Home \ Świat pracy
 

Jak mówić o swoich słabościach.

 

W życiu każdej osoby będą chwile, kiedy będą musieli mówić o swoich słabościach. Jest to częste pytanie podczas rozmów kwalifikacyjnych i nie jest łatwo odpowiedzieć, ponieważ nie ma "poprawnej" odpowiedzi. Jeśli nie jesteś gotowy na to pytanie, prawdopodobnie nie będziesz w stanie odpowiedzieć na to pytanie w sposób zadowalający. Naucz się rozpoznawać słabości i przekazywać je innym we właściwy sposób.

              

Procedura .

    

  Część 1      Trenuj się  .

    
   
 1.            1      Zrozum pytanie. Kiedy ktoś pyta cię o twoje słabości, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, w większości nie chodzi o twoje słabości. Chodzi o to, czy jesteś świadomy swoich słabości i jak sobie z nimi radzić. Kiedy odpowiadasz: "Nie mam słabych punktów", oczywiste jest, że twoim głównym problemem jest brak samoświadomości. Ważne jest również zrozumienie, że znajomość twojej słabości nie musi oznaczać słabości. Kiedy jesteś świadomy i jesteś w stanie je poprawić, pokażesz, że jesteś silny i zdolny.       
 2.  
 3.             2      Bądź przygotowany. Powinieneś regularnie odkrywać swoje umiejętności, aby ujawnić swoje słabości. Jeśli nie wiesz, jakie masz słabe strony, nie będziesz w stanie rozmawiać o nich z innymi. Jeśli już wiesz, nie będziesz musiał myśleć i robić o wiele bardziej pewnego wrażenia.        
 4.  
 5.             3      Regularnie analizuj swoje słabości. Jak napisaliśmy powyżej, konieczne jest robienie tego regularnie. Zacznij od cykli po 3 miesiącach, a jeśli czujesz, że to zbyt często, możesz patrzeć tylko na swoje słabości co 6 miesięcy.        
 6.  
 7.             4      Bądź szczery, ale strategiczny. Kiedy mówisz, że jesteś perfekcjonistą, który obwinia innych ludzi, a to nie będzie prawdą, to ci nie pomoże. Kiedy ktoś zapyta cię o twoje słabości, bądź naprawdę szczery i powiedz prawdę. Jednocześnie naucz się jak sformułować tę prawdę najlepiej jak to możliwe. Kiedy się o tym dowiesz, poczujesz się znacznie lepiej.                  
 8.  
             

  Część 2      Jak zgłosić swoje słabości podczas rozmowy kwalifikacyjnej  .

    
   
 1.             1      Odpowiedz na pytanie z prawdziwą słabością. Kiedy przekręcasz pytania tak, że wydajesz się idealny, kończy się to fiaskiem. Kiedy mówisz: "Moja największa słabość polega na tym, że jestem przecenioną osobą", potencjalny pracodawca pomyśli, że okłamujesz samego siebie. Jeśli to naprawdę jest twój problem, powiedz to szczerze i bez opakowania, na przykład: "Czasami mam do czynienia z moją pracą z pewnymi szczegółami i nie wykonuję wtedy więcej obowiązków".        
 2.  
 3.             2      Mów krótko i wyraźnie. Nie powtarzaj żadnych informacji i nie myśl. Kiedy ktoś zada Ci konkretne pytanie, powinieneś również odpowiedzieć konkretnie.        
 4.  
 5.             3      Dodaj aktywne rozwiązanie do swojej odpowiedzi. Właśnie powiedziałeś swoje słabości i pokazałeś wystarczająco dużo autorefleksji. Teraz powinieneś także pokazać, że jesteś w stanie rozwiązać ten problem.  
    

   4111> Czasami za bardzo zajmuję się swoją pracą. Aby tego uniknąć, ustaliłem limit czasu dla każdej kontroli pracy. Kiedy ten czas się skończy, przejdę do kolejnego zadania. "To uświadomi ci, że nie tylko zdajesz sobie sprawę ze swoich słabości, ale możesz również znaleźć przydatne sposoby walki z tymi słabościami.  

