Home \ Edukacja i komunikacja
 

Jak napisać opis problemu.

 

Pisanie problemów jest dokumentem, który zwykle znajduje się na początku raportu lub rozwiązaniem problemu. Ogólnie rzecz biorąc, opis problemu dostarcza podstawy problemu, podsumowuje, dlaczego problem jest ważny i oferuje najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie. Opis problemu często pojawia się w sferze planowania biznesowego, ale czasami można go znaleźć w sferze akademickiej dla większych projektów. W tym artykule dowiesz się, jak napisać opis problemu.

              

Procedura .

    

    1      Jak napisać opis problemu  .

    
   
 1.            1      Opisz stan "idealny". Istnieje wiele sposobów napisania opisu problemu - niektóre źródła sugerują odejście od problemu, inni zalecają najpierw opisanie kontekstu, aby ułatwić zrozumienie problemu (i zaprojektowanie rozwiązania). Jeśli nie wiesz, jak zacząć, spróbuj najpierw opisać kontekst. Powinieneś napisać krótko, ale ważne jest, aby napisać wszystko, co jest ważne. Zacznij od opisu, jak powinno być. Zanim wspomnisz o problemie, opisz kilka zdań, jak by wyglądało, gdyby problem w ogóle nie istniał. 
    
  • Powiedzmy, że pracujemy w dużej linii lotniczej i odkryliśmy, że sposób, w jaki pasażerowie wsiadają do samolotu, jest czasochłonny. W tym przypadku możemy zacząć opisywać problem, opisując idealną sytuację z efektywnym systemem pokładowym, na przykład: "Dzienniki pokładowe ABC Airlines powinny starać się jak najszybciej dotrzeć do pasażerów, a samolot może wystartować w odpowiednim czasie. Proces załadunku powinien być zoptymalizowany, aby był szybki, ale także łatwy, a wszyscy pasażerowie rozumieją, co mają robić. "
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wyjaśnij problem. Jak powiedział wynalazca Charles Kettering: "Dobrze opisany problem jest prawie rozwiązanym problemem." Jednym z najważniejszych celów (jeśli nie najważniejszym) każdego opisu problemu jest sprawienie, by problem był jasny, zwięzły i łatwy do zrozumienia. Podsumuj problem, który chcesz rozwiązać - od razu przejdź do przedmiotu i podaj najważniejsze informacje od samego początku, gdzie wszyscy je zauważą. Jeśli wspomniałeś o idealnym stanie rzeczy, możesz zacząć od powiedzenia "mimo to" lub "pomimo", aby jasno stwierdzić, że problem uniemożliwia tę idealną wizję rzeczywistości. 
    
  • Załóżmy, że opracowałeś bardziej wydajny i szybszy system wsiadania do samolotu. W takim przypadku możesz kontynuować z kilkoma innymi zdaniami, na przykład: "Niemniej obecny system abordażu ABC Airlines jest nieefektywny i czasochłonny. Pracownicy marnują czas, dlatego nasz system nie nadąża za konkurencją i przyczynia się do niekorzystnego wizerunku naszej marki. "
  •  
         
 4.  
 5.             3      Określ koszt finansowy problemu. Kiedy określasz charakter problemu, powinieneś napisać, dlaczego jest to tak ważne - nikt nie ma czasu ani pieniędzy na rozwiązywanie drobnych problemów. W świecie biznesu pieniądze są zawsze najważniejsze, dlatego staraj się podkreślać finansowy wpływ problemu na firmę lub organizację, dla której piszesz. Napisz, czy firma przygotowuje się do pieniędzy, czy nawet kosztuje więcej pieniędzy. Napisz, czy szkodzi wizerunkowi firmy i rozprasza klientów. Określ dokładnie, ile pieniędzy firma ma do czynienia (lub podaj najdokładniejsze oszacowanie). 
    
  • Na przykład w liniach lotniczych można postępować w następujący sposób: "Nieefektywność obecnego systemu pokładowego stanowi poważne obciążenie finansowe. Około 4 minuty czasu są tracone na pokładzie w dniu przyjazdu, co oznacza łącznie 20 godzin pracy dziennie dla całej firmy. W sumie jest to około 8 000 CZK dziennie, czyli około 2 900 000 CZK rocznie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Utwórz kopię zapasową swoich roszczeń. Kiedy piszesz, ile pieniędzy ma twoja firma, musi to być poparte rozsądnymi dowodami, inaczej nikt nie potraktuje tego poważnie. Jak tylko napiszesz, dlaczego problem jest poważny, musisz poprzeć te twierdzenia pewnymi dowodami. W niektórych przypadkach możesz skorzystać z wyników własnych badań, danych z badania lub danych z zaufanych badań stron trzecich. 
    
