Home \ Życie rodzinne
 

Jak uniknąć ciemności.

 

Jeśli boisz się ciemności, to prawdopodobnie najbardziej nieprzyjemna i najspokojniejsza część twojego codziennego koszmaru. Strach przed ciemnością to nie tylko domena dzieci - wielu dorosłych też cierpi z tego powodu, więc nie wstydź się swoich lęków, bez względu na to, jak długo jesteś. Jeśli chcesz pozbyć się strachu przed ciemnością, musisz zmienić zdanie i upewnić się, że twoja sypialnia jest bezpiecznym i przyjemnym miejscem - nawet jeśli jesteś na zewnątrz.

              

Procedura .

    

  Część 1      Przygotowanie do snu  .

    
   
 1.            1      Uspokój się przed snem. Jeśli chcesz pokonać swój strach przed ciemnością, powinieneś mieć wystarczająco dużo czasu na relaks przed snem. Musisz wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne co najmniej pół godziny przed snem, nie powinieneś pić napojów z kofeiną po południu, a wieczorem powinieneś poświęcić się relaksowi, np. Czytaniu książek lub słuchaniu przyjemnej muzyki. Gdy osiągniesz odpowiedni nastrój, pomoże ci pozbyć się lęku, który często czujesz, gdy gasisz światła.  
    
  • Spróbuj medytować 10 minut. Usiądź i skup się tylko na oddechu i stopniowo oddychaj po całym ciele. Po prostu pomyśl o swoim ciele i wydychaj wszystkie nieprzyjemne myśli.
  •  
  • Znajdź coś, co cię uspokoi. Możesz pić herbatę rumiankową, słuchać muzyki klasycznej lub domowych kotów.
  •  
  • Nie rób nic wieczorem, co i tak by cię zdenerwowało. Nie oglądaj horrorów i oglądaj wiadomości. Powinieneś także unikać wszystkiego, co może powodować stres, takich jak praca domowa lub poważne wywiady.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wyłącz stopniowo. Nie musisz wyłączać wszystkich świateł naraz i nauczyć się przezwyciężać swoje lęki. Powinieneś jednak wiedzieć, że spanie w ciemności jest głębsze i bardziej satysfakcjonujące niż spanie przy włączonych światłach. Weź te informacje jako trampolinę, która pomoże ci nauczyć się spać w ciemności. Jeśli śpisz z zapalonymi światłami, ponieważ boisz się ciemności, zacznij stopniowo zmniejszać światła przed snem lub gasić tylko niektóre z nich, abyś nie bał się, jeśli obudzisz się w środku nocy. Pomoże ci przyzwyczaić się do spania w ciemności. 
    
  • Na przykład możesz ustawić cel, aby nauczyć się sypiać tylko z lampką nocną lub zapalić ją tylko w sąsiednim pokoju.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pozbądź się swoich zmartwień. Wieczorem, gdy kładziesz się spać, zadaj sobie pytanie, czego się boisz. Jeśli boisz się, że ktoś ukrywa się w twojej szafie, pod łóżkiem lub za fotelem w kącie pokoju, idź do tych miejsc, by popatrzeć. Pokaż się, że nie masz się czym martwić. Kiedy to zrobisz, będziesz dumny z tego, że masz do czynienia ze swoim strachem i łatwiej będzie zasnąć. 
    
  • Jeśli budzisz się w środku nocy ze strachem, powiedz, że im wcześniej upewnisz się, że nic się nie dzieje, tym szybciej poczujesz się lepiej. Nie powinieneś spędzać całej nocy w obawie przed nieznanym.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Włącz niektóre światła. Nie bój się, że w rogu pokoju świeci się światło nocne lub światło mijania. Jeśli pomaga ci zasnąć i leczyć strach, nie powinieneś czuć, że musisz wyłączyć wszystkie światła. Poza tym lampka nocna na korytarzu lub światło w pokoju obok pomoże ci łatwiej znaleźć drogę w nocy, jeśli się obudzisz i potrzebujesz toalety. 
    
