Home \ Dom i ogród
 

Jak wyhodować jagody.

 

Dopóki naukowcy na początku XX wieku nie dowiedzieli się, jak uprawiać jagody, jedynym sposobem na cieszenie się tymi pysznymi jagodami było ich zbieranie w lesie. Teraz możesz wyhodować jedną z trzech najczęściej uprawianych odmian w prawie każdej strefie klimatycznej. Jagody są stosunkowo odporne na szkodniki i choroby i mogą rosnąć nawet przez 20 lat. Jagody są łatwe w uprawie, są pełne przeciwutleniaczy, mają wspaniały smak i wyglądają dobrze w ogrodzie. Wykonaj poniższe czynności, wybierz odpowiednią odmianę i weź udział w niej!

              

Procedura .

    

    1      Wybór odmiany  .

    
   
 1.            1      Zdecyduj, jakie jagody chcesz uprawiać. Istnieją trzy główne odmiany: niskonożne, o wysokiej zawartości nafty i racemiczne. Różnią się one preferencjami dla klimatu i czasu dojrzewania. Zawsze wybieraj odmianę odpowiednią dla twojego obszaru.  
    
  • Możesz kupić różne odmiany, aby mieć świeże owoce przez całe lato. Możesz także wybrać rozmiar owocu - duży deser i owoce stołowe, mniejsze niż ciastko i naleśniki.       
  •  
  • Odmiany sezonowe są dobrze tolerowane przez chłodne dni. Wyglądają jak niski krzew o wysokości od 15 do 50 cm. Owoce są małe i słodkie.       
  •  
  • Jagody są najbardziej korzystne w łagodniejszym klimacie. Jest to najczęstszy rodzaj borówki i produkuje duże, ciemne jagody. Wysokość krzewu wynosi od 50 do 180 cm.       
  •  
  • Jagody grejpfrutowe kwitną nawet w bardzo suchym i gorącym klimacie. Później trawią, a ich owoce są raczej niewielkie.       
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pamiętaj, że różne odmiany potrzebują innej przestrzeni. Pęczek borówek co najmniej 30 cm od siebie, na wysokim obcasie co najmniej 150 cm. Jagody potrzebują co najmniej 5-metrowego odstępu. Zastanów się więc nad wyborem odmiany w zależności od tego, ile masz jagód.        
 4.  
 5.             3      Przygotuj się na właściwe zapylenie. Borówki mają kwiaty męskie i żeńskie na jednej roślinie, ale nie wszystkie są samozapalne. Aby zachęcić do zapylania, sadz w ogrodzie różne odmiany borówek, pozwalając owadom latać z jednego na drugi.                  
 6.  
             

    2      Właściwe warunki do uprawy  .

    
   
 1.             1      Wybierz słoneczną lokalizację. Krzewy owocowe potrzebują tak dużo słońca, jak to tylko możliwe, szczególnie gdy borówki zaczynają dojrzewać.        
 2.  
 3.             2      Gleba nie może być podmokła. Unikaj depozytów i miejsc, gdzie woda gromadzi się lub jest podatna na powodzie. Jeśli nie masz takiego miejsca w ogrodzie, powinieneś zwiększyć klomb dla uprawy borówek.  
    
  • Rozważ wymieszanie torfu z glebą, aby zachęcić do odprowadzania wody. Torf może wchłonąć do 20 razy więcej wody niż ma. Niestety jest dość drogi i uważany za szkodliwy dla środowiska.       
  •  
  • Jeśli nadal korzystasz z mchu, umieść go w otworze o długości około 30 cm z przodu i 15 cm głębokości. Usuń ponad połowę gleby i wymieszaj resztę z taką samą ilością błota. Następnie przenieś mieszaninę do klombu.       
  •  
  • Jeśli obawiasz się możliwych efektów ubocznych mchu torfowego, możesz podnieść podwyższone drewniane klomb dla borówek. Borůvkám rozwija się w łóżkach o szerokości 1 metra i powiększa się o 20 - 30 cm. Zrób proste pudełko z płyt o grubości 2 cm, szerokości 25 cm i długości 150 cm. Wybierz trwałe drewno, które nie będzie szybko puchnąć.       
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zmierz pH gleby. Większość krzewów owocowych działa najlepiej w glebach lekko kwaśnych o pH 5,5 - 6,5. Jagody preferują nawet nieco bardziej kwaśną glebę o pH 4,09 - 5,0.  
    
  • W centrach ogrodniczych lub ogrodniczych można znaleźć proste narzędzia do testowania pH gleby i sposoby jej optymalizacji. Postępuj zgodnie z instrukcjami użytkowania, a następnie zmień ponownie pH.       
  •  
  • Jeśli pH gleby jest mniejsze niż 4, przepłucz ją podstawowym kompostem lub produktem ogrodniczym.       
  •  
  • Ph wyższe niż 4,5 można skorygować za pomocą ziarnistej siarki.       
  •  
         
 6.  
             

    3      Jagody  .

    
   
 1.             1      Kup sadzonki borówek co najmniej 2 - 3 lata. Tylko ty zaczniesz się odradzać tak szybko, jak to możliwe. Jeśli kupisz młodsze rośliny, zajmie im to kilka lat, aby znieść pierwsze owoce.  
    
  • Aby zasadzić jagody z nasion, umieść je w płaskim garnku o głębokości 8 cm, wypełnionym drobno zmielonym, wilgotnym torfem. Utrzymuj podłoże wilgotne iw temperaturze pokojowej przykryte kartką papieru.       
  •  
  • Nasiona powinny zostać zmienione w sadzonkach na około miesiąc. Przesuń siewki na bezpośrednie słońce i pozwól im rosnąć na podłożu torfowym, aż osiągną 5-7 cm wysokości. Następnie możesz umieścić je w doniczkach lub w ogrodzie.       
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zasadź krzewy borówki wczesną wiosną. Owoce dojrzewają pod koniec lata.        
 4.  
 5.             3      Pompuj doniczki ręcznie lub dotknij kostek, aby uwolnić korzenie. Rób to wszystko dookoła. Następnie obróć doniczkę kwiatową ruchem okrężnym, a następnie dotknij dna doniczki, aby usunąć roślinę. Trzymaj go za kulą, a nie za rdzeń, aby nie uszkodzić korzeni.        
 6.  
 7.             4      Ułóż jagody w odstępach. W zależności od odmiany, poszczególne krzewy powinny być oddalone od siebie o 30 - 200 cm. Jeśli posadzisz je blisko, dostaniesz pojedynczą zieloną ścianę, jeśli będziesz kontynuował, będziesz miał krzewy.        
 8.  
 9.             5      Dla każdej rośliny wykop tę dziurę. Powinno być na tyle głębokie, aby początek bryły korzeniowej znajdował się około 2-5 cm nad ziemią. Użyj łopaty lub motyki do kopania.        
 10.  
 11.             6      Umieść roślinę w wytrawionym otworze i wypełnij luźną ziemię ziemią. Rozłącz i ewentualnie przykryj odkryte korzenie innym centymetrem podłoża.        
 12.  
 13.             7      Umieść ściółkę 5-10 cm wokół roślin. Utrzymuje wystarczająco wilgotną glebę, zapobiega wzrostowi chwastów i dostarcza składniki odżywcze do gleby. Możesz użyć kory mulcz, trocin, skoszonej trawy, wszystko to dobrze nadaje się do krzewów borówki. Co rok lub dwa, wymień mulcz na nowy.        
 14.  
 15.             8      Następnie dobrze zalej Zagon.        
 16.  
             

    4      Dbanie o krzewy jagodowe  .

    
   
 1.             1      Borówki z wodą raz w tygodniu. Uważaj, aby nie opróżnić opatrunku i nie strzelać do roślin.        
 2.  
 3.             2      Każdej zimy wycinaj każdy krzak. Pierwszy rok po zasadzeniu jagód posiekaj wszystkie kwiaty. Roślina stanie się silniejsza, zanim zacznie naprawdę rosnąć. Wytnij zbyt gęste i jałowe miejsca, które dadzą roślinie więcej energii, by dać zdrowe gałęzie.  
    
  • Co roku przyprawiaj pędy u podstawy krzewów. Usuń również wysuszone gałęzie i gałązki, a także te, które zmieniły kolor lub wyglądają źle.       
  •  
  • Pokrój jagody, ścinając wszystkie gałęzie na ziemi. Zepsute rośliny nie przyniosą owoców w następnym roku, dlatego zaleca się przycinanie każdej połowy krzewów co dwa lata, aby zawsze mieć owoce.       
  •  
  • Przycinanie powinno zawsze usuwać krzew z 1/3 do 1/2 gałęzi i gałązek. Jeśli to konieczne, możesz dodać więcej.       
  •  
         
 4.  
 5.             3      Regularnie nawozić borówki. Jeśli krzew rośnie mniej niż 30 cm rocznie (lub mniej niż 10 cm w przypadku gatunków o niskich liściach), może być konieczne użycie nawozu azotowego w celu dostarczenia roślinie składników odżywczych. W miarę możliwości używaj nawozu naturalnego, aby nie uszkodzić korzeni.  
    
  • Nawozy na bazie soi to dobra naturalna okazja. Użyj 1/4 do 2 filiżanek dla każdej rośliny, w zależności od wielkości buszu.       
  •  
  • Hodowla i biomasa roślinna również dobrze służą.       
  •  
  • Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, nawozić wczesną wiosnę, a następnie wiosną i latem. Po nawożeniu zawsze polewamy rośliny.       
  •  
         
 6.  
 7.             4      Sprawdzaj pH gleby co dwa lata. Pamiętaj, że jeśli spadnie poniżej 4,0, możesz go zwiększyć, dodając kompost. Jeśli wzrośnie powyżej 4,5, zmniejsz ją za pomocą granulowanej siarki.        
 8.  
 9.             5      Zbierz jagody w lipcu i sierpniu. Niektóre odmiany produkują wcześniej, inne później, zwłaszcza te winogrona. Zależy to również od pogody, więc czas żniw może się nieznacznie różnić każdego roku.        
 10.  
            

Wskazówki .

               (4)                     
Dom i ogród popularny:
Jak pozbyć się pcheł i kleszczy w domu.

Jak uprawiać truskawki.

Jak pozbyć się much.

Jak hodować rzepy.

Jak wyciągnąć blokadę z klamry biurowej.

Jak robić ubrania.

Jak wyczyścić łazienkę.

Jak pozbyć się moli na trawniku.

Jak usunąć okryte odpady okrywy.

Jak uprawiać bonsai.

Jak usunąć cięcie metalu.

Jak zbudować podjazd żwirowy.

Jak uprawiać buraki.

Jak myć wiskozę.

Jak uprawiać bonsai.

Jak czyścić drewniane podłogi.

Jak uprawiać pelargonium.

Jak złożyć koszulę i T shirt.

Jak hodować grzyby.

Jak usunąć cięcie metalu.

Jak wyczyścić białe Vansky.