Home \ Edukacja i komunikacja
 

Jak napisać osobisty bio.

 

Personal bio to świetny sposób, aby inni wiedzieli o Tobie. Każdy chciałby wpłynąć na to, co inni o nich myślą. Bez względu na to, czy piszesz profesjonalny bio, czy wypełniasz aplikację na uniwersytet, jest to bardzo proste.

              

Procedura .

    

    1      Profesjonalne bio  .

    
   
 1.            1      Określ cel i odbiorców. Zanim zaczniesz pisać, musisz wiedzieć, dla kogo piszesz. Twój bio jest pierwszym, który przedstawia się swoim odbiorcom. Powinien więc jasno i pokrótce podsumować, kim jesteś i co robisz.  
    
  • Biografia dla osobistej strony internetowej będzie się znacznie różnić od zapisanej na uniwersytecie. Napisz formalnie, profesjonalnie, zabawnie lub osobiście - w zależności od tego, kto będzie czytał Twoje biografie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wybierz informacje, które dołączasz. Bądź bezkompromisowy - nawet najlepsze anegdoty zazwyczaj nie są odpowiednie. Na przykład autor biograficzny wymieniony na okładce książki często wymienia swoje poprzednie osiągnięcia, podczas gdy zawodnik bio na swojej stronie internetowej zwykle wskazuje jego wzrost i wagę. Zazwyczaj dobrze jest dodać kilka interesujących szczegółów, ale powinieneś trzymać się tego zadania. 
    
  • Poszukaj profesjonalnych witryn takich jak Twitter i LinkedIn i zainspiruj jeden z profesjonalnych przykładów biał.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Wybierz informacje. Bądź bezkompromisowy - nawet najzabawniejsze anegdoty mogą być nieodpowiednie. Na przykład biograf pisarz skupiony na okładce książki będzie oczywiście zajmować się swoją twórczą przeszłością, podczas gdy sportowiec skoncentruje się na pisaniu o swojej wadze i wysokości. Dodaj kilka ciekawych rzeczy o sobie, ale nie rób głównej rzeczy z two. 
    
  • Pamiętaj, że musisz pisać wiarygodnie. Nawet jeśli bawisz się ze znajomymi, idąc do baru w weekend, nie powinieneś pisać tego na swoim bai. Wszystkie informacje powinny być istotne i informacyjne.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Napisz do trzeciej osoby. Kiedy piszesz w trzeciej osobie, twoje biografie będą działały bardziej obiektywnie - tak, jakby napisał je ktoś inny. Eksperci zalecają pisanie bio zawsze w trzeciej osobie. 
    
  • Możesz zacząć od zdania, na przykład: "Joann Smith jest artystą graficznym z Bostonu", zamiast "Jestem grafikiem i mieszkam w Bostonie."
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zacznij od imienia i nazwiska. Imię powinno być pierwszym, które napisze. Załóżmy, że twoi czytelnicy nic nie wiedzą. Podaj swoje imię (a nie pseudonim). 
    
  • Przykład: Dan Keller  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Napisz, co wiesz. Z czym mieszkasz? Co masz w swojej dziedzinie wiedzy? Przekaż wszystkie te informacje, aby czytelnik wiedział, kim ma honor. Jeśli tego nie zrobisz, prawdopodobnie stracisz zainteresowanie. Najlepiej połączyć te informacje z nazwą. 
    
  • Dan Keller jest felietonistą Boulder Times.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Opisz swoje największe osiągnięcia. Jeśli udało ci się osiągnąć sukces, powiedz to. Ten krok jest nieco skomplikowany. Pamiętaj, że bio nie jest wznowieniem. Nie powinieneś pisać swoich sukcesów - powinieneś również coś o nich napisać. Twoi czytelnicy nie będą wiedzieli dokładnie, co to jest, jeśli im nie powiesz. 
    
  • Dan Keller jest felietonistą Boulder Times. Jego seria All-and-More 2011 przyniosła mu prestiżową nagrodę za innowacyjność.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Podaj dane osobowe. W ten sposób upewnisz się, że czytelnicy będą troszczyć się o ciebie. Da Ci to również szansę pokazać ludziom swoją osobowość. Uważaj, aby nie ukarać się i nie pisać zbyt intymnych lub potencjalnie kłopotliwych szczegółów. Powinieneś napisać, co powiesz ludziom, jeśli spotkasz ich osobiście.  
    