  • Wielu ludzi śpi z włączonymi światłami, więc nie powinieneś myśleć, że pozbędziesz się strachu tylko przez spanie w absolutnej ciemności.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Spraw, aby Twoja sypialnia była wygodniejsza. Innym sposobem na pozbycie się lęków jest zapewnienie przyjemnej atmosfery w sypialni. Trzymaj go tam, abyś nie musiał się martwić, że ktoś ukryje się za stosem ubrań lub niestrzeżoną szafką. Zachowaj jasne kolory w sypialni, aby uzyskać pozytywną energię. Nie umieszczaj za dużo mebli w sypialni, inaczej nie będziesz się dobrze czuć. Gdy pracujesz nad tym, aby twoja sypialnia była wygodniejszym miejscem, poczujesz się tam bezpieczniej. 
    
  • Wydawaj zdjęcia w sypialni, aby Cię uspokoić i dać poczucie bezpieczeństwa. Kiedy masz wokół siebie ciemne i tajemnicze obrazy, możesz martwić się o wiele więcej, nie zdając sobie z tego sprawy.
  •  
  • Chodzi również o to, aby spędzać więcej czasu w swojej sypialni. Celem jest poczucie bezpieczeństwa i szczęścia, zamiast lęku.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Naucz się spać sam. Jeśli boisz się ciemności, prawdopodobnie lubisz spać w łóżku z rodzicami, rodzeństwem lub psem. Ale jeśli chcesz pozbyć się swojego strachu, musisz nauczyć się spać sam i zająć swoje łóżko jako bezpieczne miejsce, abyś czuł się dobrze. Jeśli jesteś przyzwyczajony do spania z rodzicami lub rodzeństwem, naucz się spędzać połowę czasu w łóżku i stopniowo przedłużaj ten czas, więc przyzwyczaisz się do snu sam. 
    
  • Jeśli masz psa lub kota, może to pomóc Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym. Kiedy zabierasz ze sobą zwierzę do łóżka, redukujesz swoje obawy. Jednak, jak już powiedzieliśmy, nie powinieneś na tym polegać. Po prostu pozwól zwierzęciu spać u stóp łóżka lub w innym miejscu sypialni.
  •  
                   
 12.  
             

  Część 2      Zmień swoją myśl  .

    
   
 1.             1      Zmień zdanie na temat ciemności. Jednym z powodów, dla których ludzie boją się ciemności, jest to, że ciemność jest zła, okropna, tajemnicza, chaotyczna itp. Jeśli chcesz nauczyć się spać w ciemności, musisz pracować nad pozytywnymi skojarzeniami. Możesz nauczyć się czuć ciemność jako spokojny, odświeżający lub nawet przyjemny aksamitny koc. Zacznij zmieniać swoje pomysły na temat ciemności, a wkrótce zobaczysz, że pozbędziesz się swoich lęków. 
    
  • Zapisz wszystko, co musisz zrobić z ciemnością. Brzmi głupio, ale kiedy piszesz te rzeczy, pocierasz je ołówkiem, albo rozdzierasz papier i wyrzucasz. Następnie napisz nową listę pozytywnych skojarzeń. Jeśli brzmi to głupio, możesz mówić to głośno zamiast pisać.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Weź swoje łóżko jako bezpieczne miejsce. Ludzie, którzy boją się ciemności, w większości boją się łóżek, traktując je jak miejsca, w których czują się bezbronni. Jeśli chcesz zmienić swoje postrzeganie ciemności, musisz wziąć swoje łóżko jako miejsce spokoju, ochrony i odpoczynku. Spójrz na swoje łóżko jako miejsce, na które czeka Cię każdy dzień, którego się nie boisz. Kup wygodne koce i naucz się relaksować w łóżku i rób rzeczy, które są przyjemne, abyś mógł cieszyć się snem. 
    
  • Poświęć więcej czasu w łóżku i spróbuj poczuć się jak w domu. Pomoże Ci to poczuć się lepiej nawet w nocy.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nie bój się swojego strachu. Wielu dorosłych przyznaje się, że boi się ciemności. Nieważne ile masz lat, nie musisz się wstydzić swojego strachu - wszyscy się boją. Powinieneś być dumny z bycia uczciwym i otwartym na siebie nawzajem i przyznawania się do strachu i pragnienia pozbycia się go. Jedno z badań potwierdziło, że nawet 40% dorosłych przyznaje się do obawy przed ciemnością.  
    