  • W sytuacjach biznesowych i akademickich będziesz musiał dostarczyć dowody bezpośrednio w tekście opisu problemu, ale w innych przypadkach wystarczy zapisać go lub jako ofertę. Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj swojego przełożonego lub nauczyciela.
  •  
  • Rzućmy okiem na zdania, które wprowadziliśmy w przykładzie z poprzedniego kroku. Opisują, jak wiele społeczeństwa ma do czynienia, ale nie jest jasne, w jaki sposób te wnioski zostały osiągnięte. Na przykład lepsze wyjaśnienie może wyglądać następująco: "W zależności od przeprowadzonych ankiet, [przeciętnie co 4 minuty czasu jest tracone, co odpowiada 20 godzinom pracy dziennie dla całej firmy. W sumie jest to około 8 000 CZK dziennie lub 2 900 000 CZK rocznie. "Przypis dotyczy tutaj odniesień lub dodatków zawierających określone dane.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zaproponuj rozwiązanie. Kiedy opisujesz problem i wskaż, dlaczego ważne jest, aby go rozwiązać, zaproponuj rozwiązanie. Napisz rozwiązanie tak genialnie i jaśniej, jak to tylko możliwe. Utrzymuj konkretne ważne pojęcia i usuwaj wszystkie nieistotne szczegóły - później będziesz miał możliwość zajęcia się wszystkimi aspektami proponowanego rozwiązania. 
    
  • W naszym przykładzie rozwiązaniem problemu jest nowy system pokładowy, który wymyśliliśmy, dlatego powinniśmy przedstawić go krótko i bez zbędnych szczegółów. Na przykład możemy napisać: "Z nowym ulepszonym systemem opracowanym przez Dr. Edward Right z Kowlard Business Efficiency Institute, pasażerowie wejdą na pokład samolotu z boku na bok od tyłu, a ABC Airlines zaoszczędzi do 4 minut każdego lotu. "Później możesz wyjaśnić podstawowe aspekty tego nowego systemu, ale na razie powinieneś tylko krótko opisać podstawowe informacje.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Wyjaśnij zalety tego rozwiązania. Kiedy piszesz, jak najlepiej rozwiązać problem, powinieneś również napisać, dlaczego to rozwiązanie jest dobrym pomysłem. Firmy wciąż próbują zwiększyć wydajność i wydajność oraz zarobić więcej pieniędzy, dlatego należy skupić się głównie na finansowym wpływie rozwiązania - koszty spadną, zysk wzrośnie itp. Można wyjaśnić inne korzyści, takie jak większa satysfakcja klienta, ale ogólne wyjaśnienie nie mieć więcej niż kilka zdań. 
    
  • W naszym przykładzie możemy po prostu wyjaśnić, w jaki sposób nasze rozwiązania pomogłyby zaoszczędzić pieniądze. Na przykład napisz to: "ABC Airlines będzie w stanie zarobić więcej pieniędzy w tym nowym systemie pokładowym. Niemal 3 miliony dolarów rocznie można przypisać do innych kosztów, takich jak rozszerzenie lotów do wysoce pożądanych miejsc docelowych. Ponadto byłaby pierwszą amerykańską linią lotniczą, która zaczęłaby korzystać z tego systemu i mogła być wyznacznikiem trendów. "
  •  
         
 12.  
 13.             7      Zamknij opis, podsumowując problem i rozwiązanie. Gdy już uzyskasz idealną wizję, definiując problem, który zapobiega temu ideałowi i sugerując rozwiązania, prawie skończysz. Będziesz tęsknił za wnioskiem, który powinien streścić główne punkty i płynnie przejść do treści samej propozycji. Na samym końcu nie musisz wydawać zbyt wiele - w kilku zdaniach opisz podstawy tego, co powiedziałeś w opisie problemu i proponowane rozwiązanie, które chcesz rozwiązać. 
    
  • W naszym przykładzie możesz napisać: "Zoptymalizowanie obecnego systemu abordażu i wprowadzenie nowego, bardziej wydajnego systemu ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania konkurencyjności firmy. W tym wniosku analizujemy protokoły Dr Right i proponujemy kroki, aby skutecznie wdrożyć ten system. "To podsumowuje główne punkty opisu problemu - obecny system nie jest dobry i skuteczny, a nowy system jest znacznie lepszy - i powiedz czytelnikom, czego mogą się spodziewać w przyszłości.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Nie zapomnij o pracy naukowej. Jeśli napiszesz opis problemu do szkoły i nie będziesz pracował, procedura będzie prawie taka sama, ale będziesz musiał napisać jeszcze kilka rzeczy. Na przykład musisz napisać dobrą tezę. Teza ta jest jedynym zdaniem, które podsumowuje cały problem i przedstawia go tak delikatnie, jak to tylko możliwe. Dobra teza określa zarówno problem, jak i rozwiązanie. 
    
