Home \ Święta i tradycje
 

Jak świętować Chanuka.

 

Chociaż często określa się je jako żydowskie święta Bożego Narodzenia, święto Chanuki jest w rzeczywistości zupełnie innym świętem. Chanuka jest również znana jako żydowska celebracja świateł, ponieważ głównym symbolem festiwalu jest zapalanie świec w ciągu ośmiu dni święta. Chociaż nie jest to jeden z najważniejszych świętych dni żydowskiej tradycji, nadal jest obchodzony z tradycyjnym jedzeniem i ceremoniami.

                 

Procedura .

    
   
 1.            1      Poznaj te wakacje. Znaczenie Chanuki jest ochrona Boga nad Izraelitami i cuda, które miały miejsce w tym dniu. Święto to świętuje zwycięstwo wiary i odwagi w kwestii siły militarnej, gdy grupa Izraelczyków wystąpiła o prawo do bycia Żydami. Zakazano im kary śmierci, czytano ich święte teksty lub wykonano ich ważny micvot. Ich święta świątynia została splugawiona i nakazana, aby czcić innych bogów. Jednakże niewielka grupa wiernych Izraelitów, zwana Makabeji, powstała i pokonała okupantów, odzyskała świątynię i ponownie poświęciła ją Bogu. Odwieczny płomień w wielkim imieniu (świeca) powinien być zapalony. Ale święta oliwa z oliwek, która była potrzebna do palenia w stojaku na lampę, potrzebowała ośmiu dni na skompresowanie i oczyszczenie. Żydzi mieli ilość oleju wystarczającą na jeden dzień. W dobrej wierze zdecydowali, że płomień nadal będzie świecić. Zdarzył się wielki cud. Słoik olejowy był codziennie napełniany wystarczającą ilością oleju, aby oświetlić wielkie imię świątyni, i trwało to siedem dni, czyli tyle samo, ile potrzeba było na przygotowanie nowej oliwy! Fakt, że niektórzy ludzie uważają, że olej palił się regularnie przez 8 dni, jest częstym problemem. O tej historii wspomina nawet Józefus, żydowski historyk z pierwszego wieku. Od tego czasu Chanuka świętuje 8 dni na cześć cudu, kiedy menora spalana jest w świątyni przez 8 dni. Głównym cudem Chanuki jest zwycięstwo Machabeuszy przeciwko najpotężniejszej armii na świecie.        
 2.  
 3.             2      Przygotuj Chanukai . Najbardziej podstawową rzeczą potrzebną do uczczenia Chanuki jest dziewięcioramienny świecznik o nazwie Chanukia (lub często menora ), chociaż technicznie Menora siedmioramienna Hanukka i świece, osiem ramion symbolizuje 8 nocy, ostatnia (ta ma inny rozmiar, zwykle wyższy niż pozostałe) nazywana jest shamash lub świecą pomocniczą i służy do zapalania innych świec. zapala się w nocy lub tuż po zachodzie słońca. 
    
  • The Shamas zapala się ostatniej nocy i raduje się z błogosławieństwa. Pierwsza noc, światła szamana i błogosławieństwo radują się, a pierwsze świece zapalają. Pierwsza świeca umieszczana jest na hanukach po prawej stronie.
  •  
  • Świece znajdują się od prawej do lewej, ale od lewej do prawej. Świeca, którą najpierw zapalicie, jest zawsze ostatnią świecą, którą nakładacie na chanukau; tak jak świeca, którą zapalasz na końcu, jest zawsze pierwszą świecą, którą kładziesz na hanukium.
  •  
  • Tamtej nocy zapalono shamas i dwie świece, i tak dalej aż do ósmej nocy, kiedy wszystkie dziewięć gałęzi świecy świeci.
  •  
  • Tradycyjnie, oświetlona hanukia jest umieszczona przy oknie tak, aby każdy, kto się kręci, mógł przypomnieć sobie cud Chanuki. Niektóre rodziny, które dają chanukie przy oknach, umieszczają świece od lewej do prawej, więc wygląda to z prawej strony na lewo dla tych, którzy chodzą dookoła.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Daj błogosławieństwo, kiedy zapalisz chanuk lub menorę. Błogosławieństwo jest sposobem okazania szacunku Bogu i żydowskim przodkom. 
    