  • Dan Keller jest felietonistą Boulder Times. Jego seria All-and-More 2011 przyniosła mu prestiżową nagrodę za innowacyjność. Kiedy nie siedzi przy komputerze, lubi pracować w ogrodzie, uczyć się francuskiego i grać w polo wodne w zespole Rockies.
  •  
         
 16.  
 17.             9      Na koniec zapisz kilka informacji o projektach, nad którymi właśnie pracowałeś. Jeśli jesteś pisarzem, napisz na przykład nazwę nowej książki, nad którą pracujesz. 
    
  • Dan Keller jest felietonistą Boulder Times. Jego seria All-and-More 2011 przyniosła mu prestiżową nagrodę za innowacyjność. Kiedy nie siedzi przy komputerze, lubi pracować w ogrodzie, uczyć się francuskiego i grać w polo wodne w zespole Rockies. Obecnie pracuje nad swoimi wspomnieniami.
  •  
         
 18.  
 19.             10      Podaj dane kontaktowe. Dane kontaktowe podane są zazwyczaj w ostatnim zdaniu. Jeśli bio jest publikowane w Internecie, podaj odpowiedni adres e-mail, aby uniknąć spamu. Wiele osób wysyła adresy pocztą elektroniczną ("greg (at) fizzlemail (dot) com"). Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz także utworzyć link do swojego profilu na Twitterze lub na LinkedIn. 
    
  • Dan Keller jest felietonistą Boulder Times. Jego seria All-and-More 2011 przyniosła mu prestiżową nagrodę za innowacyjność. Kiedy nie siedzi przy komputerze, lubi pracować w ogrodzie, uczyć się francuskiego i grać w polo wodne w zespole Rockies. Obecnie pracuje nad swoimi wspomnieniami. Możesz skontaktować się z nim pod adresem e-mail "dkeller (at) email (kropka) com lub na Twitterze - @TheFakeDKeller.
  •  
         
 20.  
 21.             11      Napisz co najmniej 250 słów. Jeśli bio jest publikowane w Internecie, wystarczy 250 słów, aby ludzie mogli się o tobie dowiedzieć i nie muszą się nudzić długimi tekstami. Bio nigdy nie powinno być dłuższe niż 500 słów.       
 22.  
 23.             12      Sprawdź swoje biologiczne i napraw błędy. Większość ludzi nie pisze wszystkiego dobrze po raz pierwszy. Ponieważ bio zapewnia tylko wąski obraz życia danej osoby, możesz zdać sobie sprawę, że zapomniałeś napisać coś ważnego po przeczytaniu go po raz pierwszy. 
    
  • Poproś znajomego o przeczytanie biografii i przesłanie opinii. Dowiesz się, czy udało Ci się jasno i krótko napisać bio.
  •  
         
 24.  
 25.             13      Regularnie aktualizuj swoje bio. Co jakiś czas przeczytaj biografię i wypełnij ją nowymi informacjami. Jeśli pracujesz nad nim nieprzerwanie, zaoszczędzisz sobie dużo czasu, gdy będziesz go potrzebować ponownie.                 
 26.  
             

    2      Biografia przeznaczona do zapisów na uniwersytet  .

    
   
 1.             1      Opowiedz historię. W przypadku aplikacji uniwersyteckiej stosuje się inną strukturę niż w przypadku profesjonalnego. Dobrze jest pisać proste i angażujące, ale najważniejsze jest wydostać się z tłumu w tym przypadku. Spróbuj to zrobić, na przykład, projektując swój bio jako historię. Możesz wybierać spośród wielu różnych struktur: 
    
  • Chronologiczny: Zacznij od początku i zakończ na końcu. Ten typ jest pisany w najprostszy sposób, ale jeśli masz ciekawe życie, możesz osiągnąć świetne rezultaty.
  •  
  • Okólnik: w tym przypadku zaczynasz pisać na ważnym wydarzeniu lub głównym punkcie, wracasz, a na końcu wyjaśniasz wszystko, co doprowadziło do punktu. Ten typ jest przydatny, jeśli chcesz budować napięcia, szczególnie jeśli Twoje zdarzenie break jest niewiarygodnym wrażeniem.
  •  
  • Uwaga: Skoncentruj się na jednym krytycznym wydarzeniu i symbolicznie powiedz jej szerszą historię. Możesz użyć drobnych szczegółów, aby przyciągnąć czytelnika, ale powinieneś wybrać wydarzenie, które będzie interesujące samo w sobie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Skoncentruj się na sobie. Uniwersytety chcą usłyszeć twoją historię, aby mogli zdecydować, czy cię zaakceptują. Uważaj jednak, aby się nie odwrócić i nie zacząć opisywać szkoły. 
    