  • Im bardziej otworzysz się na swoje uczucia, tym szybciej pozbędziesz się swoich lęków.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Opowiedz swoje obawy innym ludziom. Kiedy otwarcie rozmawiasz z ludźmi o tym, czego się boisz, otrzymasz ich wsparcie. Może to również pozwolić ci odkryć, że inni ludzie boją się ciemności i być może dostaną cenną radę. Poza tym, kiedy otwierasz się przed ludźmi i mówisz o swoim strachu, odczujesz ulgę zamiast dławić swoje uczucia. 
    
  • Twoi przyjaciele na pewno będą cię wspierać. Jeśli są prawdziwymi przyjaciółmi, nie musisz się martwić, że cię potępisz.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Poszukaj pomocy, jeśli to konieczne. Prawda jest taka, że ​​nie zawsze można pozbyć się lęku bez pomocy, ale zawsze jest coś, co możesz zrobić, aby poprawić swój strach. Jeśli czujesz, że twój strach jest całkowicie kontrolowany, nie możesz spać i niszczyć życia, powinieneś prawdopodobnie szukać profesjonalnej pomocy, aby porozmawiać z niespokojnymi ludźmi i ich implikacjami z kimś, kto jest doświadczony. Nigdy nie powinieneś się wstydzić, że potrzebujesz pomocy.  
    
  • Możesz poinformować lekarza o swoich obawach i porozmawiać o jego skutkach - lekarz może przepisać leki, które Ci pomogą. Możesz także spróbować znaleźć przyczynę swoich głębokich obaw, które przyczyniają się do twoich lęków.
  •  
         
 10.  
             

  Część 3      Jak pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed ciemnością  .

    
   
 1.             1      Nie wspierajcie lęku przed swoim dzieckiem. Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku pozbyć się strachu przed ciemnością, musisz wiedzieć, że w domu nie ma żadnej nocnej ani złej kryjówki. Nie śmiej się z twojego dziecka i nie pytaj go w stylu "Zobaczmy, czy teraz jest z powrotem pod łóżkiem!" Powiedz mu wyraźnie, że nie ma przyjaciół i nie powinien się bać. Niech zrozumie, że jego lęk jest irracjonalny..  
    
  • Jeśli wspierasz swój strach w swoim dziecku, pomyślisz, że jest szansa, że ​​on lub ona będzie pod łóżkiem potwora, lub ktoś inny będzie ukrywał się w pokoju w nocy. Możesz czuć, że pomagasz swojemu dziecku na krótką metę, ale w rzeczywistości tylko potwierdzasz swoje obawy.
  •  
  • Pamiętaj, że nie będziesz w stanie kontrolować swojego dziecka na zawsze - musisz nauczyć go, że nie ma się czym martwić.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Upewnij się, że Twoje dziecko idzie spać spokojnie. Innym sposobem, aby pomóc dziecku przezwyciężyć strach przed ciemnością, jest upewnienie się, że zawsze jest spokojny i zrelaksowany przed snem. Przed snem zawsze czytaj dziecku, nie dawaj mu nic słodkiego do jedzenia i picia w nocy i upewnij się, że nie patrzy na nic, co martwi się w telewizji i nie gra z komputerem. Im bardziej zrelaksowane będzie twoje dziecko, tym mniej będzie się bał ciemności.  
    
  • Weź swoje dziecko do łóżka w ciepłej wodzie i porozmawiaj z nim o miłych i relaksujących rzeczach. Staraj się go nie przeszkadzać.
  •  
  • Jeśli masz kota, możesz zostawić z nim dziecko na jakiś czas i pogłaskać ją, by się uspokoiła.
  •  
  • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem spokojnym głosem i nie naprężaj słów. Zwolnij swoją mowę, aby Twoje dziecko mogło przygotować się do snu. Następnie zacznij przyciemniać światła.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o strachu. Posłuchaj go i posłuchaj tego, co naprawdę czuje. Może to być ogólny strach przed ciemnością, lęk przed intruzem lub coś innego. Im lepiej wiesz, co Twoje dziecko jest kłopotliwe, tym łatwiej będzie rozwiązać problem. Poza tym twoje dziecko poczuje się lepiej, ponieważ będzie mogło mówić o swoim lęku.  
    
