Home \ Świat pracy
 

Jak dbać o osła.

 

Osły to ładne i inteligentne zwierzęta oraz wspaniałe zwierzęta domowe. Nie jest prawdą, że są uparci - w rzeczywistości są zamyśleni i inteligentni. Osły potrzebują tylko kilku akrów ziemi, suchego schronienia i dużej ilości błonnika do jedzenia. Jeśli dbasz o swój tyłek, będziesz żył przez 30 lat. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić długie i zdrowe życie.

              

Procedura .

    

    1      Jak wybrać i jak sobie z tym poradzić  .

    
   
 1.            1      Wybierz osła według wielkości, płci i temperamentu. Wybierając osła ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Samce i samice mają różne temperamenty, a poza tym są miniaturowe osły, pospolite osły i duże osły. Dowiedz się, jaki rodzaj osła i która płeć najlepiej Ci odpowiada. 
    
  • Jeśli chcesz osła jako zwierzaka, wybierz kastrata lub kobietę.
  •  
  • Jeśli chcesz działać, będziesz potrzebował niewzwykłego samca i jedną lub więcej kobiet. Jeśli jednak chcesz tylko zwierzaka, nie powinieneś zdobyć niezaproszkowanego ogiera i nie powinieneś mieć więcej ogierów razem, ponieważ mogą razem walczyć.
  •  
  • Jeśli chcesz jeździć konno, zdobądź się na tyle duży, aby cię porwać. Osioł może przenosić 20% swojej masy ciała.  
  •  
  • Jeśli chcesz używać osła jako ochrony przed drapieżnikami, takimi jak wilki lub psy, kup domyślnie dużego lub dużego osła. Ważne jest, aby osioł był większy niż jakikolwiek drapieżnik.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Kup wyszkoloną dupę. Jeśli nie masz doświadczenia z osłem, powinieneś kupić już wyszkolone zwierzę, które może stać i chodzić na smyczy. Powinieneś także kupić tyłek, który wytrzyma udar i pozwoli ci podnieść nogi. Szkolenie pielęgniarek nie jest łatwe, więc jeśli nie masz z nimi doświadczenia, powinieneś kupić osła, który jest już przeszkolony.       
 4.  
 5.             3      Jeśli to możliwe, zdobądź więcej osłów. Osły są istotami społecznymi i nie lubią spędzać czasu w spokoju. Kiedy zdobędziesz adres swojego partnera, będzie o wiele szczęśliwszy. Dwie klacze, dwie kastratki, klacz i kastrat są odpowiednimi towarzyszami. Osły utworzą silną więź między sobą i nie przejdą od jednego kroku do drugiego.  
    
  • Osły mogą być także przyjaciółmi koni, ale jeśli chcesz zabrać konie, nie powinieneś podawać go małżonkowi. Jeśli konie zostaną później zabrane, osioł będzie smutny.
  •  
  • Osły mają bardzo surowe potrzeby żywieniowe, a kiedy karmisz je jak inne zwierzęta, wkrótce będą miały nadwagę i cierpią na choroby.
  •  
  • Osły są bardzo niekomfortowe z psami, jeśli nie dorastają razem.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Delikatnie zachowaj swój adres. Nigdy nie powinieneś karać osła. Traktuj go z cierpliwością, nawet jeśli próbujesz go czegoś nauczyć. Osły nie są szczególnie uparte, ale potrzebują czasu, aby poradzić sobie w nowych sytuacjach i często podejmują decyzję, co robić. Nie lubią się spieszyć, więc poruszaj się powoli, rozmawiaj z nimi spokojnie i nie podnosisz głosu.       
 8.  
 9.             5      Każdego dnia oddaj swojego osła na pastwisko, by uciekał. Jeśli chcesz mieć osioł zdrowy, musisz pozwolić mu na wystarczający ruch. Osły lubią biegać obok pastwisk. Możesz także wybrać się na spacer z długą smyczą. Pamiętaj, że nie jest dobrze jeździć facetem, jeśli nie jest wystarczająco duży, aby cię porwać.  
    
