Home \ Dom i ogród
 

Jak wyhodować kantalupę.

 

Świeży melon kantalupa, czyli czeski kantalupa, prosto z ogrodu to jedna z najlepszych letnich przyjemności. Istnieje wiele różnych odmian, ale nic nie jest równe klasycznemu Hale's Best, który ogrodnicy uprawiają od lat. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, musisz nauczyć się przygotowywać grunt pod zakłady, dbać o melony hodowlane i identyfikować typowe problemy, które mogą wystąpić podczas wzrostu. Dzięki takiej wiedzy nic nie stoi na przeszkodzie, aby z powodzeniem uprawiać własne kantalupy. Przejdź do kroku 1, aby dowiedzieć się więcej.

              

Procedura .

    

  Część 1      Przygotowanie gleby i sadzenie  .

    
   
 1.            1      Wybierz odmianę odporną na warunki klimatyczne w Twoim regionie. Melony kantalupa są dostępne w postaci kłów różnych odmian uprawnych i uprawnych i najlepiej jest je podawać w gorącym klimacie, gdzie ciepło może trwać co najmniej 2-3 miesiące. Kantalupa uwielbia gleby piaszczyste i gliniaste o dobrym odwodnieniu i pH około 6. 
    
  • Odmiany nadające się do uprawy w chłodniejszym klimacie obejmują Hale's Best, Sarah's Choice lub Eden's Gem. Odmianami cenionymi za swój charakterystyczny smak są Serca Złota, Ambrosia, Atena i Honey Bun.
  •  
  • Zwróć szczególną uwagę na informacje o czasie dojrzewania pokazanym na opakowaniu. Jeśli nie chcesz kupować sadzonek i chcesz uprawiać melony kantalupa z własnych nasion, pamiętaj o przestrzeganiu informacji na opakowaniu, aby doradzić, w jaki sposób chronić rośliny i jak długo dojrzeją twoje zwykłe odmiany.
  •  
  • Jeśli pokochałeś melon, którego smakowałeś i chciałbyś sam go wyhodować, podnieś nasiona mięsa, zanurz je w zimnej wodzie na dwa dni, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Przechowuj je w czystej szklance w chłodnym, ciemnym miejscu, aż będziesz gotowy do sadzenia. Chociaż po dwóch latach można siać takie zmagazynowane nasiona, najlepiej sadzić je w ciągu jednego roku od przechowywania.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wybierz miejsce na melony. Najważniejszym elementem całego siewu melona kantalupa jest gleba ciepła i dużo przestrzeni. Truskawki potrzebują przestrzeni do rozprzestrzeniania się, niezależnie od tego, czy chcesz, aby rosły w ziemi, czy też pochylały się nad siatkami lub pergolami. Dlatego będziesz potrzebował dość szerokiego łóżka, w zależności od tego, ile plonu zamierzasz zebrać i ile roślin chcesz postawić. 
    
  • Typowym błędem jest obawa, że ​​kantalupa skrzyżuje się z innymi roślinami z tej samej grupy co ogórki, inne melony, dynie lub dynie. On nie będzie. Nie martw się sadzeniem kantalupa w pobliżu innych roślin kwiatowych w tej samej części klombu kwiatowego. Większość dziwnie smakujących melonów kantalupa nie jest wynikiem niechcianego krzyżowania, ale często czynników środowiskowych i innych problemów.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Przygotuj glebę. Rozłóż równomiernie warstwą kompostu lub luźnego nawozu, aby stworzyć pożywne miejsce na melony. Wskazane jest, aby spodziewać się warstwy 15-20 centymetrów dobrze namoczonej gleby plus kilka dodatkowych centymetrów nawozu. 
    