  • Zły przykład: "UCSF jest jednym z najlepiej ocenianych uniwersytetów na świecie, dlatego chciałbym spełnić moje marzenie i zostać lekarzem." Szkoła, którą znasz, dobrze wie, jakie są jej programy i dyscypliny, więc nie powinieneś marnować czasu czytelników i wspominać o tym. Poza tym nie powinieneś wychwalać szkoły tak bardzo, że nie zinterpretujesz uczucia, że ​​do niej nie należysz.
  •  
  • Właściwy przykład: "Kiedy miałam pięć lat, mój brat został ranny, a lekarz uratował mu życie przed moimi oczami. Od tego dnia wiedziałem, że chcę poświęcić swoje życie medycynie. Mój brat miał szczęście, że jego doktor studiował w jednej z najlepszych szkół w naszym kraju. Jeśli zrobię to samo, czasami mogę uratować kogoś innego. " Ta historia została napisana w osobisty, osobisty i niezapomniany sposób. Chociaż autor chwali UCSF, nie oznacza to, że próbuje się wspiąć.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nie zapisuj tego, co Twoim zdaniem urzędnicy uniwersyteccy chcą usłyszeć. Nawet jeśli zrobiłbyś to, co wcale nie jest łatwe, uderzyłbyś w setki, a nawet tysiące innych studentów, którzy zdecydowali się wybrać tę samą strategię. Napisz więcej o tym, co jest prawdziwe i co jest dla Ciebie ważne. Jeśli nie masz doskonałego życia, zaakceptuj to i nie próbuj walczyć w cięższej kategorii wagowej. Kiedy starasz się napisać idealnie doskonałą historię, będziesz zachowywać się głupio, zwłaszcza w porównaniu z historiami innych kandydatów. 
    
  • Zły przykład: "Kiedy czytałem Big Gatsby, zmieniłem całe moje spojrzenie na życie we współczesnej Ameryce. Dzięki temu zadaniu postanowiłem poświęcić się badaniu amerykańskiej historii. "
  •  
  • Właściwy przykład: "Moja rodzina nie ma interesującej historii. Nie przybyliśmy do Mayflower, ani nie wróciliśmy na Ellis Island. Osiedliśmy w czterech stanach na Środkowym Zachodzie, gdzie żyliśmy szczęśliwie od ponad stu lat. Wciąż posiadam dziedzictwo moich przodków, więc postanowiłem przestudiować amerykańską historię. "
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nie działaj zbyt elegancko. Nie powinieneś używać slangu ani terminów potocznych w eseju, ale treść twojego rodzaju powinna mówić sama za siebie - nie próbuj używać obcych słów lub skomplikowanych terminów. Każdego roku Komisja przekazuje setki esejów iw żadnym wypadku nie jest zainteresowana czytaniem pracy kogoś, kto próbuje dodać obce słowo do każdego zdania.  
    
  • Zły przykład: "Zostałem wychowany w minimalistycznym stylu i wciąż bardzo doceniam ciężką pracę i wstyd". Jeśli nie jesteś komiksem Dickensa lub postacią z powieści Jane Austen, nie powinieneś próbować pisać tego stylu.
  •  
  • Właściwy przykład: "Dorastałem w biednej rodzinie, więc nauczyłem się ciężko pracować i ważyć pieniądze." Do rzeczy, krótko i wyraźnie!
  •  
         
 8.  
 9.             5      Spróbuj zademonstrować miejsce narracji. Ten krok jest bardzo ważny. Wielu studentów pisze: "zdobyłem cenne doświadczenie" lub "nauczyłem się lepiej rozumieć xx". Nie osiągniesz tego jednak - musisz podać szczegółowe informacje.  
    