  • W zimie należy pozwolić na jeszcze większy ruch. Jeśli musisz zamykać tyłek w zimie, zostaw go co kilka dni przez dłuższy czas. Powinieneś przygotować wystarczająco dużą stodołę, aby mógł przejść. Nie zmuszaj osła na śniegu, ale raczej daj mu wystarczająco dużo miejsca w środku. Jeśli jeździsz osiołem w zimie, przykryj go kocem, aby nie wpadł. Osły są podatne na zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Przestrzegaj jedzenia i schronienia  .

    
   
 1.             1      Osły powinny spożywać pokarmy bogate w błonnik o niskiej zawartości cukru. Słoma jęczmienna (reszta kolb po zbiorze zbóż) jest dla nich najlepsza, ponieważ mogą żuć godzinami i nie podnoszą.       
 2.  
 3.             2      Osły muszą jeść często w małych porcjach i nie radzą sobie dobrze, jeśli dasz im dużo jedzenia za jednym razem. Nie należy podawać im zbóż, takich jak owies, jęczmień, pszenica lub kukurydza. Ta dieta zawiera za dużo skrobi i cukru i powoduje u wielu różnych problemów zdrowotnych.       
 4.  
 5.             3      Osły są najszczęśliwsze, gdy mają dużo miejsca na wypas i mogą spędzić cały dzień. Trudno określić, ile traw potrzebuje osioł, ponieważ każdy osioł będzie chodził inaczej. Trawa powinna być jedynie dietą uzupełniającą i nie powinna reprezentować większości żywności, którą organizuje osioł.       
 6.  
 7.             4      Doskonałą alternatywą dla użytków zielonych jest błotnista praca lub praca z piaskiem lub betonem. Osły wciąż muszą żuć, więc musisz zdobyć wystarczającą ilość świeżej słomy.  
    
  • Przez zimę i kiedy nie ma świeżej trawy, możesz też dać swojemu mężowi słomiane siano. Musi być wysokiej jakości, czysta i wolna od pleśni. Późniejsze zbiory są najlepsze, ponieważ zawierają więcej błonnika. Nie podawaj osłów osłów, nadaje się tylko dla ciężarnych klaczy. Daj swojemu mężowi tylko suche, dobrej jakości siano, inaczej może zachorować. Jeśli możesz pozwolić sobie na specjalne osiołki, kup je. Plisy są odpowiednie dla starszych osłów, które mają problemy z zębami i dla klaczy karmiących.
  •  
  • Uważaj, aby nie nakarmić swojego osła. Kiedy osioł spożywa zbyt dużo białka i innych niewłaściwych pokarmów, zachoruje na śmiertelne choroby. Osły rozwinęły się na Bliskim Wschodzie iw Afryce Północnej, dzięki czemu zdobywają wszystkie ważne składniki odżywcze do wypasu. Kiedy trawa jest pełna składników odżywczych, powinieneś ograniczyć ilość osiołków, aby cię nie złapać. Możesz wyciąć trochę trawy lub przenieść osły na pastwisko z trawą, która jest dla nich bardziej odpowiednia.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Podaj odpowiednie przekąski. Jak już napisaliśmy, osły łatwo się zdobywają, więc powinieneś ostrożnie wybierać smakołyki, które im dasz. Nigdy nie dawajcie im więcej niż garstki pamli. Idealne są jabłka, marchewki i banany (ze skórki). Nie należy oddawać osiołom reszty kuchni, ponieważ na przykład warzywa z brandy są niezniszczalne, a ziemniaki, cebula itp. Świeża lub suszona mięta jest odpowiednia dla osłów. Osły potrzebują prostej, zdrowej diety, więc nie możesz dać im żadnego ciasta ani słodyczy. Nie podawaj im żadnej ludzkiej przetworzonej żywności ani przystawek.       
 10.  
 11.             6      Osły są wegetarianami, nigdy nie dają im mięsa ani ryb.        
 12.  
 13.             7      Spytaj swojego weterynarza o to, co możesz dać osiołom. Może polecisz coś konkretnego według rodzaju ziemi lub regionu. Oto kilka suplementów diety odpowiednich dla osłów:  
    
  • Specjalne bloki solne dla osłów i koni. Wybierz blok bez melasy, w przeciwnym razie twój osioł zli będzie tylko słodki kawałek kamienia.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Kostki z włóknami są odpowiednie dla osłów, którzy potrzebują odrobiny wagi. Znajdź kości stworzone specjalnie dla osłów (być może będziesz musiał zamówić je z Internetu) lub zbieraj kostki. 
    