  • Na przykład, jeśli napiszesz artykuł o firmach, które dostarczają esejów akademickich za pieniądze studentom, którzy je kupują i wydają je jako swoje, możesz użyć poniższego zdania jako tezę do podsumowania problemu i proponowanego rozwiązania: "Przeciw kupowaniu esejów naukowych, które podważają proces studiowania i faworyzowania bogatych uczniów może być zwalczany za pomocą potężniejszych narzędzi analitycznych dla nauczycieli. "
  •  
  • W niektórych kursach będziesz musiał umieścić to zdanie w określonej lokalizacji (na przykład początek lub koniec). Czasami będziesz miał wolną rękę i możesz ją zapisać tam, gdzie chcesz.
  •  
         
 16.  
 17.             9      Postępuj zgodnie z tą samą procedurą dla problemów koncepcyjnych. Nie wszystkie opisy problemów będą dokumentami rozwiązującymi praktyczne problemy. Niektóre, zwłaszcza akademickie (głównie humanistyczne), zajmą się problemami konceptualnymi, które dotyczą abstrakcyjnych idei. W takich przypadkach można zrobić to samo na piśmie i przedstawić problem (ale nie biorąc pod uwagę strategii biznesowych). Innymi słowy, powinieneś zgłosić problem (problemy koncepcyjne są czasami skomplikowanymi pomysłami), wyjaśnić, dlaczego ważne jest, aby umieścić proponowane rozwiązanie i podsumować wszystko w ostatnim akapicie. 
    
  • Na przykład, możesz napisać opis problemu eseju na temat znaczenia symboli religijnych w twórczości Fiodora Dostojewskiego, brata Karamaza. W tym przypadku powinieneś zdefiniować mniej zrozumiałe aspekty symboliki religijnej w powieści, wyjaśnić, dlaczego są one ważne (na przykład, możesz powiedzieć, że kiedy ludzie lepiej zrozumieją symbole religijne w powieści, będzie można lepiej zrozumieć całą powieść) i zaproponować rozwiązanie, które poprze twoją argumentację.
  •  
                   
 18.  
             

    2      Uzupełnij opis problemu  .

    
   
 1.             1      Napisz krótko. Najważniejszą rzeczą przy pisaniu opisu problemu jest krótko napisać. Opis problemu powinien być jak najkrótszy, nie powinieneś marnować zdań. Żadne zdanie opisujące problem lub rozwiązanie w opisie nie ma nic wspólnego. Nie martw się o żadne szczegóły - opis problemu powinien dotyczyć tylko podstawowych aspektów problemu i rozwiązania. Generalnie powinieneś pisać tak krótko, jak to możliwe, bez wpływu na wartość informacyjną tekstu. 
    
  • Aby opisać problem, nie powinieneś zawierać żadnych własnych komentarzy lub opinii, które nie mają praktycznego zastosowania. Później możesz mieć trochę czasu na rozwiązanie (w zależności od tego, jak poważny jest problem).
  •  
         
 2.  
 3.             2      Napisz do czytelnika. Pisząc opis problemu, ważne jest, aby pamiętać, że nie piszesz dla siebie, ale dla kogoś innego. Każda grupa czytelników będzie miała inną wiedzę, powody, dla których opis zostanie odczytany, a także stosunek do problemu, więc pisząc, zawsze zastanów się, kto przeczyta Twój tekst. Powinieneś napisać jasno i krótko, aby zrozumieć problem. Czasami musisz zmienić ton, styl i pisanie dykcji. Zanim zaczniesz pisać, odpowiedz na następujące pytania: 
    
  • O kogo konkretnie piszę?
  •  
  • Dlaczego piszę dla tych osób:
  •  
  • Czy moi czytelnicy mają taką samą wiedzę o substancji jak ja?
  •  
  • Czy czytelnicy mają taki sam widok jak ja?
  •  
  • Dlaczego czytelnik byłby zainteresowany tym problemem?
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nie używaj niewyjaśnionego żargonu. Jak wspomniano powyżej, opis problemu powinien być napisany tak, aby czytelnik mógł z łatwością go zrozumieć. Oznacza to, że jeśli nie piszesz terminologii dla czytelników akademickich z terminologią techniczną, powinieneś unikać technicznego żargonu i szczegółowo wyjaśniać warunki. Nigdy nie zakładaj, że twoi czytelnicy mają całą posiadaną wiedzę, w przeciwnym razie ryzykujesz, że nie będziesz musiał czytać swojego tekstu, ponieważ będzie on pełen informacji, których nie znasz. 
    