  • Upewnij się, że twoje dziecko nie wstydzi się twojego strachu. Kiedy rozmawia z tobą, niech wyraźnie wie, że nie ma się czego wstydzić i że każdy ma pewne obawy.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zwiększ poczucie bezpieczeństwa i poczucie bezpieczeństwa Twojego dziecka. Upewnij się, że Twoje dziecko będzie czuć się bezpiecznie nie tylko przed snem, ale także przez cały dzień. Chociaż nie możesz chronić swojego dziecka 24 godziny na dobę, możesz spróbować upewnić się, że czujesz się bezpiecznie. Powtarzaj mu, jak bardzo go kochasz, aby zawsze był blisko niego i że zawsze może czuć się bezpiecznie w domu. Pomóż mu pozbyć się lęku przed ciemnością.  
    
  • Pozwól dziecku spać z rzeczami, które go uspokajają. Jeśli chce spać pod swoim ulubionym kocem, pozwól mu. Nie myśl, że musi spać w absolutnej ciemności i bez ulubionego koca, aby pozbyć się strachu.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Pokaż dziecku, że łóżko jest bezpiecznym miejscem. Twoje dziecko powinno zająć swoje łóżko jako bezpieczne i przyjemne miejsce, a nie jako źródło lęku. Czytaj łóżko swojego dziecka w łóżku i upewnij się, że tylko pozytywne wspomnienia i skojarzenia są związane z łóżkiem. Nie powinieneś spędzać zbyt wiele czasu w swoim łóżku, aby samemu czuć się bezpiecznie i spokojnie. To naturalne, że chcesz chronić swoje dziecko, ale ważniejsze jest zapewnienie mu tego, czego potrzebuje, aby poczuł się bezpiecznie.  
    
  • Nie pozwalaj swojemu dziecku spać z tobą w łóżku. Nawet jeśli czujesz, że zwalniasz dziecko, nie rozwiąże to problemu. Naucz dziecko spać w łóżku - pewnego dnia będziesz musiał się do tego przyzwyczaić.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Poszukaj pomocy, jeśli to konieczne. Czasami dziecko nie może pozbyć się lęku przed ciemnością bez fachowej pomocy. Jeśli Twoje dziecko często jest mokre, budzi się z koszmarów sennych lub cierpi z powodu poważnych lęków i obaw w innych dziedzinach życia, powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, gdzie leży problem i znaleźć rozwiązanie. Nie zakładaj, że Twoje dziecko rośnie naturalnie i staraj się dać mu to, czego potrzebuje.  
    
  • Jeśli uważasz, że to poważny problem, nie powinieneś rozwiązywać problemu i czekać zbyt długo. Im dłużej czekasz, tym trudniej twoje dziecko pokona jego lęki.
  •  
         
 12.  
             

  Część 4      Nasze metody czytelnicze  .

    
   
 1.             1      Idź do łóżka wcześniej. Kiedy śpisz późno, będziesz bardziej się bał. To może ci pomóc, kiedy idziesz spać, kiedy twoi rodzice jeszcze nie śpią. Ponadto potrzebujesz wystarczająco dużo snu, aby dobrze się czuć w szkole lub pracować w innym dniu.       
 2.  
 3.   2      Pomoc przy ubraniu. Oto kilka wskazówek:  
    
  • Weź koszulkę, która świeci w ciemności. Brzmi trochę głupio, ale ta koszula będzie świecić, gdy wyjdziesz wieczorem i pójdziesz do łóżka, a potem się wyłączysz. Poza tym wygląda świetnie!
  •  
  • Czy pamiętasz śpiące maski? Kup jeden i śpij w nim. Może początkowo jest to niewygodne, ale wkrótce się do tego przyzwyczaisz. Twoje oczy nie będą rozglądać się po pokoju i nie zobaczą cieni, gdzie ich nie ma.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Użyj humoru. Jeśli się boisz, spójrz na coś śmiesznego lub zapamiętaj coś, co cię naprawdę roześmiało, na przykład, jak zobaczyłeś, jak ktoś puka do szklanych drzwi lub jak znajomy powiedział ci coś, co rozśmieszyło Cię.  
    