         
 6.  
 7.             4      Poczekaj, aż poczekasz. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie przestań mówić i czekaj na to, co mówi druga osoba. Powiedziałeś już wszystko, co chciałeś powiedzieć, dałeś im to, czego chcieli, a teraz po prostu czekaj na odpowiedź. Być może będziesz musiał poczekać dłużej, niż będziesz miły.  
    
  • Jest możliwe, że osoba przeprowadzająca wywiad celowo zrobi długą przerwę, aby zobaczyć, jak zareagujesz na to. Spójrz mu w oczy, uzupełnij się naturalnie i odpręż i poczekaj, aż odpowie.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Przygotuj się na więcej pytań. Powinieneś mieć trzy słabości i trzy rozwiązania. Możliwe, że ponownie zapytają cię o to samo pytanie podczas wywiadu.  
    
  • Jeśli pytasz o to samo po raz czwarty, powiedz to: "Co pół roku cenię swoje umiejętności i szukam słabości, które mogę poprawić. Ale za każdym razem, gdy skupiam się na trzech rzeczach, będę miał spokój ducha. Jeśli zapytasz mnie w czerwcu, na pewno będę miał dla ciebie inną odpowiedź. "
  •  
         
 10.  
             

  Część 3      Wzorce odpowiedzi  .

    
   
 1.             1      "Pracodawcy najczęściej lubią ludzi, którzy mogą przejąć inicjatywę. Po pierwsze nikt nie ma ochoty kontrolować wszystkich pracowników jako dzieci. Po drugie, oznacza to, że wciąż myślisz o tym, co możesz zrobić dla firm. Oto przykładowa odpowiedź na ten problem:  
    
  • "Nie jestem w stanie przejąć inicjatywy, jak chcę. W mojej ostatniej pracy bardzo ważne było śledzenie zamówień i improwizacji, których nikt nie wspierał. Zdaję sobie sprawę, że nie musiałem robić nic samemu, ponieważ bałam się obwiniać szefa, bo inaczej nie przestrzegałbym zasad społeczeństwa. Teraz jednak widzę, że inicjatywa jest ceniona w większości miejsc pracy. Próbuję zebrać jak najwięcej informacji o każdym projekcie, zanim zacznę pracę, aby móc skupić się na różnych rzeczach i wciąż nadążać za wymaganiami przywództwa. "
  •  
         
 2.  
 3.             2      "Nie jestem w stanie efektywnie zorganizować czasu. "Zarządzanie czasem jest bardzo ważne dla pracodawców. Szukają kogoś, kto może wykonać jak najwięcej pracy w jak najkrótszym czasie. Powinieneś naprawdę wyrazić tę słabość najlepiej, jak to możliwe. Jednocześnie zdaj sobie sprawę, że wiele osób ma problemy z zarządzaniem czasem, więc nie powiesz nic, czego druga osoba jeszcze nie usłyszy.  
    
  • '' Nie zawsze potrafię poprawnie organizować czas. W rzeczywistości czasami utknąłem w zadaniu i staram się zaniedbywać wszystkie inne obowiązki. Czuję, że muszę wszystko zrobić dobrze na początku, a czasami dzieje się to kosztem wszystkich innych rzeczy. Dlatego często nie robię wszystkiego, co muszę. Ale teraz uczę się koncentrować na projekcie, ale nie zapominaj o tym ani o innych rzeczach, nie szukaj skrótów itp. Planuję z wyprzedzeniem, uczę się prosić innych o pomoc i szukam skuteczniejszych sposobów na ukończenie ich pracy w czasie. "
  •  
         
 4.  
 5.             3      "Często przejmuję prowadzenie, choć nie jest to zamierzone. "Ta słabość jest przeciwieństwem słabości 1, która jest niemożnością przejęcia inicjatywy. Pracodawcy są nerwowi, gdy zachowują się jak szef. Powinieneś upewnić się, że dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, co robisz i możesz w razie potrzeby zostać graczem zespołowym.  
    