  • Na przykład, jeśli piszesz dla grupy lekarzy, możesz założyć, że wiedzą, czym jest "śródręcza". Ale jeśli piszesz dla ludzi, w tym lekarzy, ale także zamożnych inwestorów, którzy mogą nie mieć wykształcenia medycznego, powinieneś również odnieść się do kości śródręcza jako kości pomiędzy pierwszymi dwoma stawami na palcu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Należy zdefiniować określony problem. Najlepsze opisy problemu nie są długimi, długimi tekstami. Są to krótkie i proste opisy problemu i rozwiązania. Ogólnie rzecz biorąc, łatwiej jest pisać o konkretnych rzeczach niż duże niejasne problemy, więc jeśli to możliwe, dotrzymuj kroku najtrudniejszemu problemowi, aby opisać go tak dokładnie, jak to możliwe. Jeśli to powoduje, że twój opis jest krótki, jest w porządku (z wyjątkiem akademickich sytuacji, w których masz minimalną liczbę stron). 
    
  • To dobra zasada, aby pisać o problemach, które możesz łatwo rozwiązać. Jeśli nie natrafisz na żadne rozwiązanie, powinieneś zawęzić problem i zmienić opis, aby uzyskać właściwe rozwiązanie.
  •  
  • Zachowaj zakres opisu pod kontrolą, zapisując go po napisaniu projektu dokumentu rozwiązania. Pozwoli ci to skorzystać z drugiego dokumentu i nie będziesz musiał zgadywać, co masz do napisania.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nie zapominaj o podstawach. Opisy problemów powinny być pouczające i zwięzłe, bez podawania zbyt wielu szczegółów. Jeśli nie wiesz, co napisać, odpowiedz na pytania: kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego i jak. Kiedy odpowiesz na wszystkie te pytania, opiszesz cały problem i jego rozwiązanie, aby każdy je zrozumiał i nie będziesz musiał wchodzić w szczegóły. 
    
  • Na przykład, jeśli zaprojektujesz nowy budynek dla biura miejskiego, możesz powiedzieć, kto skorzystałby ze statusu, jaki byłby potrzebny, gdzie byłby budynek, kiedy budynek się zaczął i dlaczego budynek byłby opłacalny dla całego miasta.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Napisz formalnie. Opisy problemów służą do opisania poważnych problemów i sugestii. Dlatego powinieneś pisać formalnie i z szacunkiem (a także, powinieneś napisać cały dokument wraz z propozycją). Pisz jasno, krótko i bezpośrednio. Nie próbuj zdobyć czytelnika pisząc przyjaźnie lub nieformalnie. Nie żartuj i nie skacz. Nie pisz bezsensownych anegdot. Nie używaj slangu ani potocznych wyrażeń. Dobry opis problemu ma na celu zrobienie poważnej sytuacji, więc nie powinieneś tracić czasu na pisanie niepotrzebnego. 
    
  • Treść "rozrywkowa" może zawierać tylko lekko, jeśli piszesz humanistyczny tekst akademicki. W takim przypadku w opisie problemu można umieścić cytat lub epigraf. Jednak nawet w tych przypadkach cytat musi mieć pewien wpływ na problem, a reszta tekstu powinna być formalnie napisana.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Sprawdź tekst i popraw ewentualne błędy. Ten krok jest absolutnie konieczny - nigdy nie poddawaj się pierwszej wersji swojej pracy. Po zakończeniu opisu przeczytaj go. Czy napisałeś to płynnie? Czy przekazałeś wszystkie informacje krótko i wyraźnie? Czy tekst jest logiczny? Jeśli nie, musisz go dostosować. Gdy będziesz zadowolony ze struktury opisu, powinieneś sprawdzić pisownię, gramatykę i formatowanie. 
    
  • Pamiętaj, że nigdy nie będziesz żałować, że dokładnie poprawiłeś swój tekst. Opis problemu to pierwszy akapit całego tekstu, który ludzie będą czytać, a kiedy wystąpią błędy, będzie to miało negatywny wpływ na wiarygodność całego tekstu.
  •  
         
 14.  
          (3)                    
Edukacja i komunikacja popularny:
Jak pomóc zmniejszyć globalne ocieplenie.

Jak radzić sobie z samotnością.

Jak obliczyć korzenie bez kalkulatora.

Jak obliczyć zawartość koła.

Jak wykluczyć kryptogram.

Jak zrobić silnik parowy.

Jak skupić się na nauce.

Bycie najlepszym uczniem w klasie.

Jak analizować poezję.

Znajdź kogoś.

Jak napisać streszczenie.

Zostać inżynierem.

Jak zablokować i odblokować użytkowników na Instagramie.

Jak korzystać z Instagram.

Jak przywitać się po polsku.

Jak odpowiedzieć na Tweet na Twitterze.

Jak pytać po hiszpańsku Jak się masz.

Bycie najlepszym uczniem w klasie.

Jak poprawnie używać interpunkcji w języku angielskim.

Jak obliczyć powierzchnię bloku.

Jak przywitać się po polsku.