  • Kiedy się boisz, pomyśl o zabawnych rzeczach, które przydarzyły ci się tego dnia lub w ciągu tygodnia.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Użyj światła.  
    
  • Włącz kilka lamp nocnych w pokoju. Jedna mała lampa zwykle nie wystarcza, aby przestać się bać. Możesz też dostać kolorową lampę lawa, którą możesz zostawić na całą noc.            
  •  
  • W okolicach Bożego Narodzenia możesz powiesić różnorodne świecące ozdoby świąteczne, które oświetlają twój pokój. Jeśli masz dekorację z zewnątrz, rozciągnij zasłony. Światło z dekoracje powinno dać ci trochę światła do pokoju, aby się bać.            
  •  
  • Trzymaj małą latarkę na wyciągnięcie ręki, aby móc sprawdzić pokój, jeśli boisz się nocy.
  •  
         
 8.  
 9.   5      Użyj dźwięku. Dźwięki to świetny sposób na pozbycie się strachu przed ciemnością. Wypróbuj te wskazówki, na przykład:  
    
  • Włącz swoje domowe urządzenie audio lub klimatyzator, aby nie było słychać przerażających dźwięków.
  •  
  • Posłuchaj muzyki. Jeśli to możliwe, idź spać z muzyką klasyczną lub cichą, wolną muzyką. Jeśli używasz programu Windows Media Player, możesz także ustawić różne animacje zwolnienia, aby oświetlić pokój.            
  •  
         
 10.  
 11.             6      Graj w gry lub oglądaj filmy w telefonie przed snem. Wiele nastolatków leżących w łóżku z telefonami komórkowymi. Jeśli boisz się ciemności, twórz śmieszne filmy na YouTube przed snem, aby zapomnieć o swoich obawach.       
 12.  
 13.             7      Porozmawiaj o swoich obawach z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Gdy komuś o tym powiesz, poczujesz się znacznie lepiej i może uzyskasz cenną poradę. 
    
  • Jeśli się boisz, porozmawiaj z kimś z rodziny tuż przed pójściem spać lub kiedy cię niepokoi. Czasami dobrze jest mówić o swoich zmartwieniach.
  •  
         
 14.  
 15.   8      Wydawaj z innymi ludźmi. Na przykład:  
    
  • Spać w jednym łóżku z rodzeństwem. Szczególnie w weekendy fajnie jest spać w pokoju lub w łóżku z rodzeństwem. Możesz śmiać się razem i oglądać śmieszne filmy. Nie wstydź się! To wspaniale, jeśli ktoś może ci pomóc.            
  •  
  • Spać ze swoim zwierzęciem. Jeśli masz kota lub psa, to może ci pomóc, kiedy je położysz. Kiedy śpisz ze swoim zwierzakiem, poczujesz się znacznie spokojniej. Ponadto, gdy zwierzę usłyszy dziwny dźwięk, natychmiast powiadomi cię.            
  •  
  • Możesz też spać z dużą ilością wypchanych zwierząt.
  •  
         
 16.  
            

Wskazówki .

      

            

Ostrzeżenie .

      

         (7)                    
Życie rodzinne popularny:
Jak kąpać noworodka.

Jak radzić sobie z rodzicami irytującego partnera.

Jak kąpać noworodka.

Jak umierać w pokoju.

Jak karmić piersią.

Jak zmniejszyć ryzyko SIDS.

Jak być dobrą babcią.

Jak naturalnie zwiększyć płodność.

Jak być dobrą babcią.

Jak wychowywać swoje dzieci w domu.

Jak uspokoić podrażniony żołądek u niemowląt.

Jak zaindukować laktację.

Jak uspokoić podrażniony żołądek u niemowląt.

Jak mieć cierpliwość.

Jak ssać mleko z piersi.

Jak złamać złamane serce.

Jak zrobić ciasto z pieluchy.

Jak radzić sobie z rodzicami irytującego partnera.

Jak podgrzać mleko z piersi.

Jak emocjonalnie przygotować się do ciąży.