  • Zły przykład: "Jako lider w obozach dziecięcych wiele się nauczyłem." To zdanie nie mówi nic o tym, czego się nauczyłeś i prawdopodobnie pojawi się w setkach aplikacji.
  •  
  • Właściwy przykład: "Nauczyłem się empatii i zrozumienia, pracując jako głowa obozów dla dzieci. Teraz, kiedy widzę moją młodszą siostrę, rozumiem ją znacznie lepiej i mogę jej pomóc. "
  •  
         
 10.  
 11.             6      Napisz w aktywnej rodzinie. Pułapka może czasami zaplątać zdanie i nie jest jasne, kto jest aktem aktu. Używając aktywnej rodziny, twoje pisanie ożyje i będzie bardziej interesujące. 
    
  • Spójrz na następujący przykład: "Okno zostało zombie złamane" i "Zombie złamał okno". Drugie zdanie sprawi, że będziesz bardziej przerażony i o wiele bardziej żywy.
  •  
         
 12.  
             

    3      Bio osobiste  .

    
   
 1.             1      Pomyśl o celu twojego bia. Piszecie, aby przedstawić się konkretnym odbiorcom lub ogólnie piszesz. Bio zaprojektowany na stronę na Facebooku będzie zupełnie inny od bio-napisanego na stronę internetową..       
 2.  
 3.             2      Pomyśl o długości. Niektóre sieci społecznościowe (takie jak Twitter) ograniczają Cię do określonej liczby znaków. Staraj się jak najlepiej wykorzystać zasięg.       
 4.  
 5.             3      Zastanów się, jakie informacje chcesz wskazać. To zależy głównie od tego, kto będzie czytał twoje biografie. Co do czysto osobistego bio, możesz przynieść swoje hobby, osobiste przekonania i motto. Jeśli piszesz część osobistego i częściowego profesjonalnego bio, podaj informacje, które pomogą Ci przeczytać historię, ale unikaj zbyt osobistych szczegółów.       
 6.  
 7.             4      Podaj swoje imię, zawód i osiągnięcia. Tak jak w przypadku profesjonalnych białych ludzi, powinieneś pokazać swoim czytelnikom, kim jesteś i co wiesz. Możesz jednak napisać nieco bardziej nieformalny ton. 
    
  • Joann Smith uwielbia robić na drutach i jest właścicielem firmy dostarczającej papier. Jest obecna na rynku od 25 lat i zdobyła wiele nagród za innowacyjność w biznesie (nie wygrała na drutach). W wolnym czasie lubi degustację wina, whisky i piwa.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Unikaj powtarzania słów. To nie wygląda dobrze i pokazuje, że masz ograniczone słownictwo. Bądź kreatywny, a zamiast słów, idź do uczynków.       
 10.  
 11.             6      Licz na humor. Personal bio to świetny sposób, aby pokazać poczucie humoru. Złamiesz lód między tobą a czytelnikiem i krótko zdradzisz ludziom, kim jesteś. 
    
  • Dobrym przykładem jest biografia Hillary Clinton na Twitterze: "Żona, matka, prawniczka, wojownik dla kobiet i dzieci, FLOAR, FLOTUS, senator, sekretarz stanu, autor, właściciel psa, ikona włosów, kostium spodni.  
  •  
         
 12.  
             

Wskazówki .

               (2)                     
Edukacja i komunikacja popularny:
Jak napisać bibliografię.

Jak poprawić swój angielski.

Jak napisać list z przeprosinami.

Jak przyspieszyć czas.

Jak obliczyć średnią grupę liczbową.

Jak się kochać po koreańsku.

Jak łatwo zarobić pieniądze.

Jak napisać wprowadzenie.

Jak wznieść toast na weselu.

Jak odblokować Facebooka w szkole.

Jak podziękować Chińczykom.

Jak zdobyć wielu laików na Facebooku.

Jak stworzyć program nauczania.

Jak zrobić lody ze śniegu.

Jak uniknąć plagiatu.

Jak używać terminów gorsze i najgorsze.

Jak właściwie używać jego i jego po angielsku.

Jak ukryć moich znajomych na Facebooku.

Jak przygotować mowę.

Jak się skoncentrować.

Jak przewidzieć pogodę.