Home \ Edukacja i komunikacja
 

Jak poprawić pisanie.

 

Czy marzysz o zmianie świata swoimi słowami? Chcesz zostać nową Annie Proulx lub David Foster Wallace? A może chcesz po prostu wyrazić siebie lepiej i jaśniej? Bycie wspaniałym pisarzem, a nawet dobrym pisarzem, wymaga ćwiczeń i wiedzy. Ale jeśli spróbujesz ciężko pracować, pewnego dnia możesz to zrobić!

              

Procedura .

    

    1      Lepsze podstawy pisania  .

    
   
 1.            1      Bądź aktywny, a nie pasywny. Jednym z najczęstszych wykroczeń pisarzy jest wykorzystanie rodziny pasywnej. Gatunek ten czyni obiekt podmiotem, na przykład "X został zaatakowany przez Y" zamiast zwykłego "Y zaatakowanego X". Dowiedz się, jak unikać tych konstrukcji w jak największym stopniu.  
    
  • "Ta powieść została napisana przez Franka, kiedy poszedł na uniwersytet" jest pasywną płcią. "Frank pisze tę powieść, kiedy poszedł na uniwersytet" jest aktywną płcią.
  •  
  • Pasywna płeć nie zawsze musi być zła. Czasami nie ma możliwości napisania afirmacji w aktywnej rodzinie, a czasami wystarczy delikatna ekspresja tego rodzaju. Ale najpierw naucz się przestrzegać zasad, a potem rób wyjątki.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Używaj mocnych słów. Dobre pisanie jest precyzyjne, sugestywne i zawiera momenty zaskoczenia. Znalezienie właściwego czasownika lub przymiotnika może zrobić proste zdanie z prostego zdania, które ludzie będą pamiętać przez lata. Postaraj się znaleźć jak najdokładniejsze słowa. Nie powtarzaj tych samych słów, jeśli nie próbujesz stworzyć rytmu.  
    
  • Jedynym wyjątkiem są słowa opisujące dialogi. Biedne książki są pełne zwrotów takich jak "powiedział", "skomentował" lub "skomentował". Dobrze ustawiony "utrousil" może być świetny, ale zwykle wystarczająco bogaty, aby napisać "powiedział". Kiedy często to zmienisz, czytelnicy zaginą w dialogach. Pisząc dialogi, powinieneś spróbować pozwolić czytelnikowi usłyszeć głosy twoich postaci, nie twój głos.
  •  
  • Mocny nie oznacza skomplikowanego ani niejasnego. Nie mów "używaj", kiedy możesz napisać "użyj". "Sprint" nie zawsze jest lepszy niż "bieganie". Jeśli masz naprawdę dobrą okazję, by użyć jakiegoś niejasnego słowa, możesz z niego skorzystać. W przeciwnym razie zawsze zachowaj "bardziej popularne" słowa.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Skróć go. Dobre pisanie jest proste, jasne i proste. Zdecydowanie nie musisz pisać 50 słów, w których jest ich tylko 20. Dobre pisanie dotyczy możliwości użycia właściwych słów, a nie wypełniania strony. Możesz czuć, że dobrze jest pisać długie zdania pełne myśli, ale pamiętaj, że czytelnikowi trudno będzie odczytać te zdania. Jeśli w zdaniu nic nie jest ważne, odetnij to.  
    
  • Przysłówki są klasycznym problemem gorszego pisania. Dobrze przysłówkowe przysłówki mogą być dobrym pomysłem, ale większość tych słów jest już oznaczona przez czasownik lub przymiotnik - lub byłoby, gdybyśmy wybrali lepsze słowo. Nie pisz "krzyczał przerażony", gdy piszesz "krzyczeć", dla wszystkich będzie jasne, że to strach. Jeśli uważasz, że twój tekst jest pełen przysłówków, czas wziąć głęboki oddech i zacząć się koncentrować.
  •  
  • Czasem dobrze jest pozbyć się długich fragmentów podczas edycji książki. Nie musisz się martwić o znalezienie najmniejszego sposobu na każdą myśl. Napisz swoje przemyślenia na papierze, jak chcesz, a następnie usuń wszystko, czego nie potrzebujesz podczas edycji.
  •  
  • Twoje pismo może nie istnieć tylko w próżni - opiera się na doświadczeniu czytelnika i jego wyobraźni. Nie musisz opisywać wszystkich szczegółów, tylko kilka, a reszta umysłu czytelnika napełni umysł. Po prostu umieść punkty przechwytywania w opowieści i pozwól czytelnikowi połączyć się z nimi.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Pokaż rzeczy zamiast im o tym mówić. Nie powinieneś udzielać czytelnikom niesamowicie długich opisowych fragmentów o życiu twoich postaci i fabule twojej fabuły. Raczej, niech twoi czytelnicy odkryją te rzeczy poprzez słowa, uczucia i działania twoich postaci. Szczególnie podczas pisania fikcji należy pamiętać o tej lekcji. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które każdy pisarz powinien wiedzieć.        
 8.  
 9.             5      Unikaj stereotypów. Klisze to zwroty, myśli i sytuacje, które są boleśnie nieoryginalne. Czasami mogą być dobre, ale z czasem są nadużywane, więc nie mają prawie żadnej wartości twórczej. Trudno dokładnie powiedzieć, co to jest banał, ale upewnij się, że znasz go, kiedy się natkniesz.  
    