  • Rozpocznij uprawę gleby poprzez zraszanie jej na głębokość co najmniej 30 centymetrów, dobrze ją wietrzyć i wymieszać, usunąć wszelkie kamienie, gałązki i inne twarde przedmioty. Następnie nałóż grubą warstwę obornika na glebę i rozprowadź na wierzchu mniejszą warstwę kompostu i wymień górną warstwę gliny, którą wykopałeś. Kantalupa najlepiej rośnie na stosach, lekko wzniesiona ponad otaczającą powierzchnię, więc nie wahaj się stworzyć rodzaj wybrzuszenia wokół klombu kwiatowego.
  •  
  • Rośliny są zwykle pokryte cienką plastikową warstwą lub tkaniną, aby zapobiec wzrostowi chwastów przed sadzeniem, aby gleba była rozgrzewana szybciej. Ciepła gleba jest bardzo ważna dla zdrowego wzrostu kantalupa, więc rozważ także układanie tej warstwy.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Rozważ rosnące melony kantalupa we wnętrzu. Jeśli znasz dokładną datę ostatniej zimy, sadzenie melona będzie kwestią chwili. Najlepiej byłoby postawić zakład na dziesięć dni przed ostatnimi przymrozkami sezonu, tuż przed rozpoczęciem ciepłego sezonu. Uprzedzające melony w środowisku wewnętrznym są bardzo dobre dla zdrowego i sprzyjającego wzrostu, ponieważ określenie daty ostatniego przymrozku może być dość skomplikowane.  
    
  •   W chłodniejszych warunkach klimatycznych posadź melony kantalupa w ciągu około miesiąca przed planowanym sadzeniem na zewnątrz. Umieść je w biodegradowalnych doniczkach dla sadzonek wypełnionych odpowiednim podłożem. Podczas przesadzania nie będziesz w stanie wpływać na delikatny system korzeniowy, który rozwinął się podczas procesu kiełkowania, dlatego bardzo ważne jest, aby wysiać nasiona do pojemników ulegających biodegradacji, a nie do spalonej gliny. Następnie obficie wlej substrat, ale nie dopuść, aby do niego dostała się woda. Przed sadzeniem na zewnątrz rośliny powinny mieć kilka dojrzałych płatków.  
  •  
  •   Jeśli planujesz hodować kantalupa w cieplejszym klimacie , możesz upuścić je bezpośrednio do gleby, gdy tylko temperatura wzrośnie do co najmniej 18 ° C. Pozwala to uniknąć słabego procesu kiełkowania.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Do sadzenia utwórz kupę gliny w glebie. Jak już wspomnieliśmy, kantalupa powinna być sadzona w rzędach w podwyższonych nierównościach oddalonych o około 30 centymetrów. Poszczególne zasięgi powinny być oddalone o około 1,2 metra. 
    
  • Niektórzy hodowcy preferują kantalupę, a poszczególne rośliny dążą do wzrostu po różnych prętach i strukturach kratownicowych, dzięki czemu melony dojrzewają od ziemi. Zwykle dotyczy to tylko mniejszych melonów. Jeśli planujesz również kantalupę, najpierw upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na swoją odmianę (patrz poniżej).
  •  
         
 10.  
 11.             6      Umieść melony kantalupa. Zaczekaj, aż ziemia się rozgrzeje do co najmniej 18 ° C, co czasami ma miejsce po ostatnich mrozach. W zależności od regionu, w którym mieszkasz, może to nastąpić wcześniej lub później w trakcie sezonu wegetacyjnego. 
    
  • Jeśli zaczynasz rosnąć w pomieszczeniu, umieść rośliny w biodegradowalnych doniczkach na środku przygotowanych stosów gliny tak blisko, jak to możliwe, do środka. Następnie dokładnie wylej ziemię.
  •  
  • Jeśli jednak umieścisz nasiona bezpośrednio, umieść je w każdej kupie 5 na głębokość około 2-3 cm i 40 centymetrów od siebie. Poszczególne zakresy powinny znajdować się w odległości około jednego metra.
  •  
                   
 12.  
             

  Część 2      Pielęgnacja kantalupa  .

