzutu pizzy rzuconego pod stół do ping-ponga.  
     
   • Czytelnik natychmiast zorientuje się, co jest w piwnicy: stary kawałek krawędzi pizzy i stół do ping-ponga. Będzie dla niego jasne, że to bałagan.
   •  
    
  •  
         
 6.  
 7.             4      Opisz zapachy i smaki. Zastanów się, jak możesz opisać swój obiekt, scenę lub postać swoim smakiem i zapachem. Najlepsze opisowe akapity pozwalają czytelnikowi poczuć, że doświadcza dokładnie tego, co czyta. Dodaj kilka rzeczy do paragrafu o tym, jak to pachnie i użyj odpowiednich przymiotników, aby dać czytelnikom konkretny pomysł. Kiedy piszesz "smakowało świetnie", nie podasz czytelnikom żadnego dokładnego opisu. Ale kiedy piszesz "smakowało jak szarlotka babki, wciąż świeża, słodka i pachnąca cynamonem" czytelnik będzie miał dokładniejsze wyobrażenie o smaku i zapachu tej rzeczy. Oczywiście nie jest możliwe opisanie wszystkiego w ten sposób, ale jeśli tak jest, powinieneś spróbować. Oto kolejna część paragrafu opisowego: 
    
  • Piwo imbirowe i sos z grilla zostały wybrane na dywanie i były przypomnieniem zabawnych nocy pełnych kanadyjskich dowcipów i czasów, kiedy byliśmy tak zajęci, że nawet nie przeszkodziłoby nam to pozostać czystym. Popcorn uderzył w dywan i nie mógł się już go pozbyć. Ta mieszanka słodkich zapachów i masła, które poczułeś, gdy stałeś na ganku.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Opisz, jak się z tym czujesz. Napisz kilka zdań o tym, jakie wrażenie robi ci to lub coś. Co pamiętasz, kiedy ją dotykasz? Jak reagujesz na tę sytuację? Używaj przymiotników opisowych, aby spróbować uchwycić uczucia, które czujesz. Unikaj prostych zwrotów, takich jak "To było miłe uczucie", które nie są opisowe. Wybierz konkretne przykłady, aby dać czytelnikom jasny pomysł. Jeśli chcesz opisać uczucia danego przedmiotu, dostarczysz także cennych informacji czytelnikom. Nasz akapit z przykładu nadal: 
    
  •   Nic nigdy nie zostało usunięte, to było prawie jak wspomnienie. Za mało czasu i odnajdziesz prawie wszystko. Katie znalazła się kiedyś w starej szafce Tamagoczów. Nora po raz kolejny znalazła stary jednorazowy aparat fotograficzny z niechcianymi zdjęciami, które zrobiłem podczas szkolnej wycieczki na Ellis Island.  
     
   • Zauważ, że powyższy narrator mówi o tym, że nigdy nie wczołgał się do piwnicy, podając szczegóły, aby dać czytelnikom wyobrażenie o tym, jak ważne jest to miejsce dla niego, ponieważ stanowiło ono ramy czasowe dla jego dzieciństwa. Dzięki temu może opisać odczucie piwnicy, a także wykorzystać literackie figury, aby nadać temu miejscu głębszego znaczenia.
   •  
    
  •  
         
 10.  
 11.             6      Opisz, jak brzmi twój obiekt. Co słyszysz? Czy to ogłuszająca cisza? Czy to brzmi bucząco? Nie piszcie "nagle usłyszałem głośny brzęczący dźwięk", ale raczej napisz "nagle usłyszałem głośny, brzęczący dźwięk, który był tak ogłuszający, że musiałem zakrywać uszy dłońmi. Miałem wrażenie, że to detektor ognia... "W ten sposób czytelnik ma pojęcie, jak głośno on brzmi, ponieważ z pewnością usłyszał detektor ognia. Oto przykład, jak poprawnie opisać dźwięki w paragrafie opisowym: 
    
  •   Telewizor w piwnicy wciąż był włączony, ale nikt go nie oglądał. Śmialiśmy się z grania w gry, żartowaliśmy z ludzi przez telefon lub słuchaliśmy, kiedy dzwoni dzwonek, a posłaniec przynosi nam pizzę.  
     
