Home \ Świat pracy
 

Jak napisać list motywacyjny.

 

W trakcie twojej kariery na pewno nadejdzie chwila, kiedy będziesz potrzebować dobrego listu motywacyjnego. Bez względu na to, jakie osobiste cechy będą wymagane, aby poinformować instytucję edukacyjną, partnera biznesowego lub inną organizację zawodową, list motywacyjny będzie jednym z najważniejszych narzędzi, które mogą Ci pomóc. W tym artykule przyjrzymy się, jak go napisać, aby był pouczający, gęsty, profesjonalny i przekonujący.

              

Procedura .

    

    1      Zanim zaczniemy pisać  .

    
   
 1.            1      Zapoznaj się z instrukcjami. Wszystkie wizyty wstępne, biznesowe lub inne negocjacje wymagające zainteresowania kandydata będą prawdopodobnie zawierały opis tego, czego oczekuje się od tego oświadczenia - twojego listu. Zanim napiszesz, przyjrzyj się im uważnie. 
    
  • Sprawdź na stronie internetowej. Jeśli nie znajdziesz tam materiałów, nie wahaj się skontaktować z osobami odpowiedzialnymi przez telefon.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zanotuj adres odbiorcy. Nie wahaj się, jeśli potrzebujesz połączenia telefonicznego. Pokazujesz swoje zainteresowanie. 
    
  • Jeśli twój list nie jest skierowany do konkretnej osoby, ale do bezimiennego zespołu, bądź jak najbardziej osobisty. W swoim liście chcesz porozmawiać z prawdziwymi ludźmi.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Rób notatki. Gdy poznasz oczekiwania drugiej strony, będziesz poddany próbie przez teorie, reakcje, części twojej osobistej historii, osiągnięcia i uznanie twojej pracy lub trudności, które udało ci się przezwyciężyć. Zapisz je. Później łączysz tekst z celami, które masz przed sobą. 
    
  • Chociaż list motywacyjny może pod wieloma względami przypominać list motywacyjny, jest nieco bardziej obszerny, ponieważ rozwija twoje doświadczenie zawodowe, umiejętności i cele zawodowe.
  •  
                   
 6.  
             

    2      List motywacyjny - koncepcja  .

    
   
 1.             1      Wyobraź sobie. Nie lekceważ wprowadzenia. W kilku zdaniach spróbuj zarysować, z kim czytelnik ma zaszczyt. Jeśli chodzi o list motywacyjny dla twojej szkoły lub firmy, krótko przedstaw swoje obecne lub przeszłe miejsce. 
    
  • Jeśli zwracasz się do potencjalnego pracodawcy, porozmawiaj o swojej profesjonalnej wiedzy i osiągnięciach, z których czytelnik będzie mógł czerpać specyficzne cechy, które przyniesiesz ze sobą.  
     
   • Nadaj listowi osobisty ton. Jak powiedzieliśmy powyżej, apelujemy do konkretnej instytucji lub organizacji i jej przedstawicieli. Nie zapomnij wyjaśnić, dlaczego wybrałeś dokładnie to, co do niej przemawia i dlaczego uważasz, że jest to właściwe dla ciebie (i dla ciebie).
   •  
    
  •  
         
 2.  
 3.             2      Bądź konkretny. Gdy już znasz warunki i środowisko, w które planujesz wejść, jest to treść litery. 
    
  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, odejdź od swojej instytucji lub firmy do swojej osoby. Możesz na przykład opisać, co decyduje o tobie w poście.
  •  
  • Nie bój się wychwalać. Komisja konkursowa musi zrozumieć, dlaczego dany program lub pozycja jest dla ciebie odpowiednia. Opowiedz swoje umiejętności, kwalifikacje, doświadczenia (płatne i nieopłacone), o wszystkim, co jest istotne. Kiedy wspominasz swoje największe osiągnięcia, bądź konkretny i uczciwy również tutaj. Nie zapominaj jednak, że tekst jest rozwinięty z odpowiednim stopniem umiaru.
  •  
  • Jeśli byłeś raczej oddany wprowadzeniu, teraz jest odpowiedni moment, by wychwalać szkołę lub instytucję. Celem jest przekonanie czytelnika, że ​​wiesz, co robisz, folk.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Na koniec dziękuję, poproś o odpowiedź i wyraź swoje zainteresowanie rozmową. Nie zapomnij dołączyć swoich danych kontaktowych. 
    
  • Nic nieprzypadkowego i włącz wszystko do tekstu. Nie musisz mieć kolejnej szansy.
  •  
         
 6.  
             

    3      Ostatnie ruchy  .

    
   
 1.             1      Przygotuj ostateczną wersję. Jeśli pierwsza wersja nie jest kompletnie przeczytana lub znalazłeś inne rozwiązanie stylistyczne, nie wahaj się przygotować nowej wersji. Jak się pisze? Zdecydowanie nie do lekceważenia. 
    
  • Czy patrzyłeś na swój list nie tylko "z bliska", przez udoskonalanie słów i składanie wniosków, ale także "daleko"? Treść ustępów musi być zgodna, a opowiadanie musi być zgodne z logiczną linią. Czy tekst nie pomógłby w drobnej reorganizacji?
  •  
         
 2.  
 3.             2      Wprowadź poprawki. Teraz musisz wydostać się z kreatywnego rytmu i zachować dystans do tekstu. Zanim zaczniesz od ostatecznych dowodów, zrób sobie krótką przerwę. Podczas edycji uważaj na gładkość i sensowność wszystkiego, co napisałeś. 
    
  • Staraj się być oryginalny przy wyborze słów. nie powtarzaj. Gdy będziesz zadowolony z tekstu, przeczytaj go komuś bliskiemu. To pomoże ci odkryć najnowsze rozbieżności.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Wyślij list motywacyjny. Nie trzeba wysyłać tekstu wraz z innymi materiałami na właściwy adres. 
    
  • Drobnym szczegółem, który zachwyci się, jest umieszczanie twojego nazwiska w rogu każdej strony listu.  
  •  
         
 6.  
             

Wskazówki .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

                  

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. http://www.concordia.ca/content/dam/concordia/offices/cdev/docs/graduate-students/letters_of_intent_tips.pdf  
 2.  
                          
Świat pracy popularny:
Jak zostać grafikiem.

Jak być dobrą kelnerką.

Jak być dobrą kelnerką.

Jak otworzyć stojak na lemoniadę.

Jak zostać kosmetologiem.

Bycie dobrym sprzedawcą.

Zostać szpiegiem.

Jak się zdefiniować.

Jak otworzyć salon kosmetyczny.

Jak przygotować się na obóz dla marines.

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia.

Jak reklamować się na Craigslist.

Jak ubrać się w stylu casual.

Jak wykonać refleksologię.

Jak odnieść sukces w rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak zostać kosmetologiem.

Jak ubrać się w stylu casual.

Jak zdobyć pracę barmana.

Jak chronić dzieci.

Jak ubrać się w stylu casual.