    
   
 1.             1      Woda dobrze, ale oszczędnie. Gleba w pobliżu młodych arbuzów powinna być wilgotna, ale nie dopuścić do kontaktu z wodą. Powinieneś podlewać raz lub dwa razy w tygodniu. W czasach wielkiej suszy kantalupa może być dość wrażliwa i wymagać więcej wody. Więc oceniaj i dokładnie badaj rośliny, aby zobaczyć, czy wyglądają zdrowo i nie potrzebują więcej wody. 
    
  • Melony potrzebują więcej czasu na wylanie, ale większość ich smaku o smaku cukru może być ujawniona na równych liściach. Fakt, że nie widzisz więcej melonów, nie oznacza, że ​​nie możesz dowiedzieć się, jak będą smakować. Zadbaj o jakość i witalność liści: powinny być ciemnozielone z mocną konstytucją i zdrowym kolorem. Żółtawe lub cętkowane liście mogą wskazywać na brak wody lub niektórych chorób.
  •  
  • W czasie upałów liście melona kantalupa są dość powszechne, aby usychać około południa i pozostać do wieczora. To nie jest znak, że powinieneś zacząć podlewać od razu, ale powinieneś obserwować jakość liści, a nie ich elastyczność.  
  •  
  • Taśmy "kropelkowe" mogą być bardzo skuteczne w podlewania melonów, ale można to zrobić zwykłym ręcznym podlewaniem lub cokolwiek jest dla ciebie wygodne i jaki jest rozmiar twojego klombu. Zastosuj glebę wokół poszczególnych hydraulików i staraj się nie zakopywać jagód.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Chronić owoce w miarę ich wzrostu. Niezależnie od tego, czy sadzisz sadzonki lub nasiona bezpośrednio, dobrze jest pokryć pojedyncze linie żaglami z tworzywa sztucznego, aby utrzymać ciepłą wodę. W tym samym czasie będziesz chronić rosnące jagody przed owadami. Możesz użyć kilku drutów, które ugniesz w łuk, dotknij ziemi wzdłuż rzędów, aby utworzyć tunel, który przeciągasz na płótnie. 
    
  • Kiedy pojawi się zagrożenie mrozem i kwiaty zaczną się formować, pociągnij żagiel. Kwiaty dostają owady zapylające.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Jeszcze przed wyjęciem poszczególnych strumieni, odciąć łóżko. Łóżko kwiatowe jest zdecydowanie mniej zabawną aktywnością, na przykład w porównaniu z pielęgnacją za pomocą gęsto rosnących świerków, ale jest bardzo ważne, jeśli chcesz dorosnąć. Dlatego w pierwszych tygodniach wzrostu agresywnie wyciągaj wszystkie znalezione chwasty. Daje to melonom wystarczająco dużo czasu, by rosnąć i same mogą poradzić sobie z chwastami. 
    
  • Jedną z nieprzyjemnych rzeczy, które rosną melon kantalupa z nasion, jest to, że rośliny początkowo przypominają nam o koniczynie, chwastach, które należy zrywać. Zgrywanie sadzonych roślin prawdopodobnie nie byłoby zbyt dobre, więc oznacz je zaraz po zasadzeniu kilkoma kartami lub poczekaj na pluskwy, aż będziesz mógł odróżnić kantalup od koniczyny.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Rozważ kantalupa, którego nie wolno puścić. W zależności od rodzaju przygotowanego kwiatu, nie jest to kwestia myślenia o uprawie melona kantalupa za pomocą konstrukcji kratownic i prętów, które będą mogły się zatrzasnąć. Trzymałbyś melony nad ziemią. Ogrodzenie jest najbardziej skuteczne w uprawie melonów stosunkowo nisko nad ziemią. 
    