  • "Czasami biorę na siebie rolę lidera, nawet jeśli nie jest to zamierzone. Czasami powoduje to problemy między mną a przywódcami, którzy próbują wykonywać swoją pracę. Teraz uczę się ufać ludziom w ich zdolnościach i utrzymywać ich ego z powrotem. Zdaję sobie sprawę, że kiedy pozwolę ludziom wykonywać swoją pracę, cały projekt odniesie większy sukces, chociaż czasami pojawią się problemy. Koncentruję się na tym, aby stać się lepszym graczem w zespole i pozwolić każdemu pracować nad tym, co mu przydzielono. "
  •  
         
 6.  
 7.             4      "Dużo mówię. "Ta słaba strona byłaby przydatna dla ludzi, którzy są zamknięci w sobie, niedbali i nieśmiali. Innymi słowy, powinieneś opisać siebie takim, jakim naprawdę jesteś. Pracodawcy chcą ludzi, którzy mogą skupić się na pracy i nie spędzają większość czasu pracy na rozmowach z kolegami. Upewnij się, że Twój potencjalny pracodawca wie, że umiesz poprawnie komunikować się.  
    
  • "Dużo mówię. Jestem osobą ekstrawertyczną i społeczną, więc moim błędem jest głównie to, że czasami mnie porywają. Ale wciąż się poprawiam i staram się skupić na mojej słabości na właściwej komunikacji. Rozmawiam o mojej pracy z moimi kolegami dopiero po pracy i uczę się słuchać innych i zachować własne myśli. Wiem, że czasami jestem zbyt głośno, więc proszę moich kolegów, aby mnie nie oszukiwali. "
  •  
         
 8.  
 9.             5      "Nie mogę rozmawiać z ludźmi. "Ta słabość czasami nie jest bardzo ważna, ponieważ nie musisz rozmawiać z większymi grupami ludzi w większości zadań. Ale jeśli to powiesz, możesz uzyskać sympatię rozmówcy. Wielu ludzi ma sympatię do tych, którzy mają drgawki. Ale tutaj skup się na pozytywnych aspektach swojej fobii.  
    
  • "Nie mogę mówić zbyt dobrze przed ludźmi. Kiedy rozmawiam z więcej niż 10 osobami, zaczynam się jąkać i nie potrafię wyrazić siebie. Pocę się i nie mogę się porozumieć, tak jak bym to sobie wyobrażał. To nie fobia, ale raczej niepokój o to, jak ludzie zareagują na mnie. Zdaję sobie sprawę, że częścią tej pracy jest praca zespołowa i praca z grupami ludzi i chociaż nadal nie jestem doskonały, zdecydowanie pracuję i doskonalę się. Zapisałem się do klubu dyskusyjnego, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z mówieniem przed dużymi grupami ludzi, i wciąż staram się bardziej koncentrować na tym, jak zarządzam swoją komunikacją, niż na tym, co myślą inni. "
  •  
         
 10.  
 11.             6      "Nie jestem zorganizowany. "Niektóre zawody, takie jak stanowiska księgowe lub sekretarskie, zależą od organizacji i punktualności. Jeśli jesteś przyzwyczajony do takiego stanowiska, pomyśl dobrze, co mówisz w wywiadzie. Jednak niektóre stanowiska, na przykład praca twórcza, nie koncentrują się zbytnio na organizowaniu.  
    