  • "Była to ciemna, burzowa noc" to klasyczny frazes początkujący - teraz jest to frazesowa koncepcja. Porównaj go z kilkoma innymi liniami wprowadzającymi, które również dotyczą pogody:
     
   • "Było jasne, zimny kwietniowy dzień, a zegar miał trzynaście lat." 1984, George Orwell. To nie jest ciemno, ani burza, ani noc. Ale z tego pierwszego zdania dowiesz się, że w 1984 coś jest nie tak.
   •  
   • "Niebo nad portem miało kolor telewizji dostosowanej do martwego kanału." Neuromancer Williama Gibsona. Jest to książka, która po raz pierwszy użyła słowa "cyberprzestrzeń". Masz pomysł na pogodę i jesteś już zanurzony w dystopijnym świecie.
   •  
   • "To był dzień, w którym wybuchła moja babcia." - The Crow Road - Iain Banks.
   •  
   • "To były czasy wszystkiego najlepszego, to były czasy najgorszego, był to wiek mądrości, to był czas głupoty, był to czas wiary, był to czas niewiary, był to czas światła, był to czas ciemności, to było źródłem nadziei, zimnem beznadziejności, wszystkiego można się było spodziewać, niczego nie można było się spodziewać, wszyscy szliśmy prosto w niebo, wszyscy szliśmy w przeciwnym kierunku - był to czas tak podobny do naszych czasów, że niektórzy z jego szlachetnych władców domagali się w złu i dobru uznano za najwyższy stopień rozwoju... "- Opowieść o dwóch miastach autorstwa Charlesa Dickensa. Pogoda, emocje, zaprzeczenie i rozpacz - Dickens był w stanie opisać to wszystko w kilku linijkach, które przeczytają czytelnikowi wszystko.
   •  
    
  •  
         
 10.  
 11.             6      Zasady naruszenia. Najlepsi pisarze nie zawsze przestrzegają zasad, ale wiedzą, kiedy i jak mogą je naruszyć. Wszystko, od tradycyjnej gramatyki po poradę, którą otrzymujesz, zależy od Ciebie. To zależy tylko od tego, jak sobie z tym poradzisz. Kluczem jest to, że powinieneś pisać na tyle dobrze, aby jasno powiedzieć, że umyślnie naruszasz zasady.        
 12.  
 13.             7      Edytuj, edytuj, edytuj. Nie wierz w nauczycieli języka - nie ma to jak doskonale napisany tekst. Każdy autor powinien zawsze znaleźć coś, co chce zmienić dla swojej pracy. Edycja jest jedną z najważniejszych części pisania. Kiedy skończysz pisać, zostaw swoją pracę na kilka dni, aby się położyć, następnie przeczytaj ją ponownie, obejrzyj błędy gramatyczne, błędy pisowni i całe akapity. Po prostu spróbuj się dowiedzieć, jak możesz to poprawić. Następnie odłóż go i przeczytaj ponownie za kilka dni. I znowu.                  
 14.  
             

    2      Zostań bukmacherem  .

    
   
 1.             1      Wybierz kilka świetnych książek i przeczytaj. Nigdy nie przestawaj czytać i staraj się zrozumieć pracę wybitnych autorów w swoim gatunku i innych gatunkach. Dowiesz się, co to jest pisanie, kiedy możesz spróbować. Kiedy zagłębiasz się w pracę innych autorów, rozwijasz słownictwo, zdobywasz nową wiedzę i odświeżasz swoją wyobraźnię.  
    
