Home \ Dom i ogród
 

Jak rosną cebule.

 

Cebula jest bardzo popularna wśród ogrodników, ponieważ można ich używać na wiele różnych sposobów, są one łatwe do uprawy i nie wymagają dużo miejsca. Żarówka ma bardzo krótki okres wegetacyjny, co oznacza, że ​​można ją zbierać wiosną, a następnie wysuszyć i przechowywać na zimę.

              

Procedura .

    

  Część 1      Przygotowanie do sadzenia  .

    
   
 1.            1      Wybierz rodzaj cebuli do wyrośnięcia. Podobnie jak w przypadku owoców i warzyw, możesz wybierać spośród wielu odmian, z których każda znana jest z różnych właściwości. Rozróżniamy trzy podstawowe kolory cebuli - biały, żółty i czerwony (fioletowy). Każdy z nich ma inny gust. Ponadto cebula jest podzielona na dwa rodzaje w zależności od ich wzrostu: długoterminowe i krótkoterminowe. Typ długoterminowy pochodzi od cebuli zaczynają rosnąć w czasie 14-16 godzin (późna wiosna / lato), podczas gdy cebula krótkotrwała zaczyna rosnąć w zimie i wczesną wiosną, gdy dzień wynosi 10-12 godzin. 
    
  • On-line rodzaje cebuli są szczególnie skuteczne w krajach północnych, podczas gdy cebula krótkotrwała preferuje wzrost w cieplejszych regionach.  
  •  
  • Żółta cebula ma złoty kolor i delikatny słodki smak. Biała cebula ma ostrzejszy i bardziej ostry smak niż żółta krew, a na końcu czerwona cebula - są one czerwone lub fioletowe i są częściej używane w ich surowej postaci, aby uzyskać lepszy smak.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zdecyduj, jak upiec cebulę. W zasadzie masz dwie popularne metody uprawy: sadzenie "małej" cebuli lub nasion cebuli. Ogrodnicy zwykle wolą sadzić cebulę, ponieważ są bardziej odporni i lepiej radzą sobie z gorszą pogodą niż nasiona. Ale jeśli chcesz samemu wyhodować cebulę od samego początku i masz cierpliwość, by wyhodować je z nasion, kiedy najpierw pozwolisz im posypać w jakiejś wewnętrznej przestrzeni, a następnie wytrząśniesz je, nie ma powodu, by nie próbować.  
    
  • Inną alternatywą dla sadzenia jest użycie wstępnie uprawianych sadzonek, ale ta metoda nie zawsze jest skuteczna i jest znacznie bardziej wymagająca niż sadzonki lub sadzonki.
  •  
  • Odwiedź lokalne ogrodnictwo i uzyskaj porady od eksperta, który wybierze nasiona lub cebule do udanej uprawy w twoim regionie.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Obstawiaj w odpowiednim czasie. Trudności rosnącej cebuli mogą nagle wzrosnąć, jeśli odrzucisz je w złym czasie. Jeśli sadzisz je w zbyt zimnym okresie, mogą umrzeć lub wiosną tracą całą energię, aby wyhodować kwiaty zamiast samej cebuli. Jeśli zdecydujesz się wyhodować cebulę z nasion, umieść je gdzieś na co najmniej 6 tygodni przed przeniesieniem ich na świeże powietrze. Cebula może być sadzona na zewnątrz od końca marca lub na początku kwietnia lub w dowolnym innym czasie, gdy temperatura nie jest niższa niż -7 ° C.       
 6.  
 7.             4      Wybierz odpowiednią lokalizację. Cebula nie jest szczególnie wrażliwa na miejsca sadzenia, ale niektóre preferencje. Wybierz miejsce z wystarczającą przestrzenią i bezpośrednim nasłonecznieniem. Gdy podasz cebulę wystarczająco dużo miejsca, mogą one osiągnąć duży rozmiar. Pamiętaj więc, im więcej miejsc spędzasz, tym bardziej dorastają. Unikaj miejsc, gdzie wstrząsa cień otaczającej roślinności. 
    
  • Cebula świetnie się sprawdza w podniesionych łóżkach, więc jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca w ogrodzie, możesz zbudować dla nich osobne łóżko (rama wypełniona ziemią).
  •  
         
 8.  
 9.             5      Przygotuj glebę. To wymaga trochę planowania, ale jeśli przygotujesz kwietnik z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, będziesz mógł w pełni wykorzystać cebulę. Jeśli to możliwe, rozpocznij rozprzestrzenianie i nawożenie gleby jesienią. Jeśli gleba Twojego ogrodu jest zbyt kamienista, piaszczysta lub zawiera dużo gliny, wymieszaj w niej trochę podłoża glebowego, które ją skoryguje. Powinieneś także zmierzyć pH gleby i, w oparciu o wyniki testu, dodać niezbędne składniki, aby uzyskać pH w zakresie 6-7,5. 
    
  • Badanie i potencjalną regulację pH należy wykonać co najmniej na miesiąc przed planowaniem sadzenia, aby wszystkie dodane składniki miały wystarczająco dużo czasu, aby pokazać swoje działanie i przygotować glebę na nową cebulę.
  •  
                   
 10.  
             

  Część 2      Sadzenie cebuli  .

