Home \ Dom i ogród
 

Jak zrobić kompost.

 

Kompost, duży pojemnik na kompost, jest bardzo łatwy w produkcji, jest bardziej praktyczny i czystszy niż konwencjonalny i niezabezpieczony stos kompostu. Niezależnie od tego, czy myślisz o budowaniu kompostownika przez długi czas, czy o ogrodnictwie, który niedawno się pojawił pod skórą, przestań zwlekać i idź do pracy. W tym artykule przedstawiamy instrukcje dotyczące budowania wielofunkcyjnego kontenera, który można wykorzystać do budowy ganku lub innego podobnego budynku oprócz przechowywania kompostu.

              

Procedura .

    

    1      Produkcja wielofunkcyjnego kompostownika  .

    
   
 1.                            1      Przygotuj materiał. Do kompostownika podstawowego będzie potrzebne nieobrobione drewno. Takie drewno będzie trwać stosunkowo długo, a lakier lub inny preparat na bazie drewna nie zepsuje procesu kompostowania ani nie odstąpi od pomocy. Dobrym wyborem jest na przykład cedr. Będziesz potrzebował:  
    
  • Cztery kawałki drewna o kwadratowym przekroju poprzecznym z krótkimi krawędziami o długości 12 centymetrów i długości 90 centymetrów. Będą ci służyć jako narożniki kompostownika, na którym będą przymocowane ściany. Szukaj szorstkiego, nietraktowanego drewna.  
  •  
  • 8-16 płyt o wymiarach 5 cm x 15 cm x 90 cm. Te krótkie deski służą do budowy ścian. Większość kompostowników ma luki pomiędzy poszczególnymi deskami w ścianach do napowietrzania. Ile miejsca pozostawiasz w ścianach, zależy to tylko od Ciebie - w zależności od preferencji użyj 8, 12 lub 16 kawałków drewna.
  •  
  • Właz o powierzchni 9 metrów kwadratowych, najlepiej z litego kawałka drewna. Solidny właz pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz kompostownika.
  •  
  • Gwoździe ocynkowane lub wkręty do drewna.
  •  
         
 2.  
 3.                          2      Dodaj jedną tablicę ścienną na dół dwóch rogów. Ustaw słupki narożne na ziemi, w odległości 90 cm od siebie, tak aby można było na nich umieścić ścianę ścienną, a końce ściany były szczelne. Zmierzyć na belkach narożnych 2,5 cm - 5 cm, które będą poziomem umieszczenia panelu ściennego. Następnie umieść planszę ścienną na tym poziomie i przybijaj ją dwoma gwoździami z każdej strony.        
 4.  
 5.                          3      Zmierzyć odstęp między poszczególnymi panelami ściennymi. Zakończ ścianę, stopniowo przybijając inne deski, ale pamiętaj, że musisz zachować odstępy między nimi. Wielkość tych luk zależy wyłącznie od Ciebie. Cokolwiek wybierzesz w przypadku dużej luki, musisz zachować ją przez kompozytora, w przeciwnym razie twoja praca będzie wyglądać trochę zgrabnie (choć czasem może być celem).  
    
  • Standardowa wielkość szczeliny wynosi od 2,5 cm do 5 cm. Większe szczeliny mogą spowodować, że kompost spadnie przez ściany. Małe zwierzęta mogą również przedostać się przez kompost.
  •  
         
 6.  
 7.                          4      Jak tylko zdecydujesz o wielkości szczelin, przybij kolejną deskę narożną do słupków narożnych. Nadal wbijaj te deski we właściwe odstępy, aż dojdziesz do wierzchołków słupków narożnych. Po wykonaniu tego kroku będziesz miał dwa pionowe posty, uderzone trzema lub czterema deskami. Zakończyłeś już swój kwadrant kompostowania.        
 8.  
 9.                          5      Utwórz następną ścianę kompostu w ten sam sposób. Umieść dwa słupki narożne na podłodze i zmierz ponownie poziom płyty bazowej. Następnie do słupków narożnych przybijaj każdą deskę z dwoma gwoździami z każdej strony i zachowaj odstępy między nimi, aż do zakończenia ściany. Teraz powinieneś mieć dwie prawie identyczne ściany.        
 10.  
 11.                          6      Umieść obie ściany równolegle do siebie i utwórz tył kompostownika, łącząc je z panelami ściennymi. Podobnie jak w przypadku poprzednich ścian, zmierz prawidłowy poziom podstawy i równomiernie ściśnij całą ścianę na poszczególnych płytach. Utrzymaj ponownie właściwe szczeliny i przybij gwoździami cztery gwoździe, aż skończysz całą trzecią ścianę.  
    