  • "Nie jestem tak zorganizowany, jak tylko mogłem. Nigdy niczego nie nagrałem i nie zachowałem moich zapisów, bo byłem leniwy. Na uniwersytecie przypomniałem sobie harmonogram i mogłem sobie pozwolić na zapomnienie czegoś raz na jakiś czas. Ale teraz wiem, że brak organizacji powoduje problemy i nieporozumienia, które są całkowicie nie do przyjęcia. Teraz piszę wszystkie kontakty i ważne dane i zacząłem korzystać z internetowego kalendarza, do którego mam dostęp z dowolnego komputera. Nauczyłem się bardziej odpowiedzialnie podchodzić do organizacji czasu i ustalać priorytety. "
  •  
         
 12.  
            

Wskazówki .

    
   
 • Możesz użyć tego ćwiczenia, aby ocenić całoroczną wydajność pracy i pomóc odkryć obszary, w których możesz poprawić.
 •  
 • Pamiętaj, że mocne i słabe strony są ze sobą ściśle powiązane. Na przykład, jeśli masz zbyt dużą skłonność do bezpośredniej rywalizacji, oznacza to również, że jesteś gotów pomóc innym ludziom i poświęcić uwagę Twojemu projektowi.
 •  
 • Skoncentruj się na mocnych stronach tego ćwiczenia i spróbuj poprawić swój list motywacyjny. Twoje mocne strony są ważne dla twojego potencjalnego pracodawcy i musisz dokładnie wiedzieć, co masz.
 •  
 • Jeśli masz jedną lub więcej słabych stron, które mogą sprawić Ci duże trudności w pracy, powinieneś spróbować znaleźć inną pracę.
 •  
 • Od czasu do czasu zapisz, jaki postęp robisz z technikami, aby poprawić swoje słabości i spróbuj uzyskać najlepszy czas.
 •  
 • Twoja końcowa analiza powinna być zwięzła i zrozumiała:
 •  
 • Jeśli masz pracowników, pomóż im poprawić i spróbuj podkreślić swoje mocne strony. Jeśli mają jakieś braki, spróbuj dać im pracę, która nie ma większego znaczenia.
 •  
             

Ostrzeżenie .

    
   
 • Pamiętaj, że ta technika będzie równie dobra jak ta, z którą rozmawiasz. Nie wszyscy ludzie uważają, że przyznanie się do słabych punktów jest faktycznie zaletą (niektórzy ludzie uznają, że jesteś gorszy i zwrócą twoje słabości przeciwko tobie). Zawsze dobrze jest analizować sytuację i dostosowywać się. Nie ma jednej porady, która zawsze by działała.
 •  
 • Nie ignoruj ​​rzeczy, których nie możesz naprawić. Tylko dlatego, że czegoś brakuje i nie wiesz, jak to naprawić, nie powinieneś udawać, że nie istnieje. Zapisz wszystkie swoje problemy na papierze i pomyśl o tym. Spróbuj znaleźć rozwiązanie dla każdego, a następnie umów się na rozmowę kwalifikacyjną.
 •  
 

            

Zasoby i cytaty .

    
   
 • http://www.askmen.com/money/career_150/197_career.html
 •  
 • http://www.mergersandinquisitions.com/weakness-interview-question/
 •  
                      
Świat pracy popularny:
Jak właściwie wybrać oświetlenie biurowe.

Jak przygotować porządek obrad.

Jak być dobrą kelnerką.

Jak zostać projektantem mody.

Jak uzyskać piosenkę z głowy.

Bycie dobrym kelnerem.

Jak zostać modelem ręcznie.

Jak odnieść sukces w rozmowie kwalifikacyjnej.

Zostać szpiegiem.

Bycie dobrym sekretarzem.

Jak mówić o swoich słabościach.

Bycie dobrym kelnerem.

Jak zostać grafikiem.

Jak zrobić bezpłatną reklamę twojej firmy.

Jak oszczędzać pieniądze.

Jak uniknąć kradzieży tożsamości.

Bycie pisarzem.

Jak reklamować się na Craigslist.

Jak podbić świat męskiego modelowania.

Jak zrobić bezpłatną reklamę twojej firmy.

Jak przygotować się na obóz dla marines.