Home \ Dom i ogród
 

Jak zainstalować płytę gipsową.

 

Instalacja płyty gipsowo-kartonowej lub suchy mur jest ważnym krokiem w budowie domu. Przed rozszerzeniem płyty gipsowej, zajęło dużo czasu, aby zbudować fundament, na którym można trzymać farbę lub tapetę. Dziś można zainstalować płytę gipsowo-kartonową w ciągu trzech godzin, w zależności od wielkości pomieszczenia.

              

Procedura .

    

  Część 1      Wybór suchej zabudowy  .

    
   
 1.            1      Uwaga: płyty gipsowo-kartonowe są zwykle sprzedawane w arkuszach o wymiarach 125 × 200 cm. Większe talerze (125 × 400 cm) można kupić, ale są gorsze i często używane przez profesjonalistów, którzy mają wystarczająco dużo pomocy. Te większe deski są również łatwo łamane podczas transportu do budynku, ale wymagają mniej pracy, ponieważ większa deska wymaga mniej połączeń. 
    
  • Zazwyczaj płyta gipsowo-kartonowa montuje się poziomo, ale jeśli chcesz, możesz ją również zamontować.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wiedz, że grubość blachy wynosi od 9,5 mm do 25 mm, przy czym najczęściej stosuje się 12,5 mm. Grube płyty o grubości 9,5 mm są często używane do nakładania się na istniejące ściany gipsowo-kartonowe i nie są przeznaczone do budowy nowych konstrukcji. Zalecenia dotyczące grubości można znaleźć w zawiadomieniu urzędu budowlanego.       
 4.  
 5.             3      Zwróć uwagę na skład płyty gipsowo-kartonowej. Wybierając, wybierz ten, który pasuje do otoczenia, w którym chcesz go zamontować. Na przykład istnieje wiele typów odpornych na wilgoć, powszechnie zwanych "zielonymi płytami gipsowo-kartonowymi", które są przeznaczone do instalowania w wilgotnych pomieszczeniach - takich jak garaże i łazienki. Przed zamówieniem materiału umieść go w lokalnym sklepie budowlanym. 
    
  • Wystawienie całego zielonego domu gipsowo-kartonowego może być trochę bezużyteczne, ale w miejscach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienki, to bardzo pomoże. Jednak tylko wtedy, gdy nie umieścisz na nim wanny lub prysznica. Nawet zielona płyta gipsowo-kartonowa nie pasuje do miejsc, gdzie jest najprawdopodobniej mokro. W związku z tym w pobliżu prysznica lub wanny używa się płyt cementowo-szklanych lub płytek.
  •  
                   
 6.  
             

  Część 2      Trasa instalacji witryny  .

    
   
 1.             1      Przygotuj ścianę do montażu płyty gipsowo-kartonowej. Usuń wszystkie stare płyty gipsowo-kartonowe, wyciągnij gwoździe, śruby i cokolwiek innego, co uniemożliwi całkowite opadanie płyt gipsowo-kartonowych na belki.       
 2.  
 3.             2      Znajdź i napraw ukryte obrażenia. Upewnij się, że nie utrudniasz izolacji, wilgoci, piołunu ani cokolwiek innego. Nie bój się znaleźć stali zamiast drewnianych belek. Zasadniczo jest to dobra wiadomość, ponieważ stal zapewnia wyższą wytrzymałość, jest odporna na żwir i spowalnia rozprzestrzenianie się ognia. Jedyna różnica polega na tym, że do mocowania płyt gipsowo-kartonowych należy użyć śrub zamiast gwoździ.       
 4.  
 5.             3      Sprawdź izolację zamocowaną do belek. Prawidłowe pęknięcia w podstawie papieru w celu zmaksymalizowania efektywności energetycznej.       
 6.  
 7.             4      Do uszczelniania pęknięć i szczelin w zewnętrznych ścianach należy stosować trzykrotnie montowaną piankę. Wybierz wytrzymałą, trwałą, niełamliwą i wodoodporną piankę. Nigdy nie nakładaj piany na okna lub drzwi, ani w ich pobliżu.       
 8.  
             

  Część 3      Pomiar i cięcie płyty gipsowo-kartonowej na suficie  .