  • Zachowaj ostrożność przy wbijaniu gwoździ w tylną ścianę i lekko je zaginaj, aby uniknąć przecięcia się gwoździ z innymi ścianami.
  •  
         
 12.  
 13.                          7      Dokończ kompostownik, umieszczając pozostałe deski ścienne na poprzednio niekompletnej ścianie przedniej. Dodaj wszystkie pozostałe tablice ścienne, zachowaj właściwe odstępy jak poprzednie ściany i nie zapomnij umieścić gwoździ, aby uniknąć przecięcia się gwoździ.        
 14.  
 15.                          8      Przykryj kompostownik przygotowanym włazem. Możesz użyć żagla lub drewna, który jest o wiele bardziej odpowiedni do utrzymywania wyższych temperatur wewnątrz kompostownika. Możesz dodać ucho do tego klapy (lub pokrywy, jeśli chcesz) dla łatwiejszej obsługi.        
 16.  
 17.                          9      Zastanów się, czy dodać jeden lub dwa identyczne kompostery. W jednym z pojemników będziesz miał aktywny materiał kompostowy, drugi pojemnik będzie zawierał przetworzony lub przetworzony materiał kompostowy, a w trzecim będzie przechowywał glebę do pokrycia aktywnego kompostu.                  
 18.  
             

    2      Produkcja kompostownika do odpadów ogrodowych  .

    
   
 1.                          1      Wytnij duży prostokąt z siatki sześciokątnej. Z tego prostokąta utworzysz korpus kompostownika o cylindrycznym kształcie. W kompostowniku można przechowywać materiały kompostowalne, takie jak odpadki ogrodowe, trociny lub liście. Można go używać tylko na obszarach zewnętrznych na Ziemi, proces rozkładu będzie odbywał się bardzo powoli.  
    
  • Wysokość obciętego prostokąta będzie równa wysokości kompostownika.
  •  
  • Długość prostokąta będzie stanowić obwód nowego kompostownika.
  •  
  • Jeśli nie wiesz, jak zacząć, trzymaj całą siatkę przed sobą i zobacz, jak wysoki i szeroki powinien być kompost. Pamiętaj, że będziesz pakował dużo odpadów ogrodowych do kompostu, więc wybierz większe rozmiary.
  •  
         
 2.  
 3.                          2      Przygotuj cztery stosy zużytego drewna. Umieść te kolumny w ziemi, gdzie będą one miały kształt nowego kompostownika, więc upewnij się, że są dłuższe niż wysokość przygotowanej siatki.        
 4.  
 5.                          3      Rozłóż prostokąt z siatki na ziemię. Pociągając siatkę, ułatwisz obsługę tego materiału.        
 6.  
 7.                          4      Za pomocą zszywacza lub gwoździa do gwoździ załóż jeden słupek do krótszej krawędzi siatki. Najlepszym sposobem na to jest przesunięcie słupka pod siatką. Płytka powinna nieznacznie wystawać ponad górną część siatki.        
 8.  
 9.                          5      Podnieś siatkę i wyrównaj ją w okręgu tak, aby druga krótka krawędź pokryła przybita krawędź. Prostokąt siatki powinien teraz przybrać kształt cylindra.        
 10.  
 11.                          6      Przymocuj drugą krawędź siatki z pistoletem na gwoździe do słupka. Aby uzyskać dobry dostęp, może zajść potrzeba dostania się do cylindra.        
 12.  
 13.                          7      Zakotwicz niedokończony kompostownik w ziemi. Upewnij się, że wybrałeś miejsce, w którym kompost nie będzie Ci przeszkadzał w przyszłości.        
 14.  
 15.                          8      Połóż trzy pozostałe słupki w ziemi po obwodzie siatki. Postaraj się, aby były jak najbliżej siatki, nie uszkadzając jej kształtu. W rezultacie kolumny powinny tworzyć wyimaginowany kwadrat.        
 16.  
 17.                          9      Teraz przymocuj siatkę do przygotowanych filarów. Gdy kompost zostanie całkowicie wykończony i zabezpieczony, zacznij go wypełniać odpadami.        
 18.  
             