    
   
 1.             1      Przygotuj glebę. Gdy będziesz gotowy do postawienia zakładu, zabrudź ziemię na głębokość około 15 centymetrów i dodaj warstwę nawozu fosforanowego. Rozwijaj cebulę szczególnie za pomocą nawozu 10-20-10 lub 0-20-0 (azot-fosfor-potas). W tym momencie powinieneś już mieć całą miskę odpowiednio związaną ze wszystkimi chwastami, które powstrzymałyby wzrost cebuli.       
 2.  
 3.             2      Przygotuj dziury. Umieścić cebulki i sadzonki tak, aby nie leżały więcej niż 3 centymetry gliny; jeśli cebula jest zbyt głęboka w ziemi, ich wzrost będzie niepotrzebnie ograniczony. Umieść slajdy w odległości 10-15 cali od siebie. Gdy cebulki się rozrosną, możesz je rozdzielić, aby miały więcej miejsca na powiększenie.       
 4.  
 5.             3      Umieść cebulę. Umieść nasiona lub cebulę w przygotowanych dołkach i przykryj je warstwą gleby o grubości około 1,5-3 cm. Najpierw używaj rąk, a następnie stóp, aby mocno zwilżyć glinę na powierzchni cebuli - są one lepsze w ciasnej glinie. Zakończ zakłady, wylewając wodę na łóżku z niewielką ilością wody, a teraz możesz tylko poczekać i zobaczyć, jak rośnie twoja roślina! 
    
  • Sadzonki cebuli wymagają więcej wody niż meduzy lub nasiona, więc daj im trochę więcej wody, jeśli wybrałeś ten sposób uprawy.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Trzymaj łóżko z cebulastym kwiatem. Cebula jest odporna na warunki pogodowe, ale ze względu na delikatny system korzeniowy, który jest stosunkowo wrażliwy na chwasty i różne niekonwencjonalne zabiegi. Użyj motyki na rosnących chwastach - pielenie nie jest zalecane, ponieważ możesz łatwo wyciągnąć korzenie cebuli i zakłócić jej dalszy wzrost. Nakładaj co tydzień około 2,5 centymetrów wody na cebulę i uzupełniaj składniki odżywcze raz w miesiącu nawozem azotowym. Miesiąc po posadzeniu, nałóż warstwę mulczu pomiędzy rośliny, aby utrzymać wymaganą wilgotność i zablokować wzrost chwastów. 
    
  • Aby cebula stała się bardziej słodka, dodaj trochę więcej niż zwykle.
  •  
  • Kiedy część cebuli zacznie kwitnąć, chwyć ją. Te cebule osiągnęły już szczyt i nie będą się powiększać ani smakować.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zbierz plon. Gdy szczyty cebuli są żółtawe, są w pełni dojrzałe. W tym momencie musisz zgiąć części cebuli, aby leżały bezpośrednio na ziemi. Zapewni to dodatkowe spożycie składników odżywczych w rozwijającej się cebuli, która w przeciwnym razie zmarnowałaby wzrost pędów. Po 24 godzinach liście powinny stać się brązowe, co jest oznaką, że można wyciągnąć cebulę z ziemi. Oczyść je z gliny i pociąć liście na długość około 3 cm. Teraz pozostaw cebule na 1-2 dni, aby wyschły na słońcu, a następnie przenieś je do suchego wnętrza i pozwól im ponownie wyschnąć. 
    
  • Możesz przechowywać cebulę w pończochach lub położyć na stojaku do suszenia (rama pleciona), która zapewni dobry przepływ powietrza podczas suszenia. Będą trwać dłużej, zachowując swój niepowtarzalny smak.
  •  
  • Słodka cebula zazwyczaj ulega szybszej degradacji ze względu na ich wysoką zawartość wilgoci, więc powinieneś spożywać je wśród pierwszych, zanim zacznie się rozkład.  
  •  
  • Cebule, które zaczynają wykazywać oznaki gnicia lub usuwają je i natychmiast zużywają, zanim będą mogły przenosić różne choroby do przechowywanych roślin w pobliżu.
  •  
         
 10.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

      

            

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. http://aggie-horticulture.tamu.edu/archives/parsons/publications/onions/oniongro.html  
 2.  
 3. http://www.organicgardening.com/learn-and-grow/onions-growing-guide  
 4.  
 5. http://www.almanac.com/plant/onions  
 6.  
                        
Dom i ogród popularny:
Jak usunąć kolor z okien.

Jak przetrwać tsunami.

Jak wyhodować rozmaryn.

Jak usunąć plamy z wapienia.

Jak czyścić chodnik.

Jak wyciągnąć blokadę z klamry biurowej.

Jak usunąć zarysowania ze szkła.

Jak pozbyć się błędów.

Jak przycinać wiśnie.

Jak uprawiać róże.

Jak zainstalować metalowe pionowe belki.

Jak wyhodować begonię.

Jak zapobiegać przedostawaniu się pająków do domu.

Jak przykleić tapetę.

Jak zaprojektować kuchnię.

Dowiedz się, czy masz błędy w domu.

Jak hodować bazylię.

Jak suszyć kwiaty.

Jak wyciągnąć zamek.

Jak zasadzić orzech.

Jak usunąć bluszcz.