    
   
 1.             1      Podczas pomiaru od rogu, zmierzyć płytę gipsowo-kartonową tak, aby jej koniec znajdował się na podporze lub belce. Nigdy nie pozostawiaj końca płyt gipsowo-kartonowych bez podparcia. Zawsze przykręcamy go do wspornika lub belek. 
    
  • Jeśli płyta gipsowo-kartonowa nie wychodzi z podpory lub belek, spróbuj wykonać następujące czynności:  
     
   • Zmierz odległość od środka do najdalszej podpory, do której dociera płyta gipsowo-kartonowa i przenieś ją na płytę gipsową.
   •  
   • Umieść kwadrat na markerze i machnij nim razem z nożem.
   •  
   • Podziel tablicę wzdłuż zaznaczonej linii.
   •  
   • Podwójnie sprawdź, czy oba końce płyty gipsowej osiągają środek podpory lub belki.
   •  
    
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nałożyć kroplę kleju na każdą podporę lub belkę, przez którą wchodzi płyta gipsowo-kartonowa. Zrób to, zanim chcesz powiesić płytę gipsowo-kartonową.       
 4.  
 5.             3      Podnieś płytę gipsową do sufitu i zacznij od rogu. Krawędzie muszą być prostopadłe do belek lub podpór i ściśle związane ze ścianą.       
 6.  
 7.             4      Wkręć pięć śrub z rzędu w środek płyty gipsowo-kartonowej tak, aby leżały na jednej rozpórce lub belce. Powtórz z każdą belką lub podpórką za płytą gipsowo-kartonową. 
    
  • Upewnij się, że te pięć śrub jest równomiernie rozmieszczonych wzdłuż całej podpory lub belki.
  •  
  • Pozostaw margines 1,5 cm podczas pokonywania zakrętów. Nie wkręcaj zbyt blisko krawędzi płyty gipsowej.
  •  
  • Przykręć łby śrub pod powierzchnią płyty gipsowo-kartonowej, ale nie na tyle, aby upuścić deskę.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Należy sklejać, podnosić i przykręcać płytę gipsowo-kartonową, aż do zamocowania jednego rzędu desek. Rozpocznij drugi rząd od krawędzi ściany obok poprzedniego rzędu, ale upewnij się, że połączenia płyt gipsowo-kartonowych zachodzą na siebie co najmniej 1 metr.       
 10.  
             

  Część 4      Pomiar i cięcie płyty gipsowo-kartonowej na ścianie  .

    
   
 1.             1      Znajdź położenie wszystkich zamocowań ram przy pomocy celownika. Nie należy polegać na środku wszystkich kolumn w ścianie w odległości 40 lub 60 cm, jak powinny. Niektóre stopnie spowodowane są zaniedbaniem budowniczego w odległości 1 cm. Dobrze będzie, gdy naciągniesz na podłogę taśmę malarską, zaznaczając ją charakterystycznym znacznikiem pośrodku każdego słupka, aż zostanie odsłonięta.       
 2.  
 3.             2      Połóż kawałek płyty gipsowo-kartonowej na ścianie, aby zobaczyć, czy jego koniec osiągnie środek stosu. Ponownie, prawdopodobnie będziesz musiał obciąć płytę gipsowo-kartonową do środka kolumny. 
    
  • Podczas cięcia płyt gipsowo-kartonowych należy użyć wspornika i noża ręcznego do zaznaczenia linii refrakcyjnej po jednej stronie płyty. Z drugiej strony, odłóż kolano z kroju i szybko przechyl talerz w swoją stronę, rozsuwając kolana. Tak więc podziel gipsowo-kartonową prosto. Odwróć nadmiar papieru wokół nowej krawędzi.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nałożyć kroplę kleju na każdą podporę lub belkę, przez którą wchodzi płyta gipsowo-kartonowa. Zrób to, zanim chcesz powiesić płytę gipsowo-kartonową.       
 6.  
 7.             4      Z pomocą kogoś innego podnieś płytę gipsowo-kartonową do ściany i użyj wiertarki, aby przymocować pięć śrub do podstawy na środku deski. Rozpocznij od środka i przejdź na boki. Użyj pięciu śrub na każdej nodze. 
    
