Home \ Świat pracy
 

Jak prawidłowo wybrać oświetlenie biurowe.

 

W pracy ludzie spędzają znaczną część dnia. I nikt nie chce czuć się niekomfortowo podczas pracy w biurze. Pracownicy powinni siedzieć na wygodnym fotelu, mieć pod ręką działający komputer, a na koniec mieć odpowiednie oświetlenie wokół nich, aby mogli dobrze widzieć i nie czuć się, jakby znajdowali się pod lampami w inkubatorze. Dawno minęły czasy, kiedy standard oświetlenia fluorescencyjnego, który często zaczynał się źle, migał lub brzęczał. Obecnie nowoczesne produkty oświetleniowe, takie jak diody LED, mogą być używane do uzyskania nie tylko wysokiej jakości oświetlenia, ale także znacznej redukcji kosztów operacyjnych.

              

Procedura .

    

  Część 1      Wartości oświetlenia  .

    
   
 1.   1      Zaplanuj wszystko. Podczas projektowania przedmiotu trzeba myśleć o wysokiej jakości oświetleniu biurowym. Projekt i obliczenia oświetlenia muszą być rozwiązane w zależności od układu tabel roboczych i maksymalnego wykorzystania światła dziennego. W ogromnej większości przypadków biura pracują na komputerach, dlatego do tego celu należy wybrać odpowiednie typy opraw.  
    
  • Prawidłowe wartości oświetlenia biurowego są bardzo ważne. Wpływ na wygodę biura ma również temperatura opraw. Biuro miało być codziennie białe, w temperaturze 4000 K - 6000 K. Ta temperatura sprzyja ludzkiej aktywności i uwagi. Wartości oświetlenia biur wynosi 300 luksów, 400 luksów, 500 luksów w zależności od rodzaju działalności.
  •  
  • Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu oświetlenia, jest wskaźnik oddawania barw, który określa zniekształcenie koloru pod tym oświetleniem. Im wyższy indeks, tym wyższe renderowanie kolorów. W przypadku biur zaleca się współczynnik oddawania barw Ra (CRI) wynoszący 85 lub więcej.
  •  
         
 2.  
             

  Część 2      Projekcja i standardy  .

    
   
 1.   1      Projektant pomoże w dystrybucji świateł. Jeśli chcesz mieć oświetlenie zgodnie z przepisami i standardami, dobrze jest skorzystać ze specjalistycznego projektanta.  
    
  • Projekt powinien rozwiązać wszystkie problemy, które mogą się pojawić, takie jak zacienienie, olśnienie lub nierównomierne oświetlenie. Projekt powinien określać, w jaki sposób oprawa powinna być ułożona zgodnie z rozmiarem biura, liczbą i położeniem okien oraz pracą wykonywaną w biurze.
  •  
  • Niezależnie od tego, czy stosować tylko jednolicie kontrolowane oświetlenie ogólne czy dodatkowe oświetlenie indywidualnie kontrolowane przez poszczególnych pracowników. Uzyskane oświetlenie powinno być zgodne z obowiązującymi normami i przepisami europejskimi.
  •  
  • Standardowe wymagania dotyczące oświetlenia podano w normie EN 12464-1, wymagania dotyczące oświetlenia awaryjnego w EN 1838.
  •  
         
 2.  
                      
Świat pracy popularny:
Jak zostać producentem muzycznym.

Jak zarabiać pieniądze.

Jak pożegnać się z kolegami.

Jak zostać zawodowym bokserem.

Jak zrobić plan.

Jak motywować pracowników.

Jak podbić świat męskiego modelowania.

Jak stać w miejscu pracy.

Wychodzenie z pracy.

Jak napisać list motywacyjny.

Jak zostać klaunem.

Jak otworzyć stojak na lemoniadę.

Jak zostać grafikiem.

Jak napisać dwutygodniowe powiadomienie.

Jak pożegnać się z kolegami.

Jak opublikować książkę.

Jak zostać astronautą.

Bycie dobrym sekretarzem.

Jak przygotować porządek obrad.

Jak ubrać się w stylu casual.

Jak zrobić bezpłatną reklamę twojej firmy.