  • Spróbuj znaleźć nowe sposoby prezentacji swojej pracy.
  •  
  • Porównaj podejścia różnych autorów do tego samego tematu i poszukaj różnic. Na przykład porównaj śmierć Tołstoja z Iwanem Illichem i śniegiem Kilimandżaro Hemingwaya.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Mapuj glony, które pojawiają się w naszej kulturze. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale książki, filmy i inne media są pełne odniesień do wielkiej literatury. Kiedy czytasz niektóre klasyki, będziesz miał podstawową wiedzę o kulturze, aby samemu napisać wspaniałą literaturę.        
 4.  
 5.             3      Powinieneś zrozumieć, dlaczego literatura klasyczna jest tak wielka. Można przeczytać Kto łapie w żyto i "nie rozumiem" od razu, co ta książka jest tak ważna. Jeśli tak się stanie, przeczytaj kilka esejów na ten temat, aby dowiedzieć się, dlaczego było to tak ważne i dlaczego ludzie wciąż je czytają. Może się okazać, że wcześniej przeciekały wam płaszczyzny znaczeniowe. Dowiedzenie się, co czyni wspaniałą książkę wspaniałą książką, oznacza poszerzanie wiedzy.        
 6.  
 7.             4      Idź do teatru. Tak, biernie jest oglądać grę, tak jak telewizor lub kino, i nie czytasz zbyt wiele o tym. Ale teatr obudzi twoją wyobraźnię w taki sposób, że nawet się jej nie spodziewasz.  
    
  • Teatr to znacznie więcej niż film. Na oryginalne postacie wpływa interpretacja reżyserska i aktorstwo.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Czytaj czasopisma, gazety i wszystko inne. Literatura to nie jedyne miejsce do inspiracji - prawdziwy świat jest pełen fascynujących ludzi, miejsc i wydarzeń, które dają pomysły na pisanie.        
 10.  
 11.             6      Nie zapomnij nigdy odłożyć swoich wzorców. Bardzo często czytasz wspaniałą powieść i chcesz po prostu usiąść i napisać coś własnego. Ale jeśli to zrobisz, słowa nie dotrą do ciebie, brzmisz dziwnie i po prostu wydajesz się naśladować to, co właśnie przeczytałeś. Możesz się wiele nauczyć od wielkich autorów, ale musisz także stworzyć własny głos. Naucz się pozbyć wszystkich wpływów za pomocą darmowego pisania i innych ćwiczeń. Po lekturze dzieła zawsze odpoczywaj zanim pozwolisz sobie na pisanie własnych tekstów.        
 12.  
             

    3      Napisz  .

    
   
 1.             1      Kup pamiętnik. Nie kupuj tylko skoroszytu, ale solidną notatkę, którą możesz nosić ze sobą wszędzie. Pomysły zawsze przychodzą do ciebie i powinieneś być w stanie je uchwycić, zanim uciekną jak sen, o którym zapomniałeś. Wszystko, co musisz teraz napisać!        
 2.  
 3.             2      Napisz wszystko, co myślisz. Nagłówki, etykiety, motywy, postacie, sytuacje, wyrażenia, metafory - wszystko, co przychodzi ci na myśl i możesz z nich skorzystać później.        
 4.  
 5.             3      Kiedy zapisujesz wszystkie notatki, przyklej na nich znacznik daty i opisu, aby móc do niego wrócić i kupić nowy.        
 6.  
 7.             4      Dołącz do warsztatu pisarza. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie motywacji i pisania jest rozmowa z innymi autorami i uzyskiwanie informacji zwrotnych od nich. Znajdź grupę pisarzy w pobliżu. Członkowie tych grup zazwyczaj czytają nawzajem swoje prace i rozmawiają ze sobą o tym, co im się podoba, czego nie robią i jak mogą się poprawić. Znajdziecie dla nich cenną konstruktywną krytykę, która pomoże wam ulepszyć wasze pisanie.        
 8.  
 9.             5      Napisz każdego dnia. Prowadź dziennik, pisz listy do przyjaciela lub po prostu ustaw jedną godzinę na darmowe pisanie każdego dnia. Wybierz motyw i weź go. Nie ma to znaczenia na samym temacie, chodzi tylko o pisanie. Napisz więcej i więcej. Pisanie wymaga wysiłku fizycznego, jest jak mięsień, który można wzmocnić dzięki codziennym treningom.        
 10.  
             