  •   Aby poprowadzić wał , zacznij około 1,2-1,8 m wysokiego pręta w każdym przygotowanym stosie gliny. Możesz użyć mocnego metalowego drutu, drewnianych desek, mocnych sznurków lub innych podobnych pomocników, które przylgną do ziemi i pozwolą, aby melony powiesiły się na nich.
  •  
  •   Aby zapewnić owocowi , należy dać roślinom coś, co "odpocznie" i odciążyć ciężar przeniesiony. Wspieraj poszczególne owoce, na przykład, układając ściółkę lub umieszczając stojak ze starej puszki lub doniczki. Możesz również pokryć owoce i chronić je przed zwierzętami.
  •  
  •   Gdy rośliny zaczną rosnąć , melony osadzone bezpośrednio na ziemi będą bardziej podatne na gnicie i jedzenie różnych zwierząt. W dzikiej pogodzie, prowadzenie melonów w różnych wzorach jest dobrym sposobem na ochronę roślin przed zniszczeniem, szczególnie w późnych fazach sezonu. Ale nie jest to konieczne. Niemniej jednak rozważ podniesienie melonów nad powierzchnią.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Regularnie nawozić rośliny. Podczas procesu wzrostu nawozy na bazie azotu są zwykle okresowo stosowane do roślin, które jeszcze nie rosną w kwiatach lub które wydają się wolniej niż inne. Skuteczne podniecenie rośliny może polegać na posypaniu systemu korzeniowego turzycą kawową. 
    
  • Po kwitnieniu kantalupa jest zwykle zapładniana przez preparaty o wyższym poziomie potasu i fosforu. Należy jednak dodać, że długotrwałe stosowanie nawozów o wysokiej zawartości fosforu może być niebezpieczne dla środowiska. Staraj się unikać różnych chwastów i innych preparatów chemicznych. Zamiast tego, jeśli to konieczne, zastosuj materiał organiczny do kompostu lub rodzaju nawozu w systemie korzeniowym.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Po prostu przestań dojrzewać kantalupa. Nadmierne podlewanie może osłabić zawartość cukru w ​​poszczególnych owocach i negatywnie wpłynąć na ich końcowy smak. Dlatego w ostatnim tygodniu przed zbiorem melonów należy unikać podlewania. 
    
  • Gdy melon kantalupa jest już dojrzały, pęka nieco w miejscu, w którym zaczyna się jego łodyga. Jeśli melon spada całkowicie spontanicznie, jest zarośnięty. Dojrzały melon można rozpoznać również według charakterystycznego piżmowego zapachu, który się do niego przylgnie. Jeśli masz ochotę na kantalupę, jest on gotowy do zbioru.
  •  
  • Większość odmian melonów kantalupa dojrzewa w ciągu czterech tygodni po dojrzewaniu owoców. Aby uzyskać dokładne informacje dotyczące odmiany, przeczytaj ulotki lub instrukcje na opakowaniu nasion.
  •  
         
 12.  
             

  Część 3      Rozwiązywanie problemów z roztopieniem kantalupa  .

    
   
 1.             1      Naucz się rozpoznawać pospolitą infestację szkodnika. Truskawki twoich roślin kantalupa są szczególnie podatne na atakowanie szkodników, ponieważ rosną na ziemi. Są zagrożone przez roztocza, dziury i inne owady. Możesz rozwiązać problemy, ucząc się rozpoznawać poszczególne objawy i określając, czy masz poważny problem, czy też nieistotne niedogodności. 
    
  •   Korzenie i opuchlizny oznaczają nicienie , co jest poważnym problemem, że w tym sezonie nie będzie można uprawiać melonów. Wyciągnąć obsadzone rośliny z ziemi i włożyć je do czyszczenia żyta.
  •  
  •   Wygląd i łuszczenie oznaczają mszyce , które można wyrzucić za pomocą różnych organicznych środków owadobójczych, takich jak mieszanki olejków eterycznych z oliwą z oliwek lub szereg preparatów komercyjnych.
  •  
  •   Bity do liści z różnymi widocznymi śladami oznaczają wiercenia , co nie jest powodem do niepokoju. Te szkodniki nie wpłyną znacząco na twoje owoce.
  •  
  •   Liście pokryte żółtą siatką oznaczają pająk , a całe rośliny będą musiały zostać usunięte (jeśli inwazja jest naprawdę znacząca).  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Rozpoznaj objawy typowych pleśni. Jeśli zależy ci na roślinach i wodzie, będą one zwykle doskonałe. Czasami jednak owoce, które rosną nisko na ziemi, są podatne na pleśń i inne choroby, które mogą zniszczyć całą uprawę, jeśli nie są leczone. Dowiedz się, jak odróżnić najczęściej występujące formy, aby zdecydować, czy usunąć rośliny, czy uruchomić system grzybobójczy. 
    