  • Suszona trawa jest dobra dla chorych i niedożywionych osłów. Uważaj, aby trawa nie zawierała żadnych pestycydów i nie karmić pączków. Susz trawę w mniejszych ilościach, ponieważ wysoka zawartość cukru jest dla nich niebezpieczna i może powodować problemy zdrowotne.
  •  
  • Proteinowe tabletki / kostki. Kostki te zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze i są wykorzystywane do karmienia matek karmiących lub osłów, które muszą przetrwać bardzo mroźną zimę. W innych przypadkach ten kanał nie jest odpowiedni. Nigdy nie pytaj o peletki dla innego zwierzęcia (na przykład dla drobiu) - niektóre zawierają mięso w celu zatrucia osła.
  •  
  • Marchewki są najlepsze dla osłów, każdy osioł je kocha.
  •  
         
 16.  
 17.             9      Zapewnij świeżą, czystą wodę. Przygotuj wiadro z czystą wodą i regularnie je wymieniaj. Upewnij się, że woda nie spływa na dno stajni, ponieważ osioł musi pozostać suchy pod kopytami. Nie zapomnij sprawdzić, czy woda zamarza w zimie. Kiedy woda zamarza, musisz ją wymienić. Starsze osły docenią cieplejszą wodę w zimie.        
 18.  
 19.             10      Przygotuj pracowników na twardą podłogę. Osły pochodzą z ciepłego, pustynnego klimatu. Lubią ciepłą pogodę, ale nie przejmują się nawet zimnem. Osły nie lubią deszczu ani wiatru i zawsze uwielbiają chować się w stajni. W przeciwieństwie do koni, osły są brudne. Strona nie musi być wyjątkowa, ale powinna uwzględniać ochronę przed warunkami pogodowymi. Idealne są drewniane podłogi, które zawsze muszą być suche. Osły mają nieszczelne kopyta, a gdy stoją przez długi czas na mokro, mogą zachorować.  
    
  • W ciepłym klimacie musisz zapewnić schronienie co najmniej trzema ścianami, dużo miejsca i ochronę przed wiatrem i deszczem. Będziesz potrzebował wspólnej stodoły lub mniejszej stajni. Umieść słomę na ziemi, aby osioł był ciepły i wygodny nawet w chłodniejsze miesiące.
  •  
  • W obszarach z mroźnymi zimami (temperatury poniżej zera, lodu, śniegu) należy skontaktować się z ciepłym schronieniem. Stodoła powinna być izolowana, aby osioł nie pasował. Zimowa stodoła powinna być wystarczająco duża, aby osioł mógł się wprowadzić, jeśli nie może regularnie wychodzić.
  •  
         
 20.  
 21.             11      Jeśli chcesz umieścić dywan w stodole (odpowiedni dla ciężkich zim i starszych osłów), czyść i zmieniaj go każdego dnia.        
 22.  
 23.             12      Koryta powinny być czyste. Jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z zanieczyszczeniem i robakami, musisz regularnie czyścić koryto. Usuń błoto, myje wiadra każdego dnia i wkładaj słomkę do wiszącego kosza na ścianie. Utrzymuj stodołę w czystości i zrzucaj codziennie. Odsuń osła, spryskaj ścianę wody i podłogę stodoły i przynieś z powrotem całą stodołę, aby wyschła.        
 24.  
 25.             13      Odbicie osła ograniczone jest stałym ogrodzeniem. Aby chronić swojego osła przed drapieżnikami, takimi jak wilki, lub zapobiec ucieczce, umieść solidne ogrodzenie wokół jego osłony. Osły są dość sprytne, a jeśli nie masz twardego ogrodzenia, znajdą drogę ucieczki. Ogrodzenie powinno znajdować się przynajmniej na barkach.        
 26.  
             