   • Tutaj narrator używa dźwięków piwnicy, aby dać czytelnikowi wyobrażenie o tym, jak naprawdę było, podczas gdy czytelnik pośrednio dostarcza informacji o tym, co działo się w piwnicy.
   •  
    
  •  
         
 12.  
 13.             7      Pisz rzeczy, które widzisz. Kiedy coś opisujesz, daj swoim czytelnikom formę, styl, zapach lub obraz, których by się nie spodziewali. Na przykład, jeśli opisujesz prawnika, nie pisz rzeczy, których ludzie by się spodziewali (noszą garnitur i pracują za dużo). Napisz o tym, że to iguany. Opis powinien brzmieć interesująco i zaskakująco. Oto kontynuacja naszego przykładu: 
    
  •   Srebrny świąteczny ornament zawieszony na poręczy został tam na zawsze. Świętowała z nami wiele urodzin, ostatecznie całkowicie wyblakła i zaczęła się rozpadać.  
     
   • To zdanie daje czytelnikom wrażenie, że opisana piwnica żyje w swoim własnym życiu.
   •  
    
  •  
         
 14.  
 15.             8      Użyj języka graficznego. Kiedy używasz różnych technik literackich, twój opis będzie bardziej interesujący i czytelniejszy dla czytelników. Włączając te elementy do akapitu, czytelnik będzie mógł czuć się tak, jak tego chcesz. Możesz opisać osobę, miejsce lub rzecz i użyć danych liczbowych, takich jak metafory i porównania, aby dać czytelnikom maksymalną ilość informacji na dany temat. Oto przykład języka graficznego: 
    
  •   Stół do ping-ponga bez siatki i nagie materace rozłożone przed telewizorem, piwnica wyglądała raczej jak miejsce z serii przestępczej niż miejsce, w którym można wychowywać dzieci.  
     
   • To zdanie używa porównań i nadaje głębszy sens całemu opisowi.
   •  
    
  •  
         
 16.  
 17.             9      Uzupełnij swój akapit. Nie musisz pisać głęboko przemyślanego zdania dla każdego paragrafu opisowego (jeśli nie jest to część zadania), ale powinieneś zakończyć akapit, aby przypomnieć czytelnikom to, co właśnie opisałeś i pozostawić im długotrwałe pojęcie o osobie , miejsce lub rzecz. Oto przykład końca paragrafu opisowego: 
    
  •   To dlatego znaleziono trzy szczoteczki do zębów w łazience na parterze. Wszyscy żylibyśmy z entuzjazmem i śmiercią.  
     
   • Nie mówi się, że przyjaciele spędzali wolny czas w piwnicy, ale za pomocą szczoteczki do zębów czytelnik wskazuje, że piwnica była miejscem młodości dla głównych bohaterów opowieści i przywróciła ją do pierwszego zdania. Dzięki temu zdaniu czytelnik będzie wiedział, że piwnica dla bohaterów książki była bardzo ważna bez konieczności pisania przez autora, że ​​tak właśnie było.
   •  
    
  •  
                   
 18.  
             

Wskazówki .

      

                   

Zasoby i cytaty .

                           
Edukacja i komunikacja popularny:
Jak obliczyć tempo wzrostu.

Jak chronić drzewa.

Jak odrabiać zadania domowe.

Jak napisać przemowę Świadka na weselu.

Jak napisać podsumowanie dokumentu biznesowego.

Jak poprawić pamięć.

Jak rozmawiać poufnie.

Jak zrobić lody ze śniegu.

Jak przestać żałować swoich decyzji.

Jak napisać horror.

Jak pobierać bezpłatne filmy z Facebooka.

Jak używać terminów gorsze i najgorsze.

Jak być mądrym.

Jak pisać poezję haiku.

Jak znaleźć znajomych na Facebooku.

Jak przestać żałować swoich decyzji.

Jak zacząć pisać książkę.

Jak zmienić swój status rodzinny na Facebooku.

Jak stworzyć komiks internetowy.

Jak chronić różnorodność biologiczną.