  • W niektórych sytuacjach może pomóc, jeśli użyjesz więcej śrub. Zwykle jednak są niepotrzebne, a stają się bardziej szczelne i mielące, dzięki czemu mogą zepsuć ostateczny wygląd.
  •  
  • Rozważ użycie sprężyny ugięciowej w płycie gipsowo-kartonowej. Jest przeznaczony do blokowania każdej śruby dokładnie na tej samej głębokości, zanim bit w śrubie zacznie skakać. To jest sygnał, że powinieneś przestać przekręcać.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Do przecinania nieregularnych otworów (łuków) używać piły do ​​płyt kartonowo-gipsowych. Kontynuuj instalację płyty gipsowo-kartonowej przez otwory drzwi i okien. Usunąć nadmiar płyty gipsowo-kartonowej później. Jednocześnie upewnij się, że w rogach drzwi i okien nie ma połączeń i nie dotykaj paneli w ramkach wokół otworów. 
    
  • Podczas układania płyt gipsowo-kartonowych nad wystającymi rurami zwykle dobrze jest położyć panel na rurze i lekko stuknąć go kawałkiem drewna, aby wyrównać na drugim. Następnie usuń płytę gipsową i użyj tarczy lub dźwigni do płyty gipsowej, aby wyciąć precyzyjny otwór wokół gniazda. Taka dziura znacznie ułatwi montaż, niż ogromny otwór wymagający 3-4 warstw szczeliwa.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Należy sklejać, podnosić i przykręcać płytę gipsowo-kartonową, aż do zamocowania jednego rzędu desek. Rozpocznij drugi rząd od krawędzi przeciwległej ściany obok poprzedniego rzędu.       
 12.  
 13.             7      Cięcie płyty gipsowo-kartonowej przez ramy okienne lub drzwiowe. Dokręć płytę gipsową wokół obwodu ramy, a następnie przycinaj ją za pomocą ostrza wiertniczego lub piłowanej płyty gipsowej.       
 14.  
             

  Część 5      Tynkowanie i klejenie płyt kartonowo-gipsowych  .

    
   
 1.             1      Wymieszać pierwszą warstwę masy szpachlowej na płycie gipsowo-kartonowej z konsystencją kremu. Dzięki temu, że pierwsza warstwa szczeliwa, która trafi bezpośrednio na szwy trochę cieńsza, będzie lepiej związana taśmą.       
 2.  
 3.             2      Użyj pacy do płytek gipsowych, aby nanieść odpowiednią ilość uszczelniacza na złącza. Nie musisz próbować uzyskać idealnego wyniku za pierwszym razem, ponieważ nadmiar masy uszczelniającej jest czyszczony po nałożeniu taśmy. Ale upewnij się, że pokrywasz cały link.       
 4.  
 5.             3      Połóż taśmę z płyt gipsowo-kartonowych na całym złączu w miejscu, w którym stawiasz kit. Aby wygładzić płytę gipsową o szerokości 15 lub 20 cm. Zacznij od jednego końca i pociągnij jeden płynny ruch w swoją stronę. 
    
  • Przeciąć taśmę do przodu i lekko zwilżyć czystą wodą. Nie musisz zbytnio go moczyć.
  •  
  • Niektórzy rzemieślnicy nie używają perforowanych i włóknistych taśm, ponieważ nie mogą osiągnąć gładkich powierzchni bez dodawania odrobiny szczeliwa i dodatkowego szlifowania. Użyj jednak tego, co ci odpowiada i co możesz zrobić w swoim budżecie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Przetrzyj drut wokół taśmy za pomocą szpachelki. Wytrzyj nadmiar smaru, aby uzyskać gładką i gładką powierzchnię na szwie.       
 8.  
 9.             5      Sprawdź, czy uszczelnienia powietrzne nie są hermetyczne na szwie. Jeśli tak, zwilżyć szpachelkę i wyprostować taśmę, ciągnąc ją ponownie.       
 10.  
 11.             6      W przypadku bąbelków narożnych można użyć narzędzia narożnego, które można wykonać dla narożników wewnętrznych i zewnętrznych. Wynik twojej pracy będzie wyglądał profesjonalnie. 
    
  • Zastosuj taśmę i szczeliwo w podobnym stylu. Użyj rozsądnej ilości szczeliwa. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, złóż taśmę dokładnie w środku i kilkakrotnie zwiń zmarszczkę. Przypisz ją tak, aby klapka znajdowała się bezpośrednio na rogu ściany. Odprowadzić nadmiarową drenażową płytę gipsowo-kartonową.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Zastosuj co najmniej dwie lub trzy inne warstwy szczeliwa, nakładając nieco szerszą warstwę na każdą warstwę. Pozostaw mastyk do wyschnięcia między warstwami. Jeśli się pośpieszysz, będziesz miał bąbelki! 
    