  •   Żółte plamy z zanurzonymi pod powierzchnią wskazują na peronospor (pleśń) . Zwykle leczy się go cholorothalonilem lub innymi organicznymi fungicydami, ale nie jest to konieczne w większości ogrodów. Zapewnienie prawidłowego napięcia roślin pomoże Ci w cyrkulacji powietrza, a tym samym wyeliminuje możliwe powstawanie tej pleśni.  
  •  
  •   Pęknięte łodygi wytwarzające ciecz koloru bursztynowego wskazują na zgniliznę czarną . Jest to pleśń, która pochodzi z ziemi, co oznacza, że ​​zbiory na ten sezon prawdopodobnie zostały zniszczone. Możesz wyleczyć ten grzyb, obracając odmiany klombu i stosując selektywne fungicydy.
  •  
  •   Gnicie owoców po deszczu oznacza białą pleśń . W regionach o cięższej glebie jest stosunkowo powszechnym problemem. Nie spalaj zbyt dużo roślin i unikaj gnicia poprzez umieszczenie ściółki.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Dowiedz się, dlaczego w niektórych przypadkach żurawina nie pali owoców. Po wszystkich pracach nad przygotowaniem terenu do zakładów kantalupowych, nic nie frustruje cię bardziej niż bałagan ćmy, z których nie rośnie pojedynczy arbuz. Ucząc się na takiej porażce, nie możesz już więcej się wydarzyć. Większość problemów związanych z prokreacją melonów wynika z dwóch powodów: 
    
  • Brak owadów zapylających może prowadzić do zdrowych wszy, ale nic nie dostaniesz. Kantalupa produkuje kwiaty męskie i żeńskie, a zapylanie przez owady jest bardzo ważne, aby zacząć uprawiać melony. Jeśli wyhodujesz kantalupę w szklarni lub raczej mało w obszarze pszczoły miodnej, będziesz musiał zapylać liście ręcznie.
  •  
  • Nieprawidłowa temperatura gleby może spowodować, że rośliny będą produkować tylko męskie kwiaty i bardzo trudno będzie rosnąć melonom, nawet jeśli zapylające owady są więcej niż wystarczające. Pamiętaj więc, aby sadzić rośliny tylko wtedy, gdy temperatura gleby wzrośnie powyżej 18 ° C.
  •  
  • Jeśli twoje rośliny nie mogą się odrodzić, nawet jeśli się nimi zajmiesz, spróbuj uprawiać plon, w którym planujesz uprawiać melony w przyszłym sezonie, posadź żyto i tak oczyść glebę co najmniej miesiąc przed posadzeniem kantalupa.
  •  
         
 6.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

               (6)                    
Dom i ogród popularny:
Jak pozbyć się karaluchów.

Jak rosną migdały.

Jak pozbyć się ośmiornic.

Jak utworzyć trawnik.

Jak pozbyć się podkładek.

Jak hodować storczyki w domu.

Jak wyczyścić białe Vansky.

Jak zbudować podjazd żwirowy.

Jak zrobić kompost.

Jak wyczyścić toaletę.

Jak zbudować wodospad.

Jak hodować maki.

Jak usunąć wosk z ubrań.

Jak czyścić chodnik.

Jak zgasić nadchodzący ogień.

Jak oszczędzać wodę.

Jak zabić kleszcza.

Jak wyczyścić drewniane urządzenie kuchenne.

Jak pozbyć się kleszczy w domu.

Jak zrobić kompost.

Jak pozbyć się kurzu w domu.