    3      Upewnij się, że Twoje zdrowie jest  .

    
   
 1.   1      Szczotkuj osła regularnie. Najlepiej szczotkować go codziennie. Osły nie powinny moczyć, więc nie trzeba ich spryskiwać wodą. Codzienne szczotkowanie i czyszczenie kopyt będzie wystarczające.     
 2.  
 3.             2      Zmodyfikuj otwory na obręcze. Dziury osłów rosną jak ludzkie paznokcie i trzeba je od czasu do czasu przyciąć. Zaproś profesjonalnego trymerka do kopyt, aby ustawić skok twojego tyłka pod właściwym kątem (około 60 stopni). Powinieneś dopasowywać otwory co dwa miesiące.        
 4.  
 5.             3      Sprawdź zęby. Nawet zęby stale rosną i psują się. Każdego roku powinieneś iść z osłem do weterynarza, który zadba o zęby. Osioł ma twoje zęby daleko w ustach (o długości przedramienia), więc nie masz szansy sprawdzić, czy jest zdrowa. Weterynarz zbada ich i zobaczy, czy są w porządku i nie powodują żadnych problemów.  
    
  • Osioł ze złymi zębami powinien jeść karmę i mokre miękkie pokarmy, które nie będą musiały żuć tak długo, jak trawa lub siano. Zapytaj weterynarza, co jest najlepsze dla twojego osła.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Trzymaj dupę regularnie zaszczepioną. Osły mogą dużo wytrzymać i zwykle nie cierpią na choroby. Mimo to musisz zaszczepić się przeciwko tężcowi, grypie i psc. Możesz wybrać inne szczepionki w zależności od miejsca zamieszkania - wścieklizny, zapalenia mózgu lub wirusa Zachodniego Nilu.       
 8.  
 9.             5      Osły mogą zostać zarażone robakami jelitowymi. Zarówno konie, jak i osły mogą zarazić się robakami, które dziś nie są już skutecznymi lekami. Najlepiej jest powstrzymać osły od karmienia niezamierzonymi robakami i leczenia pojawiających się infekcji. Powinieneś regularnie sprawdzać odchody swoich przodków, aby wiedzieć, kiedy leczyć robaki. Zapytaj weterynarza i po każdym zabiegu pozwól osiołowi sprawdzić, czy zostało podjęte leczenie.       
 10.  
 11.             6      Staraj się utrzymać pastwisko i stodołę w czystości, aby pozbyć się robaków. Robaki muszą spędzić trochę czasu poza osłem. Kiedy ograniczasz ilość larw, o których osioł marzy, możesz pozbyć się robaków jelitowych. Musisz rzucać obornikiem osłów przynajmniej trzy razy w tygodniu.        
 12.  
             

Wskazówki .

      

            

Ostrzeżenie .

      

                

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. https://lazydogranchtx.com/Caring_for_your_donkey.html  
 2.  
 3. http://www.dogbreedinfo.com/pets/donkey.htm  
 4.  
                         
Świat pracy popularny:
Jak zarabiać w Internecie.

Jak reklamować się na Craigslist.

Wychodzenie z pracy.

Jak zostać własnym trenerem życia.

Jak napisać wszystkie dziesięć.

Jak zostać astronautą.

Bycie dobrym kelnerem.

Jak zostać tajnym agentem.

Jak zorganizować strzelanie do kogoś.

Jak chronić dzieci.

Jak zostać grafikiem.

Praca w ONZ.

Jak zdobyć pracę.

Jak zostać klaunem.

Bycie dobrym sprzedawcą.

Jak zostać własnym trenerem życia.

Jak zostać własnym trenerem życia.

Jak się zdefiniować.

Jak się zdefiniować.

Jak zostać DJ em.

Jak otworzyć salon kosmetyczny.