  • Możesz osiągnąć lepsze rezultaty przy użyciu cieńszych warstw szczeliwa, ale musisz mieć cierpliwość podczas suszenia.
  •  
  • Nie nakładaj uszczelniacza na połączenia za pomocą świeżo nałożonej taśmy. Niech fugi wyschną dokładnie - co najmniej jeden dzień między warstwami, jeśli nie użyjesz szybko schnącego cementu, który wyschnie w ciągu godziny. Wspaniale jest używać różowego cementu, który po wybieleniu staje się biały, więc wiesz, że nadszedł czas na następną warstwę.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Nie zapomnij o pociągnięciu każdej śruby razem z warstwą szczeliwa. Nie powinieneś widzieć krawędzi podczas wyszukiwania szczeliwa na złączach i śrubach. Przytrzymaj szpachelkę równomiernie dociśniętą do płyty gipsowo-kartonowej i wykonuj delikatne, ale zdecydowane ruchy w kierunku do siebie. Najpierw ćwicz technikę na starym kawałku płyty gipsowo-kartonowej. 
    
  • Pomimo wszystkich małych niedoskonałości, które wystąpią na płycie gipsowo-kartonowej podczas montażu (na przykład zapomniane otwory i śruby), należy nałożyć niewielką ilość środka uszczelniającego.
  •  
         
 16.  
 17.             9      Powtarzaj, aż wszystkie połączenia zostaną zaciśnięte.        
 18.  
             

  Część 6      Szlifowanie i wykończenie  .

    
   
 1.             1      W przypadku szlifowania źle połączonych połączeń należy położyć szalkę szlifującą za pomocą rączki po wyschnięciu końcowej warstwy szczeliwa. Nie należy kusić, aby hałasować na papierze. Możesz poradzić sobie z tym krokiem szybko, ponieważ szczeliwo jest łatwo szlifowane.       
 2.  
 3.             2      Wszystkie pozostałe ścierne szczotki ręczne na płycie gipsowo-kartonowej z drobno zmieloną siatką. Uważaj ponownie. Poprzez stawy wystarczy przesunąć kilka szybkich ruchów.       
 4.  
 5.             3      Przejdź przez wydrukowaną powierzchnię ręczną lampką i ołówkiem. Światło pomoże ci odkryć nierówności. Rozwiąż problemy za pomocą ołówka. Następnie za pomocą ręcznej szlifierki lub ściernej gąbki skróć wszystkie nierówności.       
 6.  
 7.             4      Pokryj ściany podkładem, a następnie ponownie zmieszaj. Nałóż powłokę podkładową na ścianę, a następnie zmiel całą powierzchnię za pomocą szpachelki szlifującej na uchwycie. Większość początkujących omija ten skok, ale ważne jest uzyskanie ładnej i jednolitej powierzchni bez skrawków papieru i zadziorów z pierwszego szlifowania.       
 8.  
 9.             5      Nie szczotkuj za dużo. Szlifowanie może być zabawne i przyjemne, ale czasami ludzie za bardzo się szlifują, więc zgrywają taśmę. Jeśli tak się stanie, wciągnij trochę szczeliwa i po wysuszeniu ponownie zmielić.       
 10.  
             

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

                  

Zasoby i cytaty .

                          
Dom i ogród popularny:
Jak pozbyć się kleszczy w domu.

Jak wyczyścić lodówkę.

Jak usunąć plamy z wapienia.

Jak zrobić kompost.

Jak pozbyć się bluszczu.

Jak posprzątać w pokoju.

Jak usunąć atrament z kanapy.

Jak pozbyć się pleśni.

Jak usunąć zapach ciała z ubioru.

Jak pozbyć się gołębi.

Jak pozbyć się myszy.

Jak zebrać lawendę.

Jak wyczyścić lodówkę.

Jak usunąć wosk z ubrań.

Jak rozwijać buganlilie.

Jak uprawiać świąteczny kaktus.

Jak przerwać używanie papieru.

Jak myć ściany.

Jak zaprojektować kuchnię.

Jak utworzyć terrarium dla roślin ozdobnych.

Jak zasadzić mandżę.