    4      Rozważ historię  .

    
   
 1.             1      Wybierz temat i ustaw swoją podstawową historię. Nie musi to być nic skomplikowanego, tylko kilka zdań, które pokrótce wyjaśnią fabułę. Na przykład klasyczna opowieść o Hollywood: mężczyzna spotyka kobietę, mężczyzna dostaje żonę, mężczyzna traci kobietę, mężczyzna odzyskuje kobietę. (Inne sceny będą rozpatrywane później).        
 2.  
 3.             2      Napisz swoją osnowę. Może być bardzo kuszące usiąść i iść od razu do pisania i spróbować odkryć historię stopniowo. Nie rób tego! Nawet prosty program nauczania pomoże ci dowiedzieć się, jak naprawdę tego chcesz i zaoszczędzić wiele godzin na przepisywanie. Zacznij od podstawowej historii i stopniowo rozszerzaj każdą sekcję. Wpisz co najmniej głównych bohaterów, miejsce, czas i ogólny nastrój w historii.  
    
  • W przypadku takiego programu nauczania przekonasz się, że te podstawowe sekcje będą najdłuższe na końcu. Kiedy masz część historii, której nie możesz opisać w kilku słowach, możesz podzielić ją na części i opisać każdą linię fabuły osobno.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Napisz pierwszą wersję. Teraz jesteś gotowy, aby napisać książkę "nie w tym". Użyj konspektu, aby napisać pierwszą wersję książki z postaciami i historią.        
 6.  
 7.             4      Zajmij miejsce w opowieści o innych postaciach i ich cechach. Każda postać ma małą historię o niej i nawet jeśli nie napiszesz tej informacji w opowieści, dajesz czytelnikom wrażenie, że wiedzą, jak zachowuje się postać w określonych sytuacjach.        
 8.  
 9.             5      Nie bój się przeskoczyć. Jeśli nagle dostaniesz świetny pomysł, który pasuje na przykład na końcu i nadal jesteś w Rozdziale 1, zapisz go! Nigdy nie trać dobrego pomysłu!        
 10.  
 11.             6      Zostaw swoją historię, aby Cię poprowadzić. Pozwól, aby twoja historia się rozwinęła. Może się okazać, że prowadzi cię w zupełnie innym kierunku, niż się spodziewałeś. Nadal jednak powinieneś mieć kontrolę nad tym, co piszesz, po prostu nie bój się uzyskać trochę inspiracji do pisania.        
 12.  
 13.             7      Napisz swoją pierwszą wersję. Nie musisz się martwić o edytowanie ostatniego szczegółu, po prostu napisz pierwszą wersję opowiadania. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że do końca pewna postać jest kimś innym, zapisz przypis i uzupełnij pierwszą wersję odpowiednimi informacjami. Nie wracaj do początku z powodu błędów przy pisaniu pierwszej wersji.        
 14.  
 15.             8      Przepisz go. Czy pamiętasz pierwszą wersję? Teraz musisz zacząć pisać od początku, a tym razem musisz zadbać o szczegóły, które sprawią, że postacie będą bardziej wiarygodne, a historia bardziej wyrafinowana. Teraz już wiesz, dlaczego ta historia się dzieje.        
 16.  
 17.             9      Napisz drugą wersję do końca. Zanim skończysz z drugą wersją książki, będziesz mieć już pełną historię, postacie, fabułę i wszystkie inne wątki fabularne.        
 18.  
 19.             10      Przeczytaj swoją pracę i podziel się nią z innymi ludźmi. Po napisaniu drugiej wersji książki nadszedł czas, aby ją przeczytać - jeśli to możliwe bez emocji. Staraj się być jak najbardziej obiektywny. Daj go kilku znajomym, których opinię lubisz.        
 20.  
 21.             11      Napisz najnowszą wersję. Masz teraz własne komentarze na temat drugiej wersji opowiadania, a także opinii znajomych lub wydawców. Ponownie sprawdź swoją książkę i uzupełnij najnowsze zmiany. Wyjaśnij ślepe zaułki, rozwiąż drobne konflikty, usuń postacie niepotrzebne w książce.        
 22.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

      

         (1)                     
Edukacja i komunikacja popularny:
Jak obliczyć objętość cylindra.

Znajdź kogoś.

Jak wybrać motyw mowy.

Jak przesłać zdjęcia do Facebooka.

Jak napisać książkę dla dzieci.

Jak obliczyć powierzchnię bloku.

Jak używać THAN i THEN.

Jak napisać list z gazetą.

Jak utworzyć oś czasu.

Jak stworzyć serce na Facebooku.

Jak zapisywać zdjęcia z Instagrama.

Jak napisać osobisty bio.

Jak wysłać bezpośrednią wiadomość na Instagram.

Jak negocjować.

Jak usunąć stronę na Facebooku.

Jak obliczyć siłę rozciągającą w fizyce.

Jak stworzyć komiks internetowy.

Jak napisać CV.

Jak obliczyć współczynniki.

Jak zostać aktywistą.