  • Pierwszego dnia Chanuki wyrzeknij się następujących błogosławieństw Baruch Atah Adonai Elohein Melech Ha'olam, asher kidshanu b'mitzvotav v'tzivanu l'hadlik ner shel Hanukkah. Co oznacza: Jesteś błogosławiony, o Panie, Boże nasz, władco wszechświata, który uświęcił nas przez twoje przykazania i nakazał nam zapalić światła Chanuki. Baruch Atah Adonai Elohein Melech Ha'olam, she'asah nisim l'avotein, b'yamim haheim bazman hazeh. Jesteś błogosławiony, o Panie, Boże nasz, Panie wszechświata, który dokonał cudów dla naszych przodków w tych dniach tego czasu. Baruch Atah Adonai Elohein Melech Ha'olam, shehekheyanu, v'kiyamanu vehegianu lazman hazeh. Jesteś błogosławiony, o Panie, Boże nasz, Panie wszechświata, który zostawił nas przy życiu, wspierał nas i wprowadził nas w ten okres.
  •  
  • We wszystkich innych nocach Chanuki, kiedy jest zapalone Chanuka, odmawiajcie następującą modlitwę: Baruch Atah Adonai Elohein Melech Ha'olam, asher kidshanu b'mitzvotav v'tzivanu l'hadlik ner shel chanukowy. Błogosławiony jesteś, Panie, nasz Bóg, władca wszechświata, który uświęcił nas przez twoje przykazania i nakazał nam zapalić światła Chanuki. Baruch Atah Adonai Elohein Melech Ha'olam, she'asah nisim l'avotein, b'yamim haheim bazman hazeh. Jesteś błogosławiony, o Panie, Boże nasz, Panie wszechświata, który dokonał cudów dla naszych przodków w tych dniach tego czasu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zagraj w swój dreadl. Czterostronna zabawka, zwana drejdl lub sevivon , jest używana do gry hazardowej z małymi cukierkami lub orzechami. Gracze otrzymują taką samą liczbę cukierków, a niektórzy są umieszczani w środku puli. Gracze naprzemiennie kręcą kijem. Każda strona dredlocka ma jedną literę, która mówi graczowi, czy dostarczyć cukierki, czy odwrotnie, czy cukierek go dostaje. Gra kończy się z kimś, kto ma wszystkie słodycze lub jeśli wszystkie cukierki są zjedzone (często w przypadku gospodarstw domowych z małymi dziećmi!)       
 8.  
 9.             5      Umieść małe tokeny dla dzieci. Dzieci dają małe prezenty z pieniędzmi ( gelt ) każdej nocy w Chanuce. Monety czekoladowe są również popularne jako nagrody i prezenty podczas Chanuki. Możesz również wziąć pod uwagę, że dasz dzieciom 5-dolarowe czekanie każdej nocy, którą przekazałeś na wybraną przez siebie organizację charytatywną. 
    
  • Dary Chanuka mogą być również przekazywane dorosłym. Chociaż Chanuka ma miejsce podczas świąt chrześcijańskich, nie jest to "żydowskie święta Bożego Narodzenia", które niektórzy błędnie myślą.
  •  
  • Wielkimi prezentami dla Chanuki dla dorosłych mogą być piękne świece na Chanuka, dobry olej do gotowania lub żydowska książka kucharska.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Zjedz posiłek ugotowany w oleju. Chanuka nie byłaby taka sama bez tradycyjnych lateksów i szpiku. Latkes (placki ziemniaczane, cebula, mączka z makaronu i sól) smażone są w oleju w chrupiącym złotobrązowym kolorze, a następnie podawane z jabłkowym koprem (i często z kwaśną śmietaną). Olej do smażenia przypomina o świętującym cudzie oleju. Ulubionymi dodatkami Chanuki są również małe pączki cukru cukrowego, zwane , zwłaszcza w Izraelu. Temat jest smażony, posiłki z oliwek! 
    
  • I wiele osób w okresie Chancery konsumuje produkty mleczne jako sposób na przypomnienie historii Judith. Judyta uratowała wioskę przed zwycięskim generałem syryjskim, mocząc ją słonym serem i winem. Kiedy zemdlał, wziął swój miecz i odciął mu głowę. Z tego powodu popularne sezonowe sery i serowe banany są dostępne w sezonie chanukowym.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Porozmawiaj o Tikkun Olam . Wykorzystaj te święta jako okazję do porozmawiania z dziećmi o tym, w co wierzą i co to znaczy, gdy opowiadają się za swoją wiarą. Porozmawiaj o przykładach promujących wolność słowa i wolność religii, a także pomóż szerzyć te przesłania nawet w stuleciu po cudzie Chanuka. W końcu Chanuka to historia Izraelitów walczących o wolność religii!                 
 14.  
             

Wskazówki .

      

.

            

Ostrzeżenie .

                  

Rzeczy, których potrzebujesz .

      

            

Zasoby i cytaty .

       
   
 1. Starożytności Izraelitów, księga 12, rozdział 7, sekcje 6 i 7  
 2.  
                          
Święta i tradycje popularny:
Jak świętować Dzień Matki.

Jak ozdobić dom na Boże Narodzenie.

Jak świętować Halloween.

Jak zrobić maskę.

Jak pozbyć się nieszczęścia.

Jak zaprojektować i wyprodukować ogłoszenia ślubne.

Jak zrobić maskę.

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Jak spakować prezent.

Jak zorganizować przyjęcie indosowe.

Jak zaprojektować i wyprodukować ogłoszenia ślubne.

Jak malować na dyniach.

Jak świętować Dzień Świętego Patryka.

Jak malować na dyniach.

Jak zrobić likier z jajek.

Jak ozdobić jajka wielkanocne.

Jak świętować Dzień Świętego Patryka.

Jak świętować Chanukę.

Jak ozdobić choinkę.

Jak ozdobić jajka wielkanocne.

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet.