Home \ Życie rodzinne
 

Jak radzić sobie z utratą i bólem.

 

Kiedy coś stracisz lub kogoś, kto jest bardzo blisko ciebie, doświadczasz silnych uczuć smutku. Ból, smutne wspomnienia i pytania bez odpowiedzi prawdopodobnie nie pozwolą ci zasnąć w nocy. Możesz czuć, że nigdy już nie będziesz taki jak przedtem, że nigdy więcej się nie roześmiejesz. Okrutna prawda jest taka, że ​​nie ma sposobu na opłakiwanie bez bólu. Na szczęście istnieje jednak sposób na konstruktywne opłakiwanie i umożliwienie spojrzenia w przyszłość. Nie powinieneś zadowalać się nigdy radością - pokonaj swoją stratę i powoli, ale z pewnością zacznij znowu cieszyć się życiem.

              

Procedura .

    

    1      Jak radzić sobie z żałobą  .

    
   
 1.            1      Powstań ze stratą. Po poważnej utracie ludzie często chcą zrobić wszystko, aby uniknąć nieprzyjemnych uczuć. Kiedy uciekasz się do narkotyków lub alkoholu, będziesz spał tylko przez kilka dni, spędzasz za dużo czasu w Internecie lub zaczynasz żyć rozwiązłym życiem, nie poczujesz się dobrze i tylko pogłębisz swój ból. Dopóki nie poniesiesz straty, nie będziesz w stanie dojść do siebie. Gdy zignorujesz ból lub spróbujesz go uniknąć, pomoże ci to tylko tymczasowo. Niezależnie od tego, jak daleko uciekniesz, nieprzyjemne uczucia w końcu cię złapią. Stańcie na straconej pozycji, pozwólcie sobie odczuć wszystkie nieprzyjemne uczucia z tym związane i opłakujcie. Dopóki nie zrozumiesz swojego smutku i nie będziesz go używał, nie będziesz mógł się go pozbyć.  
    
  • Jeśli strata jest świeża, smutek zasługuje na pełną uwagę. Nie powinieneś jednak niepotrzebnie go rozciągać. Daj sobie trochę czasu na żałobę, na przykład kilka dni lub tydzień, i bądź naprawdę smutny. Jeśli będziecie lamentować dłużej, ból ustatkuje się w was, a zostaniecie sparaliżowani egoizmem i nie będziecie w stanie zgiąć was od dołu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Odłóż swój ból. Nie bój się płakać. Nigdy nie należy trzymać łez. Bądź świadomy, że nie ma właściwego ani złego sposobu wyrażania bólu. Ważne jest, aby uświadomić sobie ból i spróbować go pokonać. To, jak to zrobisz, należy do ciebie.  
    
  • Znajdź sposób na pozbycie się bólu. Jeśli ćwiczysz aktywność podczas żałoby, rób to (chyba że chodzi o wyrządzenie krzywdy sobie lub innym). Płać, krzycz w poduszce, jedź, rzucaj rzeczy, idź do samochodu, idź do lasu i podnieś gardło. Wszystkie te rzeczy są absolutnie zdrowe i pozwalają ci trochę odpocząć.
  •  
  • Nie rób niczego, aby szkodzić sobie lub innym. Fakt, że doświadczasz bólu, nie oznacza, że ​​powinieneś powodować dalszy ból. W czasie utraty powinieneś nauczyć się wykorzystywać swoje wewnętrzne rezerwy emocjonalne i radzić sobie z bólem, który odczuwasz.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Podziel się swoimi uczuciami z innymi. Powinieneś znaleźć ludzi, którzy będą w stanie Ci pomóc. Jeśli nie masz przyjaciela lub kogoś, znajdź kogoś, kto cię wysłucha, takiego jak ksiądz czy terapeuta. Nawet jeśli uważasz, że mówisz zdezorientowany i niezrozumiały, pomoże ci to porozmawiać z kimś, komu ufasz. Traktuj te rozmowy jako rodzaj emocji - twoje myśli mogą nie być zrozumiałe ani rozsądne. Trzeba je tylko wyrazić.  
    
  • Jeśli masz poczucie, że obciążasz inne osoby swoimi problemami, wystarczy je ostrzec. Powiedz im, że jesteś smutny, zdezorientowany itp., A może nie masz znaczenia. Kiedy rozmawiasz z kimś, kto naprawdę troszczy się o ciebie, nie będzie miał nic przeciwko.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Odróżnij się od ludzi, którzy nie są współczujący. Niestety, każdy, z kim porozmawiasz, pomoże ci. Ignoruj ​​ludzi, którzy mówią ci, że musisz się z tego wydostać, że nie musisz być nadwrażliwy, lub że mogą łatwo poradzić sobie z tą stratą. Ci ludzie nie wiedzą, jak się czujesz, więc nie zwracaj na nie uwagi. Powiedz im, że nie muszą spędzać z tobą czasu, jeśli twoje uczucia są rozdrażnione.  
    
  • Niektórzy z tych, którzy lekceważą twoje uczucia, będą dobrymi przyjaciółmi, którzy zrobią to w dobrej wierze. Kiedy poczujesz się lepiej, zacznij znowu widzieć tych ludzi. W międzyczasie nie marnuj czasu - nie można przyspieszyć regeneracji emocjonalnej.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Pozbądź się krzyku. Jeśli przyszedłeś do kogoś, możesz czuć się winny. Być może gonisz za nie pożegnaniem lub lepszym zachowaniem. Nie pozwól, aby poczucie winy sprowadzało się do ciebie. Nie zmienisz przeszłości, ciągle myśląc o tym. To nie twoja wina, że ​​straciłeś kogoś, kogo lubiłeś. Zamiast myśleć o tym, co mogłeś zrobić inaczej, skup się na tym, co możesz teraz zrobić - aby przetworzyć swoje emocje i kontynuować swoje życie.  
    
  • Jeśli czujesz się winny, porozmawiaj z kimś, kto zna tę osobę. Ktoś z pewnością przekona cię, że utrata bliskiej osoby nie jest twoją winą.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Ukryj rzeczy, które przypominają o swoich bliskich. To, że ktoś opuścił twoje życie, nie oznacza, że ​​go nie pamiętasz. Dobrze jest wiedzieć, że chociaż ta osoba już nie jest z tobą, twoja przyjaźń, miłość i związki wciąż istnieją. Nikt nie zabierze ich do ciebie, a oni będą twoimi częściami na zawsze. Powinieneś ukryć pewne rzeczy, które przypominą ci o tej osobie.  
    
  • Połóż te rzeczy w pudełku i połóż je na jakiś czas tam, gdzie nie możesz ich trzymać w oku. Kiedy chcesz pamiętać, możesz je wyciągnąć i przypomnieć sobie wspólne chwile. Zazwyczaj nie jest dobrze trzymać te rzeczy w oku. Przynajmniej od początku będzie ci ciężko.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Szukaj pomocy. To smutny fakt, że firma nadal stygmatyzuje ludzi, którzy korzystają z profesjonalnej pomocy z problemami emocjonalnymi. Wizyta psychologa lub doradcy nie ma się czego wstydzić. Jest to zasadniczo oznaką siły. Kiedy szukasz pomocy, której potrzebujesz, pokażesz chęć posunięcia się naprzód i pokonasz swój smutek. Nie bój się zamówić psychoterapeuty - w 2004 r. Ponad jedna czwarta wszystkich dorosłych Amerykanów odwiedziła kliniki psychologiczne.                  
 14.  
             

    2      Pracuj nad swoim szczęściem  .

    
   
 1.             1      Przestań myśleć o smutku. Staraj się zachować pozytywne wspomnienia z radosnych chwil, których doświadczyłeś z tą osobą. Jeśli skoncentrujesz się na negatywu i nadal będziesz się obwiniać, nie będziesz w stanie oderwać się i pójść dalej, a poczujesz się gorzej. Pamiętaj, że osoba, z którą przyszedłeś, z pewnością nie chciałaby zobaczyć, jak długo się martwisz. Zapamiętaj wszystko dokładnie tak, jak było w najlepszym momencie i pamiętaj, jak się śmiejesz.  
    
  • Jeśli straciłeś zwierzaka, pamiętaj o wszystkim, co spędziłeś razem, o szczęściu, które twoje zwierzę przyniosło i co wolisz.
  •  
  • Kiedy odczuwasz smutek, złość lub użalanie się nad sobą, weź dziennik i zapisz wszystkie dobre rzeczy dotyczące osoby, którą utraciłeś, którą pamiętasz. W chwilach smutku będziesz mógł przeczytać ten pamiętnik i pomyśleć o wszystkich miłych chwilach, które spędziłeś razem.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zabezpiecz się. Kiedy masz coś do zrobienia i będziesz miał do czynienia z różnymi zadaniami, dasz mózgowi przerwę i nie będziesz ciągle myśleć o swojej stracie. Będziesz także mógł zrozumieć, że świat wciąż jest przyjemnym miejscem.  
    
  • Praca i nauka mogą ci pomóc, ale nie polegaj na tych pospolitych rzeczach, w przeciwnym razie możesz po prostu pracować i żałować. Powinieneś dać swojemu życiu radość. Spróbuj uprawiać ogród, gotować, łowić ryby, słuchać muzyki, chodzić na spacery, rysować lub malować, pisać itp. Wybierz aktywność, która napełni cię i przyniesie Ci radość (której często nie możesz pozwolić sobie na naukę i pracę).
  •  
  • Zaangażuj się w wolontariat i myśl o problemach innych ludzi, zamiast myśleć o swoich problemach. Możesz pomóc dzieciom, bezdomnym itd. Jeśli kochasz dzieci, ich śmiech może cię uspokoić.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Ciesz się drobiazgami. Ludzie opłakujący często pozostają w domu i zaniedbują swoje życie zewnętrzne. Kiedy poruszasz się nad pierwotnym smutkiem, powinieneś wykorzystać każdą okazję, by wyjść i spędzić czas z innymi ludźmi. Wybierz się na spacer w naturze, medytuj i zwróć uwagę na piękno wokół ciebie. Nie próbuj gonić za konkretnymi uczuciami - pozwól promieniom słonecznym spaść na twoją skórę i słuchaj dźwięków z zewnętrznego świata. Podziwiaj piękno przyrody i architektury i nie zapominaj, że świat jest piękny. Życie toczy się dalej i zasługujesz na przyjemne i szczęśliwe życie.  
    
  • Istnieją dowody, że światło słoneczne ma działanie przeciwdepresyjne. Kiedy wychodzisz, może pomóc pozbyć się smutku.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Odzyskaj wyobrażenie o tym, co wymyśliłeś. Kiedy kogoś zgubisz, niestety nigdy nie będziesz mógł cieszyć się jego fizyczną obecnością. Nie znaczy to jednak, że ta osoba już nie istnieje jako idea czy symbol. Bądź świadomy, że ta osoba będzie żyła wiecznie w twoich wspomnieniach, słowach i czynach. Kiedy zrobisz coś, co zostanie dotknięte przez tę osobę, on będzie żył dalej.  
    
  • Wiele religii uczy nas, że istota ludzi pozostaje żywa nawet po śmierci fizycznego ciała. Inne religie z kolei twierdzą, że substancja ta przekształca się w inną formę. Jeśli wierzysz, możesz uspokoić fakt, że osoba, którą przyszliście istnieć w świecie duchowym, nadal istnieje.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Spędzaj czas z dobrymi ludźmi. Prawdopodobnie trudno będzie znaleźć motywację do chodzenia między ludźmi i dobrej zabawy. Kiedy przezwyciężysz smutek i zrobisz to, poczujesz się lepiej od razu. Dobrze jest znaleźć towarzystwo przyjaciół, którzy cię zrozumieją i będą wiedzieli, przez co przechodzisz. Znajdź znajomych, z którymi są zabawni i którzy są wrażliwi. Ci ludzie pomogą ci wrócić do normalnego życia, co pomoże ci szybciej przezwyciężyć smutek.  
    
  • Po raz pierwszy z przyjaciółmi po wielkiej stracie, może to być trochę dziwne, ponieważ nikt nie będzie wiedział, jak z tobą rozmawiać. Nie daj się smucić - pewnego dnia będziesz musiał zacząć normalnie żyć ponownie. Bądź wytrwały, ponowne odczucie "normalności" może zająć kilka tygodni lub miesięcy. Zawsze dobrze jest spędzać czas z przyjaciółmi.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Nie udawaj szczęścia. Gdy zaczniesz normalnie żyć, poczujesz, że wymaga to od ciebie lepszego samopoczucia. Nie powinieneś żałować, ale nie powinieneś mieć szczęścia. Wymuszone szczęście jest okropne - bardzo trudno jest się uśmiechnąć, gdy nie chcesz. Szczęście nie powinno być dla ciebie ciężką pracą. Przez jakiś czas wyglądasz trochę smutno, ale nie możesz świadomie unikać szczęścia i satysfakcji. Uśmiechnij się przez chwilę, kiedy możesz uśmiechać się szczerze.        
 12.  
 13.             7      Poświęć trochę czasu na odzyskanie sił. Czas traktuje wszystkie rany. Całkowite wyleczenie może zająć miesiące, a nawet lata. Wszystko w porządku. W odpowiednim momencie zaczniesz pokazywać osobę, do której przyszedłeś, ponownie ciesząc się z pełnej przyjemności.  
    
  • Nie bój się - nigdy nie zapomnisz kogoś, kogo kochasz. Nie stracisz nawet swojej wewnętrznej siły, która pozwoli ci osiągnąć twoje cele. To, co można zmienić, to tylko twoje podejście do życia. Będziesz miał nowe poczucie tego, co ważne, a może zmienisz zdanie na temat pewnych aspektów życia. Ale jeśli nie pozwolisz sobie na żałobę i zdrowień, to nigdy się nie wydarzy.
  •  
  • Trzeba trochę czasu, aby się przyzwyczaić, ale nie zapominaj, że twoje życie jest cenne i że powinieneś cieszyć się nim jak najwięcej. Celem życia jest być szczęśliwym, a nie smutnym. Nie spiesz się, ale nie zadowalaj się częściowym powrotem do zdrowia. Kontynuuj powoli, ale zdecydowanie. Zawdzięczasz to sobie - patrz w przyszłość i próbuj odzyskać życie, bez względu na to, ile czasu to zajmie.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Nie wątp w swoje szczęście. Nie musisz czuć się winny, ponieważ czujesz się dobrze. Nie ma dokładnego czasu, który musisz spędzić z żałobą. Jeśli wcześniej odzyskasz szczęście, nie musisz tego obwiniać. Jeśli uważasz, że udało Ci się odzyskać utratę, prawdopodobnie jest to prawdą. Nie ustalaj dokładnego czasu żałoby, ale nie zwlekaj ze swoim szczęściem. Nigdy nie bądźcie smutniejsi niż wy.        
 16.  
             

Wskazówki .

                  

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

                  

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. http://www.camft.org/ScriptContent/CAMFTarticles/Misc/TherapyInAmerica.htm  
 2.  
 3. http://www.webmd.com/mental-health/news/20021205/unraveling-suns-role-in-depression  
 4.  
                          
Życie rodzinne popularny:
Jak dbać o noworodka.

Bycie dobrym rodzicem.

Bycie dobrym ojcem.

Bycie dobrym mężem.

Jak karmić piersią.

Trzymanie dziecka.

Jak zorganizować przyjęcie dla przyszłej matki.

Jak zatrzymać laktację.

Jak uprościć życie.

Jak przełamać torbę płodu.

Jak zacząć ćwiczyć cesarskie cięcie.

Jak umierać w pokoju.

Jak kąpać się w ciąży.

Jak pozbyć się czkawki dziecka.

Jak wychowywać swoje dzieci w domu.

Jak nauczyć dziecko spać w kołysce.

Jak kąpać noworodka.

Jak uczyć dzieci swoich żywych wartości.

Jak wykonać manewr Heimlicha.

Jak dbać o noworodka.

Jak kąpać noworodka.