    3      Używanie nowego kompostownika  .

    
   
 1.                          1      Możesz umieszczać wszystko w kompostowniku, z wyjątkiem wymienionych poniżej materiałów. Praktycznie każda substancja organiczna jest rozkładana na kompostownik, jeśli dasz mu wystarczająco dużo czasu. Odpowiednimi odpadami, które można umieścić w kompostowniku, są na przykład trawa, pokrojone gałęzie i rośliny, owoce i warzywa lub obornik. Mniej zalecanych jest mniej materiałów, takich jak mięso, kości i produkty mleczne (sery itp.). Błąd, taki jak krowa czy kurczak, jest w porządku, ale nie próbuj wrzucać do kompostu kału kota i psa.        
 2.  
 3.                          2      Wyróżnij zielone i brązowe materiały. Wśród zielonych materiałów nadających się do kompostowania, które zawierają niezbędne źródła węgla, znajdują się na przykład trawa, pokrojone gałęzie i rośliny oraz zielone liście. Są to w dużej mierze oparte na wodzie. Brązowe materiały kompozytowe zawierające składniki bogate w azot obejmują suchsze materiały, takie jak siano, gałęzie lub wycięte kartony. Idealny stosunek kompostu to dwie części zielonego materiału do jednej brązowej części.  
    
  • Nie musisz być idealnie dokładny przy tworzeniu odpowiedniego stosunku. Jeśli przez dłuższy czas kompost nie będzie składał się z jednego tylko materiału (zielonego lub brązowego) przez długi czas, będzie miał wystarczającą ilość składników odżywczych i pomyślnie się rozpadnie.
  •  
         
 4.  
 5.                          3      Aby przyspieszyć dekompozycję, wygnij materiał na mniejsze kawałki. Aby przyspieszyć cały proces cyklu kompostowego, należy wyciąć lub ukośnie wszystkie przygotowane materiały przed dodaniem ich do kompostu. Zniszczone rośliny są oczywiście mniejsze niż inne materiały, ale wszystkie gałęzie, siano i inne suche materiały muszą zostać przetoczone przez kruszarkę i, w miarę możliwości, usunąć wewnętrzną strukturę tych materiałów. Im bardziej odkrywasz tę wewnętrzną strukturę, tym więcej bakterii i małych zwierząt angażuje się w proces rozkładu.        
 6.  
 7.                          4      Zwróć uwagę na temperaturę i wilgotność twojego kompostu. W celu prawidłowego działania kompostownika konieczne jest utrzymywanie całego stosu w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Są to dwie wielkości, z którymi często styka się kompost - temperatura i wilgotność. Wpływają one na proces dekompozycji na kilka sposobów.  
    
  • Staraj się utrzymać wewnętrzną temperaturę kompostu w temperaturze 45 ° C lub wyższej. Temperatura między 45 ° C a 60 ° C jest idealna dla kompostu. Jeśli temperatura kompostu spadnie poniżej 45 ° C, rozważ dodanie więcej materiału, więcej wody lub więcej azotu.
  •  
  • Staraj się, aby kompost był całkowicie wilgotny - nigdy całkowicie nie moczony lub całkowicie suchy. Mokry kompost lepiej będzie utrzymywał wyższą temperaturę, aw rezultacie przyczyni się do lepszego rozkładu.
  •  
         
 8.  
 9.                          5      Połącz kompost z patykiem i przykryj resztę jedzenia gliną. Mieszanie kompostu pomoże szybciej rozłożyć śmieci. Pomijając kompost, elementy powierzchniowe są opuszczane, a dolny materiał podnosi powierzchnię. Codziennie mieszaj kompost, zwłaszcza jeśli zauważysz utratę wewnętrznej temperatury.        
 10.  
 11.                          6      Załaduj czapkę na kompost z ciężkim przedmiotem, aby zapobiec karmieniu przez różne zwierzęta. Przed typowymi zwierzętami odwiedzającymi ogród i utylizacją odpadów, kompost chroni na przykład dwie ciężkie cegły umieszczone w środku luku.        
 12.  
            

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

               (1)                     
Dom i ogród popularny:
Jak rosną migdały.

Jak usunąć drugi klej.

Jak zrobić beton.

Jak wypuścić wypchany zlewozmywak.

Jak zmierzyć miejsce w ciemno.

Jak myć ściany.

Jak wyciągnąć kolce kaktusa.

Jak pozbyć się pszczół.

Jak wyciągnąć kolce kaktusa.

Jak uprawiać świąteczny kaktus.

Jak wykonać wykończenie na betonie.

Jak przyciąć brzoskwinia.

Jak zbudować wiatę.

Jak usunąć gąbkę ze skóry.

Jak przyciąć brzoskwinia.

Jak usunąć gumę do żucia z tkanin.

Jak wyhodować jagody.

Jak uprawiać pelargonium.

Jak wyostrzyć nożyczki.

Jak pozbyć się muszek owocowych.

Jak pozbyć się muchówek.